Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:51 07.06.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Журналистически "бисери"нови [re: npubem]  
Автор !Valencia ()
Публикувано18.01.12 15:30



Нямам никакво време и трябва да се чувстваш поласкан, че ти отговарям.



a lot of- a large number or amount of sth/sb:What a lot of presents!; I haven't got a lot of time; A lot of people were killed...

Кое от изреченията, превеждайки a lot of като изобилие ти звучи добре? А как ти се струва, ако си преведем a lot of като много, ммм?



Тема Re: Журналистически "бисери"нови [re: !Valencia]  
Автор npubem (:-)
Публикувано18.01.12 18:35



Чувствам се поласкан! Направо специален.


Звучат ужасно, преведени с "изобилие".

"Какво изобилие от подаръци!" (Все едно чувам коментатора.)

"Колко много подаръци!" - не е преведено "of"!

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг

Тема Re: Журналистически "бисери"нови [re: npubem]  
Автор УниКалната (Заядница)
Публикувано18.01.12 20:09



Освен всичко друго, така като те чета - това дори не са синоними... "Изобилие" според мен предполага много НА БРОЙ неща, НО различни, като тежестта на думата е в РАЗЛИЧИЕТО, а не в количеството. Докато "много" подаръци определя по-скоро количество и не говори нищо за разнообразие.




...Уникална е, нали?

Тема Re: Журналистически "бисери"нови [re: Унилнт]  
Автор !Valencia ()
Публикувано19.01.12 01:33





Да, за да си спортен журналист трябва да разбираш от спорт, или поне да разбираш от спорта, за който пишеш или който коментираш. Но тези неща се учат и могат да бъдат научени не само в спортните училища или в Спортната академия. Има доста спортни журналисти, които не са родени и израсли в спортни семейства и образованието им не е свързано със спорта...Имам познат, който работи за голям ежедневник- спортен журналист е, но има диплома за икономист. Имам и други примери.

Предполагам, че това, за което говоря, е по-скоро изключение, а правилото е: спортно училище, НСА, спортен журналист.

И все пак не съм напълно сигурна... Напоследък нещата доста се промениха и всеки, който иска, може да стане журналист- без приемни изпити и без да е част от правилото.



Тема Re: Журналистически "бисери"нови [re: npubem]  
Автор !Valencia ()
Публикувано19.01.12 01:41





Така и трябва!



Тема Re: Журналистически "бисери"нови [re: !Valencia]  
Автор УниКалната (Заядница)
Публикувано19.01.12 09:56



Принципно си права, но аз говоря ПРОЦЕНТНО. Има някои неща, които са свързани едно с друго и си ходят ръка за ръка...

Ще ти дам отвлечен пример. Преди доста години близък ми беше един ПЕРФЕКТЕН музикант. Не само изпълнител, а и аранжьор, изобщо - надарен отвсякъде. НИКОГА не стана професионален музикант. (Говорим за жанра поп и рок -музика). Отблъскваше го средата - обкръжението, начинът на живот. Непременно свързан някои пороци, във всякаквите им степени. Пиене, жени, нощни издънки, изтощителен режим, ограничена обща култура, хаотичен живот, в някой случаи - наркотици... И понеже беше доста всестранна личност - си завърши архитектура и си работеше такава работа - нормална среда, спокоен живот, достатъчно време за всякакви интелигентни развлечения и за добро семейство...

Така е и със спорта, мисля. Според мен няма как изведнъж да се събудиш на 17 години и да решиш, че МНОГО се интересуваш от спорт и искаш да станеш спортен журналист, а дотогава си бил математик, например...


Не говоря за изключения, разбира се, а, както казах - за проценти.


...Уникална е, нали?

Тема Re:Още малко "бисери"нови [re: !Valencia]  
Автор !Valencia ()
Публикувано23.01.12 14:45



Исках да пусна темата вчера, но имаше някакъв проблем. Вземете под внимание тази подробност, докато четете!



Смятате ли, че журналистите, за които говоря, четат нещата, предназначени за тях? Ако не- не мога да си обясня факта, че днес коментаторът (един от тези с изобилието) нито веднъж не спомена думата, при положение, че в продължение на две години си служеше непрекъснато с нея... И ако все пак четат, имам основателна причина да продължавам да пиша, за да можем да запазим българския език, доколкото е възможно.

Всъщност от журналистите се изисква това, което е необходимо и за всяка друга работа- компетентност и професионализъм. Не може един журналист да допуска граматически, лексикални, правописни и всякакви други грешки

Пример от днес: "...Той е един от футболистите, които имат възможност да направят повече от един хеттриЦИ"... Тези хеттрици никак не ми харесаха. Проверих и се оказа, че са хеттрикоВЕ. В неговия случай обаче трябва да се използва бройната форма: "...повече от един хеттрика". И ако днешният коментатор не знаеше как е множественото число на хеттрик, макар че думата е точно в неговата област, то вчерашният трябва да бъде върнат минимум в седми клас, за да си припомни, че когато говори за лица, трябва да използва мн. число, а не бройна форма: трима играчи, а НЕ играча; няколко защитници, а НЕ защитника; двама халфове, а НЕ халфа... И още един пример, свързан с него: "...Той е най-често обстрелваният вратар. На всеки осемнадесет минути му се налага да се намесва, за да спасява собствената МУ врата"!... Собствената СИ врата, господин коментатор!- така е правилно.

Това бяха най-ярките гафове. Има и още, но някои няма да споменавам, а други си запазвам за една по-стара тема. И за да съм коректна, както те се изразяват, трябва да кажа, че единият от коментаторите вчера и единият от коментаторите днес бяха безупречни.

П.П. А водещият на "По света и у нас" през седмицата каза "нулев толеранс" вместо "нулева толерантност". Смисълът на изречението беше, че еди- какво си нямало да се толерира. Щях да забравя и за някои от репортерите на Би Ти Ви, които, подобно на колегата си- спортния журналист, също трябва да се върнат в седми клас по същите причини; които изобщо не се справят с учтивата форма и вместо: "Госпожо, виждам, че сте успели да дойдете" казват "че сте успяла"; вместо "Господине, Вие сте постъпили правилно" казват "сте постъпил"; които въобще не са чували, че Вие изисква глаголната форма да е в в мн. число, че е задължително сказуемото да се съгласува с подлога по число и че дори да не знаят правилата, могат да компенсират незнанието си с четене на книги...



Тема Re:Още малко "бисери"нови [re: !Valencia]  
Автор npubem (:-)
Публикувано23.01.12 14:57



Чета, чета!
И те четат, журналистите. Или има кой да чете и да им каже, че има
изобилие от забележки в дирския форум за коментарите им.



Обаче пък - какво толкова? (наслагване на паразитни думи)
Вчера мачовете бяха хубави!
Което ме кара да простя неточностите на коментаторите.
И винаги, когато Бербатов вкара три гола - нека бърка
множественото число с бройната форма... ехх, що не го
пускат наш'то момче?


Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг

Тема Re:Още малко "бисери"нови [re: !Valencia]  
Автор дедоАндро (познат бе!)
Публикувано23.01.12 21:06



Възхищаваш ме, Валенсия!

Благодаря!

Порасна и сладурът, и дедото.


Тема Re: Журналистически "бисери"нови [re: УниКалната]  
Автор дедоАндро (познат бе!)
Публикувано23.01.12 21:22



Хмммм... Като занимавал се професионално 28 години с музика, ще си позволя да не се съглася с теб по отношение на описаната среда и непременната й свързаност с изброените от теб пороци.

За себе си и моите колеги изключвам:

- пиенето - то никога не беше прекалено, не доведе никога до трагични или по друг начин съдбоносни в лошия смисъл резултати;

- жени - ами когато си ерген какво друго да правиш, в случай че те сами ти се предлагат?

- нощни издънки - какво имаш предвид - оставането до дълбоката утрин ли? Ами то просто работното време си е такова;

- изтощителен режим - не чак дотам, но за сметка на това добри приходи;

- ограничена обща култура - самият факт, че ти и аз спорим тук дали говори за такава слабост?

- хаотичен живот - имаш много здраве, драга, напротив - много подреден и премислен занапред живот;

- в някой случаи - наркотици: не "някой случаи", а "някои случаи": не, никой от нас никога не пробва това, макар че имахме възможности.

Мдаааа. в заключение ще ти кажа, че животът ми протича съвсем спокойно, чакам си пенсията, пък докъдето Бог реши да ме остави в земния ми път.

Благодаря за вниманието!
Поздрави!

Порасна и сладурът, и дедото.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.