Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:43 13.05.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Журналистически "бисери"нови [re: Бзънн]  
Автор !Valencia ()
Публикувано02.02.12 23:48



Коя е грешката в подзаглавието?



Тема Re: Журналистически "бисери"нови [re: !Valencia]  
Автор дедоАндро (познат бе!)
Публикувано03.02.12 06:11



"завалЯлия", завалията:)

(Доколкото това е грешка, де, щото как би казал един пловдивчанин, освен завалялия).



Пораснаха и сладурът, и дедото.

Тема Re: Журналистически "бисери"нови [re: !Valencia]  
Автор npubem (:-)
Публикувано03.02.12 15:02



Нека правителството го преведе и качи на сайта си или
на сайта на икономическото министерство, за да могат всички
експерти, анализатори, коментатори и обществото като цяло
да могат да се запознаят с него и да имат възможността
да си създадат информирано мнение по този въпрос.




Eй такива дълги изречения са ми много трудно смилаеми, да не
говорим че има и откровена тавтология. А може ли да се каже,
че има и плеоназъм?

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг

Тема Re: Журналистически "бисери"нови [re: дедоАндро]  
Автор !Valencia ()
Публикувано03.02.12 17:25



Само че преди да задам въпроса, погледнах в речника.

Защото и на мен не ми звучеше добре. А сега проверих по-подробно- специално за теб.

Променливо Я се среща в следните случаи:
В минало време на глаголите от първо и второ спрежение и в съответните причастия:
аз четях
ти четеше
той четеше
!!! ние четяхме
вие четяхте
те четяха
и причастията: четял, четяла, четяло, четели

аз търпях
ти търпеше
той търпеше
!!! ние търпяхме
вие търпяхте
те търпяха
и причастията: търпял, търпяла, търпяло, търпели;
търпян, търпяна, търпяно, търпени

А ето го и нашия пример:

!!! завалял, заваляла, заваляло, завалели

Променливо Я се среща в още много случаи, но за тях ще говорим, когато му дойде времето.

П.П. Миналото свършено деятелно причастие представя преход между глагол и прилагателно име. Като прилагателно име то се мени по род и число, а също така и се членува. И миналото страдателно причастие се мени по род и число и също се членува.



Тема Re: Журналистически "бисери"нови [re: npubem]  
Автор !Valencia ()
Публикувано03.02.12 17:45



Тавтология има, има и плеоназъм, но не в добрия смисъл. Не е като "разпускаше коси от черен мрак" или "Добрият бай Добри"





Тема Re: Журналистически "бисери"нови [re: !Valencia]  
Автор дедоАндро (познат бе!)
Публикувано03.02.12 18:27



Ей за това много те уважавам, Валенсия - щото хич не те мързи да погледнеш по книгите. Аферим!

Благодарско за поясненията (и тук не те мързи - да пишеш обстойно).



Пораснаха и сладурът, и дедото.

Тема Re: Журналистически "бисери"нови [re: дедоАндро]  
Автор npubem (:-)
Публикувано03.02.12 18:38



Хубаво е да си имаме Валенсия в клубчето.
Да ни намира грешките и да ни вкарва в пътя.



Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг

Тема Re: Журналистически "бисери"нови [re: !Valencia]  
Автор Бзънн (бъгната)
Публикувано04.02.12 23:44



Значи "изтърпялият наказанието си" е правилно. А "изтърпелият наказанието" - не? Струва ми се, че промяна в я-то трябва да има, ако ще само заради членуването, не знам. Или и двете да са верни. Нечленувано с я не ми пречи, а членувано не ми идва добре. "Навалял" не ми звучи като действие от страна на снега /няма се хилите на липсата на термини/, като паднал ми е, не като падащ, затова когато е ЗАвалял ми е като действие и завалялият не ми се връзва. Не споря, не мога нищо да докажа, мисля си и просто бих писала с е.



Тема Re: Журналистически "бисери"нови [re: Бзънн]  
Автор !Valencia ()
Публикувано06.02.12 00:40



Ти си права! Трябва да бъде изтърпелият наказанието.


Заблуди ме и речникът, и граматиката. В речника думата завалял не е членувана, а в граматиката се казва, че в причастията, за които говорим, промени настъпват, когато са употребени в множествено число. Най-много обаче ме обърка членуването. Авторът изобщо не споменава, че при членуване на причастия, съдържащи променливо Я, трябва да се ръководим от правилата, свързани с употребата и- при това някои от примерите, които е дал, са точно такива- думи с променливо Я.

И още нещо... цитирам:
"...Тези множествени форми с Я засега не се приемат официално, но биха могли вече да се приемат като допустим вариант: търпял, търпяла, търпяли..."
Това ме накара да реша, че писалият или писалата статията знаят неща, които аз не знам... Когато за първи път прочетох за завалялия сняг, завалялия ужасно ме подразни. Сега обаче, след като изчетох всичко за променливото Я от наличните граматики, съм тотално объркана... като усещане.

П.П. Точно преди да натисна продължи, погледът ми попадна на следното:
"Забел.: Прилагателните имена и причастията, които съдържат променливо Я, в множествено число и в членуваната форма за мъжки род единствено число се пишат с Е, защото в следващата сричка винаги има мека гласна И. Напр.: белия/ белият..."



Тема Re: Журналистически "бисери"нови [re: !Valencia]  
Автор Бзънн (бъгната)
Публикувано07.02.12 00:21



Ммммм, аз ногу доволен, че познал пък!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.