Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:29 27.05.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: П.П.нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор !Valencia ()
Публикувано04.04.12 22:53



Точно по признака "главно - подчинено" изречение попада в категорията на сложните съставни изречения. За да прецизираме още нещата обаче, ще кажем, че то е сложно съставно с подчинено определително изречение.



Написала съм го на 28-ми март. Намира се на трета страница в темата на Наки... Не случайно казвам, че не четеш. Дори това, което току-що си прочела за пистолета, го доказва.



Тема Re: П.П.нови [re: !Valencia]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано04.04.12 23:15



Да, наистина, синьото не съм го прочела, или по-скоро съм го прочела ОНЗИ ПЪТ, но съм го забравила, оплетена в доводи...обаче то не доказва ли точно необходимостта от запетая?

Между другото - питах даскалицата. Ето отговора:

[23:01] Aнтония- свекървата на Лена:
<<< характерен случай на главно изречение, разкъсано от подчинено определително
огражда се от двете страни със запетая

[23:02] Aнтония- свекървата на Лена:
<<< Главното изречение е Пробвай с тези тогава.

[23:03] Aнтония- свекървата на Лена:
<<< това е "затваряща" запетая

ПП - ДОПЪЛВАМ - Този цитат от учителката не го слагам като цитат от някой Господ, все пак... приеми го като още едно мнение, професионално. Макар, че тази специално е много интелигентна и аз лично й имам доверие. Питах я и за копие НА-ОТ, и тя призна, че трябва да помисли....та - не е от тези, които хвърлят отговори, колкото да кажат нещо.

Редактирано от Униkaлнaтa на 04.04.12 23:20.



Тема Re: П.П.нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор !Valencia ()
Публикувано04.04.12 23:38



това е "затваряща" запетая

Къде поставяме затварящата запетая? Това е въпросът.



Тема Re: П.П.нови [re: !Valencia]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано04.04.12 23:51



[23:04] Aнтония- свекървата на Лена: такъв е терминът
[23.04] Aнтония- свекървата на Лена: затваря подчинено изр.

Ами логично е да е след подчиненото изречение, щом го затваря.... иначе нямаше ли да е "отваряща"? Ние коментираме въпросната запетая, затова учителката говори за нея. Пък и все пак е казала: " огражда се от двете страни със запетая"

Редактирано от Униkaлнaтa на 04.04.12 23:56.



Тема Re: П.П.нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор !Valencia ()
Публикувано05.04.12 00:10



Запетайка взриви матурите

Питането към абитуриентите е "В кое изречение не е допусната пунктуационна грешка". Като верен отговор е посочен примерът "Върнах се в хотела едва когато денят преваляше, и реших да гледам телевизия".Според Колева обаче поставената пред съюза "и" запетая в случая е пунктуационна грешка. "Изречението е смесено с две главни, а по средата вмъкнато подчинено. Поставената запетая е затваряща, а в изречението няма отваряща запетая", твърди Колева. Според нея препинателният знак може да се постави само ако изречението гласи "Върнах се в хотела, когато денят преваляше, и реших да гледам телевизия". Специалисти по езика, сред които и експерти на БАН, обаче бяха категорични, че в случая ролята на "отварящата" запетая изпълнява думата "едва".

Оказва се, че и езиковедите не винаги са на едно мнение относно запетаите.


Това е написано на 19-ти май 2011 г. Ако искаш да научиш повече, иди на страница втора. Темата е "казусче".



Тема Re: П.П.нови [re: !Valencia]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано05.04.12 00:14



Ами така си е, това е сложна материя. Спорна. Затова не е много ясно коя от двете ни ще оживее, ако говорим за пистолета... ЗАВИСИ КОЙ ЩЕ НИ ГЪРМИ!





Тема Re: П.П.нови [re: !Valencia]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано05.04.12 00:17



Относно цитираното от теб от матурите - аз подкрепям запетаята преди "и"-то и бих я сложила без изобщо да се замислям.

И то - ПО УСЕТ. (не ме бий!!

)



Тема Re: П.П.нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор !Valencia ()
Публикувано05.04.12 14:40




"Върнах се в хотела едва когато денят преваляше, и реших да гледам телевизия".
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Пунктуацията в изречението е правилна по две причини:
1. Съюзите, завършващи на- ТО, са подчинителни. С тях се въвеждат подчинени изречения, които се ограждат от двете страни със запетаи..., НО
2. Когато подчиненото изречение е въведено чрез съюзна дума, пред която стои уточняващо наречие: чак, едва, тъкмо, само, даже, именно и др., пред наречието (и пред съюзната дума, разбира се,) не се пише запетая.
...Макар че пред "едва когато" няма запетая, изречението е подчинено и запетаята преди "и", отбелязва края му. И аз не знаех това правило, научих го наскоро.
П.П. Нещата трябва да се правят семпли, но не винаги е възможно. Понякога се налага да ползваме уточняващи наречия. Например... "Пристигнах в магазина тъкмо когато той затваряше, и не можах да купя подарък".


Написала съм го преди около година, така че нещата с подчинените изречения са ми ясни. Ако съм убедена че греша, не ми пречи да си призная. Вече съм го правила, но в онези случаи намирах доказателства, които потвърждаваха грешката ми, а сега не мога да ги намеря. Не мога да намеря изречение, в което след подчиненото да няма сказуемо. Не случайно на прима виста и ти си посъветвала Наки да препострои изречението си.





Тема Re: П.П.нови [re: пpивeт]  
Автор !Valencia ()
Публикувано05.04.12 14:46



(Вярно ли е че демокрация идвало от демо-версия?

Преди да отговоря, потърсих на няколко места, но не намерих нищо. Не знам дали е така.



Бой няма да има. Всички сеирджии да се успокоят и да не тръпнат в очакване!



Тема Re: П.П.нови [re: !Valencia]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано05.04.12 16:32



Вярно ли е че демокрация идвало от демо-версия?
Преди да отговоря, потърсих на няколко места...
----
Източникът:


Виктор Пелевин

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.