Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:08 03.06.24 
Контакти
   >> Споделено
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: понеже не мога да пиша в 40-50нови [re: DarkSide]  
Автор kiko64 (мазен кръчмар)
Публикувано26.09.19 00:43



Здрасти, Даркиии!
От тебе не съм очаквал да харесваш социализма, и да не харесваш капитализма.


Мисля, че всеки възприема двата строя (макар, че и при двата има и разновидности и нюанси) според своя манталитет и светоглед.
Имах "удоволствието" при социализма да работя и да имам началник.
Никога повече!!!!
НИКОГА !!!
Аз не мога да съм щастлив, ако имам висшестоящ тъпанар, който да ми нарежда какво да правя и как точно.
Капитализма ми даде свободата да работя за себе си.
Не, не искам да ставам милионер.
Искам да съм зависим само от моя си мързел и (не)къдърност.
Искам да мога да си упражнявам гордостта и независимостта. Ето, и аз не мога да пиша оттатък, но НЯМА ДА СЕ МОЛЯ НА НИКОГО. Капитализъм - имаш право да пишеш , имаш и да не пишеш. Нет голям.
Ако беше социализъм - щях да имам достъп в нета само до 40-50 и да трябва да се моля на админа да ми разреши, моля, да ме оправи, моля , ако може, моля, нали така, моля, наши хора сме, моля, ще почерпя бе , моля!
Айде, холан!

Казваш, че само милионерите пътували.....
Не е точно така. Има толкова нискобюджетни , дори направо безбюджетни пътешественици. Всеки средноквалифициран работник може да си го позволи.
Ако не мога да пътувам, не бих се чувствал жив.

Иначе да , социализма беше готин! И как не! Тогава бяхме младииии!
А капитализма.... чист капитализъм няма никъде, най-малко в Бг.
Тази партийно-кланова шуробаджанащина, хранеща се със злоупотреби с европейски и бюджетни средства и продажба на интересите на държавата от всякакво естество не може да бъде пазарна.
Скандинавския социално-пазарен модел капитализъм ли е?
А китайския комунистическо-пазарен?
Демокрацията даде на индивида възможността да направи избор и да си занесе гъзъ там, където ще се чувства щастлив и у дома. Ей на - лапето казва "у дома" на къщата си в Англия. Родоотстъпник (ще каже някой), отишъл на метеното( ще добави друг) ....ми не! Свободен човек - ще живее където се чувства щастлив.
Това при социализма не можеше.


В Библията пише:\"По думите, написани в клубовете ще ги познаете...и по самозаявеното в никовете!\"

Тема Re: Писах на Киретонови [re: RujaKaramfilova]  
Автор osvoboden pich (Ultimate good)
Публикувано26.09.19 05:41







Тема Re: понеже не мога да пиша в 40-50нови [re: kiko64]  
Автор DarkSide ()
Публикувано26.09.19 08:16



Здравей Кико, радвам се да те видя.
Да, възможно е да и въпрос на характер и манталитет.

Както вече многократно подчертах, не казвам че социализмът е идеален и няма недостатъци. Казвам че като взема един лист, разделя го на 2 колони и напиша плюсовете и минусите на едното общество и плюсовете и минусите на другото - то моят избор е обществото от 80-те, не защото то беше идеално, а защото плюсовете му, колкото и малко да бяха, са повече в сравнение с тези в настоящото общество и минусите бяха по-маловажни за мене в сравнение с днешните минуси.

Некоректно е да се сравняват плюсовете на едното общество с минусите на другото, което всички вие почитатели на капитализма, съзнателно или несъзнателно, правите.

Ламби постъпва дори още по-некоректно, защото описва идеално капиталистическо общество без нито един минус и с огромни теоретични плюсове и го сравнява с най-големите минуси на социализма, случили се през четиридесетте и петдесетте - народен съд, разстрели, затвори, лагери, насилствена колективизация, интерниране, бой в милицията и т.н. На нищо от това аз лично не съм бил свидетел и затова то не влиза в моите сметки.

Аз сравнявам две реално съществуващи общества - това на 88-ма и това на 2018-та в България - и то по моите лични навблюдения, не по данните на статистическите и финансови учебници. И правя своя избор въз основа на всичките плюсове и минуси. И това че предпочитам обществото 88 пред обществото 2018 не означава че обичам комунизма и мразя капитализма, означава само че от две неща избирам едното. Ако ми се предоставят две други възможности за избор, то отново бих избрал заради плюсовете и минусите, а не заради етикетите им комунизъм, социализъм, капитализъм, либерализъм или каквито там умни думички измислят теоретиците.
Ако трябва да избирам между общество България 1949-та и 2019-та, то със сигурност бих избрал 2019-та. Сигурно бих избрал 2019-та и пред общества 59-та и 69-та. Може би дори и пред 79-та. Но не и пред 88-ма - последната изцяло социалистическа година.



Тема Re: понеже не мога да пиша в 40-50нови [re: DarkSide]  
Автор kiko64 (мазен кръчмар)
Публикувано26.09.19 09:13



Дарки, приятелю! Мисля , че субективно идеализираш.
Социализма беше преди 30 и кусур години , а ние бяхме тогава на по 20.
Кой няма да предпочете времето, когато е бил млад, здрав и надървен?


С умиление си спомням безгрижното време, когато в главата ми е имало единствено жени и купони.
Но все пак помня една нощ в милицията, само защото бях малко брадясъл и един патрулиращ див селянин облечен в милиционерска власт реши, че съм си "сменил външния вид", той не отговаря на снимката ми в синия паспорт(помниш ли го?) и след тази нощ можех да се оплача единствено на арменския поп.
Помня как нашите събираха пари с години за да купят нещо необходимо за дома - пералня, телевизор, диван....
Помня как "отчуждиха" цял един квартал и го събориха, за да изградят блокове. И как хубави, нови къщи бяха оценени евтино, а кирпичени съборетини на партийни функционери - като палати. Хората от кватрала тогава масово получаваха инфаркти и инсулти ....тогава и баша ми се поболя от това.
Края на 80? Помня празните витрини в магазините по време на Голямата екскурзия. Помисли си само за нея! Каква идиотщина!
Съсипано имущество, битие и стрес за хиляди български турци, с нищо невиновни, че са се родили тук, но мачкани с десетилетия.
Края на 80 беляза и несастоятелността на социализма. Ламби е прав, че в онзи строй за работниците нямаше стимул за работа и можеше да ходиш на работа без да работиш.
Помня как в ремонтната автоработилница където работех, трима майстори 7-ми разряд само си чешеха мъдите край печката и пиеха вино по цял ден и получаваха по 300 лева заплата, а аз - стажанта с още двама като мене вършехме всичко за 160. Тогава се ядосах и реших да не работя един месец. Ходех на работа, теглих една майна на майсторите 7-ми разряд и на началник работилницата, постлах си една габина в каросерията на един бракуван камион и проспах месеца. Отрязаха ми 40 лева премиални и за този месец получих вместо 160 - 120 лева. Щях да лежа още, но ме "изискаха" (представи си!!! ) от градския транспорт , щото той бил приоритетен за народното стопанство. Няма не искам, няма недей! Отиваш в ДАП-а! Имаш "разпределение" !
Разбира се, непознавайки друго битие, бидейки луди и млади тогава , всичко си беше купон.
88-ма социализма вече умираше. Помня студентски стаж в ВАМО( завода за дизелови двигатели) . Завода препълнен с непродадени двигатели с ниско качество, което никой не ще. Пробват се капиталистически прийоми за стимулиране : "бригадни сметки", премиални за количество, държавно приемане на продукцията.... СИВ се разпадна, ВАМО вече и като сгради не съществува, социализма, във вида в който го строяхме се оказа утопия и замина в историята.
Не искам да обсъждам по какви причини, но не успяхме да вземем някой добри неща от него, а можеше.
От друга страна, пародията наречена " българска пазарна икономика" е неприемлива дори за мен, макар че и в нея се чувствам щастлив, без тя да има някаква заслуга. Заслуга има демокрацията и свободите, каквито в соца нямаше.
Време е да се върнеш в България и заедно с тебе да изградим нов строй - Демократически пазарен социализъм!

В Библията пише:\"По думите, написани в клубовете ще ги познаете...и по самозаявеното в никовете!\"

Редактирано от kiko64 на 26.09.19 09:20.



Тема Re: понеже не мога да пиша в 40-50нови [re: kiko64]  
Автор DarkSide ()
Публикувано26.09.19 10:08



Еми аз кат излязох от казарамата реших да си дам почивка от ежедневното бръснене и бях бая брадясал, което в университета и по улиците в софия не представляваше проблем, чак докато не си смених квартирата в началото на втори курс - лелята в милицията ми каза да се приведа във вид, отговарящ на снимката ми в паспорта, и аз се обръснах. После отново брадясах и си бях така чак до следващата смяна на квартирата, вече си знаех урока и се обръснах преди да ходя да се регистрирам и нямаше проблеми. По едно принудително бръснене на година, смятам че не е кой знае какъв терор. Домоуправителят ме гледаше на кръв, ама не можеше да ме накара да се обръсна. Дойде да ми звъни на вратата в събота сутрин за съботника, обаче аз се направих че ме няма, и той накрая се отказа - не е викал милиция да ми разбиват вратата, щот не съм ебавал да отида на ленинския съботник и да чистя градинката пред блока - което реално сега оценявам като похвално мероприятие. После веднъж ме срещна на стълбите и ми чете конско, ама кво от тва. За изборите пак дойде да ми звъни да ме предупредял да се обръсна и да си сложа костюм, да не съм го излагал. Избръснах се, обаче се явих с дънките и маратонките и никой нищо не ми каза, единствено домоуправителят, който се беше закотвил на входа на секцията, ми хвърли неодобрителен поглед. Това беше всичкия комунистически терор на който съм бил подлаган като пълнолетен гражданин в цивилния живот: няколко пъти ме накараха да се обръсна и няколко пъти се опитаха да ме засмучат за съботници и манифестации, от които опити всеки път успях да се скатая и никой не е идвал с милиция да ме арестува за което.

Плюсовете за мене са че нямаше никакъв стрес, нямаше го трескавото състезание да си задължително пръв по оценки, та да си намериш после мечтаната добре платена работа при престижен работодател - напротив, беше ясно че никой никога няма да ти гледа оценките, затова си свободен да учиш само по предметите, които са ти наистина интересни, а по останалите просто на минаваш със санитарния минимум усилия и губене на време. И затова имаше достатъчно време за кино, театри, музеи и концерти. Е да, концертите бяха на щурците, сигнал и диана, не на битълс, пърпъл и юрая, ама емоциите и кефа си ги имаше достатъчно. И след края на концерта спокойно се прибираш след полунощ пеша през половин софия, без никакъв страх и изобщо да ти мине през ум че нещо лошо е възможно да ти се случи.



Тема Re: понеже не мога да пиша в 40-50нови [re: DarkSide]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.09.19 10:33



Ти си бил мамин лигльо на частна квартира и родителска издръжка - студентче от дълбокия прованс, докопало университет и София с най-тежката драма в жУвота - дали ще го сръфа хазаинът за глупости и как да мине метър в УНИ-то. Мързел, лежачка, купони до сутринта, лекции, колкото да не е без хич, морето розово, жУвотът до колене, тате носи, мама меси - е, бре курорте.



Заради туй ли виеш на умряло по соца?

И като си се видял огъзен в истинския живот, празноглав неподготвен за нищо пръдльо с обесени на врата същата глезла и бебе, за пръв и последен път в живота си си се помръднал да си потърсиш работа, с която да издържаш детето си някъде другаде. Щото - ау! мама и тате вече не могат да снасят.



Тема Re: понеже не мога да пиша в 40-50нови [re: lipari]  
Автор mousebuster (Shadowchaser)
Публикувано26.09.19 10:46



хихи

Който е безгрешен пръв да хвърли камък...

Може би...Едва ли...

Тема Re: понеже не мога да пиша в 40-50нови [re: lipari]  
Автор DarkSide ()
Публикувано26.09.19 10:58



Ооооо, да, спукай се от яд, не само че живеех на квартира, ами при това даже и не плащах наем, щото имах роднина, на който му бяха дали ведомствен апартамент лошите комунисти, който апартамент стоеше празен, щото и жена му, и тя имаше ведомствен от лошите комунисти, и аз го оползотворих този двустаен по предназначение. Следващата година роднината ми замени апартамента си за подобен в друг квартал и затова ми се наложи да се местя. Бях най-популярния пич в потока, щото разполагах с огромна квартира без хазаи, само за купони. И с един тъпанар-комунист за домоуправител, на когото редовно му вдигахме кръвното и той ме имаше за враг на народа нумеро уно, сигурно дори и преди рейгън съм бил в списъка му с врагове на световния пролетариат. А, освен това получавах и стипендия за успех, та имах и повече мангизи, отколкото можех да изхарча, при това без да бачкам изобщо!

И всичкото това, без да имам нищо общо с управляващите лоши комунисти, даже имах последно предупреждение за изключване от комсомола от казрамата, където на косъм се разминах със съдбата на кошлуков, отървах се само с десет дена в гарнизонния арест за поругаване на комунистически символи. И после просто си загубих комсомолската атестационна книжка с ужасното петно в нея и комсомолците в университета ми издоха чисто нова и неопетнена.

Спука ли се вече от яд, щот ако все още не си, мога да ти разкажа и за новото ми BMW! И не е вярно че ги сменям като носни кърпички, сменям ги средно на 4 години. Ама това е друга тема.





Тема Не е така иметонови [re: mousebuster]  
Автор Phillip (шпицен кандидат)
Публикувано26.09.19 11:15



Не е така името Той Тоев, а Той Негов.



~~~
« Три милиарда цигулари! »

Тема Правописнонови [re: snowprincess]  
Автор Phillip (шпицен кандидат)
Публикувано26.09.19 11:20



Снежанке, пише се перспектива, едно Е си сложила повече. Често срещана грешка с тази дума.



~~~
« Три милиарда цигулари! »


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.