Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:49 21.05.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Казусче...нови [re: chavdar4e]  
Автор nousha (неспокоен дух)
Публикувано20.02.11 01:54



Колега :) може да се напише и по двата начина и после редакторът да ти задраска "тук, там", защото по нормата правилно е единствено "тук-там", иди после се разправяй с редактори и коректори да обясниш авторовия нюанс :)
Пред "и" категорично няма запетая, не знам какво общо има руското влияние, но просто пред съюза "и" по правило не се пише запетая, освен в еди-какви си случаи, които тук не фигурират (по-горе бе споменато повторение на съюза, което, разбира се, тук няма) - това последното заради питащия го уточнявам. Не можах да се сдържа да не дам моите пет стотинки



On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.

Тема Благодаря!нови [re: Фaтa Mopraнa.]  
Автор MamaNetty (блондинка)
Публикувано22.02.11 14:18



Това е убедително и ще го спазвам... поне оттук- оттам.



Не искайте много, за да може да платите цената.

Тема Супер!нови [re: npubem]  
Автор MamaNetty (блондинка)
Публикувано22.02.11 14:21



Хубаво е да има кой да те поправи навреме!



Не искайте много, за да може да платите цената.

Тема Аха...нови [re: nousha]  
Автор MamaNetty (блондинка)
Публикувано22.02.11 14:27



Значи без запетайка пред "и"-то!
Лошото е, че на мен някак си ми идва отвътре да сложа запетайка.


В такива случаи, именно, слагам многоточие, защото се затруднявам да преценя дали със или без запетайка.

Всъщност, как е по правилно да се напише горното изречение - "дали със или без запетайка"? С кавички със С, или СЪС...уф, съвсем се оплетох...

Не искайте много, за да може да платите цената.

Тема Re: Казусче...нови [re: nousha]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано22.02.11 20:58



Аз имам простичкият късмет да не се занимавам с такава "сган" и както е казвал колегата АВе, квото напишеш, такова го четат


Руското влияние е, че при тях пред "и"-то се пише запетайка, дори и в просто изречение



Тема Re: Аха...нови [re: MamaNetty]  
Автор nousha (неспокоен дух)
Публикувано17.03.11 23:19



Извинявай, не бях влизала от доста време тук :) Пиша само за последното - когато съюзите "с" и "в" се употребяват така "самостоятелно", както в твоето изречение, се изписват в цялата им форма - тоест правилно си написала "със". Това по едно време и аз не го знаех, та наскоро прочетох по въпроса и затова го плясвам тук с такава непоколебима увереност


От кавички няма нужда

On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.

Тема Re: Аха...нови [re: nousha]  
Автор MamaNetty (блондинка)
Публикувано13.04.11 12:08



Благодаря ти - наистина ми помогна съвсем практически твоят съвет.
Мисля си че уж, зная да пиша правилно, пък то съм позабравила доста...



Не искайте много, за да може да платите цената.

Тема Re: Казусче...нови [re: MamaNetty]  
Автор 161418-196249 (Фата Моргана)
Публикувано19.05.11 08:54





Питането към абитуриентите е "В кое изречение не е допусната пунктуационна грешка". Като верен отговор е посочен примерът "Върнах се в хотела едва когато денят преваляше, и реших да гледам телевизия".Според Колева обаче поставената пред съюза "и" запетая в случая е пунктуационна грешка. "Изречението е смесено с две главни, а по средата вмъкнато подчинено. Поставената запетая е затваряща, а в изречението няма отваряща запетая", твърди Колева. Според нея препинателният знак може да се постави само ако изречението гласи "Върнах се в хотела, когато денят преваляше, и реших да гледам телевизия". Специалисти по езика, сред които и експерти на БАН, обаче бяха категорични, че в случая ролята на "отварящата" запетая изпълнява думата "едва".

Оказва се, че и езиковедите не винаги са на едно мнение относно запетаите.

Бъди готов за най-лошото, но се надявай само на доброто!

Тема Re: Казусче...нови [re: 161418-196249]  
Автор дeдo_Aндpo (познат бе!)
Публикувано20.05.11 09:06



Мдаааа...

И на мен този текст в "Стандарт" ми направи впечатление вчера. Не знам защо, но смятам, че Колева е права, може би просто защото прочиташ изречението на един дъх, без да спираш.

Не мога да се съглася, че "едва" играе ролята на запетая.

По тези съображения за мен в отговорите нямаше да има нито един правилен и най-вероятно щях да направя нова кутийка, в която да поставя хиксче, след което да допълня "Няма правилен отговор" - типично по дедоандровски, то неслучайно едно време ме изключваха често-често.

А че езикът ни започна да прилича на обществото, това не иска дори и доказване - сбирщина от "правила", хрумнали на когото и да било, които той всячески се опитва да прокара, и принудително, но със слаби и неубедителни аргументи, да произведе в "общоприети". Като например идеята за отпадането на пълния член. Жалка картинка...



Бе, карай, шсъ упрайм!

На дядо сладурът.

Тема Re: Казусче...нови [re: 161418-196249]  
Автор Kossoman ()
Публикувано20.05.11 10:01



А не е ли редно въпрос, по който няма единодушие между специалистите, да не бъде включван в матурите?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.