Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:51 02.06.24 
Градове
   >> Свищов
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Научни борби в Свищов  
АвторПиcнa_ми (Нерегистриран)
Публикувано22.06.06 12:59



Във вестник "Политика" преди две седмици излезе изключително интересна статия, относно корупционни практики в едно от най-престижните висши учебни заведения в България - Стопанска академия "Д.А.Ценов" - гр. Свищов. Вместо да се проведе обществена дискусия по темата, в града се правят опити тя да бъде потулена. А истината трябва да излезе наяве. Темата многократно бе публикувана във форума на Стопанска академия, но "модераторите" му постоянно изтриваха цялата тема.

Цялата статия, сканирана можете да намерите тук:





Eто и самата статия:

Учебното заведение е едно от местата в страната, където се обучават най-много митничари и деца на заможни бизнесмени

Научни борби в Свищов
Любовни страсти, плагиатстване и издателска дейност кипят в Стопанската академия "Димитър Ценов"

МАРИЯ НИКОЛАЕВА

Задругата на студентите милионери

По време на сесия крайслерът на Калин Маринов е паркиран точно пред ректората на Стопанската академия "Димитър Ценов" в Свищов. Дори не си прави труда да го заключва. Всеки там знае, че колата е негова и никой не би се осмелил да я краде. Калин Маринов следва втора година международни икономически отношения, но не това го прави популярен в града. Той е част от една по-особена група в Свищов - студентите милионери. Никой не говори за тях, но всички ги познават. В града те се ползват със специални привилегии - имат запазени места в елитните заведения, вечер си устройват гонки с автомобили, но никога не ги глобяват. По време на изпити винаги са сред първите, които се явяват.
За да влезеш в групата им, не е достатъчно да демонстрираш добро състояние и благополучие. В клуба те допускат, само след като си издържал изпит по подобие на тайните студентски общества в Америка. Повечето от привилегированите са деца на богати бизнесмени и са отишли да учат, за да се включат после в управлението на семейната фирма.
Друга част от елитното общество са митничарите. Събрани са в Свищов от цялата страна. Пред "Политика" проф. Камен Каменов, преподавател в академията, твърди: "Моята кола е на 16 години, а някои от хората, на които преподавам, имат колекционерски автомобили, струващи стотици хиляди евро. Често те диктуват правилата. Трудно е да се пребориш с една такава неформална организация."
Павлин Трифонов е студент втора година в Стопанската академия в Свищов. Той е член на клуба на милионерите и се счита за техен лидер. Баща му е собственик на кожарска работилница. Павлин е един от лидерите на тайната студентска общност. Има всички предимства, за да бъде приет там - кара ауди, мерцедес и порше кабрио, наема огромен мезонет в центъра на града, през лятото почива заедно с избрани приятели в Гърция и Египет. До края на миналата година, когато се случва инцидент. През октомври той участва както обикновено с останалите в гонка из околностите на Свищов. Освен него са включени още девет състезатели. Двама от тях са новобранци и полагат изпит. Пет минути след началото на старта катастрофират. Удрят колите си челно при опит да вземат един от завоите. Случаят не е документиран в полицията, но пострадалите студенти са отзовани от родителите си в УНСС - София. Шест месеца след инцидента Павлин се качва на автомобила си "Ауди" А6 и го подкарва с бясна скорост. Загива на място след челен удар в дърво по пътя за София.

Доцентът по финанси Величко Адамов (в средата) поръчва да изрисуват на стена в дома му фреска по мотиви на "Тайната вечеря". Приема това като форма на любов към изкуството.
“Нина е всичко, което търсих в жените". Ако някой започне да чете учебника по финанси на фирмата, по който учат студентите в свищовската Стопанска академия "Димитър Ценов", може и да пропусне това любовното обяснение. За да го забележиш, трябва да се вгледаш в първите букви от редовете на стр. 610. И постепенно зад фрази като "нарушаване на финансово равновесие", "групиране на дружества" и "вноска на активи" изведнъж проблясва гениалното прозрение, изведено като акростих. Учебникът е написан от доц. Величко Адамов и е част от събитията, които се разиграват сред професорите и доцентите в малкия град. Само за една година преподавател в елитното учебно заведение декларира над 200 хиляди лева доход. Казва, че парите са получени от хонорари. Друг негов колега си поръчва да му нарисуват върху стената в хола фреска, в която заема централно място сред останалите доценти и асистенти. Трети е обявен за плагиат от Висшата атестационна комисия към БАН, след като се оказва, че учебникът, който е издал, е преписан от френски автор.
Стопанската академия в Свищов е едно от местата в страната, където се обучават най-много митничари, деца на бизнесмени или бъдещи служители в престижни фирми. Наглед предпочитанието им да следват точно в това учебно заведение няма нищо общо с "неакадемичните" забежки на преподавателите. Всичко това е само привидно и зад уж спокойната атмосфера на 70-годишното учебно заведение бушуват истински страсти.



Преподавателите в свищовската академия отричат да са били свидетели на корупционни практики сред колегите си.
Величко Адамов е шеф на катедра "Финанси" от 1998 г. и е една от най-влиятелните фигури в университета. Написал е повечето от учебниците, по които се учат студентите. Въпреки дългия си стаж като преподавател и множеството научни публикации, той е само доцент. През 2003 г. ВАК отхвърля молбата му да бъде избран за професор с мотива, че е преписвал от трудовете на френски и английски професор. Като компенсация за нараненото си самолюбие през същата година той поръчва на художник от Велико Търново да изрисува в апартамента му фреска по мотиви от картината на Леонардо да Винчи "Тайната вечеря". Ликът на доцента е в средата на мястото на Исус, а в ръцете си държи 10-годишния си син. Вместо апостолите, около него са наредени преподаватели от академията в Свищов. "Да, имам такава картина в дома си. Това е белег за моето предпочитание към изобразителното изкуство. Не намирам нищо странно в това. Художникът ми беше познат и като благодарност за услуга, която му извърших, нарисува мен и останалите преподаватели", заяви пред "Политика" Величко Адамов.
Кръг от интереси
Случайно или не под ръководството на Величко Адамов минават най-много защити на дипломни работи на митничари и бизнесмени. Прилага се схемата на т. нар. бомбинг - взима се готов екземпляр от труда на студент, от първата страница се зачертават имената му и на тяхно място се написват нови. Материалите се използват по няколко пъти, но въпреки това минават на защита и получават високи оценки от преподавателите. Така например върху дипломната работа на Преслав Стоянов Недев "Инвестиции във фирмени акции и облигации" с № 941347 последователно са вписани имената на студентите Николинка Любомирова Цолова и Красимир Христов Христов. Научен ръководител е Величко Адамов. И двамата произхождат от заможни семейства. Бащата на Николинка е бизнесмен, който се занимава с търговия на зърно, а Красимир Христов сега е митничар на границата край Петрич.
Подобен е и случаят с дипломната работа на Иванка Димитрова Атанасова с № 951310. Името й е задраскано и отгоре е добавен Слави Пеев Пеев, също митничар.


Практиката на "бомбинга"

Издаването на различни учебници е една от дейностите, чрез които преподавателите в Стопанска академия "Димитър Ценов" печелят най-много. Там също се прилага практиката на бомбинга - едни и същи имена фигурират ту като съставители, ту като рецензенти. Заглавията и съдържанието на учебниците са еднакви, променят се само годините, в които са издавани, и имената на хората, които участват в написването.
Например "Финанси и кредит" има няколко ревизии - от 1991 г. досега учебникът е излизал над шест пъти. В два от тях името на Величко Адамов фигурира като съставител. В три - той е само рецензент, а в труда са вписани имената на останалите му колеги Емил Захариев и Росица Лилова.
Всички те са преподаватели в академията, която се явява и издател на учебниците. Студентите са задължавани да се явяват с комплект от трудовете на преподавателите, при които държат изпита. Схемата е една и съща - на задните страници се отпечатват тестове. След изпита те се скъсват и така учебниците стават неизползваеми.
И Величко Адамов, и останалите преподаватели, заподозрени в корупционни практики, са разследвани на няколко пъти от прокуратурата за незаконни доходи. Най-високата заплата в академията е 1000 лв., но включва приходите от лекции и в други университети. През 2004 г. един от разследваните доценти от академията вписва в имотната си декларация: "Притежавам лек автомобил "Крайслер", "Форд Мондео", джип "Сузуки Витара", 2 бр. апартамента в Свищов, 1 бр. в София, 1 бр. във Велико Търново, 3 бр. къщи в община Свищов и 4 бр. гаражни клетки. Източници за придобиване на посоченото имущество са заплати и хонорари."
"Знам, че някои от преподавателите са разследвани за незаконно придобити доходи, но не съм ги карал да ми дават обяснения. Мисля, че те са се доказали като честни хора и това не е необходимо. Ако има конкретни доказателства за злоупотреби, тогава мога и да помисля за наказания", заяви пред "Политика" ректорът на академията доц. д-р Нено Ненов.
Наред със сигналите до прокуратурата срещу преподавателите са подавани жалби както от студенти, така и от техни родители. Образувани са дори няколко инициативни комитета. До този момент усилията им са без резултат.



Тема Re: Научни борби в Свищовнови [re: Пиcнa_ми]  
Автор ПЪTниk (автопилотен)
Публикувано22.06.06 18:35



Стига ве...това истина ли е..че аз ги познвам тези хора...виждал съм ги...не е вярно шегуваш се нали?
Виж ..."Наред със сигналите до прокуратурата срещу преподавателите са подавани жалби както от студенти, така и от техни родители. Образувани са дори няколко инициативни комитета. До този момент усилията им са без резултат."
До коя прокуратура ве човек са подавани жалби...да не ни лъжеш нещо?
Давай с имена факти , входящи номера, дати...няма да клюкариш хората така...емиии богати са...трудили са се.



Пътят не води никъде. Главното е да не се отклоните.

Тема Re: Научни борби в Свищовнови [re: ПЪTниk]  
АвторStorm (Нерегистриран)
Публикувано28.06.06 21:11



Хм, Пътник, нещо против студентската интелигенция.....по случайност аз съм писала материала. Мога и още, но не съм сигурна, че подобна тема би продължила да вълнува някого.... за съжаление практиката е, че излиза материал и никой нищо не прави, все едно, (че не се е случило.



Тема Re: Научни борби в Свищовнови [re: Пиcнa_ми]  
Авторrиra (Нерегистриран)
Публикувано02.07.06 18:30



Случват се различни неща, всеки ден, но не разбирам какво толкова се заинатил автора на темата, защото я виждам публикувана вече на няколко места. За преподавателите е ясно, че си изкарват паричките с издаването на учебници всяка учебна година, та дори и по няколко. Първо казват вземете стария, после издадох нов учебник купете си него ще може да го ползвате на изпита. Лично аз познавам толкова много хора на които са им уреждани изпитите, че май вече не ми прави впечатление Наистина е дразнещо всичко това, но няма какво да се направи. Това е положението с нашите преподаватели.
За т.нар. задруга на студентите милионери нищо не мога да кажа. Малко художествена измислица мисля, че е вложена





Тема Re: Научни борби в Свищовнови [re: ПЪTниk]  
Автор_ (Нерегистриран)
Публикувано06.07.06 12:49



ПЪТник-о свиден, ПЪТник-о млад, туй че си ги виждал, туй, че ги познаваш означва ли, че хорицата са мили, добродушни и чисти?
искрено ли не вярваш в прегрешенията им?

и аз ги познавам

повярвай

гнила е сърцевината, много гнила



Тема Re: Научни борби в Свищовнови [re: _]  
АвторCтoян (Нерегистриран)
Публикувано06.07.06 20:58



Оле оле…. Много критици се извъдихте. Има ли някаква причина за да ги критикувате хората или единствената е завистта? Като сте толкова отворени давайте имена с факти, а не такива заключения – Гнило било – хайде бъдете по-конкретен, защото така будите само съжаление!



Тема Re: Научни борби в Свищовнови [re: Cтoян]  
Автор_ (Нерегистриран)
Публикувано10.07.06 15:03



Проданов?
ако да, да си го кажем лично гнилото, а?



Тема Re: Научни борби в Свищовнови [re: _]  
АвторCтoян (Нерегистриран)
Публикувано11.07.06 14:32



Не не съм Стоян Проданов по финанси, няма и да бъда!
Лично, че защо нали желаете публичност - хайде чакам





Тема Re: Научни борби в Свищовнови [re: Cтoян]  
АвторГepraн (Нерегистриран)
Публикувано12.07.06 14:48



Самодоволни бездарни канцеларски плъхове. Преди преписваха руските учебници , сега ровят из нет-а и списания... посъберат малко смляна информация и си пълнят учебниците и ръководствата, които рецензират един на друг - ти на мене - аз на тебе. Винаги съм си мислил че научен труд значи трудейки се, мислейки и отчитайки досегашните знания в съответната област да сътвориш нещо уникално, полезно и неиздавано... Явно - не. Нищо ново няма в тях - само кориците и датите - то пък ако имаше щеше да е написано от някой Гениий , а такива в института няма... Ако имаше то щеше да е последен тиха бедна душица - просто нямаше да вирее в тази атмосфера... Чудя се в коя ли дупка щяха да кротуват ако не е бил този БЪЛГАРИН Димитър Ценов да дари пари за построяването и съществуването на академията; Все си мисля че ако не беше дарение този институт отдавна да е закрит ... В крайна сметка образованието девалвира повсеместно и доброто в академията (все пак има и добро) не трябва да се отрича - на студентите нагледно се показва как се прави бизнес - и то най трудния - от нищото и с малко труд (.. е трябва малко наглост - ама закон срещу това няма... а и гражданско общество което да се възпротиви - също .... май повечко само оФце останаха... блеят и пасат доволно с мисълта че нищо и никога не може да се промени)... и малко срамен - толкова малко че никой не иска да си признае че е дал или взел ...... та нали и студенти и преподаватели -се голяма работа сме :)
Хайде със здраве - карайте си новите коли, придавайте си сериозност по TV и в аудиториите, усвоявайте проекти преливащи от пусто в празно - по "европейските стандарти", "абонирайте" за списания :), товарете "даренията" в багажниците си по на далеко от академията че се вижда и не забравяйте - всички сме дошли на този свят с празни ръце и с празни си отиваме... видов ден все пак настъпва - рано или късно



Тема Re: Научни борби в Свищовнови [re: ПЪTниk]  
Авторcrazy (Нерегистриран)
Публикувано12.07.06 15:25



Пътник ти на коя планета живееш? или просто си сложил розовите очилца? На целият град Свищов е известно, това за което се пише тук, така че хайде моля без невинни коментари и обвинения в лъжи а? Ако искаше да клевети директно някои щеше да го направи автора !!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.