Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:49 24.06.24 
Градове
   >> Стара Загора
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Организация за Спасение от Паньо Доневнови [re: Beco]  
Автор spec (ентусиаст)
Публикувано11.01.06 14:28



На фона на всички в Парламента, АТАКА са най-добрите. И - между другото - единствените, които не са излъгали избирателите си до момента. Въпреки инцидентните изцепки, които са невинни на фона на всичко останало.
Но - нямам намерение тук да водя подобни спорове. Достатъчно разводнихме темата...
Всъщност - ти самия - искаш ли да видиш истината?



Тема о6те по тематанови [re: XXXXL]  
Автор*** (Нерегистриран)
Публикувано12.01.06 10:09



в. Стандарт/12.12.06

Стронций в зарзават паникьоса Стара Загора
Ще изхвърлим каците със зеле, заканват се хората

В Стара Загора вече отказват салатите, а много хора се канят да изхвърлят зелето от каците.
Сигурно сме град на каръците. Не стига, дето ни обгазяваха, а сега и радиация откриха. Това е новата драма, която се обсъжда по кафенетата в града. При това паниката не е заради слухове или догадки, а след проучване на германски експерти. Според тях при проби от почва, зеленчуци и растения в редица старозагорски села е открито обезпокоително съдържание на радиоактивния стронций. Изследването е на Института за опазване на околната среда "Синлаб" в Щутгарт. Притеснителните данни бяха огласени в началото на седмицата в сайта на община Стара Загора, която е поръчала изследването. Причината е желанието на кметството да се установи има ли някакви последствия върху флората и фауната в региона от системните обгазявания през миналата година.
Комисии от германски и наши еколози са взели 1900 проби от води, почва, зеленчуци, плодове, хранителни и животински продукти.
В по-голямата си част водните и почвените проби отговарят на нормите на българското законодателство, заяви вчера пред "Стандарт" шефката на РИОСВ Стара Загора Пенка Начева. Специалистите обаче не са се запознали с всички данни и инспекцията щяла да има по-пълно становище в началото на идната седмица.
Опасни ли са 170 мг/кг от радиоактивния стронций, открити в почва в землището на старозагорските села Козаревец и Ловец? Близко до тези стойности са и почвени проби в други селища - Бенковски (150 мг/кг), Остра могила (83 мг/кг), Змейово. На този въпрос инж. Пенка Начева не можа да отговори. Тя припомни, че у нас няма норми за съдържанието на стронций в почвата и водите, тъй като те били естествен радионуклеид.
В доклада си обаче германските експерти са посочили препоръчителни стойности, макар и само за биологичните проби - кръв, мляко и косми. По аналогия те би трябвало да важат и за плодовете и зеленчуците, и за почвата, върху която се отглеждат. Според еколозите от Щутгарт съдържанието на стронция трябва да бъде в рамките на 0,29 - 5,4 мг/кг, за да сме сигурни, че е безопасен за здравето на хората.
Тези норми са надхвърлени неколкократно и при проби на борови иглички в с. Остра могила - 19 мг/кг. В същото село над препоръчителните стойности е бил стронцият в козе мляко и косми от коза - 8,9 мг/кг. В други селища в животинските проби са засечени над нормата тежки метали - желязо, мед, цинк, олово, никел. Близко до германския праг за безопасност (5,4 мг/кг) е съдържанието на радиоактивния елемент в зеле и домати в селата Козаревец, Казанка, Борилово, Бенковски.
От общината добавиха, че експертният доклад на германските еколози ще бъде предоставен и на междуведомствената комисия, която бе създадена с решение на правителството. До края на февруари тя трябва да предложи трайни решения за ликвидиране на проблема с обгазяванията в Старозагорско.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Кметове: Доматите съхнат втора година
Не съм видял още данните от изследванията на германския институт, но съм изненадан, че точно стронций са открили при нас. Това каза вчера кметът на Остра могила Николай Пенев. Той лично е присъствал, когато експертите са взели клонки от близката до кметството елхичка. Изненадващо в нейните иглички са били открити 19 мг/кг стронций. В млякото и космите от козата на баба Бонка Златева пък били изолирани 8,9 мг/кг от опасния елемент. Не знам на какво се дължи, но вече втора година не можем да хапнем един домат, съхнат и се скапват на корена, оплаква орисията на хората от Остра могила кметът. Селото е на 2-3 км по права линия до общоармейския изпитателен полигон край Змейово и повечето селяни свързват всичките си беди с неговата дейност. Козаревец е доста далеко от военния обект, намира се на юг от областния град. Но се оказало, че и тук почвата и зеленчуците съдържат стронций, както и тежки метали над нормата. Край селото не минава оживен път, не съм чувал да има и стари уранови мини, чуди се кметът Неделчо Германов. Миналата година той е бил очевидец на изсипалия се киселинен дъжд, който съсипал плодовете и зеленчуците в селото. Листата пожълтяха и окапаха, преди доматите, пиперът, фиданките да вържат плод, припомня си селският първенец.
И двамата кметове, както и колегите им от останалите селища, обект на изследването, очакват с нетърпение и малко страх заключенията на експертите.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Поразява костите и води до аборти
Стронций e радиоактивен изотоп, който е особено опасен, защото има 28-годишен период на полуразпад. При вътрешно облъчване със стронций страдат най-чувствителните тъкани - костният мозък и половите клетки. Може да се стигне до ракови образувания, спонтанен аборт и раждане на увредени деца.
Стронцият се задържа в храни, богати на калций - мляко и млечни продукти, зеленчуци, зърнени храни. Специалисти препоръчват да се избягва употребата на зеле, магданоз и други зеленчуци, чиито листа поради формата си задържат повече радиоактивни вещества. Преработването в консерви и туршии също намалява замърсяването.
------------------------------------------------------------------------------------------------------

Пращаме пробите за експертиза
д-р Елена Канева, шеф на РИОКОЗ - Стара Загора

Препоръчителните норми на германския институт в Щутгарт са за животинските проби - кръв, мляко, косми. Те не бива да се пренасят по аналогия за хората. Най-добре е германските учени сами да направят по-подробен анализ на данните от изследването. Поискахме за сравнение данните от предишните две изследвания на същия германски институт - през 2002 и 2004 г. Заедно с последния мониторинг през миналата година те ще бъдат изпратени за експертен анализ в Националния център по опазване и контрол на общественото здраве.



Тема Re: о6те по тематанови [re: ***]  
Автор spec (ентусиаст)
Публикувано12.01.06 11:22



Ех, тия лоши ТЕЦ-ове... Сега пък и стронции почнали да бълват... Направо да ги закрием всичките.



Тема Re: о6те по тематанови [re: spec]  
Автор bratovcheda (спорт)
Публикувано12.01.06 12:15



"...Козаревец е доста далеко от военния обект, намира се на юг от областния град. Но се оказало, че и тук почвата и зеленчуците съдържат стронций, както и тежки метали над нормата...."

И от полигона не е ... И какво ще правим тогава?



Тема ОССЗнови [re: ***]  
АвторПaньo Дoнeв (Нерегистриран)
Публикувано12.01.06 14:55



Учудващо е желанието на хората да търсят под вола теле, когато истината аха да им извади очите. На два пъти в горепосоченият материал се появи името на Змеево уж между другото като индиректно беше обявен за разпространител на въпросният стронций. Странно обаче ТЕЦ-овете не се споменаха, въпреки че на мене ми се струва нормално след като горят въглища с пълна сила, да бълват в атмосферата кавото им падне. Да видим защо?

Първо тази статия ми се струва написана с цел гонене на измислена гореща новина а не е истинско предаване на фактите. Стандарт е известен с писането на глупости. Сигурен индикатор на това са споменатите въображаеми "германски експерти" без да им се спомене името.

Но да предположим, че има нещо вярно в тази статия.

Реших да проуча по Интернет как стои въпроса със стронция и ето какво намерих:

От този сайт: http://www.atsdr.cdc.gov/tfacts159.html
What is strontium?
Strontium is a naturally occurring element found in rocks, soil, dust, coal, and oil.

Превод:
Стронцият е натурално срещащ се елемент който се намира в скали, почва, прах, КАМЕННИ ВЪГЛИЩА и петрол.

Специално надебелих едно от местата където се среща.

Още от същият сайт друга страница тук: http://www.atsdr.cdc.gov/toxprofiles/phs159.html

Emissions from burning coal and oil increase stable strontium levels in air.

Превод:
Извхвърляне (отделяне) при горене на КАМЕННИ ВЪГЛИЩА и петрол увеличава нивото на стабилният стронций в АТМОСФЕРАТА.

На тази страница има доста повече написано за същото, който иска да чете.

Значи, горенето на каменни въглища увеличава новото на стронцият в атмосферата а ТЕЦ-евете горят каменни въглища. Е па май няма начин те да са виновни. Трябва Змеево да е, нали така? По каква логика ли? По тази, че на ТЕЦ-овете никой нищо не може да им направи. Утре завод за складиране на ядрено гориво ще направят като свършат въглищата и цяла Стара Загора ще отиде да им целува гъзовете и да ги моли за работа там.

Единственото спасение е бавната и мъчителна смърт.

Или ОССЗ.



Тема Re: ОССЗнови [re: Пaньo Дoнeв]  
Автор Axиeв (уморен)
Публикувано12.01.06 16:51



Панчо,от пост на пост ми ставаш все по- досаден с писанията си.От начало си помислих,че просто имаш странно чувство за хумор,но ..уви!!
Уважаемите пишещи в този клуб са достатъчно интелигентни и информирани,за да им се натрапва мнение и поведение по такъв безпардонен начин......
"СКАТ" били "бунаци","Стандарт" пишели само глупости,"измислените" германски експерти..........слушайте само бат си Панчо - в него е истината,пътят и светлината,както се казва в една книжка.
Дерзай...щом ти доставя някакво перверзно удоволствие да си правиш каламбури с тези,уви ,доста сериозни проблеми...



Тема Не ми харесва но трябванови [re: Axиeв]  
АвторПaньo Дoнeв (Нерегистриран)
Публикувано12.01.06 17:40



Ахиев, отклоняваш се от темата. Само накратко ще коментирам твоят текст и ще се върна на темата.

Продължавам да си имам все същото чувство за хумор "странно" или не. Хората от този клуб няма доказателство да са интелигентни или да са уважаеми. Ще цитирам един американски философ, който казва: "Човек не получава автоматично моето уважение, той трябва да лази в калта и да ме моли за това". СКАТ наистина са големи бунаци. Иди и провери на място като не вярваш. Стандарт първо наистина пишат глупости а после погледни му собственика кой е (адвокатът на дявола Батков) и пак им вярвай безрезервно. И когато тези изследвания ги прочета на собственият сайт на въпросните "германски експерти" тогава ще спра да ги мисля за измислени. Някой да ги е видял? Знам един стих с думата каламбур. И как да не си правя майтап, като виждам, че една компания спокойно трови цял един град и всеки го е страх да се обади дори. Ако знаеш само колко ми е смешно! Това дето го пиша тук нищо не е.

Не ми прави удоволствие, но се налага да повдигам въпроса защото никой друг нищо не прави. Поправи ме ако греша. Кой спира в момента обгазяването? Никой.

Всичко е по-добре от мълчанието на агнетата.

И докато ми се възмущаваш, ТЕЦ-евете тровят наред. Вземи метличката и си измети строинция от терасата, защото бил вреден на туршиите. Обаче глупости са това според мен, нищо не им вреди на туршиите стронция.



Тема Re: Не ми харесва но трябванови [re: Пaньo Дoнeв]  
Автор spec (ентусиаст)
Публикувано13.01.06 06:52



Панчо, Панчо...
Много ентусиазъм, много емоция... Напомняш ми на някого, но засега няма да казвам на кого. Най-вече с желанието да си прав на всяка цена.
Панчо, никой освен теб не е сочил ТЕЦ-овете като основен замърсител, с изключение на тези, които бяха заинтересувани от обгазяванията. Тези, при чийто мандат започнаха те. Политици от една политическа сила. Сега вече и от друга.
Не ми отговори как за тези 40 години, в които ТЕЦ-овете бълваха , включително и при доста по-големи натоварвания от сегашните, нямаше обгазявания. Може би не си спомняш, но аз, а и доста от хората в този клуб, предполагам, помним 80-те години. Тогава, когато цяла България беше като дискотека. А ТЕЦ-овете, АЕЦи т.н. работеха непрекъснато. Имаше режим на тока, тъй като договорите за износ бяха подписани и трябваше да се изнася. Та тогава работеше и "Агробиохим", и то - вЕрвай ми - работеше много сериозно, изнасяше се здраво. И въпреки това Стара Загора не бе обгазявана и не бе замърсена. Така беше и до 2004 година.
Изведнъж почват историите с ракетите, в публичното пространство започва да се спряга, че има подписани договори за униищожаване на остаряло НАТО-вско въоръжение на полигона в Змеево. Започват яростните обгазявания. Естествено, военните непрекъснато отричат, а полигона работи също непрекъснато. След всичко това се опитваш да ме увериш , че ТЕЦ-овете са основния замърсител. Възможно е, но - честно - никак не ми се вярва. Поради всичко, написано до момента.
Все пак - не мога да бъда категоричен, ТЕЦ-овете имат със сигурност вина. Но е добре някой да обясни защо например в района на Змеево най-вече се скапва земеделската продукция и т.н.
Старите хора знаят - в Стара Загора винаги вятъра идва от север. Така поне съм чувал.



Тема Re: Не ми харесва но трябванови [re: spec]  
Автор*** (Нерегистриран)
Публикувано13.01.06 09:47



OK, moje i taka da e. Ne razbiram, obache толкова ли е трудно да се устаножи замьрсителя?? Става вьпрос за някакви си 100 км в диаметьр! Ясно е, 4е об6тина Стара Загора няма интерес да се установи замьрсителя! Не можв ли един 150 хиляден град да се справи с няколко стотин в об6тината??? То всь6тност май само с един трябва да се спражите, за да се ре6и проблема!



Тема Re: Не ми харесва но трябва [re: ***]  
Автор Axиeв (уморен)
Публикувано13.01.06 10:04



Да им хвърлим един бой,да ги пратим запас или.........как го виждаш това справяне?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.