Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:19 20.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Социология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Социологически изследвания в Интернет?нови  
Автор misho ()
Публикувано03.07.00 14:53



Възможно ли е в Интернет да се провеждат стандартни анкетни проичвания? Какъв би бил най-големият проблем, ако това е възможно? Очаквам вашите мения!

Тема Социологически изследвания в Интернет?нови [re: misho]  
Автор simulacrum ()
Публикувано04.07.00 00:07



misho, shto parvo ne spodelish svoyat opit s ABC design ;)

Тема Социологически изследвания в Интернет?нови [re: simulacrum]  
Автор Andy ()
Публикувано04.07.00 13:17



Възможно е но имат много недостатъци. По принцип почти никаква работа не вършат. Това е така наречената анкета на отзовалите се - т.е. не можеш да направиш по никакъв начин представителна извадка. Освен това съвкупността е много ограничена - и количествено и качествено. Първо трябва да закараш хората в сайта си /трудна работа/, второ по-голямата част от тези хора ще са общо взето със сходни характеристики /млади, комп. грамотни и.т.н/, това ще доведе до проблеми със структурата на съвкупността. Разбира се всичко зависи от целта на изследването. Могат да се дафинират цели, които да оправдават този метод. Не можеш например да изследваш електорални нагласи през Интернет. За сега не съм виждал нищо сериозно, правено така, обаче сигурно след известно време ще стане доста популярно. Преди 50 години е било безмислено да се прави телефоно интервю просто защото абонатите са били малко, сега е така с нета, но кой знае........

Тема Отг: Социологически изследвания в Интернет?нови [re: misho]  
Авторpitancho (Нерегистриран)
Публикувано21.10.00 13:06



spored men nai golemiat problem e divotiata i bezotkaznoto jelanie, kakto i vuzmojnostta v net-a da lujesh. Oste povetche, the lujesh hora, koito iskat da izkatar pari ot otgovorite ti.
hubavoto e, tche niama otgovorite na anketata da pokazvat kakvo e mnenieto na anketiorite za mnenireto na horata :))))nali kolegi?
no puk za izledvania na reklami, prostete za jargona, se e utepalo, osobeno print.



Тема Отг: Социологически изследвания в Интернет?нови [re: pitancho]  
Авторsimulacrum (Нерегистриран)
Публикувано02.11.00 19:35



не мисля че характерът на този проблем е друг, освен методологически :))) Възможностите за контроли обработка на първичните резултати са повече от достатъчно за да бъде гарантирана представително (за ... ) на изследването.

по-съществено е друго - проучвания в Интернет в никакъв случай не се изчерпва с анкетите на принципа на отзовалите се. Web и INet базираните приложения са невероятно ефективна технологична среда за провеждания на проучвания, с рекрутация, или таргетирани в рамките на къстъмизирани услуги. това с две думи :(((

но ъук наистина сме далеч. Засега ;)



Тема Отг: Социологически изследвания в Интернет?нови [re: misho]  
АвторХристо_anon (Нерегистриран)
Публикувано01.12.00 13:08



По интернет не могат да се правят представителни емпирични проучвания. Работата е безмислена, и никой с глава на раменете си няма да приеме данните за представителни и още пове4е- истинни. Ако претендирате за социологически знания трябва да знаете, че има един куп правила, които трябва да се спазват, за да се направи истинско изследване. Вижте книгата на Стоян Михайлов "Емприричнното социологическо изследване". Не съм социолиог, но съм се нагледал на глопости, които се правят при провеждането на подобни изследвания. По едно време си събирах и анкетни карти. Леле, каква самодейност.



Тема Колкото и телефонни интервюта....нови [re: Andy]  
АвторХристо_anon (Нерегистриран)
Публикувано01.12.00 13:12



Ей, и до ден днешен в България не могат да се правят представителни телефонни интервюта. Телефонизацията е ниска- 34-36%. Телефонните интервюта мога да бъдат представителни при телефонизация над 75% и строг контрол на работат на анкетьорите.



Тема Отг: Смешна забележка!нови [re: Христо_anon]  
Авторsimulacrum_anon_anon (Нерегистриран)
Публикувано04.12.00 18:56



Пич, не ми се сърди, но книгата на Стоян Михайловски е смехотия. Всички сме я чели, разбира се. Ти по-добре виж следните неща:
- кога е писана
- къде е писана
- ползвана литература

Щом цитираш тази глупост, очевидно никога не си работел в агенция или нещо такова. Най-добре би било да смениш базисната си литература ;)

Горното е добронамерен коментар :)))

И ОЩЕ ЕДНА ЗАБЕЛЕЖКА:
- данните некога не са просто предствителни; те са представителни ЗА
- Има различни начини за гарантиране на представителност на данните, а не само стохастичната извадка, така любима на Михайловски

Тва е е от мен :)))



Тема Отг: Колкото и телефонни интервюта....нови [re: Христо_anon]  
Авторsimulacrum_anon (Нерегистриран)
Публикувано04.12.00 19:02



В София телефонизацията е по-висока;
Освен това всички работят с квотни извадки, което разрешава проблема.

Когато говориш за "идеални" изследвания, запитвал ли си се колко биха стрували?



Тема Отг: Социологически изследвания в Интернет?нови [re: Христо_anon]  
Авторsimulacrum_anon (Нерегистриран)
Публикувано04.12.00 19:04



Добавям още нещо: и аз съм се нагледал на глупости; такива неща се случват :)))

Но Михайловски е МЕГА глупост - повярвай ми :)))




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.