Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:42 27.05.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: П.П.нови [re: пpивeт]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано05.04.12 16:53



Изпревари ме


Това е първата и единствена книга на руски, която четох ... с речник Специално намерих речник на съвременния жаргон.



Тема Re: П.П.нови [re: !Valencia]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано05.04.12 18:03



Вече ме е страх да пиша по темата...за да не изглеждам БЕЗКРАЙНО упорита.

Но пък попитах в други форуми за науката "правопис". Ето един отговор:

"Запетайката си е съвсем на място. Вметнатите изрази, започнати с "който" и пр. подобни местоимения трябва да се ограничават двустранно със запетаи. "

От модератора на клуба е. Помествам го, защото се явява съвсем друго обяснение - някакъв си "вметнат израз, започващ с който" в случая...

Да се чудиш!

ПП - Модераторът на онзи форум се е поправил, че не е вметнат израз, а подчинено изречение.

Редактирано от Униkaлнaтa на 05.04.12 19:06.



Тема Re: П.П.нови [re: !Valencia]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано05.04.12 18:08



Скъпа ми съспорничке, видя ли докъде я докара, като зачекна запетайчестия въпрос и в тази тема, та се вързах да участвам и аз? Накрая ще си изям банана като стой та гледай!



Ама аз се сещам - ти го правиш нарочно, за да ме изхвърлят и да няма кой да спори с теб!!



Тема Re: П.П.нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор здравец ()
Публикувано09.04.12 01:14



Ама аз се сещам - ти го правиш нарочно, за да ме изхвърлят и да няма кой да спори с теб!

Не, не го правя по тази причина. И не искам да те изхвърлят от клуба.



1:0 за теб. Правилото е ясно. Има и изключения, но нашият пример не е такъв. Той е съвсем стандартно главно изречение, разкъсано от подчинено, което се огражда от двете страни със запетаи.

Казвам това, защото не искам да заблудя някого... и не злорадствай.

Познанието се опира не само на истината, но и на грешката... Кой ли го е казал?



Тема Re: П.П.нови [re: здравец]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано09.04.12 07:52



Първото беше шега, естествено - че искаш да ме изхвърлят. Много залагам на емотиконите. Винаги, когато искам да се пошегувам - слагам по едно намигване и очаквам четящите да "загреят", че се шегувам. И това го пиша не толкова за теб, а за всички останали, които ме четат.

Относно злорадстването - нямам НИКАКВИ основания да го правя... Ако още в началото бях се сетила, че това е подчинени изречение - да, но и двете се балтахме две седмици около всякакви предположения (смях ме напушва, като се сетя какви идеи имахме за и против пустата запетая

), а не видяхме очевАдното... Та накрая трябваше една най-редова даскалка да ни отвори очите, потвърждавайки някаква последна моя идея... Ми, в края на краищата - ДАСКАЛИТЕ СА ЗАТОВА!

Така че... ако някой има ПРАВО да злорадства - той е господин Моят Усет, който още при пръв поглед върху изречението тропна с крак и каза "ИМА ЗАПЕТАЯ!!" и после се връцна без всякакви по нататъшни обяснение, та ме остави да си блъскам и аз главата...

Ако беше обяснил още тогава - надали щяха да ме нарекат "гаден цирей" или каквото там беше още...

И последно - ОТНОВО чест ти прави, че окончателно и публично оповестяваш "грешката" си! Както темата беше заглъхнала - 99% от хората биха си замълчали. Евала, Здравец!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.