Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:29 09.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Социология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Обществото ни е болно от расизъм  
Автор Eмил Koeн ()
Публикувано18.07.05 10:57



Откъде, по дяволите, се взе "Атака"? Всички само това се питат. Шокът от появата й е сравним само с изненадата, която лицемерни родители изпитват, когато някой ден с ужас установят, че уж добродетелната им дъщеря е забременяла и напук на добрите нрави иска и да роди детето си.
Скритата предпоставка на повечето анализи е идеята за "непорочното зачатие", за възникването "от нищото", за едва ли не чудото, което Волен Сидеров е сътворил само за два месеца и при това в обстановка на медийна изолация.
Анализът на данните от социологическо проучване*, което Българският хелзинкски комитет и ББСС "Галъп" направиха само месец преди 25 юни, може да ни приближи до отговора на въпроса за успеха на "Атака". Впрочем, в тях няма нищо ново. Данните от предишни проучвания са сходни. Но тогава българският расизъм не беше влязъл в парламента и затова публиката и политиците не им обръщаха внимание.
И така, защо 300 000 избраха "Атака"? Защото виновникът за бедите, които тя сочи,

съответства на
техните представи

Да, разбира се, виновникът е политическата класа. Но тя е виновна не сама по себе си, а защото "угажда" на циганите, не "пресича опасното надмощие на турците над нас", защото се е "просмукала" от евреи и защото "слугува" на чужди интереси. "Европа", МВФ и Световната банка са тези, които дърпат конците на нашите политици, защото са богати. А защо са богати? Защото "ние" сме бедни. А защо сме бедни? Защото "те" ни смучат. Външните (богатият Запад, могъщите и агресивни САЩ, МВФ, Турция) и вътрешните (цигани, турци, ДПС, евреи, продажните политици) врагове са се слели: не са ли НАТО и САЩ, които поддържат Турция, тази вечна заплаха за България? Не е ли Европа тази, която ни налага, вместо да "неутрализираме" ромите, да ги търпим и дори да ги "интегрираме"?
В посланията на другите партии избирателите на "Атака" най-вероятно не са видели цялото, сместа, коктейла на нагласите си. И в душите им е отекнала не идеята на победителя Коалиция за България "за шоково повишаване на заплатите", а призивите за "дециганизация" и "детурцизация" на страната. Не идеята за промяна в пенсионната система, а необходимостта от "програма за борба с циганската престъпност и наркотрафика". Не призивът за изтегляне от Ирак, а идеята за "строги санкции за ругателство с български национални светини и хули срещу България", както и искането за спиране на новините по турски по БНТ.
Да се обърнем към данните от проучването. То имаше за цел да покаже как етническите групи се "оглеждат" една в друга, какво мислят една за друга. Тук иде реч само за това, какво мнозинството мисли за малцинствата. За да разберем това, задавахме на хората серия от проективни въпроси като: "Съгласни ли сте (бихте ли приели или не):" "да се омъжите (ожените) за ром (циганин)", "да поддържате приятелство с ром (циганин)", "да живеете в един и същ квартал" с такъв човек, "да живеете в едно и също селище" с него и най-накрая - "да живеете в една страна с роми (цигани)". По същия начин респондентите бяха питани и за турците, и за евреите. Отговорите на тези въпроси са много по-верен показател за истинските мнения, отколкото ако питаш: "Какво мислите за ромите, турците, евреите и т.н.?" Защото в обществото има неявна, невидима,

неосезаема цензура върху
ругателните мнения

Те не бива да се изказват. (Не е ли това причината цитираното от мен по-горе мнение да употребява евфемизма "неутрализиране" вместо това, което действително се мисли - изгонване или убиване?) И затова ние питахме не за мнения, а за евентуални действия.
Очевидно е, че едва ли бих влязъл в интимна връзка или в приятелство с чуждия, непознатия или мразения. Тук отрицателните отговори клонят към 100%. Да бъдеш приятел или да направиш семейство с дълбоко чужд или ненавиждан човек е нещо, което изцяло зависи от теб. Но може би ти се е наложило - защото не всичко в този живот зависи от твоята воля - да работиш заедно с такъв човек, да живееш с него в едно населено място или в края на краищата да си негов съ-гражданин, т.е. да обитавате една и съща държава, не повече. Ето отговорите на самоопределящите се като българи на въпроса "Съгласни ли сте (бихте ли приели или не) да живеете в една страна с роми (цигани)?" Повече от 1/4 от тях (по-точно 27%) отговарят с "Не". Можем ли да си представим по-силна степен на омраза от това? Около 1/5 (по-точно 18%) от тях не биха искали да живеят в една страна заедно с турците, 16% са против това да живеят в една страна с евреи, а 13% нямат нищо против арменците да бъдат махнати оттук. Това са стотици хиляди хора и те вероятно не биха имали нищо против някакви

форми на етническо
прочистване

на ромите, турците, евреите и арменците. Трябва ли да се чудим тогава откъде "Атака" набира гласове?
Ако неприязънта към ромите, стигаща до идеята да ги няма у нас, може някак си да бъде "обоснована" с "аргументи" от рода на "те са мръсни, невежи и крадливи", то как да обясним копнежът на тези 16% страната ни да е чиста от евреи? Според данните от преброяването през 2001 г. в България живеят 1363 евреи - ни повече, ни по-малко. Българите са 6 655 210. Следователно вероятността българинът някога да срещне евреин и да получи от досега си с него евентуални факти в полза на идеята за "чиста" от евреи България е около 1:5000, защото българите са точно 4861 пъти повече от евреите. Очевидно е, че никакъв "личен опит" не може да обоснове това желание.
Много е важно да подчертаем, че негативните нагласи и стереотипи не се влияят особено от възрастта, образованието, типа населено място и дохода. Например 3/4 от интервюираните отговарят с "Не" на въпроса дали ще гласуват за "подходящ (компетентен, честен) кандидат", издигнат от "партията, на която симпатизирате", ако той е ром. На същото мнение са 75% от мъжете и 77% от жените, 71% от хората на възраст 18-30 г. и 80% от тези на 60-70 г.; така мислят 68% от висшистите и 69% от хората с основно образование, 80% от софиянците и 77% от селяните. Почти две трети (64%) не биха гласували за турчин, а 50% - за евреин.
Липсата на разлики, обусловени от такива основни показатели като пол, възраст и социално положение (84% от най-бедните с доход на домакинството до 150 лв. и 75% от тези с доход между 601 и 750 лв. мислят по същия начин) показва, че се сблъскваме с базисни и дълбоки предразсъдъци и стереотипи. Не би трябвало следователно да се учудваме, че за огромната част от интервюираните

държавната служба
е територия
само за българи

Когато избираме някого да върши някаква работа, нормално е да преценим първо дали е годен да я свърши. Затова питахме хората дали при равни други условия (подготовка, способности) биха се съгласили турчин, циганин или евреин да бъде съответно началник на местно полицейско управление, офицер от армията или министър (виж графиките).
Отчетливо се вижда, че ромите и турците са немислими като полицаи, офицери или висши държавни чиновници за огромна маса от питаните - от над 3/4 до около 2/3. С евреите положението е по-добро - "само" половината от интервюираните не ги приемат като полицаи, офицери или министри. Освен това: 86% от хората са напълно или частично съгласни с твърдението, че "ромите (циганите) са мързеливи и безотговорни", 87% се съгласяват, че "ромите (циганите) са склонни към криминални престъпления", 85% смятат, че "не може да се вярва и разчита на ромите (циганите)". По-нататък: 57% се съгласяват с твърдението, че "турците са религиозни фанатици", повече от 2/3 (69%) вярват, че "турците заеха прекалено много места в управлението". При практически пълната липса на евреи в държавното управление, все пак 29% от запитаните смятат, че "евреите заеха много места в управлението".
Време е да признаем очевидното: в България има расизъм, антисемитизъм и ксенофобия и то в доста широки мащаби. За около 1/3 до 1/6 от самоопределящите се като българи той е толкова дълбок, че при определени условия те биха подкрепили дори някаква форма на "етническо прочистване". На 25 юни българският расизъм (той не е от вчера; нека си спомним възторжената демонстрация пред турското посолство на 30 май 1989 г., когато Тодор Живков обяви "голямата екскурзия"), срещна своя възвестител и направи политическия си пробив. Освен приказки за т.нар. "български етнически модел", практически нищо не беше направено нито за търсене на отговорност от расистките говорители, нито за възпитаване на обществото в дух на толерантност. Ако сега нашето общество не успее да накара расистите да държат убежденията си само за "домашна употреба", пътят към междуетнически сблъсъци и някаква форма на авторитаризъм е открит.


----
* "Междуетнически нагласи, социални дистанции и ценностни ориентации" - национално представително изследване сред българите на възраст 18-70 г. Интервюирани са 1112 души в 180 населени места. Авторският колектив включва д-р Красимир Кънев, Живко Георгиев и Емил Коен.



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Eмил Koeн]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано18.07.05 11:13



В отговор на:

86% от хората са напълно или частично съгласни с твърдението, че "ромите (циганите) са мързеливи и безотговорни", 87% се съгласяват, че "ромите (циганите) са склонни към криминални престъпления", 85% смятат, че "не може да се вярва и разчита на ромите (циганите)".




Язък за всичката интеграция



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Eмил Koeн]  
АвторAни (Нерегистриран)
Публикувано18.07.05 16:33



Искам да подкрепя борбата на all_loosers от темата за "Истинските резултати" срещу неонацизма, расизма и дори национализма в "благородната му форма" (какъвто се опитват да го изкарат »№*ы{ђ}lЏ3©®™ и eisiges licht ).

Пускам подкрепата си в тази тема, защото другата твърде много се отклони от основното си заглавие ("световния социологически заговор"), пък и споделям наблюденията на колегите от Галъп за нацистките настроения на българите.

За съжаление повече от това ме мързи да пиша, така че разчитам all_loosers да защити и моето мнение ;-).
Пък и вярвам, че Волен Сидеров ще подкрепи каузата - да се изкаже няколко пъти пред повече хора, да пусне бистрата си мисъл да тече, да изръси няколко обиди, когато не му отърват въпросите на журналисти (които не работят в "най-честната телевизия" СКАТ) пък ще видим дали национализмът в България ще приеме точно неговото лице




Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Eмил Koeн]  
Авторeisiges licht (Нерегистриран)
Публикувано18.07.05 16:41



жива чифутщина в действие

Защо лицето Коен не се обърне по въпроса с толерантността към собствените си сънародници евреи от държавата им Израел, която не негласно, а съвсем официално има расистка политика и провежда етничестко прочистване.
Няма лошо чифутите да са толкова загрижени за толерантостта в цял свят, но не и когато самите те са най-консервативната и расистка нация.

А преди Емил Коен да съди българите, нека се замисли защо евреите все пак са толкова мразени. Ние може да мразим турците, поляците - руснаците, а китайците - японците, но евреите ги мразят всички и винаги от Средновековието до Втората Световна.

Лично против всички евреи нямам нищо, даже познавам няколко. Такива "интернационални" евреи като Коен обаче заслужават да бъдат мразени повече и от всички цигани заедно.



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Aни]  
Авторeisiges licht (Нерегистриран)
Публикувано18.07.05 16:56



Ани, може и да няма социологически заговор, а данните на Галъп сигурно са верни (друг е въпроса колко Емил Коен и Красимир Кънев разбират от емпирични социални изследвания и колко обективно гледат на проблема).

Но дори тази едничка статия, така тревожна и уж така обективна, е пълна с откровени лъжи. Като тази че нямало никакви евреи в управлението. А Соломон Паси, Божков, Вилхелм Краус, Лидия Шулева, Пирински? И то на фона на 1000-та бг евреи. Или че нямало турци в управлението - а турските министри и зам министри, десетките депутати от ДПС, турците в местната власт? Вярно е че турците са много повече, но какъв е социалния статус на огромната част от тях, че да искат да участват в каквото и да е управление?

А ти Ани, ще се омъжиш ли за циганин или негър. А били се доверила на полицай-циганин? Ти самата не би ли отговорила по същия начин, както повечето българи?



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Aни]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано18.07.05 17:20



В отговор на:

Искам да подкрепя борбата на all_loosers от темата за "Истинските резултати" срещу неонацизма, расизма и дори национализма



Как?

В отговор на:

споделям наблюденията на колегите от Галъп за нацистките настроения на българите.



Какво трябва да направим според теб за да няма нацистки настроения сред българите?

Редактирано от »№*ы{ђ}lЏ3©®™ на 18.07.05 17:41.



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Eмил Koeн]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано18.07.05 22:24



Ани, 10x! за съпорта :)

От тък натък обаче аз лично смятам да игнорирам присъствията на »№*ы{ђ}lЏ3©®™, eisiges licht . Вече не са ми интересни. Те са жалки неонацисти :)

По-интересно за мен е да се променят основанията, които правят възможно аспекти на тяхното мнение да се споделя от толкова много хора:

1. Националистичния популизъм да е 100% неадекватна стратегия за всяка една парламентарно представена формация

2. Медиите да променят езика и отношенито си по тези проблеми и да престанат да дават храна на националистичните визии.

3. Либералните ценности да намерят свои истински политически представителства, а не както е в момента, да бъдат "необходимо зло", което плащаме заради по-високия стандарт в ЕУ.

==========================

С приятели дискутирахме, че във влизането на Атака в парламента има един огромен потенциал политическят елит да преосмисли често ползвани до този момент популистки стратегии.

За мен първата стъпка е промяна в медиите. Крайно време е скапаните национални медии да въведат някаква реална политика в това отношение, защото за мен те са един от основните източници на антимодернизационни нагласи. В случая визирам преди всичко БТВ и ВАЦ, което все пак са и най-високите рейтинги, особено ако вземем за база електорално активните хора. Ако искаш дори вземи простия пример Слави Трифонов...

Не знам как е се развият нещата - не смятам, че мога да дам гласа си за хората или партията, които импонират на моите нужди и желания. Такава няма. За мен е очевидно, че моето гласуване няма смисъл. Както е очевидно и че която и да е от трите основни политически формации да държи парламанта, това няма да доведе до вариации на нещата, които мен ме вълнуват; полжителното е че все сме в праилната посока. В търсене съм на нешата, които имат смисъл :)

Но ако битката за ЕУ и НАТО вече е почти спечелена, в главата ми стои остро въпроса каква ще бъде България след като влезе в ЕУ - забутна в постпатриархални ценности, комбинирани с евтин комерсиализъм или наистина готино място, в което всички, освен неонацистите имат шанса да се почустват добре.

И използвам поводът да споделя едно политическо удовлетворение:
СЕВЛИЕВСКИ, ДА ГО ДУХАШ, СКАПАН НЕЩАСТНИК!

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят

Редактирано от all_loosers на 18.07.05 22:35.



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: eisiges licht]  
АвторAни (Нерегистриран)
Публикувано19.07.05 10:58



А ти Ани, ще се омъжиш ли за циганин или негър. А били се доверила на полицай-циганин? Ти самата не би ли отговорила по същия начин, както повечето българи?

е, не очаквам да ми повярваш, но има хора (като мен) които нямат абсолютно никакви предразсъдъци по този въпрос. Дори считам, че поради естествения подбор средната интелигентност на негрите в България е доста по-висока от тази на българите (по същите причини средната интелигентност на българите в САЩ е по висока от тази на американците).

За съжаление от ранна детска възраст установих, че расизмът е широко разпространен сред българите... например: бях ученичка още (на около 15 години) и ме бяха приели в болница за една седмица. Един от дните идва в стаята на визитация доктор с малко по-тъмен цвят на кожата и говорещ български с акцент (но иначе доста добре), предполагам че беше от някоя арабска страна. Прегледа ме, пита ме как съм, записа си разни неща и т.н. каквото правят докторите на визитация. Аз му отговорих съвсем приятелски, както бих описала ситуацията на всеки български доктор, без изобщо да се замисля, че бил арабин или че е тъмен. Излиза си доктора от стаята и като се започна едно мърморене от съседните легла - как можело такъв да ни преглежда... чак започнаха да подвикват след него "махай се, циганин, къде ти е булката" и някакви такива простотии, при това от страна на санитарки и лелки с основно образование от болните. На мен ми се стори адски странно и обидно, още повече, че това за "булката" се оказа че се отнасяло за мен - само защото съм разговаряла с него нормално. Та ги попитах, какво му е на човека и защо така говорят за него, на което ми отговори една от по-милите иначе женици - "ами нищо му няма, ама тъмничък е малко".

Та тогава започнах да осъзнавам, че имало расизъм в България, за което не се бях замисляла по-рано, именно защото на мен лично и на хората около мен, това чувство е толкова чуждо, колкото на теб да се ожениш за човек от друга раса.

Това е... можем да спорим дълго, но едва ли ще се разберем някога. Айде със здраве и иди да си изливаш нацизма във форум роми-цигани или окултизъм! Тук все пак говорим за социология.




Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
АвторБyч (Нерегистриран)
Публикувано19.07.05 11:42



С риск да бъда наречен жалък нацист не мога да не отбележа интелектуалната импотентност на това изследване. Става въпрос за обикновена политическа поръчка и манипулация на статистика.

Сега по въпроса за статията:

1. "Откъде, по дяволите, се взе "Атака"? Всички само това се питат".
Нима? Онези 300 000 , които гласуваха за нея ( аз не съм между тях) не се питат. Те знаят. Ако г-н Коен толкова много се интересува нека посети квартал Захарна Фабрика там ще му обяснят. Нека не се хващам за думите обаче. Подобно начало е добре известен реторически похват за привличане на вниманието. Хиперболизация. Мека форма на пропаганда. Но щом е за "благородна" кауза значи може. Стига г-н Коен да не ни смята за глупаци. А ние , читателите на това писание не сме. Нищо че може да ни окачествят като жалки нацисти и националисти. Това не пречи да сме завършили добри училища, университети , да знаем чужди езици и да сме запознати с много идеи за които г-н Коен не е и чувал.


2. Самото проучване е направено посредство интервюиране. Това , съчетано с малката извадка го прави податливо на манипулация особено ако интервюиращите подсказват отговорите на интервюираните. Как авторите са се справили с този "малък" проблем те гордо мълчат. "Благородните" каузи искат жертви и стремежа към доближаване до истината определено е такава жертва.

3. "Трябва ли да се чудим тогава откъде "Атака" набира гласове?
Ако неприязънта към ромите, стигаща до идеята да ги няма у нас, може някак си да бъде "обоснована" с "аргументи" от рода на "те са мръсни, невежи и крадливи", то как да обясним копнежът на тези 16% страната ни да е чиста от евреи?"

Един момент. Значи идеята на статията е ясна. Приравнява се омразата към циганите с антисемитизма и хоп, демонизират се българите, тези гнусни хора , които по някаква случайност са спасили еврейското си малцинство по време на войната. ( Предварително отговарям на онези, които ще ми припомнят че евреите от Беломорска Тракия са били депортирани в лагерите на смъртта, да така е. Но е нямало друг изход. Тези територии не са били под българска юрисдикция и не е имало начин да бъдат спасени евреите. Съжалявам, но не е можело да се иска от българите повече от това което са направили. Припомням само че бившия френски президент Франсоа Митеран - един от бащите на обединена Европа- е участвал в депортирането на евреи. Също както са участвали и хиляди французи. Който иска да прочете книгите на Робърт Пакстън от Колумбия Юнивърсити. Той пише доста по тези проблеми както и по въпросите за това що е фашизъм. Пише доста по-умни и балансирани неща от Емил Коен. Точно затова Пакстън е професор в Колумбия ,а Коен поръчков писач във в. Сега ).
Пропагандата настрана, но авторите наистина подценяват нашата интелигентност. Хвърлят някаква цифра - 16%. Добре. Не възразявам. Но защо не ни дадете сравнение по подобен показател с държави като Русия, Полша, Австрия или Франция? Нека преди да бъдат наречени българите антисемити да видим как се вписваме ние в сравнение с останлалите европейски нации. Обзалагам се, че тогава тезата на авторите ще рухне много бързо. Затова те благородно ни спестяват това сравнение.

4."При практически пълната липса на евреи в държавното управление, все пак 29% от запитаните смятат, че "евреите заеха много места в управлението".

Това се нарича глупост на куб. Или на прост български-обикновена лъжа. Пълната липса на евреи в държавнното управление се изразява във : бившия министър Паси, бившата министър Шулева, бившата министър Чилова (израелска гражданка, което само по себе си не е законно , но голяма работа, оставяме това настрана), настоящия кандидат за министър-председател Станишев ( по майка) , настоящия председател на Народното Събрание Пирински ( по майка)
Казвам това не защото ме интересува кой какъв е. Безразлично ми е дали Соломон Паси ще е министър на външните работи стига само да бъдат спасени българските медици в Либия. Въпросът е дали фактологически твърдението на д-р (?) Коен е вярно. А то не е. Затова и си спестявам всички останали коментари. Вярно ли е твърдението на Коен? Не. Приведох доказателствата. Как тогава може да вярвам на останалите му твърдения. Научна репутация се създава и поддържа трудно ,а рухва за миг. Явно обаче научната репутация е последната грижа на г-н Коен. И тук пак опираме до "благородната" кауза, в името на която е позволено на авторите на изследването да лъжат като дърти цигани ( оппс, позволих си да използвам расистка метафора , която "лошия" български народ е изковал през вековете. Ех , този лош български народ. Не е имало Емил Коен да му каже колко е лош и нетолерантен. Или....ако нямаше точно този български народ можеше да го няма и Емил Коен. Но млъкни сърце.

И в заключение споменавам само едно. Подобни статии се фабрикуват на килограм. Не са първите не са и последните. Ще ги има винаги. Не бива да се вземат насериозно. Хората вземат парите, публикуват статия , отчитат резултат. Пропаганда, която не може да впечатли дори и средноинтелигентен човек.

Но това не е и целта на статията. Целта на статията е да се докаже определена теза , да се каже колко са лоши и нетолерантни българите, да се кандидаства за пари по определена програма/ програми , които да бъдат усвоени от същите тези автори , които сега с присъщия си идеализъм громят расизма , шовинизма и други доходоносни интелектуални плашила. По същия начин същите автори са громили империализма, световния капитализъм, рисували са карикатури на Рейгън и са писали : Янки , го хоум по стените на софийските булеварди. Просто за това са им давали пари. Сега им дават пари за друго и те са щастливи. Лично аз с нетърпение очаквам момента , в който някой по-богат българин ще плати на Коен, Кънев и сие да направят изследване, което да даде резултати точно противоположни на настоящите. Те ще го направят, убеден съм.Значи всичко опира до добрата ,стара алчност. На всички идеалисти и борци с вятърни мелници честито.



Тема Малко кънтент анализнови [re: Eмил Koeн]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано19.07.05 11:44



А дали някой знае за някакви опити за кънтент анализ на основните национални медии, който да проследява отношението към малцинствата?

Сеюам се че преди доста време съм гледал някакви подобни студентски опити, но те са преди всичко студентски :( И сега си спомням, че те пропсукаха един много важен аспект - покритие на излседваните медии; или дори ако искате кънтент анализ, който разбива медиите и анализираните предавания по рейтинг точки.

?

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят


Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Бyч]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано19.07.05 12:23



И аз трябва да се съглася с някои от нещата, които казва Буч :(

Прескачам методологическите забележки на Буч, защото
ясно е че тези проблеми се преодоляват по един или друг начин.
Въпрос на професионализъм и коректност; а няма точно аз
да оспорвам тези качества на работата на Галъп -
не се чувствам сигурен да преценя :)

Но твърдението, че "Обшеството ни е болно от расизъм",
стреля директно в сърцето и на моя оптимизъм ;)

Да, има ксенофобски нагласи, но в сравнение с други страни,
те са изненадващо ниски. Поне това са моите впечатления
от сравнителни изследвания, вкл. и на Галъп, "Къде сме ние".

Индикаторите, които мерят тези нагласи все пак
малко втвърдяват картината, защото в
България реално има много малко ситуации
на остро расово и етническо противопоставяне.

Това не означава че няма пробелми!
Но те не са с остротата, с която стоят в
бившите колониални империи в
Западна Европа например.

Тук вметка: в резултат и БГ законодателство и
административни практики НЕ СА ГОТОВИ
да се справят с такива нагласи, ако
те се активират или дори в сегашното им
"пасивно", "латентно" състояние.
А в ЕУ законодателството и практиките
от деситилетия се борят с този проблем.

Това не променя и друг момент -
че подобни нагласи съществуват и това е нормално,
като се имат предвди икономическите условия,
в които живеят много хора, на принципа на
модела, по който те се извеждат и в други страни.

За мен остава проблем и цел тези масови, но
не остри реакции да се свият до възможния минимум.
Но не смятам, че подобни остри квалификации помагат.

Пробелемът седи особено силно сега, когато имаме Атака :)
Опозицията на Атака не оже да мине по линия на
"Това не е възпитано!"; нужен е положителн модел,
който да демонстрира обратното отношение.

Ясно е че повечето хора просто не осъзнават
тези измерения на своите нагласи и животът им в момента
изобщо не дава възможност да разберат смисъла на толерантността.

Може да съм идеалист, но ми се струва, че налагането
на тези ценности не минава само през негативната санкция,
а и през акцента върху положителното отношение, което
досега страната и като цяло хората в нея, са демонстрирали.

=====================

Или в резюме -
Данните са верни, Заглавието е подценяващо.

Любопитно ми е към това изледване на нагласите
да се приложи изследване на поведенията.

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят

Редактирано от all_loosers на 19.07.05 15:13.



Тема Още нещо...нови [re: Eмил Koeн]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано19.07.05 12:37



България е в условия на преход.
Едно от измеренията му е голямата разлика в
поколенческите нагласи.
Интеренсо е тези данни да се видят разбити по
основните социодемографски признаци :(

Иначе завинаги оставаме в клопката на
"Българите мислят, че..."
Да ама все ми се иска да не забравяме, че
днес няма такова нещо, като "българите".

Примерно, ако наложим възрастов признак,
дали заглавието не трябва да стане
"България все повече се отърсва от ксенофобските си нагласи!"
Не знам - не съм виждал данните. Може да бъркам :)

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят


Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Aни]  
Авторeisiges licht (Нерегистриран)
Публикувано19.07.05 15:27



Понеже споменаваш интелигентността на негрите и клуб Цигани-роми, ето какво е постнал »№*ы{ђ}lЏ3©®™ там:



За да ти спестя четенето, ето някои по-интересни моменти:

The Black-White difference has been found consistently from the time of the massive World War I Army testing of 90 years ago to a massive study of over 6 million corporate, military, and higher-education test-takers in 2001.

Race differences show up by 3 years of age, even after matching on maternal education and other variables," said Rushton. "Therefore they cannot be due to poor education since this has not yet begun to exert an effect.

Around the world, the average IQ for East Asians centers around 106; for Whites, about 100; and for Blacks about 85 in the U.S. and 70 in sub-Saharan Africa.

The Minnesota Trans-Racial Adoption Study followed children to age 17 and found race differences were even greater than at age 7: White children, 106; Mixed-Race children, 99; and Black children, 89.

Black children with lighter skin, for example, average higher IQ scores. In South Africa, the IQ of the mixed-race "Colored" population averages 85, intermediate to the African 70 and White 100.

В тази връзка не е ли повече от нормално белите да смятат черните за по-глупави след като наистина са таквиа? Не е ли нормално и българите да смятаме циганите за глупави, мързеливи и крадливи, щом те са такива?

Наистина либералните ценности страшно ми приличат на религиозния фанатизъм (с/у който те самите са). По въпроси като расизъм, национализъм, имиграция и дори хомосексуализъм либералнта "интелигенция" реагира с такова дълбоко възмущение, както пуританите към сексуалните въпроси - като към нещо така възмутително, че даже е недопустимо да се коментира. По начина по който пуританите се отнасят към нещо естествено в природата, по същия либералите гледат на природните дадености, свързини с расизма. Както Буч писа, расизъм има в много други държави и то много по-сериозен от тук, въпреки че всички медии, институции, образование, партии са нерасистки.



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: eisiges licht]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано19.07.05 15:59



ойойой...

Абе колко пъти трябва да ти се повтори,
за да го разбереш най-накрая :)

Либералните ценности предполагат невъзможност за
административно третиране на база групов признак.

Тва не означава отказ от мислене в групови категории.
Проблемът с твоето мнение е, не в аргументацията,
а в действията за които настояваш на нейна база.

А относно вадените от теб "научни доказателства"...
Нали се сещаш, че със същия успех
могат да се намерят и обратните?

Тва е наука бе пич, не е ИСТИНА!
И точно за това има политическо регулиране, а
не НАУЧНО ОБОСНОВАНО управление.

==========================

Не мога да схвана, защо това
толкова пъти го повтарям и
ти нито веднъж не се хвана
да ми отговориш точно на него :)

==========================

Дай пак само да проверя -
ти сега неонацисти ли си или не си?
И ако не си неонацист, кое точно те отличава?
А ако все пак си неонацист,
що отричаше в предишните разговори?

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят


Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: all_loosers]  
Авторeisiges licht (Нерегистриран)
Публикувано19.07.05 17:46



Абе какво пак се занимаваш с мен, после ще кажеш пак че съм егоцентричен
Когото ми кажеш какво определя един човек като неонацист, ще разбереш дали и аз съм такъв. Не мога да знам какво е неонацизма в твоите представи.

Доказателствата са научни без " ". Щом има и точно обратните - покажи да ги видим.

За кое искаш да ти отговоря? За политическото регулиране и науката ли?
Принципите на политическото регулиране, каквото го харесваш ти, на мен не ми харесват и ги смятам за неестествени, несправедливи и вредни за бялата раса. Тяхният резултат, ако си прилагат напълно неограничено, ще е физическото изчезване на белите нации. Бтв един холандски министър преди време беше заявил, че холандците са на път да изчезнат (1/3 от населението им е нехоландско етнически), ама сигурно е от партията на Пим Фортейн и не се брои



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: eisiges licht]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано19.07.05 18:04



Аре да не си усложнявам живота и
да цитирам Wikepedia ;)

:
...The exact ideals adopted by a Neo-Nazi group movement can vary, but it often includes a allegiance to Adolf Hitler, the insignia of Nazi Germany (e.g. the swastika, the Sig Runes, the red-white-black color scheme which actually was inherited from Imperial Germany), and other features specific to Germany's Third Reich (1933 to 1945). This usually includes anti-Semitism, racism, and/or xenophobia, and may also include elements such as nationalism, militarism, and homophobia. These groups often draw membership from people who blame their society's problems, such as the disintegration of national unity and culture, and multicultural friction, on non-white immigrants and a Jewish World Conspiracy...

И сега кажи - неонацист ли си или не си?

=============

За мен пълните ти шитни за бяла раса и как щяла да умре и как източник на морално и незнам си там кво разложение са другите раси и евреите, са ми напълно достатъчни да те третирам, като такъв. Но може да има НЯКОЯ ВАЖНА ИДЕОЛОГИЧЕСКА РАЗЛИКА, която да пропускам, а ;) ?

И ако не си неонацист, как определяш своите възгледи? Или те нямат аналог - униклано твои са си и затова не можеш да ги наместиш в класификациите ;)

Аз за пример, може да имам възражения срещу твоите класификации за моите възгледи; цитирам те: либерализиъм, космополитизъм. Но като цяло мога да ги приема като обобщения и да се чиствам комфортно с тези етикети.

Кажи сега твоя етикет да видим що се срамиш от него :) ?






WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят

Редактирано от all_loosers на 19.07.05 18:07.



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: all_loosers]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано19.07.05 18:15



В съшия ред на мисли, не те ли притеснява, че ако твоите възгледи вземат връх, в България би трябвало цигани, евреи и други, да бъдат затваряни и убивани?

Защото ТИ ЗНАЕШ, че те няма да се откажат от правата си ей така, заради беловласия перчем на Волен Сидеров и ще се съпротивляват?

Всъщност как се чустваш като убиец, ако трябва да продължим линията на тази мисъл? Или не можеш да се почустваш, като убиец, защото не виждаш връзка между тези възгледи и действия и евентуалните, администрирани от държавата убийства?

Или има "среден път" - няма да ги убиваме, ами ще ги кастрираме или пропъждаме или там квото е?

===================================

Това е логичното продължение на твоите нагласи и ти сам няколко пъти го призна, като каза че си за физическото унищожение само в краен случай. Сори, ама вашите възгледи, приложени на практика, няма как да не доведят до въпросния "краен случай", най-малкото защото жертвите ви ще се съпротивляват, нали ;) Както се е случвало наясякъде по света до сега.

============================

Леле... всъщност доста смешно се получава :)
Седя си в един форум и обяснявам на един неонацист,
колко лощо е всъщност да се избиват хора...
комична ситуация :)

============================

Доставя ли ти удоволствие тази гледка?



А тази? По-добре ли е от гей парад?


============================

И един шанс за теб и българския неонацизъм!
Намери ми толкова отвратителни хора, като тези на снимките долу,
на един гей парад или в една циганска махала и
мога да си ревизирам възгледите ;)











ops... тгова последното беше грешка ;)

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят

Редактирано от all_loosers на 19.07.05 18:45.



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: all_loosers]  
Авторeisiges licht (Нерегистриран)
Публикувано19.07.05 18:39



allegiance to Adolf Hitler, the insignia of Nazi Germany (e.g. the swastika, the Sig Runes, the red-white-black color scheme which actually was inherited from Imperial Germany), and other features specific to Germany's Third Reich (1933 to 1945)

Не, най-малкото защото не съм германец.

Национализъм, расизъм - да.

Антисемитизъм и хомофобия - по-скоро да. Но тези понятия са некоректни.
Не мразя всички евреи до един, даже познавам няколко, но съм против лицемерните нагли ционисти, които натрапват на белите народи ценности, които самите те не следват и които рушат истинските добродетели и носят морален упадък.
Хомофоб звучи много смешно, не съм за преследване на гейове, но не мисля че хомосексуализма е нещо нормално.

Ако много държиш да съм неонацист - добре. То за мен не е нещо лошо. Вие му придавате такова значение и много хора ви се хващат.



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: all_loosers]  
Авторeisiges licht (Нерегистриран)
Публикувано19.07.05 18:48



е снимката на ККК е много яка Естествено че ми доставя удоволствив Има неще мистично и величествено в нея

За другите - не видях нищо отвратително в снимките освен един лошо гледащ скин.



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: eisiges licht]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано19.07.05 18:50



Е, чудесно :) Т.е. чудесно е че ни се вързват :)

Предпочитам да се връзват на мен,
откокото на теб - нали за тва е цялото bla-bla ;)

Пък ти си бъди неонацист -
ще продължаваме да те ползваме като
демонстрационно чучело във форума ;)

И отнов за либералните ценности -
в мига в който пресечеш точката "мнение" / "действие",
ще се окажеш зад решетките, надявам се :)

===================

ама пак не ми отговори -
какво ти е самоопределението на възгледите?

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят

Редактирано от all_loosers на 19.07.05 18:53.



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: all_loosers]  
Авторeisiges licht (Нерегистриран)
Публикувано19.07.05 19:20



ти си чучело

и що "действия" непременно трябва да значи убийства?

Или и ако напиша статия с доказателства за превъзходството на белите примерно пак трябва да съм зад решетките???



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: eisiges licht]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано19.07.05 22:24



Сега на тъп ли се правиш :) ?

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят


Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: all_loosers]  
АвторБyч (Нерегистриран)
Публикувано20.07.05 00:05



Без да ви се намесвам в интелектуалния спор за нацизъм , фашизъм и т.н и да ти развалям удоволствието от пускане на картинки имам един въпрос: Знаеш ли какво са Сабра и Шатила? Какво е станало там? Кой е издал заповедта? Питам само. Интересно ми е. Защото и оттам могат да се пуснат картинки.



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Бyч]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано20.07.05 00:36



Нямаш, проблем... Буч
По неква случайност си спомням

Но не разбирам как така едно зверство, оправдава друго?
За Сабра и Шатила е отговорна Израелската администрация
към времето на случката. Но не разбирам как това оправдава
отношението ти към всички евреи, нявсякъде по планетата,
и очевдино във всеки един исторически момент?

И Израел си има националисти и радикални ционисти -
не по-малко отвратни от нашите неонацисти и
xtreme националисти ;)
Израел съшо така се променя и те стват по-слаби.

Така, че публикувай снимки -
те са в подкрепа на същото, за което говоря и аз -
ето до какво води в крайна сметка крайния наицонализъм

Но на мен не ми е толкова важно какво става в Израел,
колкото кво става тук ;)

;)

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят


Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: all_loosers]  
АвторБyч (Нерегистриран)
Публикувано20.07.05 05:24



Един момент само. Отговорна никога не е администрацията. Администрацията се състои от хора. Отговорни са хората. С това, да видим кои са хората в тогавашната израелска администрация. Пряко отговорен е настоящият израелски министър председател Ариел Шарон. За онези , които не знаят за какво е отговорен отговора е ГЕНОЦИД. Точно така. Отговорен е за това, че близо 1000 палестински жени и деца са били изклани в лагерите Сабра и Шатила през 1982.

Сега по въпроса. Явно нямаш никаква представа от съвременна израелска политика ,за да ми казваш че радикалните партии в Израел стават по-слаби и говориш наизуст. Справка: последните резултати от изборите за кмет на Йерусалим и екцесиите около изтеглянето от Газа.

Но мен не ме интересуват нито Израел, нито снимките на немски нацисти, нито ККК. Историческите аналогии и снимките ги създават победителите. Точно затова рядко ще намериш картинки на концлагера Голи Оток ,където са избити хиляди български интелектуалци ( жалки нацисти по твоя деликатен изказ). Както и да е. Нека да си говорим за България и за конкретната статия на Емил Коен. Иначе ще си пускаме картинки ще си говорим за история и нищо няма да постигнем. Не че сега ще постигнем де.

Проблемът е :

1.С каква цел е написана статията.

2.Манипулирана ли е статистиката? Подходяща ли е методиката?

3. Кой е Емил Коен , за да ме възпитава и да ми налага ценности? ( справка края на статията).

4. Аз размахвам ли пръст на Емил Коен да му обяснявам ,че да си нацист и ционист е едно и също и еднакво глупаво. Защото да избиваш деца в Аушвиц е същото като да избиваш деца в Сабра и Шатила. Нека който иска да се нахвърля сега върху мен. Факт е, че в България това не се е случило и това се дължи на българите. Тъй че Емил Коен да благоволи да каже едно благодаря ,а да не пише дивотии. Като му се бори толкова за достойни каузи ей му Чечня , ей му Газа, ей му Гуантанамо там да ходи да се бори. Но разликата е , че на него не му стиска. Защото винаги когато си силен диктуваш правилата. А на Емил Коен не му стиска да се изправи срещу наистина силна държава и да защитава "идеалите" си. Къде къде по-лесно е да размахаш пръст на българите и да ги обвиняваш в "расизъм" с цел да издоиш пари по някоя програмка за борба срещу расизма. Удобно , лесно и безопасно.

5. Това легитимно използване на социологията ли е или поредното манипулиране на статистически данни за една или друга неясна цел? Тук вие социолозите си дискутирайте тази статия защото тя е един блестящ пример за това как цялата ваша гилдия страда от некоректни и неетични техники за манипулация. Радвате се на онова, което пише Коен защото ви харесват изводите. И да нямаше данни пак щяхте да се радвате. Но после се питате: Защо не ни вярват и ни обвиняват в слугинаж и поръчкови изследвания? Еми , отговора е прост като квадратно уравнение. Защото това е слугинаж и поръчково изследване. И ако вие сами не си въведете ред в къщичката покрай сухото ще изгори и суровото.

6. Ти сам каза че има недостатъци. Но го каза половинчато защото нямаше друг избор. Съгласен с данните , не си съгласен съм заглавието. Доста византийско. Заприлича ми на съветския виц: Ние ще се борим за мир докато от света не остане камък върху камък. Няма как да си съгласен с данните защото те са некоректно придобити. Ако ти харесваш да вярваш - добре. Но как може да си съгласен с нещо , което очевидно е нагласено и никой не си дал труда да обясни каква е методологията на изследване ( с изключение на кратката забележка в края, която общо взето нищо не казва)
Факт е ,че Коен има пряк и личен интерес от получаването на резултатите , които е получил. Той и БХК съдят България в Страсбур, лесно е да приложат това "изследване" към доказателствата по дела. А, забравих, това са високоморални хора, които не бъркат двете неща. Те правят изследвания в името на обективността и чистата наука. Сигурно си живеят в някаква социологическа Касталия и се чудят защо отвън "лошите" националисти ги критикуват. Колко трогателно.

Факт е, изследването е тотално компрометирано. Това не е наука, а турлю-гювеч с пропагандна цел. Такива изследвания има с тонове за всеки , който си плати. Ти примерно как би реагирал ако утре Коен публикува статия по поръчка на известния наркотърговец Демби. В тази статия мъдро да се обяснява, че 99% от българите мразят наркодилърите. И накрая на статията Коен да напише: "Българите боледуват от непоносимост към наркодилърите. Нека да вземем мерки. На всички 10 годишни да се дават задължително хероинови дози, за да се научат на търпимост към наркодилърите".

Абсурдно ли ти се вижда? Такова е, но аналогията е повече от ясна. Ако ти се вижда много силно замести наркодилъри със фармацевтични компании публикуват "социологически изследвания " за това как техния продукт е по-добър от този на конкуренцията. Примери колкото искаш.

Същото е и в момента. Публикуваш картинки , плашиш с нацисти, фашисти и други подобни. Наричаш хората жалки нацисти ( ерго, ти си в една кула от слонова кост и може да раздаваш квалификации защото твоите ценности са по-добри от моите. Аз като жалък нацист нямам право на мнение. С тази разлика, че аз досега не съм нарекъл никого прогнил либерал примерно. Но това показва нивото на аргументация само. Както и да е , етикетите не ме притесняват.)

Това е абсолютно фатално заблуждение. И то ще се промени. И знаеш ли как ще се промени? Не като ти говоря защото ти вече си имаш твоите предубеждения и аз и с топ не мога да ги мръдна. Ще се промени по един прост начин. Преди много време в Сливен имаше журналистка, яростна защитничка на циганите. Защитаваше ги и когато ви хващаха на местопрестъплението, обвиняшваше българите в дискриминация, ругаеше лошите нацисти и националисти. И знаеш ли какво и се случи? Една нощ беше изнасилена групово от шайка цигани. Многократно. Брутално. Да ти описвам ли какво и къде са и вкарвали? Тя крещяла, викала как ги защитава..Нищо не е помогнало. Едва оцеля. Повече не написа нито дума в защита на циганите. Така ще стане и с всички защитници на циганите. И нека да се сърдят само на себе си. Защото когато посееш ветрове жънеш бури.

Мен статията на Коен само ме разсмя с глупостта си и евтината пропаганда. Обида за интелигентността ми е някак си. Не че много хора са я прочели. Вестник сега го четат толкова хора колкото членуват в клуба на любителите на игуани. Но точно такива статии карат хората да гласуват за партии като Атака.

И понеже ти си наивник ( в добрия смисъл на думата ) ще ти кажа, че Емил Коен точно това и иска. За него това е печеливша ситуация отвсякъде. Ако вземат статията му насериозно той се бори срещу расизма и взема пари. Ако хората не му вярват те стават гневни от глупавата и тъпа пропаганда и това ще доведе до създаване на истински радикализъм, който в момента го няма. И Емил Коен пак ще е добре защото той пак ще се "бори" срещу расизма , шовинизма и т.н ( сигурно може да получиш някое парче от поръчката, искрено ти го пожелавам).

Но когато това стане не се сърдете на "лошите" националисти защото ние търпяхме твърде дълго. Българския национализъм винаги е бил защитен. И винаги се е появявал късно. И колкото и да го сравнявате с карикатури като Милошевич, германски неонацисти и т.н това сравнение е неудачно. Българския национализъм винаги се е появявал ,когато агресивни малцинства нападат българската нация. Но на Коен му е все тая. Той е бизнесмен. В тази ситуация няма как да загуби. Но в дългосрочен план ще загубите всички вие , които му вярвате и го аплодирате въпреки фатално сбърканите изследвания, лошата методология и евтината пропаганда. И тогава не се сърдете на никого. Сърдете се на догмите си , карикатурните си представи за това що е български националист. Ще се сърдите и защото ще сте загубили уважението на хората заради цялата тази недостойна манипулативна злоупотреба с науката. Защото може да лъжеш всички хора за определено време, но не не може да лъжеш всички хора през цялото време.



Тема няколко въпроса към Бучнови [re: Бyч]  
Автор harkaМодератор ()
Публикувано22.07.05 09:28



Няма да оспорвам твоите мнения / разсъждения / заключения.

Обаче за да не те обвинявам във същото, което ти обвиняваш социолозите, можеш ли да отговориш съвсем конкретно на следните въпроси:

1. Познаваш ли методиката на регистрация и анализ на информацията, послужила за основа на статията на Е. Коен?

В отговор на:

"Манипулирана ли е статистиката? Подходяща ли е методиката?"




2. Познаваш ли теоретичните и методологически принципи, на които се основава правенето на едно, да го наречем, "социологическо изследване"?
(Бързам да се застраховам - не се заяждам, а просто търся отговор на въпроса на какво основание смяташ, че
В отговор на:

"тя (статията) е един блестящ пример за това как цялата ваша гилдия страда от некоректни и неетични техники за манипулация."




3. Познаваш ли реално получените данни от съответното изследване и правил ли си самостоятелен анализ на тези данни, за да твърдиш, че публикуваният от Е.Коен е "поръчково изследване"? (Имам предвид реално да си правил такива изследвания и то да си взимал участие в целия процес - от формулиране на проблема и съответните хипотези, през дизайн на инструментариума, събиоране на данни, контрол, обработка, анализ и т.н.)

4. Ако отговориш на горните въпроси, ще отговориш и на последния ми - На основата на какво правиш заключението си, че
В отговор на:

"Факт е, изследването е тотално компрометирано. Това не е наука, а турлю-гювеч с пропагандна цел."


Колко изследвания реално познаваш, та правиш обобщения за "социологията" и "социиолозите"? Не просто да си "чел" откъслечни данни (или съответния анализ), а да познаваш самото изследване.

И за да не ме обявиш предварително за нещо си, ще ти кажа, че и аз смятам, че един от огромните пропуски и недостатъци на почти всички "изследвания", които се публикуват е липсата на информация за "методологическата страна" на съответното проучване - методики, извадки и т.н.
За което обаче недей да обвиняваш само социолозите - работил съм във фирма, подготвяща маркетингови данни (единствено и само пазарни проучвания, никакви политически изследвания) за два сериозни вестника и винаги настоявахме в статиите да присъства такава информация. Отговорът на редакторите беше "това не е интересно за читателите"; "няма толкова място" и т.н. И винаги "орязваха" съотяветната информация. Накрая спряхме да се мъчим с публикуването на "методология".
Разбира се това не е извинение за факта, че много често самите "социолози" пропускат тази информация. Нямаш си на представа колко често тя липсва дори в "професионалните" публикации - т.е. предназначени за специализиран кръг от читатели.
И това е един от проблемите, по който непрекъснато се дискутира и повярвай ми, има хора които се опитват да променят този стил на "писане". И те са "социолози" :))



Тема Re: няколко въпроса към Бучнови [re: harka]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано22.07.05 10:04



Аз бих желал да видя изследване какво мислят циганите, турците и евреите за българите. Сигурен съм, че по-голям процент ни мразят, само че
1. такова изследване много трудно би могло да се направи
2. никой няма да го публикува




Тема Re: няколко въпроса към Бучнови [re: harka]  
АвторБyч (Нерегистриран)
Публикувано22.07.05 20:16



Смятам че статията е поръчкова. От нейния тон личи, че първо са направени изводите , а после са намерени даннни и пригодени за тези изводи. Това НЕ Е наука.
Сега на въпросите:

1. Дали съм комптентен. Не съм социолог. Но и социолозите нямат монопол върху статистиката. Познавам добре част от арсенала на социолозите. Програмирам добре под SAS, познавам и любимия на социолозите SPSS. Някой ден може да седна да се занимая и със СТАТА нищо че не ми е работа. От любов към разобличаването на манипулатори като Коен бих го направил.Добре запознат съм с дескриптивната и инференциална статистика ( то не е и особено трудно ), моделирането на данни, регресиите (linear regressions, multiples regressions, logistic regressions). Познавам и грешките , които се правят при употребата им , особено от хора, които напъхват данните в SPSS и получават резултати. Какви точно резултати получават, това е друг въпрос. И дали правят разлика м/у чи-скуеър и китайската концепция "чи" е друга работа.
Познавам теорията на вероятностите и математическата статистика. Може да си поговорим за Теоремата на Баез и Поасоновото разпределение ако желаеш. Това са само примери. Или да пресмятаме интеграли- нещо , което съм сигурен,че прехваления Коен не може да прави.

2. Употребата статистиката не е измислена от социолозите. Провери какъв е бил Фишер например. Дали познавам данните на Коен ? Ами не ги познавам естествено. Според теб той ще ми ги даде ли? Аз съм готов да ги анализирам ако имам достъп до тях. Нека да ги сложи тук и ще ги дискутираме. Но той няма да го направи естествено. Страх го е.

3. На каква база правя изводи за социолозите? Като виждам написаната глупост не се радвам особено много. Бих се радвал ако видя една достойно написана критика на това изследване от професионален социолог, който да разкритикува Коен. Но няма да я видя и ти добре знаеш защо. Защото сте малка гилдия и никой не иска да се кара с никого освен ако не се налага. Всеки знае навярно ,че Коен дои пари и хвърля кал върху българите , но никой не иска да се кара с него. Нали утре....може на някой да му се наложи да иска нещо, да получи поръчка, да работи по някое изследване. И затова всеки си трае. Страхът и бедността са велики мотиватори. Само не ми продавай митове за независимите социолози. Видях покрай изборите какво стана. Пуснах и една статия в същия този клуб , където се описваха схемите за продажба на "авторитетни" социологически мнения. И аз съм сигурен, че на социолозите не им е много приятно да се ангажират в интелектуална проституция ,но го правят. При журналистите е пълна трагедия , но това е друга голяма тема.

4. Откъде знам ,че изследването е поръчково? Много просто. Чета редовно в. Сега и преди няколко месеца имаше гордо написана статия как в. Сега е избран да бъде "изпълнител" по някаква програма за "интегриране" на циганите. Веднага след това почна вълна от глупости за "дискриминирани" малцинства , за расизъм , шовинизъм и други -изми. Който плаща той поръчва и музиката нали? Особено в българските медии. Да припомням ли "социологическите проучвания " на в. Стандарт , в които се задаваше сакралния въпрос дали собственика на вестника- М. Чорни - е виновен в извършването на престъпления? И "резултатите" , които се получиха чрез метода на т.н "телефонно интервю". И това ако претендира за представителност...здраве да е.Но важна е пропагандата. Социологията, вълците я яли. Не че аз ще я спасявам де. Все ми е тая за колко и как се продават социолозите. Вие просто си убивате собствената наука със слугинаж. И съдбата и ще бъде като на журналистите. Вече почти никой не им вярва и тиражите на вестниците им падат. Изводите социолозите могат да си ги направят сами.

5. Коен говори за някакви митични 16% , които видите ли били антисемити. Как прави този извод е просто неясно. Първо има разлика между антисемит и антиционист. Второ дори и да допуснем ,че 16% са антисемити въпроса е и "какво от това"? Това оправдава ли лепването на заглавието , че обществото ни е болно от расизъм ( на базата на "представителна извадка" от малко повече от 1000 души). Щом Коен е толкова отворен защо не приведе съпоставима статистика от Австрия , Франция и Полша. Да видим там колко % та са антисемити. И щом е толкова отворен защо не са анализира причинните фактори за т.н. антисемитизъм. Защото на него принципи като Correlation does not mean causation не му правят особено впечатление. Здраве да е. Важното е да се хвърля кал по "лошите" българи.


6. Дали познавам изследването? Дай ми го и ще се запозная. Или отричаш правото ми да коментирам нещо ,което е в публичното пространство само защото няма достъп до информацията. По същата логика не би трявало да коментирам политическите събития защото никога не съм се кандидатирал за народен представител.

7.И най-важния въпрос , който беше вече повдигнат: ЗАЩО НЯМА АНАЛОГИЧНО ИЗСЛЕДВАНЕ ПРОВЕДЕНО СРЕД ТУРЦИТЕ И ЦИГАНИТЕ ЗА ТЕХНИТЕ НАГЛАСИ СПРЯМО БЪЛГАРИТЕ? То ще даде добри наблюдения и ще е част от причинното обяснение за съществуването на т.н расизъм. Ако изобщо го има. Но него го няма. Далече по лесно е да отидеш в Захарна Фабрика и да питаш някого дали мрази циганите. Естествено , че ги мрази след зверското убийство на проф. Калоянов. Емил Коен защо не отиде в Израел и да пита евреите мразят ли германците. И ужас...ако изкара повече от 16% мразещи германците трябва да напише статия " Еврейското общество е болно от ксенофобия". Ще го направи ли? Друг път. Или ако направи аналогично изследване в САЩ за отношението към саудитците ( дори не арабите като цяло). Ще си позволи ли Коен да напише нещо за расизма сред американците? Няма. А и ако случайно го направи ще му бъде натрит носа по най-директния начин. Защото достойните и силните държави знаят как да се защитават. А аз искам България да бъде достойна и силна държава , която пази българите. Вместо това виждам недообразовани пропагандатори , които се правят на манипулатори на общественото мнение с фабрикувана статистика. И ако не вярваш на моето мнение се запитай: Ще бъде ли публикувана подобна статия в едно авторитетно западно списание с анонимни проверители? Много малко вероятно. Защото има стриктни критерии за това кое е добра и лоша наука. Затова я виждам този пасквил във вестник Сега , а не в академично списание с добра репутация. Оставяйки настрана глупостите на Емил Коен и пропагандните му напъни се запитай като социолог: Това добра статия ли е и би ли издържала проверката на трима анонимни проверители в едно авторитетно социологическо издание ( но не българско)?



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Бyч]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано24.07.05 17:47



Буч, отклоняваш се ;)
Нямам идея да защитавам нито статията, нито авторите й
Така че заеби тоя победенчески патос ;)

Няма да се впечатлявам от твоите
интелигентност, здрав разум, език и ерудиция,
въпреки че в поста ти откривам едно такова
ексхибиционистко режисиране ;)


-- !

Нещата за мен са много прости -
изпитвам отвращение :(

-- /!


Аз не мога да ти кажа, че хората, които имат
националистични и ксенофобски визии
, са
100%-ви такива и онакива и че това, че
те-еди-какво-си, то следвало, че
не-знам-си-там-как... Т.е. нямам
Научно Доказателство за тяхната
ВРЕДНОСТ и ГНУСНОСТ :)

И не търся доказателство, а съм воден изцяло от
една естествена своя Реакция на Отвращение.

Доста добра идея за Източника на това усещане
дава едно сравнение с Личната Хигиена.
За удобство да наричаме източника -
Интелектуална и политическа хигиена.

Не изпитваме ли всички естествен потрес, ако
ненадейно връхлетим върху някой, който
не се е къпал от седмица и дори си е пикал
в гащите през тва време...
Мда... следва една Естествена Реакция на Отвращение...

Та подобна ми е на мен рекацията на споменатите люде и визии.
Националистическото и ксенофобското ми е признак за
ниска интелектуална хигиена и смърдящо мислене.
И кво се получава? Естествено отвращение...

:(

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят


Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: all_loosers]  
АвторБyч (Нерегистриран)
Публикувано24.07.05 21:22



Всеки си има своята истина. За теб може да съм жалък нацист или националист. Твоя си работа. От това на мен по-лошо няма да ми стане.

И като оставим настрани обобщенията, размяната на теории и теориийки, абстрактните дискусии аз имам причина да бъда такъв. Дълго време се правех, че не виждам какво се случва. Не ми пукаше ,когато цигани и всякаква друга паплач си позволяваха безнаказано да убиват и насилват българи. Сега вече ми пука и то много. Постепенно осъзнах , че срещу българите се води война. И бълнуванията на Сидеров не ме вълнуват особено, но в думите му има нещо вярно. Дори и в лудостта има метод са казали някои умни хора.

Но чашата преля с убийството на проф. Калоянов. Не познавам човека, видях го на снимка, стори ми се умен и добър човек. Убит е от една тълпа озверели цигани , които са крещели " Мрете българи". След като е убит същия този Коен , който сега пише евтини пасквили започна да вини някакви митични скинари, да нарича българите в Захарна Фабрика расисти, да подбужда циганите участници в побоя към лъжесвидетелство. Същите тези цигани в ТВ предаване нагло заявяват , че за 100 евро ще кажат кой е убил професора.
И на фона на цялата тази отврат, този Коен си позволява да вини българите в расизъм. Е това вече е прекалено. Не ми продавай аргументи от типа" ама тя държавата не си върши работата ,а трябва да я свърши". Това не е смислен аргумент, който да обясни защо имаме едно агресивно циганско малцинство , кой го направи такова, кой го подпомага във войната му срещу българите.

Затова и си взех решение. Дотук. Коен, Кънев и която и да е друга подлога трябва да се наказва. На всяка крачка. Все ми е тази как ще ме определиш. Срещу мръсниците не се действа с бели ръкавици. Квалифицирай го както си искаш. Лесно е раздаваш морални присъди и да се правиш на отегчен интелектуалец, който гледа от високо на "първичните" националисти. Сигурно защото си имаш някаква карикатурна представа за това щое е националист и упорито се придържаш към нея. Имай си я. Ще дойде и при теб момента на истината, когато ще прогледнеш. Не ти пожелавам това да стане по болезнен начин, но явно това е пътя. Все някой ден цигани ще убият твой близък, ще изнасилят твоя приятелка, ще ограбят детето ти. Дано се случи, макар и пак казвам не искам това да става, за да разбереш че срещу българите се води война. Силна квалификация е знам, но е точно това: необявена война. И аз не мога да стоя настрана. И няма да стоя. Имам много приятели вече превърнали се в "жалки" националисти точно защото са извървели същия път. Имаме много добро образование и умения. Съвсе не отговаряме на твоите карикатурни представи. И имаме кауза, която ти наричаш "ниска интелектуална хигиена". Наричай я. За мен това обаче е въпрос на достойнство и самоуважение като личност. Вече съм взел страна и това не е страната на Коен и неговите приятели. И колкото повече такива статии като публикуваната се появяват толкова повече ще стават хората като мен: националисти по принуда. Но по принуда или не, аз вече съм направил избора си и ще го следвам. Защото искам да има България, искам да има и българи.

П.П. И ти пак не коментира по същество твърдението си ,че в Израел религиозните партии били отслабвали? Въпреки че ти приведох доказателства за обратното.



Тема Re: Малко кънтент анализнови [re: all_loosers]  
Автор harkaМодератор ()
Публикувано27.07.05 09:54



mdaa, има едни подобни изследвания, правени в Института по социология, май включват не само кънтент, ами и разни други неща. Тия дни ще проверя дали има нещо публикувано и ще пусна тук бележка.



Тема RE: това не е науканови [re: Бyч]  
Автор harkaМодератор ()
Публикувано27.07.05 10:35



В отговор на:

Смятам че статията е поръчкова. От нейния тон личи, че първо са направени изводите , а после са намерени даннни и пригодени за тези изводи. Това НЕ Е наука.




Е, това определено не е научно :))

Разбери ме правилно, не казвам, че статията не е поръчкова. Може и такава да е - не знам. Както явно и ти не знаеш дали е. Какво е моето (или твоето предположение) няма значение, защото без да познаваме данните и цялостното изследване не бихме могли да кажем.

Явно си напред със статистиката и компютърната обработка - браво. Това обаче не означава че всеки добър статистик е добър социолог. (Не се обиждай :))
И ма.. му стара, кога т.нар. "професионалисти" в Б-я ще разберат, че социология и статистика са две отделни неща и провеждането на едно "социологическо" изследване (някои му казватт "ЕСИ") изисква СЪВМЕСТНА работа на социолози и статистици, а не едните да се правят на другите. Естествено, че добрия социолог разбира малко (или доста повече) от статистика и работилият дълго в областта на социологията статистик разбира нещо от социология, ама това не ги прави взаяимнозаменяеми.

Виждал съм как много добри изследвания се прецакват заради лоши статистици. Виждал съм и социолози, които наистина изсмукват от пръстите си резултатите, но най-големия ми кошмар са изследвания, в които социолозите смятат че разбират статистика повече от статистиците и обратно.

Колкого за гилдията - да малка е, но че никой не се кара с никого - хич не си познал. Има не само караници, ами и престрелки, а дори и "окопни войни" между утвърдили се "коалиции" от социолози.
И естествено повечето обвинения са на тема "професионална компетентност".
Тъй че много от изследванията се обсъждат и "в гилдията" има ясни дистинкции между "добри" и "лоши" социолози. Т.е. знае се кои хора си разбират от работата и на изследванията им трябва да се вярва.

И тук възниква големият въпрос - ако едно изследване е добро, дали интерпретацията на резултатите ги отразява реално или има изкривяване. Не винаги правещите изследването, правят и интерпретацията. В случая с Коен повече бих се доверил на данните, а не на неговата интерпретация, най-малкото защото изследването не повдига важни въпроси относно сравнимостта на резултатите с други страни.


И да се върна на въпроса който ме вълнува - защо всеки овбинява социолозите, че правели "поръчкови" изследвания или че не разбират от работата си. А като задам въпроса, колко изследвания познаваш, всеки ми цитира политически рейтинги или свързани с тях изследвания. Демоскопията НЕ е социология. Тъй че дай да се разберем, има много добри и изключително актуални социологически изследвания, сам че най-големия проблем на правещите ги социолози е да накарат политици и други потенциално заинтересовани страни да ги "чуят" - да прочетата съответните анализи.

Ето преди 2 дена имаше среща "политици - социолози", само че изправя се един политик и казва - "да, има нужда от повече изследвания в конкретни области: информационни технологии, корупция и т.н." Да ама ясно си личи че той и понятие си няма че изследвания в тези области се правят, само че никой не се интересува от данните.

Спомяням си при представяне на данни от изследване на студентите в ИТ специалностите и нагласите им за емиграция - един от УС на БАИТ заяви: "Що си мислите че знаете повече от нас (шефовете на ИТ фирми) за качеството и намеренията на тези студенти. Нали ние ги обучаваме, ние ги вземаме на работа, ние ги познаваме най-добре. Вие, лаиците в този бизнес, нищо ново не можете да ни кажете."
Подобни случаи е имало с политици, с мениджъри на фирми от други браншове, с неправителствени организации.
Проблемът е, че в Б-я няма култура за употреба на социологически анализи - не на последно място, защото всеки смята че знае повече от социолозите във своята конкретна област на интереси. И бърка социологическата компетентност със събствената си (пък била и тя статистическа)

Тъй че да знаеш кой е Фишер (не се учудвай - знам), да програмираш на SAS (правил съм и това), да пускаш анализи в СПСС (не казвам да правиш анализ на резултатите) (и това съм правил), да знаеш разликата м/у "чи-скуеър" и "чи" (между другото в бълг. литература съм го срещал единствено като "хи-квадрат"), да знаеш теорията за регресии (не съм запознат, освен в основни линии) не те прави социологог. Добър статистик - може, не споря. Тъй че освен "наливането на данни" в съотвтната програма, и цъкането на съответния анализ (или програмирането му ако си по-advance) - социологъ прави много други неща.
Справка - базовите курсове в някоя катедра по социология (може би тези в Б-я не са най-добрия пример)



Послепис: Аз си спомням за едно изследване, обхващащо точно малцинствата и касаещо нагласите им спрямо българите, само че то беше проведено преди години и едва ли е актуално в момента. Но човек от същия екип който го е правил спомена че има и по-нови изследвания. Обеща да ми даде данни, ама ... все още чакам.



Тема Re: RE: това не е науканови [re: harka]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано27.07.05 14:37



В отговор на:

изследване, обхващащо точно малцинствата и касаещо нагласите им спрямо българите



Въпрос относно методологията на едно подобно изследване (задай го на твоя познат):
Взимат ли се предвид някои основни нагласи на отговарящите? Например етичният кодекс на ромите ("Ром" на ромски означава "човек" или "мъж") предполага съвсем спокойно даване на грешна информация (лъжа) на дас ("дас" на ромски означава "роб" или "жена" и така наричат всички нероми).
Според мен за да има реални резултати от такова изследване минимално изискване е анкетьорите да са роми. Оттам изниква въпросът има ли роми-анкетьори и дали техният морален и етичен кодекс няма да доведе до изкривяване на данните.
Интересно е и доколко са достъпни ромите за да бъдат анкетирани, как се определя кои да попаднат в извадката, дали могат да попълват анкета, дали не се провалят на контролния въпрос и т.н.



Тема Re: RE: това не е науканови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
Автор harkaМодератор ()
Публикувано27.07.05 18:00



брей че умен се извъди. Явно никой друг преди теб не се е сетил за такива базови проблеми при подобно изследване.

докато Буч проявява определена компетентност, ти явно по презумпция предпоставяш, че всяко изследване, което има шанс да произведе несъответстващи на твоята позиция резултати е "сбъркано". И почваш да поучаваш предварително, като при това си личи че не си запознат с материята, за която говориш.

на конкретните въпроси:
- да, има роми анкетьори. Но не е задължително всички анкетиращи да са роми, а даването на грешна информация се контролира по различни начини. И в повечето случаи, при добре направеното изследване, се улавя кога има "изкривяване" на данните поради някакви причини - били те професионална подготовка на анкетьора (морален или етичен кодекс - както ти го наричаш) или умишлено изкривяване на информацията от страна на респондента.

Друг е въпросът, че предпоставката "ромите-респонденти лъжат повече (поради някаква причина) от респонденти-не-роми" подлежи на сериозна критика, тъй като всичко е въпрос на конкретна ситуация.

- методики за определяне на извадката - тук е отговорът на втория ти въпрос. Има си начини за определяне на извадки дори при трудно-достъпни групи или такива за които липсва достатъчно информация, за да бъдат предварително идентифицирани. (типичен пример са ромските малцинства в Б-я, но и в почти всяка друга страна - напр. в Испания за разлика от Б-я, ромските кланове се характеризират с много по-голяма динамичност на миграционните процеси вътре в страната.)



Тема Re: RE: това не е науканови [re: harka]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано27.07.05 19:03



В отговор на:

И в повечето случаи, при добре направеното изследване, се улавя кога има "изкривяване" на данните поради някакви причини - били те професионална подготовка на анкетьора (морален или етичен кодекс - както ти го наричаш) или умишлено изкривяване на информацията от страна на респондента.



Това ми е ясно, и 10-годишно дете ще познае кога циганин лъже. Проблемът е, че май няма циганин, който не лъже. А познавам много, вярвай ми. Някои не крадат, но всички лъжат.
При едно изследване на "ромските нагласи" трябва всички респонденти да отпаднат

В отговор на:

"ромите-респонденти лъжат повече (поради някаква причина) от респонденти-не-роми" подлежи на сериозна критика, тъй като всичко е въпрос на конкретна ситуация.



Ето ти една конкретна ситуация - кандидатите за работа в полицията и жандармерията държат психо-тест. Такива тестове изискват да отговаряш на всички въпроси честно, ако лъжеш отпадаш. От ромите, коите се явяват, почти никой не минава изпита



Тема Re: RE: това не е науканови [re: harka]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано28.07.05 02:47



Абе харка! Обяснити ти вече човека *&*(&%&*^$^%£!
Ти пропускаш една системна величина!
Проблемът е в РАСАТА на анкетьора ;)

Тя както виждаш не подлежи на контролиране и изучаване,
освен разбира се в случаите, когато се правят сравнителни
изследвания, доказващи "превъзходствата" на бялата ;)

Нали виждаш какъв ФУНДАМЕНТАЛЕН проблем пред ЕСИ
[да е жив и здрав Буч че ни припомни това съкращение!]
посочи за нас )(&(&%&^$^$ !

Това е прадокса за чистата расова наука.
Значи за да направиш качествен терен,
трябва изследавателите да са естествено вписани в него.
Обаче ако това са нисши раси, то те нямат качества за
изследователи и преебават в крайна сметка терена...
Ужас... изводът е...

Към чиста расова наука!

;)

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят


Тема Re: RE: това не е науканови [re: all_loosers]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано28.07.05 17:14



В отговор на:

нисши раси



Не ме тълкувай неправилно. В България ромите са висшата раса, често съм го казвал.
Просто смятам, че някои техни морални и етични специфични характеристики са контрадиктивни на етаблираните методологии при детерминирането на социалните и етнически дистанции сред популацията.



Тема Re: RE: това не е науканови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано28.07.05 17:27



леле...

- Изглежда много хубаво - каза Алиса, като го прочете - Само че е извънредно трудно за разбиране! Усещам, че някак ми изпълва главата с идеи, само че не знам с какви! Във всеки случай, някой убива нещо. Това във всеки случай е ясно...

Луис Карол

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят


Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Aни]  
Автор errata (Berserk)
Публикувано08.08.05 12:20



Дори считам, че поради естествения подбор средната интелигентност на негрите в България е доста по-висока от тази на българите (по същите причини средната интелигентност на българите в САЩ е по висока от тази на американците).


Sorry za vkluchvaneto, no tova prosto mi haresa tvurde mnogo.

"In umbra, igitur, pugnabimus"


Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: eisiges licht]  
Автор errata (Berserk)
Публикувано08.08.05 12:32



Антисемитизъм и хомофобия - по-скоро да

Chakai malko, nali (ako se viarva) na MENSA international evreite sa s nai-visolko IQ sledovatelno bi triabvalo da si prosemit (inache ne razbiram za kakvo gi citirash po-gore tezi IQ danni). Po sushtata logika bi triabvalo da ogranichim razgdaemostta na bulgarite i da vnesem evrei, koito postepenno da ni kolonizirat i izmestiat ot Bulgaria (vse pak tribava da proiavim izvestna konsistennost v mneniata si - ne si li suglasen s men?)


"In umbra, igitur, pugnabimus"


Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Eмил Koeн]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано24.08.05 21:29




50% of Austrians believe that Jews are responsible for their own persecution

According to the Eurobarometer, 16% of French find the presence of people of another nationality disturbing
27% of French said there were too many black people in France
56% of French said there were too many Arabs in France

According to a Forsa Institute survey of 14- to 25-year-olds, 50% of eastern Germans and 35% of western Germans believe Hitler's Nazi dictatorship had its good side and 46% of eastern Germans and 40% of western Germans believe there are too many foreigners in Germany
According to the Eurobarometer, 38% of Germans find the presence of people of another nationality disturbing

76% of Hungarians think that "it is the Roma's own fault that they are poor" and 70% of Hungarians say that the increasing Roma population is "a threat to the security of society"
A 1995 survey by the Hebrew University of Jerusalem found that 25% of the Hungarian population is anti-Semitic





Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
АвторAни (Нерегистриран)
Публикувано25.08.05 10:05



тъжно...
трябва ли да се гордеем, че и ние сме като тях?



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Aни]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано26.08.05 17:26



Ани, зарежи ги тия тъпаци :)
Вече не са забавни :)

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят


Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Aни]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано29.08.05 13:58



хехехе... :)

Ето, Новите Български политици,
отговорни пред народа и съвестта си...

Коалиция „Атака“ изключи Сидеров
29.08.2005 12:50

С решение на политически съвет на коалиция "Атака" е снето политическото доверие от Волен Сидеров, обяви пред БНР независимият депутат Петър Манолов.




===========

Постскриптум:
Пътувайте, нещастници :)

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят


Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Aни]  
Автор »№*ы{ђ}lЏї©®™ (Тортурач)
Публикувано02.09.05 14:04





Eurobarometer poll showed that 59% of Europeans saw Israel as the greatest threat to world peace.



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: »№*ы{ђ}lЏї©®™]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано02.09.05 17:08



Аха :)
И боклукът неонацист и той с овцете мисли същото.

Браво на момчето!
Виждате ли колко ни е умничко -
цитира социологически проучвания, пише във форуми...
Ех...

Абе мравояд, отвращаваш ме -
разкарай се от тоя форум

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят


Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: all_loosers]  
Автор »№*ы{ђ}lЏї©®™ (Тортурач)
Публикувано02.09.05 19:53



Много си толерантен



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: »№*ы{ђ}lЏї©®™]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано02.09.05 20:52



ха :)
Че къде пише, че трябва да съм толерантен с неонацисти :) ?



WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят

Редактирано от all_loosers на 02.09.05 21:21.



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: all_loosers]  
Автор »№*ы{ђ}lЏї©®™ (Тортурач)
Публикувано03.09.05 12:53



Тук май е мястото да запитам (по примера на един ром):
А аз не съм ли човеци?



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: »№*ы{ђ}lЏї©®™]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано03.09.05 19:48



Да, човек си :)
Това е необходимо условие, за да бъдеш и Тъпанар ;)

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят


Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: all_loosers]  
Авторeisiges licht (Нерегистриран)
Публикувано03.09.05 20:49



Я кажи сега какво ще правим с европейците неонацисти, ксенофоби, антисемити и расисти. Видяхме че подобни европейци не са никак малко, а като извадим негрите, арабите, емигрантите и гейовете, остават горе долу истинските жители на Европа - ако искаш да ги ликвидираш това ще е расова чистка, което е "невероятно, нехуманно и потъпкващо правата на човека"



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: all_loosers]  
Автор »№*ы{ђ}lЏї©®™ (Тортурач)
Публикувано04.09.05 12:47



Доста роми са "Тъпанари", и тях ли да застреляме?



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: eisiges licht]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано06.09.05 20:31



;)
духайте :)

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят


Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: all_loosers]  
Автор kelka (синце)
Публикувано06.09.05 20:47



Ти духай като катрина



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: kelka]  
АвторДИЧO (Нерегистриран)
Публикувано12.12.05 12:59



Г-н Коен, малко е срамно човек , в чиято родина разисмът е религия и национална политика и където допреди 4 години беше разрешено да се изтръгват самопризнания чрез насилие , да ни поучава, що е то расизъм.
Няма по-нихилистично от българското общаство и вие в евреите добре го знаете , даже вашите сънародници твърдят , че "Ако Бог е живееше в България щеше да е атеист" .
Може ли да ми обясните възможно ли е в Израел да се управлява примерно от арабин, иранец и немец ?
България обаче се управлява от коалиция ръководена от немец, чиито деца не знаят български, етнически турчин/ при положение , че сме били 500 години под робство/ и евреин, който нямаше български паспорт допреди 10 години. Това е световен феномен, за който Вие би трябвало да ни давате за пример за етническа толерантност, но не вие ни обвинавате за национлисти.
Възможно ли е според Вас, в някоя световна държава освен в нихилистична България , мин . председател да за 4 години да е лице , чиито деца не занят официалния език в държавата. Предлагането на такъв кандидат примерно в САЩ, ще бъде най-големия възможен политически гаф.
Следващите 4 години пък Мин.председател ще е евреин , без български паспорт 1996г., неслужил в казармата , без нито ден трудова биография и живял по-голямата част от живота си в чужбина. Какви са според Вас шансовете такова лице да стане примиер в някоя нормална държава?
Това е световен феномен, който показва , че българинът е демонстративно нихилистичен към национлната принадлежност на тези които избира. Това е ненормален по световните стандарти нихилизъм, тъй като Е НЕВЪЗМОЖЕН НИКЪДЕ В СВЕТА. А вие ни обвинявате в национализъм- ТОВА Е МЕКО КАЗАНО НАГЛО и може да се споделя само от хора които страдат от истинската болест, която аз посочих - НАЦИОНАЛЕН НИХИЛИЗЪМ.



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: ДИЧO]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано14.12.05 08:01



Абе, Дичо, мнооо си тъп :)

Човека Коен - който и да е той, а ми е все тая - не е роден в Израел, а в България. Това е първото ти изречение.

Следващите изречения хич и не искам да ги коментирам.

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят


Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: all_loosers]  
АвторДичo (Нерегистриран)
Публикувано14.12.05 16:28



all_loosers , нещо по същество имаш ли да кажеш...



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Дичo]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано14.12.05 17:12



Ами след като не зацепваш същественото
в това, което вече казах,
изобщо има ли смисъл да ти казвам нещо
:) ?

а да - освен че си тъпунгер :)

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят


Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: all_loosers]  
АвторДичo (Нерегистриран)
Публикувано15.12.05 16:28



all_loosers, като гледам активността ти в този форум явно нямаш много занимания и се доказваш, колко си умен. Сериозната ангажираност с проблемите на "практически непредставените" във властта евреи явно издава етническият ти произход или пък може би се надяваш да те забележат колко си умен и колко си загрижен за техните права и очакваш да получиш някое топло местенце съответно на големия ти ум и интлект.



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Дичo]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано15.12.05 21:56



Ех, обичам ви бе :)

Що ли всичките тъпацим, като тебе
все започват да търсят обяснение в
етническа принадлежност :)

Ако погледнеш малко по-нагоре,
ще видиш още един тъпунгер, който
разкри ромската ми ринадлежност :)

И другите ви обяснения са такива
:)

Много забавно, но говорейки за Вас,
ми падат всички иначе дълбоко вкоренени
защити, против групови оределения
;)

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят


Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: all_loosers]  
АвторДичo (Нерегистриран)
Публикувано16.12.05 18:40



all_loosers, продължавай да лижеш, може да ти се отвори парашута. Пожелавам ти не само да се уредиш в някоя ромска фондация , ами и дъщерята , ако можеш да я ожениш за циганин и да я пратиш да живее при родата във Факултето.



Тема Re: Евреите взеха местата на ромите в парламентанови [re: all_loosers]  
АвторДичo (Нерегистриран)
Публикувано16.12.05 18:53



Леви, ми то представители на вашия етнос не останаха места за ромите в парлемента. Вие сте 0.017 процента от населението , а пък всеки парламент имате поне 4-5 места . Това занчи че сте повече от 200 пъти свръхпресдтавени спрямо релната си числленост. Освен това имате мин.председател и председател на НС. В предишния кабинет имахте 30 процента от министрите в МС. Вашия етнос изсмуква от правта и ресурсите на другите малцинства, за които плачете.



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Дичo]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано19.12.05 09:25



Ибре, Дичо ;)

Завиждам ти за езика и социалния опит - лизане, преебаване, уреждане, вреждане, толо, сладко и всички други изброени от теб форми на социални взаимодействия - такъв опит, такава визия за нещата... възхитен съм :)

Ти си готов за политическа кариера в
националистичните сили - кво чакаш ;)

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят


Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
Автор pyco_фил (непознат )
Публикувано19.12.05 10:05



Уважаеми Коен, ако сравним най-бедния българин с най-бедния циганин, кой според вас ще изглежда по-добре и каква ще е разликата между двамата? Веднага ще ви отговоря, а вие имате право да не се съгласите, че циганинът ще е по-така на вид. Ако той седи пред къщата си, защото и най-бедните живеят в къщи, па било то и общински, гледа детето си как си играе с нещо изпаднало от боклука, то българина ще го видите или около контейнера, или няма да го видите, защото ще си търси работа. За каква дискриминация може да става дума тук и кой е дискриминирания? Пример:100 цигани, наети през бюрото по труда в петък. В понеделник се явяват на работа ЧЕТИРИ ЧОВЕКА и деветдесет и шест болнични. Не упреквайте българския народ, че упреква поведение, което е в разрез с вековния му морал. И какво ли представляват ужасните 27% от обществото, които си позволяват да критикуват дадено поведение и политика на управници, държава и нехранимайковци. Държа да уточня, че 27% не е ГОЛЯМА част, няма и 1/3, от обществото и ако така продължават нещата, и ако продъжават подобни трактовки да лицечернят толерантния български народ, за вас ужас нещата могат да станат далеч по-ужасни. А за " Атака " - несериозно е да се правят изводи от това, че някой иска да лапне зелника и има будали, които да му го дават.



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Бyч]  
Авторpeer review (Нерегистриран)
Публикувано20.02.06 11:08



Буч, случайно влизам във форума и съм впечатлен от интелигентните ти постинги. В dir.bg се броят на пръсти хората като теб, които ярко се отличават от останалите със своето перо (дано не ми се разсърдят останалите участници).

Не само от това, което прочетох от теб, но и от личен опит съм потресен от готовността на българския интелектуалец да се превърне в слугинаж, за да си осигури комадировка, някой грант или друга троха от фондация. Това е национална трагедия, на която трябва да се посвети специална дискусия, мисля.

Струва ми се обаче, че в своя стремеж да защищаваш науката, ти пропускаш факта, че социологията не е точна наука. Докато в точните науки истината е диктатор, точните науки са своеобразни тоталитарни система, при обществените науки (social sciences), каквато е социологията, поради същността на обекта, който изучават и степента им на развитие, това не е така. В науки като социологията целта не е истината, а консенсуса. Така както в обществото, за да се запази неговата цялост, целта е създаването и поддържането на консенсус, а не търсенето на истината.

Причините за това са дълбоки, реални и непреодолими, колкото и да е неприятно за хора като теб и мен, занимаващи се с точни науки (доколкото разбирам, и ти си човек на точните науки). Различните социални групи в едно общество имат свои, понякога противоречащи си, истини за света, чието едновременно съществуване (на истините) не може да не бъде признавано, ако искаме да има социален мир. Аз разбирам загрижеността ти, че различни фондации и чужди интереси стимулират чрез платени статии едни или други тенденции в обществото, но не по-малка е опасността от стремежа идеолози вътре в самата група силово да се налагат като доминанта в обществото. Това е път към диктатура, а знаем колко полезна за обществото и колко дълговечна е една диктатура.

Ето защо, моля те, прочети отново това, което all_loosers (вероятно е искал да се назове all_losers, това често се бърка) каза в отговор на eisiges licht:

“Либералните ценности предполагат невъзможност за
административно третиране на база групов признак.

Тва не означава отказ от мислене в групови категории.
Проблемът с твоето мнение е, не в аргументацията,
а в действията за които настояваш на нейна база.”

Наистина, никой няма да ти забрани да обсъждаш каквито си искаш социални проблеми в частни разговори. Живеем в свободна страна. В развитите страни обаче, поради съвсем прагматични причини за запазване цялостта на държавата и мир в обществото, е прието определени теми да не се обсъждат публично (особено от хора с вляние в обществото), камо ли пък да се предлагат ограничителни закони вследствие на такива обсъждания. Колкото и фактите да потвърждават дадената теза. Това е т.нар. “политическа коректност”, така добре позната в и извън академичните кръгове в щатите, да речем.

Знам, че подобни самоограничения, на които се възпитават интелектуалците на запад не са по вкуса на немалко радетели на свободното слово. Виждаш обаче, подобно криворазбрано, на вид невинно, свободно слово (ако карикатури изобщо могат да се нарекат слово) до къде доведе – вълненията, свързани е карикатурите в датския вестник още не са утихнали.

Не е трудно да се предположи и кой би имал интерес от такъв начин на използване на свободното слово за свои си интереси. Сигурен съм, не би искал да видищ подобно нещо в България, породено от това, че някоя си социална група била провидяла истината, която й се сторила обективната истина. Другите няма с готовност да се съгласят, ще се съпротвляват (някой вече наблегна на това в този разговор). Напреженията в обществото, които могат да прераснат и в кървави стълкновения са неизбежни в много подобни конфликти, колкото и някой да не си дават сметка за опасностите от такова академично бърборене. Да не говорим за външни сили, които с готовност биха пробутвали “обективни истини” на подобна манипулируема социална група, за да се случи точно това, от което най-много се страхуваш – унищожението на България. Разумният човек затова е разумен и се отличава от необузданата тълпа, защото знае мярката, знае и как да не се самоубие с дадена “обективна истина”, а да я накара да възтържествува без той да се саморазруши.

Да не говорим, че all_loosers почти е казал това, което ти написах по-горе, като под “наука” очевидно е искал да каже “обществена наука” (soft science), а не точна наука (hard science):

“Тва е наука бе пич, не е ИСТИНА!
И точно за това има политическо регулиране, а
не НАУЧНО ОБОСНОВАНО управление.”

Бъди жив и здрав.



Тема Re: Обществото ни е болно от расизъмнови [re: Eмил Koeн]  
АвторApryмeнтaтop (Нерегистриран)
Публикувано11.06.07 09:25



Обществото ни не е болно от каквато и да е форма на расизъм.Но ако ти или някой друг може да се съгласи на това за абсолютно всички граждани на България да бъдат пренебрегнати и вместо това да се връщаме по време на турското робство и да ни оправляват турци еми да тогава няма да сме България а ще сме Турция 2 ако това те устройва , значи всякаква форма на патриотизъм е зачезнала някаде през 1900 година.А политиците които само помагат на циганите да им строят къщи да им давали в устичката еми и аз се ядосвам.А до колкото "Атака" това са някакви болни видове на патриотизъм но не това е начинът според мен




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.