Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:39 22.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Социология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема модерностнови  
Авторgiorro_anon (Нерегистриран)
Публикувано06.12.00 17:59



всичко за 5те години в СУ заради "МОДЕРНОСТ" ли беше?това целенасочено ли е заложено в програмата или е естествена последица от характера на самата наука



Тема Отг: модерностнови [re: giorro_anon]  
Авторsimulacrum_anon_anon (Нерегистриран)
Публикувано07.12.00 18:58



Правилен въпрос :)))))
И няколко възможни правилни отговора:

1. (по Г.Димитров): социологията като форма на социална рефлексия при модерните общества съществува само доколкото те са модерни.

Контрапункт: Ето защо е важно да запазим понятието МОДЕРНОСТ - за да легитимираме собственото си разбиране за социология и да докажем всички останали като невалидни.

За целта превръщаме социологията в инструмент за доказване наличието на Модерност; Домодерност и Разкраченост (пак по георги) инструмент. Всички останали занимания не са социологически, а [дълъг списък от обидни квалификации]


2. (изследване на случай): ами понеже ГДимитров е един от малкото сериозни преподаватели (независимо някои възражения против Подходът му), в крайна сметка се получава така, че и образованието по социология в Софийски Университет почти се изчерпва с неговите курсове

Контрапункт: Но това е само в Софийски Университет.

3. Мамка му!!! Забравих си следващите четири отговора :((((((((((((((((((

Kontrapunkt: Ти си на ход :))))))



Тема Отг: модерностнови [re: giorro_anon]  
Авторnavlek_anon (Нерегистриран)
Публикувано07.12.00 20:41



hm, naukata si ok, vse pak, vse oshte i vapreki vsichko :)
a za celenasochenostta - napravo ne mi se govori, v obshti linii deistvat na principa "moia podhod e po-goliam podhod ot tvoya podhod", e, v niakoi sluchai e viarno, no kakto sam georgi obicha da kazva "razmerat niama znachenie". v rezultat i na fona na ostanalata haltura - nishto chudno che modernizaciyata e nai-chitaviyat kurs v katedrata.
no ot druga strana - to pak edin razmer...



Тема Отг: модерностнови [re: giorro_anon]  
Авторнаблюдател_anon (Нерегистриран)
Публикувано21.01.01 22:18



А бе това студентите сте странни същества: до колкото знам ГД е печално известен с неврастеничните си изцепки / които вие вероятно си обяснявате с "емоционална душевност"/ спрямо студенти и дори колеги. Човекът отдавна го гони burn out синдрома и мястото му не е сред студентите. И въпреки всичко курсът по модернизация е едва ли на the best в катедра Социология!?
Защо не се обърнете към по-младите преподавател/к/и специализирали на запад /а не възпитаници на кръжока по Марксисъм отпреди 20г./, които със сигурност могат да ви покажат и научат на много смислени неща?



Тема Отг: модерностнови [re: наблюдател_anon]  
Авторsimulacrum__anon_anon (Нерегистриран)
Публикувано21.01.01 23:01



Йе :))) Ами точно това ми беше идеята :))) За съжаление обаче повечето от т.нар "млади преподаватели, специализирали на запад" са си пак там. които са тук или не са специализирали или не са преподаватели :)))) Е, има и малки изключения - Боян Знеполски. За съжаление никога не ми е водил и нямам впечатления. Другият такъв случай - Свтла Маринова - е преотдадена на Бордио; товеа също не ми позвоолява да дам лично мнение, защото последния неми е интересен и вече не се занимавам с него. Албена Янева, на която съм 100 процентов фен е във Франция. Кой остана (млад и специализирал на Запад)?

А за Георги... Това че курсът му е най-добър в катедрата просто разкрива трагедията на Катедрата :) Това е което исках да кажа преди всичко.

Пак по лично мое мнение не трябва в никакъв случай да бъдат пренебрегвани следните други преподаватели:
- Ивайло Парчев
- Петя Кабакчиева
- Таня Чавдарова
- Кольо Коев
За друг май не се сещам :((((

Това е само лично мнение :))) Което означава че съм готов да го защитавам :)




Тема Отг: модерностнови [re: simulacrum__anon_ano]  
АвторНаблюдател_anon (Нерегистриран)
Публикувано22.01.01 07:08



Значи все пак до някъде съм прав. В смисъл, че не е само ГД, който прави смислени неща.
Което обаче не обяснява проявата на мазохизъм от страна на студенцията - въпреки всичко /мачкай ги, тормози ги.../ ГД си остава the best?!?
И пак за студентите: как можахте да спретнете номера с онзи малоумник Матакиев, който навярно проваляше вашите часове? Аз навярно бих "линчувал" подобно поведение на мой колега. Ама вие в СУ нали сте "академични", всеки прави каквото си иска иначе бил подтискан... После защо нямало свястни млади преподаватели в Катедра социология?
И най-накрая: струва ми се, че всеки от вас още от невръстната първокурсна възраст се стяга да ходи на запад. Мислите ли, че нещата са наистина толкова прости с реализацията там? И че вземат куцо и сакато?



Тема Отг: модерностнови [re: Наблюдател_anon]  
Авторsimulacrum_c_anon_anon (Нерегистриран)
Публикувано24.01.01 09:43



Не се сърди, обаче аз не съм "куцо и сакато" :)
нито приятелите ми, които заминаха.

За Матакиев... ами имаше немалка група от хора, които заеха страната на Албена Янева. Отново бях сред тях. Това не беше особено престижна позиция, но и нея си я бранихме до край :)))

За ГД... мачкал. Да, това е вярно. Въпрки немалката омраза и разочарование, които съм натрупал, не мога да не призная, че това беше преподавателят, който ме научи най-малкото на логично мислене :)) За останал9ото - друг път.

За студенцията... аз не съм студенция. Аз съм си аз. Ако някой се вълнува от СТУДЕНЦИЯТА да се занимава с нея. Аз говоря от собствената си гледна точка - на разочарован потребител на образователен продукт. :)




Тема da reshim vaprosa vednazh zavinagiнови [re: simulacrum_c_anon_an]  
Авторnavlek_anon (Нерегистриран)
Публикувано25.01.01 18:04



ami da, istoriyata na gemeto kato tazi na herostrat - kato ne sam genialen pone dai da si poddarzham imidzha na goliama rabota. opa, studenti - chudesno!

kato mu kuca resursa da se legitimira kato really, really cool prepodavatel, expert i t.n. chrez formalni pokazateli (kato izkliuchim fakta che e [pochti]profesor v SU, a tova, saglasete se ne e dori kato da si sredno dobar doctorant v Columbia :)), choveka pochva da pravi neshto drugo -
a imenno, da prepodava 'istinskata sociologiya'
a tia ne e prosto istinska, a e i edinstvenata vazmozhna
a tia ne e prosto nauka kato vsiaka druga (t.e. instrumentarium za reshavane na opredeleni problemi), a promislena ekzistencialno-grazhdanska poziciya:
ergo - az vi ucha da badete dostoini grazhdani, ili neshto podobno (niama da se uchudia ako naistina go e kazval :));
samo che - vav vrazka s parvoto - t.k. imenno az vi ucha da badete dostoini grazhdani (a tova ne stava toku-taka, ei!), i tova nikoi drug ne mozhe da vi nauchi, kakvoto pravite triabva da go pravite samo pri men i to po nachina po koito az go pravia [razbirai che ako e drugo iache ne samo e palna haltura, ami e i nedostoino]

sledstvie: neponosim patos, nezavisimo za kakvo govori, progresivna demenciya, brutalno otnoshenie kam obektite na tova obrazovanie - i kak inache - nali sa palni bokluci, pone dokato ne minat kursa po modernizaciya

i kato rezultat ot cialoto mu pliambane kak sociologiyata e product na "structurnite specifiki na modernata svoboda" taka i ne mi stana iasno v takav sluchai po kakvo 'negovata' nauka-sociologiya se razlichava ot edna obshtesvena ideologiya?

po-tova kazva toi, che ima kriterii za nauchnost, po koito da se proveriavat rezultatite i tova vidite li e mnogo vazhno, shtoto imat za priak efekt opredelena nasoka na opredeleni socialni deistvia. to shtoto rezultatite na himiyata niamat...

da, ama tezi kriterii sa brutalno vzeti nazaem ot druga obshtestvena ideologiya - modernata nauka, koiato prosto e malko po-sostematichna (po-sistyematichna ideologiya).

dzore, kriteriite za nauchnost sa convenciya brato! a ne neshto koeto ti kazvash - to koi li mi te slusha...

i za razlika ot kursa po modernizaciya, kriteriite za nauchnost se razvivat :))))

(na tova miasto mozhem da ochakvame che obektat na moeto nedovolstvo veche e raztvoril mamardashvili i se gotvi da citira prochutata fraza za "viarata i racionalnostta" ili beshe "volia i racionalnost", ne pomnya, palna skuka)

taka che da go ostavim choveka da se oglupiava dokray i tova e. kakvoto napravil-napravil, az lichno sashto sam mu blagodaren za mnogo neshta, no vaznameriavam da go zabravia kolkoto se mozhe po-barzo :)



Тема Отг: da reshim vaprosa vednazh zavinagi [re: navlek_anon]  
Автор simulacrum (непознат )
Публикувано28.01.01 14:33



navlek :)))

Ако трябва да резюмирам казаното от теб:
- Г.Димитров преподава не социология, а life style
- Смислов хоризонт на същия е гражданското участие в определени институции, по определен начин
- Всяко Друго - т.е. оперирането в други институции и поведенчески модели е SUCKS (по Бивъс и Бътхед) и подлежи на схизмиране и маргинализиране.
- Възможностите за опериране на маргинализираните трябва да бъдат сведени до минумум.
- Крайна норма и санкция на знанието в общността е... Г.Димитров :))))))

Проблемът е че нараства обемът на маргинализираните (от ГД гледна точка) хора, общности, артефакти, дискурси (абе направо да си го речем социотехнически мрежи ;)) В един прекрасен момент маргинализаторите се оказват съвсем маргинализирани. Но това разбира се не е проблем - понеже социокултурната ситуация е такава, че всички вътрешно динамични позиции в социума са маргинални. ГД и неговата общност (!?!) е просто един от тези случаи, на пук на мегаломанските им претенции за пълна рефлексия върху пребиваването в света и БГ в частност.

Така че на кой му пука за ГД и неговата общност? Само на онези, които са били част от нея и по една или друга причина са били схизмирани или са я напуснали доброволно. За всички останали ГДимитров не е ГДимитров, а поредица от сравнително незначими социални позиции - заместник декан на ФФ в СУ, основател на Европеистика, доцент по Социология и разни други работи (дребни, в сравнение с вече споменатото им самочуствие).

Проблемът е че това не е случаят на Георги димитров. В подобна ситуация са повечето Социологияески племена в БГ и техните гурута- за пример виж 'Критика и хуманизъм' и Деян Деянов.

Всички те ни учат как да бъдем:
- модерни
- постмодерни
- критични
- и т.н.
И всичко това в името на Науката (пак главно Н, разбира се :)

Никой от тях не се опита да ни обясни какво значи да правиш социология, къде, как и защо се прави тя и в крайна сметка какви доходи можеш да имаш от нея. важното е в теб да бъдат формирани ГОЛЕМИТЕ ОЧАКВАНИЯ. Всички , които са били в първи курс социология, на софийски университет си казват "Мамка му! Това е велико! Аз имам имам най-великото призвание!". Всички, които са тигнали до четвърти курс си казват "Абе пичове! Каква е тязи простоия? За какво точно с5тава дума тук и какво точно правим ние?"

Леле :( Май трябва да положим дискусията на по-сериознуи начала?



Тема reshihme vaprosa vednazh zavinagi :)!нови [re: simulacrum]  
Авторnavlek_anon (Нерегистриран)
Публикувано28.01.01 17:17



hm, za po-serioznite nachala na diskusiyata si prav :(((

no sled kato reshihme vaprosa vecnazh zavinagi, patiat kam tova e otkrit :)))

tova, koeto pone za men uslozhniava neshtata 'ot tuk natatak' e chuvstvoto che vsiako smisleno usilie vse pak triabva da se uprazhniava v sredata na goreposochenite guruta i tehnite drebni pozicii, a za atmosferata napravo da ne govorim - otrovna. hubavo bi bilo da se zapochne totalno nachisto, ama posle shte triabva da gi lezhim v zatvora kato za hora :)

i ostava sledniya lichen problem - tova da stanesh neshto posredstveno, a ako ti stiska i dobro v divia zapad, ili da se nagarbish sas tvarde neblagodarnata zadacha da pravish neshto smisleno tuk (razbirai akademichnite sredi/obshtnosti i kakto bia nai-dobre kazano: plemena - izvan tiah razumnite argumenti se zachitat v znachitelno po goliama stepen :)

argument za parvoto - naprimer albena bi se sduhala i bi zagubila ot seksapila si samo na vtorata godina ot palnoto si zavrashtane v balgariya :), a takova neshto, saglasete se, ne mozhem da dopusnem :)

argument sa vtoroto - ima hora (razbirai young professionals) koito naistina namirat smisal v tova da se varnat i da rabotiat po malko ili mnogo civilizovani standarti.
savsem naskoro si govorih s edna srabkinia, koiato si prepodava v belgrad (vednaga, sled zavarshvane 26 g. ah, zashto vsichki madami po koito si padam naposledak sa omazheni :((). predi tova e kandidastvala v universiteta v rodniya si grad, nish, kadeto ne ya prieli s argumenta che bila "prekaleno ambiciozna", koeto bi moglo da se otrazi na kachestvoto na rabotata i! da padnesh napravo. tova, koeto me izumiava u neia e che ne si e stegnala bagazha za niakade si... (vapreki cha rano ili kasno shte go napravi, pone zamalko), ami si e podala dokumentite vav vaprosniya universitet v belgrad, kadeto iavno se spravia mnogo dobre, ako se sadi po 'student & department evaluations'
i makar che ne e ocharovana, si se kefi na rabotata, prepodavam bachka s edin kup NGO-ta i t.n.
pri tova, srabskata sociologiya ne e cafnala ta varzala as well, i tam mnogo si obicheli diskusiite za 'smisala ot sociologiyata', modernostta i koeto napalno me sakrushi - burdiio :((

i tova, koeto kazva vaprosnata madama e "ok, neshtata naistina really, reallys sucks, no ima mnogo svezhi studenti, nali vse pak niakoi triabva da im prepodava na tiah, neshto razlichno ot bulshita, koito sa predlagali na nas". vapreki che podobna naglasa trudno ia vazpriemam (abe napravo ne moga, egoist sam si ot malak), ne, ne bih i se prismial v nikakav sluchai...

a spomenatiya deyan (ha, biah napalno zabravil za sashtestvuveneto na tozi.., hm... uchen:)) nai-dobre nai-nakraya da vseme da zashtiti niakakav doctorat, che e sramota na tezi godini :)))[гот ми е/got mi e]




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.