Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:11 20.05.24 
Контакти
   >> Сватбени вълнения
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Тема Re: Тук можем ли да си говорим занови [re: jumbles]  
Автор ShokoLada (лято)
Публикувано22.10.18 15:30



ясно, ти си се хванала за думичката...



Тема Re: Тук можем ли да си говорим занови [re: ShokoLada]  
Автор jumbles ()
Публикувано22.10.18 16:40



не:) хванала съм се за словото, щото май се уча на него

за мен е от значение как ще нарека това:



кощунство е да му рекна "клецане", може би за теб не е, или?



Тема Re: Тук можем ли да си говорим занови [re: jumbles]  
Автор ShokoLada (лято)
Публикувано22.10.18 18:00



Знаеш ли българския език колко думички има за "влизането на духът в сърцето ти"...а резултата е един..
Въобще не говоря за любов или без любов..
А словото трябва да има заряд..не толкова значение..многоо празни думички на днешно време..много!
И друго..нали знаеш че за Вселената са важни мислите, щото да учи толкова много езици..някак не върви..





Тема Тъй де...нови [re: ShokoLada]  
Автор Цар Из Род (Цар Из Род)
Публикувано22.10.18 21:12



Тя си мисли, че прави "любов", а те просто си я клецат...

Отново клецах.


Тема Re: Тук можем ли да си говорим занови [re: ShokoLada]  
Автор jumbles ()
Публикувано23.10.18 07:05



Знаеш ли българския език колко думички има за "влизането на духът в сърцето ти"...а резултата е един.. - не, не зная, колко?



Въобще не говоря за любов или без любов.. - а за какво говориш всъщност?

А словото трябва да има заряд..не толкова значение..многоо празни думички на днешно време..много!
И друго..нали знаеш че за Вселената са важни мислите, щото да учи толкова много езици..някак не върви
- и все пак чрез словото изразяваш съзидателната си сила, то е като семена които засяваш в своя ум и в умовете на хората ...



Тема Re: Тъй де...нови [re: Цар Из Род]  
Автор jumbles ()
Публикувано23.10.18 07:07



е сега вече сериозно ме заинтригува ... ще ли ни разкажеш какво още си мисля аз, стиска ли ти или не?



Тема Re: Тук можем ли да си говорим занови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано23.10.18 08:53



Уау! Интересна и любопитна тема сте заформили!

Един език не се състои просто от "празни" думички. Езикът е съвкупност от лексика, граматика и семантика. Те пък се "помещават" в различни части на мозъка. (та е възможно за човек, който не притежава когнитивна лекота при осъщестяване на връзките между отделните области, думите и изреченията често да са лишени от смисъл)

Езикът би бил "празен", ако света не съществваше. Та, съществува ли външния свят? Ако съществува - доколко е обективен? Или е просто интерпретация на възприятията?

Има хипотеза(за лингвистичната относителност) според която структурата на един език оказва влияние върху начина по който мислещите на него възприемат действителността и съответно я правят/създават. Критикувана десетилетия наред, в последните няколко години е все по-коментирана и изследвана - дори е филмирана. Филмът

, всъщност, не е за извънземно нашествие, а именно за начинът, по който езиците създават реалността на всяко мислещо същество, ползващо език. Направен е по разказа на Тед Чанг .

И ако "В Началото бе Словото" не отговаря на "вселенската"? истина, вероятно би могло да се каже "В Началото бе Желание и Страх"(инстинкт - рептилен мозък) :))) и искрата на разума(неокортекс - хомо сапиенс), роди Словото :))) и многообразието от езици - и съотвестващите им Вселени. Единствената, обективната Вселена, уви, си остава непознаваема за сетивните същества.



Тема Re: Тук можем ли да си говорим занови [re: jumbles]  
Автор ShokoLada (лято)
Публикувано23.10.18 13:54



Словото е оръжие на манипулаторите. Не трябва много да приказваш, за да покажеш какво чувстваш, искаш..и т.н..сетивността е много по-силна от думите...грижата и действието също..една прегръдка говори много повече от много думи..едно подложено рамо или протегната ръка също..Джъмби..аз съм земно, не го забравяй..
то е като семена които засяваш в своя ум и в умовете на хората ..
чужди семена в моя ум не искам..:)



Тема Re: Тук можем ли да си говорим занови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (лято)
Публикувано23.10.18 14:02



Виталия, терминологията, с която се изразяваш е абсолютно ненужна..изглеждаш празна и надута така, а не си..
Дай да си говорим нормално а?
Никога в началото не е било словото..бебета се раждат без да могат да говорят, чак след година учат думички...а като надобреят се учат да казват и лъжливи думички...
Словото е, да бъдеш разбран правилно и е помощно средство при общуването..понякога без думи е много по-красиво и истинско...



Тема Re: Тук можем ли да си говорим занови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано23.10.18 15:08



Шоколада, за да бъда в твоя тон: с устрема ти все първосигнално да поставяш оценки на нечие изразяване, изглеждаш празнословна, едностранчива и търсеща доминация представителка на нежния пол. :))) А ти не се имаш за такава. За каква те имам аз - е съвсем различен въпрос и не е тема на настоящата дискусия.

Така, надявам се разбра какво ти казвам, поясних ти границите, които не е желателно да преминаваш, за да е налице едно пълноценно общуване(дали ще ги спазваш е твой личен избор - независимо, че би било израз на цивилизованост съобразяването с тях) и излизам от тона ти, защото не е моят.

Та, ако искаш да си говорим нормално, ще е добре да приемеш ползването и на терминология. Щото тя затова е създадена: да посочва конкретното значение и да предотвратява напразното бръщолевене - да улеснява общуването, демек.

Въпросът ми е: наистина ли те интересува езикът, значението му, употребата му, връзката език и реалност, или просто си празнословиш? Ако е последното, което определено е доста по-неинтересно и незабавно спрямо предходното - няма какво да си кажем.

Имай слънчев, усмихнат ден.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.