Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:28 18.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Социология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Обществото ни е болно от расизъмнови  
Автор Eмил Koeн ()
Публикувано18.07.05 10:57



Откъде, по дяволите, се взе "Атака"? Всички само това се питат. Шокът от появата й е сравним само с изненадата, която лицемерни родители изпитват, когато някой ден с ужас установят, че уж добродетелната им дъщеря е забременяла и напук на добрите нрави иска и да роди детето си.
Скритата предпоставка на повечето анализи е идеята за "непорочното зачатие", за възникването "от нищото", за едва ли не чудото, което Волен Сидеров е сътворил само за два месеца и при това в обстановка на медийна изолация.
Анализът на данните от социологическо проучване*, което Българският хелзинкски комитет и ББСС "Галъп" направиха само месец преди 25 юни, може да ни приближи до отговора на въпроса за успеха на "Атака". Впрочем, в тях няма нищо ново. Данните от предишни проучвания са сходни. Но тогава българският расизъм не беше влязъл в парламента и затова публиката и политиците не им обръщаха внимание.
И така, защо 300 000 избраха "Атака"? Защото виновникът за бедите, които тя сочи,

съответства на
техните представи

Да, разбира се, виновникът е политическата класа. Но тя е виновна не сама по себе си, а защото "угажда" на циганите, не "пресича опасното надмощие на турците над нас", защото се е "просмукала" от евреи и защото "слугува" на чужди интереси. "Европа", МВФ и Световната банка са тези, които дърпат конците на нашите политици, защото са богати. А защо са богати? Защото "ние" сме бедни. А защо сме бедни? Защото "те" ни смучат. Външните (богатият Запад, могъщите и агресивни САЩ, МВФ, Турция) и вътрешните (цигани, турци, ДПС, евреи, продажните политици) врагове са се слели: не са ли НАТО и САЩ, които поддържат Турция, тази вечна заплаха за България? Не е ли Европа тази, която ни налага, вместо да "неутрализираме" ромите, да ги търпим и дори да ги "интегрираме"?
В посланията на другите партии избирателите на "Атака" най-вероятно не са видели цялото, сместа, коктейла на нагласите си. И в душите им е отекнала не идеята на победителя Коалиция за България "за шоково повишаване на заплатите", а призивите за "дециганизация" и "детурцизация" на страната. Не идеята за промяна в пенсионната система, а необходимостта от "програма за борба с циганската престъпност и наркотрафика". Не призивът за изтегляне от Ирак, а идеята за "строги санкции за ругателство с български национални светини и хули срещу България", както и искането за спиране на новините по турски по БНТ.
Да се обърнем към данните от проучването. То имаше за цел да покаже как етническите групи се "оглеждат" една в друга, какво мислят една за друга. Тук иде реч само за това, какво мнозинството мисли за малцинствата. За да разберем това, задавахме на хората серия от проективни въпроси като: "Съгласни ли сте (бихте ли приели или не):" "да се омъжите (ожените) за ром (циганин)", "да поддържате приятелство с ром (циганин)", "да живеете в един и същ квартал" с такъв човек, "да живеете в едно и също селище" с него и най-накрая - "да живеете в една страна с роми (цигани)". По същия начин респондентите бяха питани и за турците, и за евреите. Отговорите на тези въпроси са много по-верен показател за истинските мнения, отколкото ако питаш: "Какво мислите за ромите, турците, евреите и т.н.?" Защото в обществото има неявна, невидима,

неосезаема цензура върху
ругателните мнения

Те не бива да се изказват. (Не е ли това причината цитираното от мен по-горе мнение да употребява евфемизма "неутрализиране" вместо това, което действително се мисли - изгонване или убиване?) И затова ние питахме не за мнения, а за евентуални действия.
Очевидно е, че едва ли бих влязъл в интимна връзка или в приятелство с чуждия, непознатия или мразения. Тук отрицателните отговори клонят към 100%. Да бъдеш приятел или да направиш семейство с дълбоко чужд или ненавиждан човек е нещо, което изцяло зависи от теб. Но може би ти се е наложило - защото не всичко в този живот зависи от твоята воля - да работиш заедно с такъв човек, да живееш с него в едно населено място или в края на краищата да си негов съ-гражданин, т.е. да обитавате една и съща държава, не повече. Ето отговорите на самоопределящите се като българи на въпроса "Съгласни ли сте (бихте ли приели или не) да живеете в една страна с роми (цигани)?" Повече от 1/4 от тях (по-точно 27%) отговарят с "Не". Можем ли да си представим по-силна степен на омраза от това? Около 1/5 (по-точно 18%) от тях не биха искали да живеят в една страна заедно с турците, 16% са против това да живеят в една страна с евреи, а 13% нямат нищо против арменците да бъдат махнати оттук. Това са стотици хиляди хора и те вероятно не биха имали нищо против някакви

форми на етническо
прочистване

на ромите, турците, евреите и арменците. Трябва ли да се чудим тогава откъде "Атака" набира гласове?
Ако неприязънта към ромите, стигаща до идеята да ги няма у нас, може някак си да бъде "обоснована" с "аргументи" от рода на "те са мръсни, невежи и крадливи", то как да обясним копнежът на тези 16% страната ни да е чиста от евреи? Според данните от преброяването през 2001 г. в България живеят 1363 евреи - ни повече, ни по-малко. Българите са 6 655 210. Следователно вероятността българинът някога да срещне евреин и да получи от досега си с него евентуални факти в полза на идеята за "чиста" от евреи България е около 1:5000, защото българите са точно 4861 пъти повече от евреите. Очевидно е, че никакъв "личен опит" не може да обоснове това желание.
Много е важно да подчертаем, че негативните нагласи и стереотипи не се влияят особено от възрастта, образованието, типа населено място и дохода. Например 3/4 от интервюираните отговарят с "Не" на въпроса дали ще гласуват за "подходящ (компетентен, честен) кандидат", издигнат от "партията, на която симпатизирате", ако той е ром. На същото мнение са 75% от мъжете и 77% от жените, 71% от хората на възраст 18-30 г. и 80% от тези на 60-70 г.; така мислят 68% от висшистите и 69% от хората с основно образование, 80% от софиянците и 77% от селяните. Почти две трети (64%) не биха гласували за турчин, а 50% - за евреин.
Липсата на разлики, обусловени от такива основни показатели като пол, възраст и социално положение (84% от най-бедните с доход на домакинството до 150 лв. и 75% от тези с доход между 601 и 750 лв. мислят по същия начин) показва, че се сблъскваме с базисни и дълбоки предразсъдъци и стереотипи. Не би трябвало следователно да се учудваме, че за огромната част от интервюираните

държавната служба
е територия
само за българи

Когато избираме някого да върши някаква работа, нормално е да преценим първо дали е годен да я свърши. Затова питахме хората дали при равни други условия (подготовка, способности) биха се съгласили турчин, циганин или евреин да бъде съответно началник на местно полицейско управление, офицер от армията или министър (виж графиките).
Отчетливо се вижда, че ромите и турците са немислими като полицаи, офицери или висши държавни чиновници за огромна маса от питаните - от над 3/4 до около 2/3. С евреите положението е по-добро - "само" половината от интервюираните не ги приемат като полицаи, офицери или министри. Освен това: 86% от хората са напълно или частично съгласни с твърдението, че "ромите (циганите) са мързеливи и безотговорни", 87% се съгласяват, че "ромите (циганите) са склонни към криминални престъпления", 85% смятат, че "не може да се вярва и разчита на ромите (циганите)". По-нататък: 57% се съгласяват с твърдението, че "турците са религиозни фанатици", повече от 2/3 (69%) вярват, че "турците заеха прекалено много места в управлението". При практически пълната липса на евреи в държавното управление, все пак 29% от запитаните смятат, че "евреите заеха много места в управлението".
Време е да признаем очевидното: в България има расизъм, антисемитизъм и ксенофобия и то в доста широки мащаби. За около 1/3 до 1/6 от самоопределящите се като българи той е толкова дълбок, че при определени условия те биха подкрепили дори някаква форма на "етническо прочистване". На 25 юни българският расизъм (той не е от вчера; нека си спомним възторжената демонстрация пред турското посолство на 30 май 1989 г., когато Тодор Живков обяви "голямата екскурзия"), срещна своя възвестител и направи политическия си пробив. Освен приказки за т.нар. "български етнически модел", практически нищо не беше направено нито за търсене на отговорност от расистките говорители, нито за възпитаване на обществото в дух на толерантност. Ако сега нашето общество не успее да накара расистите да държат убежденията си само за "домашна употреба", пътят към междуетнически сблъсъци и някаква форма на авторитаризъм е открит.


----
* "Междуетнически нагласи, социални дистанции и ценностни ориентации" - национално представително изследване сред българите на възраст 18-70 г. Интервюирани са 1112 души в 180 населени места. Авторският колектив включва д-р Красимир Кънев, Живко Георгиев и Емил Коен.



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Eмил Koeн]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано18.07.05 11:13



В отговор на:

86% от хората са напълно или частично съгласни с твърдението, че "ромите (циганите) са мързеливи и безотговорни", 87% се съгласяват, че "ромите (циганите) са склонни към криминални престъпления", 85% смятат, че "не може да се вярва и разчита на ромите (циганите)".




Язък за всичката интеграция



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Eмил Koeн]  
АвторAни (Нерегистриран)
Публикувано18.07.05 16:33



Искам да подкрепя борбата на all_loosers от темата за "Истинските резултати" срещу неонацизма, расизма и дори национализма в "благородната му форма" (какъвто се опитват да го изкарат »№*ы{ђ}lЏ3©®™ и eisiges licht ).

Пускам подкрепата си в тази тема, защото другата твърде много се отклони от основното си заглавие ("световния социологически заговор"), пък и споделям наблюденията на колегите от Галъп за нацистките настроения на българите.

За съжаление повече от това ме мързи да пиша, така че разчитам all_loosers да защити и моето мнение ;-).
Пък и вярвам, че Волен Сидеров ще подкрепи каузата - да се изкаже няколко пъти пред повече хора, да пусне бистрата си мисъл да тече, да изръси няколко обиди, когато не му отърват въпросите на журналисти (които не работят в "най-честната телевизия" СКАТ) пък ще видим дали национализмът в България ще приеме точно неговото лице




Тема Re: Обществото ни е болно от расизъм [re: Eмил Koeн]  
Авторeisiges licht (Нерегистриран)
Публикувано18.07.05 16:41



жива чифутщина в действие

Защо лицето Коен не се обърне по въпроса с толерантността към собствените си сънародници евреи от държавата им Израел, която не негласно, а съвсем официално има расистка политика и провежда етничестко прочистване.
Няма лошо чифутите да са толкова загрижени за толерантостта в цял свят, но не и когато самите те са най-консервативната и расистка нация.

А преди Емил Коен да съди българите, нека се замисли защо евреите все пак са толкова мразени. Ние може да мразим турците, поляците - руснаците, а китайците - японците, но евреите ги мразят всички и винаги от Средновековието до Втората Световна.

Лично против всички евреи нямам нищо, даже познавам няколко. Такива "интернационални" евреи като Коен обаче заслужават да бъдат мразени повече и от всички цигани заедно.



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Aни]  
Авторeisiges licht (Нерегистриран)
Публикувано18.07.05 16:56



Ани, може и да няма социологически заговор, а данните на Галъп сигурно са верни (друг е въпроса колко Емил Коен и Красимир Кънев разбират от емпирични социални изследвания и колко обективно гледат на проблема).

Но дори тази едничка статия, така тревожна и уж така обективна, е пълна с откровени лъжи. Като тази че нямало никакви евреи в управлението. А Соломон Паси, Божков, Вилхелм Краус, Лидия Шулева, Пирински? И то на фона на 1000-та бг евреи. Или че нямало турци в управлението - а турските министри и зам министри, десетките депутати от ДПС, турците в местната власт? Вярно е че турците са много повече, но какъв е социалния статус на огромната част от тях, че да искат да участват в каквото и да е управление?

А ти Ани, ще се омъжиш ли за циганин или негър. А били се доверила на полицай-циганин? Ти самата не би ли отговорила по същия начин, както повечето българи?



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Aни]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано18.07.05 17:20



В отговор на:

Искам да подкрепя борбата на all_loosers от темата за "Истинските резултати" срещу неонацизма, расизма и дори национализма



Как?

В отговор на:

споделям наблюденията на колегите от Галъп за нацистките настроения на българите.



Какво трябва да направим според теб за да няма нацистки настроения сред българите?

Редактирано от »№*ы{ђ}lЏ3©®™ на 18.07.05 17:41.



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Eмил Koeн]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано18.07.05 22:24



Ани, 10x! за съпорта :)

От тък натък обаче аз лично смятам да игнорирам присъствията на »№*ы{ђ}lЏ3©®™, eisiges licht . Вече не са ми интересни. Те са жалки неонацисти :)

По-интересно за мен е да се променят основанията, които правят възможно аспекти на тяхното мнение да се споделя от толкова много хора:

1. Националистичния популизъм да е 100% неадекватна стратегия за всяка една парламентарно представена формация

2. Медиите да променят езика и отношенито си по тези проблеми и да престанат да дават храна на националистичните визии.

3. Либералните ценности да намерят свои истински политически представителства, а не както е в момента, да бъдат "необходимо зло", което плащаме заради по-високия стандарт в ЕУ.

==========================

С приятели дискутирахме, че във влизането на Атака в парламента има един огромен потенциал политическят елит да преосмисли често ползвани до този момент популистки стратегии.

За мен първата стъпка е промяна в медиите. Крайно време е скапаните национални медии да въведат някаква реална политика в това отношение, защото за мен те са един от основните източници на антимодернизационни нагласи. В случая визирам преди всичко БТВ и ВАЦ, което все пак са и най-високите рейтинги, особено ако вземем за база електорално активните хора. Ако искаш дори вземи простия пример Слави Трифонов...

Не знам как е се развият нещата - не смятам, че мога да дам гласа си за хората или партията, които импонират на моите нужди и желания. Такава няма. За мен е очевидно, че моето гласуване няма смисъл. Както е очевидно и че която и да е от трите основни политически формации да държи парламанта, това няма да доведе до вариации на нещата, които мен ме вълнуват; полжителното е че все сме в праилната посока. В търсене съм на нешата, които имат смисъл :)

Но ако битката за ЕУ и НАТО вече е почти спечелена, в главата ми стои остро въпроса каква ще бъде България след като влезе в ЕУ - забутна в постпатриархални ценности, комбинирани с евтин комерсиализъм или наистина готино място, в което всички, освен неонацистите имат шанса да се почустват добре.

И използвам поводът да споделя едно политическо удовлетворение:
СЕВЛИЕВСКИ, ДА ГО ДУХАШ, СКАПАН НЕЩАСТНИК!

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят

Редактирано от all_loosers на 18.07.05 22:35.



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: eisiges licht]  
АвторAни (Нерегистриран)
Публикувано19.07.05 10:58



А ти Ани, ще се омъжиш ли за циганин или негър. А били се доверила на полицай-циганин? Ти самата не би ли отговорила по същия начин, както повечето българи?

е, не очаквам да ми повярваш, но има хора (като мен) които нямат абсолютно никакви предразсъдъци по този въпрос. Дори считам, че поради естествения подбор средната интелигентност на негрите в България е доста по-висока от тази на българите (по същите причини средната интелигентност на българите в САЩ е по висока от тази на американците).

За съжаление от ранна детска възраст установих, че расизмът е широко разпространен сред българите... например: бях ученичка още (на около 15 години) и ме бяха приели в болница за една седмица. Един от дните идва в стаята на визитация доктор с малко по-тъмен цвят на кожата и говорещ български с акцент (но иначе доста добре), предполагам че беше от някоя арабска страна. Прегледа ме, пита ме как съм, записа си разни неща и т.н. каквото правят докторите на визитация. Аз му отговорих съвсем приятелски, както бих описала ситуацията на всеки български доктор, без изобщо да се замисля, че бил арабин или че е тъмен. Излиза си доктора от стаята и като се започна едно мърморене от съседните легла - как можело такъв да ни преглежда... чак започнаха да подвикват след него "махай се, циганин, къде ти е булката" и някакви такива простотии, при това от страна на санитарки и лелки с основно образование от болните. На мен ми се стори адски странно и обидно, още повече, че това за "булката" се оказа че се отнасяло за мен - само защото съм разговаряла с него нормално. Та ги попитах, какво му е на човека и защо така говорят за него, на което ми отговори една от по-милите иначе женици - "ами нищо му няма, ама тъмничък е малко".

Та тогава започнах да осъзнавам, че имало расизъм в България, за което не се бях замисляла по-рано, именно защото на мен лично и на хората около мен, това чувство е толкова чуждо, колкото на теб да се ожениш за човек от друга раса.

Това е... можем да спорим дълго, но едва ли ще се разберем някога. Айде със здраве и иди да си изливаш нацизма във форум роми-цигани или окултизъм! Тук все пак говорим за социология.




Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
АвторБyч (Нерегистриран)
Публикувано19.07.05 11:42



С риск да бъда наречен жалък нацист не мога да не отбележа интелектуалната импотентност на това изследване. Става въпрос за обикновена политическа поръчка и манипулация на статистика.

Сега по въпроса за статията:

1. "Откъде, по дяволите, се взе "Атака"? Всички само това се питат".
Нима? Онези 300 000 , които гласуваха за нея ( аз не съм между тях) не се питат. Те знаят. Ако г-н Коен толкова много се интересува нека посети квартал Захарна Фабрика там ще му обяснят. Нека не се хващам за думите обаче. Подобно начало е добре известен реторически похват за привличане на вниманието. Хиперболизация. Мека форма на пропаганда. Но щом е за "благородна" кауза значи може. Стига г-н Коен да не ни смята за глупаци. А ние , читателите на това писание не сме. Нищо че може да ни окачествят като жалки нацисти и националисти. Това не пречи да сме завършили добри училища, университети , да знаем чужди езици и да сме запознати с много идеи за които г-н Коен не е и чувал.


2. Самото проучване е направено посредство интервюиране. Това , съчетано с малката извадка го прави податливо на манипулация особено ако интервюиращите подсказват отговорите на интервюираните. Как авторите са се справили с този "малък" проблем те гордо мълчат. "Благородните" каузи искат жертви и стремежа към доближаване до истината определено е такава жертва.

3. "Трябва ли да се чудим тогава откъде "Атака" набира гласове?
Ако неприязънта към ромите, стигаща до идеята да ги няма у нас, може някак си да бъде "обоснована" с "аргументи" от рода на "те са мръсни, невежи и крадливи", то как да обясним копнежът на тези 16% страната ни да е чиста от евреи?"

Един момент. Значи идеята на статията е ясна. Приравнява се омразата към циганите с антисемитизма и хоп, демонизират се българите, тези гнусни хора , които по някаква случайност са спасили еврейското си малцинство по време на войната. ( Предварително отговарям на онези, които ще ми припомнят че евреите от Беломорска Тракия са били депортирани в лагерите на смъртта, да така е. Но е нямало друг изход. Тези територии не са били под българска юрисдикция и не е имало начин да бъдат спасени евреите. Съжалявам, но не е можело да се иска от българите повече от това което са направили. Припомням само че бившия френски президент Франсоа Митеран - един от бащите на обединена Европа- е участвал в депортирането на евреи. Също както са участвали и хиляди французи. Който иска да прочете книгите на Робърт Пакстън от Колумбия Юнивърсити. Той пише доста по тези проблеми както и по въпросите за това що е фашизъм. Пише доста по-умни и балансирани неща от Емил Коен. Точно затова Пакстън е професор в Колумбия ,а Коен поръчков писач във в. Сега ).
Пропагандата настрана, но авторите наистина подценяват нашата интелигентност. Хвърлят някаква цифра - 16%. Добре. Не възразявам. Но защо не ни дадете сравнение по подобен показател с държави като Русия, Полша, Австрия или Франция? Нека преди да бъдат наречени българите антисемити да видим как се вписваме ние в сравнение с останлалите европейски нации. Обзалагам се, че тогава тезата на авторите ще рухне много бързо. Затова те благородно ни спестяват това сравнение.

4."При практически пълната липса на евреи в държавното управление, все пак 29% от запитаните смятат, че "евреите заеха много места в управлението".

Това се нарича глупост на куб. Или на прост български-обикновена лъжа. Пълната липса на евреи в държавнното управление се изразява във : бившия министър Паси, бившата министър Шулева, бившата министър Чилова (израелска гражданка, което само по себе си не е законно , но голяма работа, оставяме това настрана), настоящия кандидат за министър-председател Станишев ( по майка) , настоящия председател на Народното Събрание Пирински ( по майка)
Казвам това не защото ме интересува кой какъв е. Безразлично ми е дали Соломон Паси ще е министър на външните работи стига само да бъдат спасени българските медици в Либия. Въпросът е дали фактологически твърдението на д-р (?) Коен е вярно. А то не е. Затова и си спестявам всички останали коментари. Вярно ли е твърдението на Коен? Не. Приведох доказателствата. Как тогава може да вярвам на останалите му твърдения. Научна репутация се създава и поддържа трудно ,а рухва за миг. Явно обаче научната репутация е последната грижа на г-н Коен. И тук пак опираме до "благородната" кауза, в името на която е позволено на авторите на изследването да лъжат като дърти цигани ( оппс, позволих си да използвам расистка метафора , която "лошия" български народ е изковал през вековете. Ех , този лош български народ. Не е имало Емил Коен да му каже колко е лош и нетолерантен. Или....ако нямаше точно този български народ можеше да го няма и Емил Коен. Но млъкни сърце.

И в заключение споменавам само едно. Подобни статии се фабрикуват на килограм. Не са първите не са и последните. Ще ги има винаги. Не бива да се вземат насериозно. Хората вземат парите, публикуват статия , отчитат резултат. Пропаганда, която не може да впечатли дори и средноинтелигентен човек.

Но това не е и целта на статията. Целта на статията е да се докаже определена теза , да се каже колко са лоши и нетолерантни българите, да се кандидаства за пари по определена програма/ програми , които да бъдат усвоени от същите тези автори , които сега с присъщия си идеализъм громят расизма , шовинизма и други доходоносни интелектуални плашила. По същия начин същите автори са громили империализма, световния капитализъм, рисували са карикатури на Рейгън и са писали : Янки , го хоум по стените на софийските булеварди. Просто за това са им давали пари. Сега им дават пари за друго и те са щастливи. Лично аз с нетърпение очаквам момента , в който някой по-богат българин ще плати на Коен, Кънев и сие да направят изследване, което да даде резултати точно противоположни на настоящите. Те ще го направят, убеден съм.Значи всичко опира до добрата ,стара алчност. На всички идеалисти и борци с вятърни мелници честито.



Тема Малко кънтент анализнови [re: Eмил Koeн]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано19.07.05 11:44



А дали някой знае за някакви опити за кънтент анализ на основните национални медии, който да проследява отношението към малцинствата?

Сеюам се че преди доста време съм гледал някакви подобни студентски опити, но те са преди всичко студентски :( И сега си спомням, че те пропсукаха един много важен аспект - покритие на излседваните медии; или дори ако искате кънтент анализ, който разбива медиите и анализираните предавания по рейтинг точки.

?

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.