Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:10 03.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Социология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Истинските резултатинови  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано26.06.05 00:22





Да ги следим тук и да видим колко познават социолозите



Тема Re: Истинските резултатинови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано26.06.05 19:16



Нека вземем за пример коалиция "Атака".
Спирам се на данните от проучванията на агенция Алфа Рисърч.

- Атака получава 1,1%. Към това изследване, проведено сред 1007 души, Боряна Димитрова беше добавила следния коментар:
Профилът на избирателя на "Атака", оглавявана от Волен Сидеров, е съставен от хора с нисък социален статус и с много силна социална ярост, нискообразовани и често безработни.
Като вземем предвид, че 1,1% от 1007 дава 11 (единадесет) човека, впечатляваща е точността на профила на избирателя на Атака, който ни предлага Боряна Димитрова.

В последните дни преди изборите НЦИОМ даваха на Атака 3,9%, Алфа рисърч - 4,3 (), а Барометър - 3,8 ()
Към началото на юни Медиана даваха на Атака 0,2%, а Скала - 0,6.

Същевременно един доста неизвестен "Център за социологически и политологически анализи към Института за развитие на демокрацията" им даваше 8.1% за периода 26 май - 3 юни.
В мен се беше зародило силно подозрение, че някой лъже.
Ето какви са реалните резултати:
Лично за себе си направих изводи кой лъже.



Тема Re: Истинските резултатинови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
Автор harkaМодератор ()
Публикувано27.06.05 01:15



ей, никой ли не го тревожи че Ройтерс, CNN, Frankfurter Allgemeine Zeitung и още поне десетина световно наложили се медии са шокирани от влизането на Атака в парламента. А оценките им варират от "ксенофобска партия", през "ултра националистическа" до "про-нацистки настроена". И всички изказват опасение, че това е знак за разпадане на етническия мир в една страна, която успя да избегне кървави сблъсъци, породени от етническа / верска нетърпимост.
Мен този резултат ме тревожи и не защото според мен Сидеров е нагъл и му липсва елементарна култура, което се видя от пресконференцията в НДК снощи, но защото 400 000 българи са достатъчно обезверени и ядосани на политиците, за да изберат един очевидно проповядващ пронацистки идеи човек.


ето три произволно избрани цитата от последния ден - и ако някой прочете статиите, ще види, че това са мнения на анализатори на съответните медии, а не изказвания на български политици, социолози, политолози и т.н.


Frankfurter Allgemeine Zeitung - "една националистична партия Атака - за пръв път в историята на българската демокрация от разпадането на комунизма, в парламента влиза партия с призиви срещу малцинства и чужденци"


и още - "досега екстремния национализъм не се срещаше в парламента"

Reuters - "ксенофобска партия Атака изникнала през последните два месеца спечели изненадващо 8%" ... "Сега Атака е четвъртата политическа сила в разорената страна кандидат за ЕС, чиито поданици християни, мюсюлмани и роми не се поддадоха на етническите напрежения, довели до кървави войни в др. балкански страни след краха на комунизма"


в този дух има още две-три статии - в една от тях любимият на някои хора Волен Сидеров е определен като "maverick leader" - в речника обяснението е "отцепник; човек незачитащ обществени и пр. норми" - ако имате съмнения - виж тук


и понеже подозирам, че колегата »№*ы{ђ}lЏ3©®™ ще възроптае срещу определенията "нагъл" и "без култура" ще ги подкрепя с пример от същата тази снощна пресконференция.

Въпрос от журналист: "защо толкова се разграничавате от НДСВ, при условие че на миналите избори се опитвахте да станете водач на тяхната листа в Стара Загора?" (ръкопляскания от залата)
Отговор на В. Сидеров: "Грешна ти е информацията Ризова, грешна ти е - иди да направиш справка ... направи справка и пак ела подготвена"

А преди това препоръча на друг журналист, който му зададе дълъг и признавам малко объркан въпрос - "... ако ви бях редактор щях да ви уволня за такъв въпрос. Бихте ли го повторили по-кратко." (В. Сидеров)

Ей това е наглост и липса на култура. И да завърша с последния въпрос, който според мен трябва да му се задава всекидневно:
Въпрос на журналист: "Добър вечер г-н Сидеров, Веселин Иванов - програма Хоризонт на 70-годишното българско национално радио. Явно тази вечер няма да отговорите на нито един конкретен въпрос, така че бих ви попитал нещо съвсем сериозно - ОТКОГА НЕ СТЕ ХОДИЛИ НА ПСИХИАТЪР?" (бурни ръкопляскания в залата - продължили повече от 10 секунди)



Тема Re: Истинските резултатинови [re: harka]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано27.06.05 14:33



А ти не се ли тревожиш, че въобще не позна процента на Атака? Не се ли тревожиш, че социоложката гилдия пак се издъни? Защо не коментираш по темата?

Тук има хора от Алфа Рисърч, те не се ли тревожат, че тяхната шефка така се е изложила?

В отговор на:

никой ли не го тревожи че Ройтерс, CNN, Frankfurter Allgemeine Zeitung и още поне десетина световно наложили се медии са шокирани от влизането на Атака в парламента.



Не, не ме тревожи, понеже тези "световно наложили се медии" за мен въобще не са обективни и най-вече защото те цитират и преразказват казаното от българските "национални" медии. А те пък са изцяло купени от корумпираната власт.

В отговор на:

400 000 българи са достатъчно обезверени и ядосани на политиците, за да изберат един очевидно проповядващ пронацистки идеи човек.



1. 39% от избирателите на Атака са с висше образование, според Мира Янова.
2. Ти можеш ли да ми посочиш къде точно Сидеров проповядва пронацистки идеи (и предпочитам да е изказване на Сидеров, а не на световно наложилите се CNN)

В отговор на:

и понеже подозирам, че колегата »№*ы{ђ}lЏ3©®™ ще възроптае срещу определенията "нагъл" и "без култура" ще ги подкрепя с пример от същата тази снощна пресконференция.



тук всеки може да види пресконференцията. Нагли и без култура бяха десетки журналисти, които цяла вечер (а и в дните преди изборите) изляха тонове помия срещу Атака. На пресконференцията Сидеров беше много изнервен от всички глупости, които се казаха по негов адрес. Журналистите не зададоха нито един неудобен въпрос на Simeon Saxe-Koburg-Gotha, чиято партия купи десетки хиляди гласове в България и чужбина и нито един неудобен въпрос на Ахмед Доган, чиято партия извърши десетки нарушения в изборния ден. За сметка на това пък зададоха безброй идиотски въпроси на Атака, които засега не са направили нищо нередно.

В отговор на:

Въпрос от журналист: "защо толкова се разграничавате от НДСВ, при условие че на миналите избори се опитвахте да станете водач на тяхната листа в Стара Загора?" (ръкопляскания от залата)
Отговор на В. Сидеров: "Грешна ти е информацията Ризова, грешна ти е - иди да направиш справка ... направи справка и пак ела подготвена"



Ами какво да каже, след като журналистката говори лъжи по негов адрес? Да седи и да се усмихва?

В отговор на:

А преди това препоръча на друг журналист, който му зададе дълъг и признавам малко объркан въпрос - "... ако ви бях редактор щях да ви уволня за такъв въпрос. Бихте ли го повторили по-кратко." (В. Сидеров)



Журналистката в продължение на 5 минути задаваше следния въпрос - дали Атака се определя като европейска партия. Да си купи глобус и да види в кой континент се намира България.

В отговор на:

"Добър вечер г-н Сидеров, Веселин Иванов - програма Хоризонт на 70-годишното българско национално радио. Явно тази вечер няма да отговорите на нито един конкретен въпрос, така че бих ви попитал нещо съвсем сериозно - ОТКОГА НЕ СТЕ ХОДИЛИ НА ПСИХИАТЪР?"



Това журналистче получава заплатата си от моите данъци и от данъците на другите 300 000 гласували за Атака, 39% от тях са вишисти. Той ни определи като луди.
Покрай цялата истерия против Атака рейтингът на Сидеров главоломно расте, а рейтингът на К1, БТВ, НТВ главоломно пада. Сигурно и това ще се опитат да прикрият твоите колеги.



Тема Re: Истинските резултатинови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
Автор harkaМодератор ()
Публикувано27.06.05 15:57



Преди да отговоря на някои от въпросите ти - струва ми се, че не си схванал най-важното в меннието ми - не ме интересува кой и какъв е Сидеров, нито какво прави. Проблемът е, че при изключително голяма криза (не само политическа и икономическа, а криза във доверието, че държавниците ни могат да се справят, че утре ще е по-добре от днес, че има надежда и т.н.) хората запозват да вярват на такива крайни лозунги, защото са се убедили в безсилието на умерените мерки. И търсят да винят някого. Само че когато други използват гнева и обезвераването на множеството за собствени цели става доста неприятно за същото това множество. По този модел се развиха нещата в Германия през 30-те години на миналия век. По този модел се развиха нещата с победата на "царя", който за мен не е цар, същото е и със Сидеров. Само че ние сме късметлии че досега нямаше Сидеровци, или по-скоро - хората намираха по-приемливи варианти да дадат доверието си. Лошото е, че явно тези варианти са се изчерпили - поне за онези 8-9% гласоподаватели. Така че не ми и хрумва да обявя теб или други за "луди", проблемът е защо сте склонни да приемете "лудите"?


я помисли малко - какво означава това, че социолозите познаха много точно процентите на другите политически сили, но не и процента на Атака. Все пак техните анализи се базират на това какво им казват хората. Което за мен означава, че голяма част от решилите да гласуват за Атака не си признават. Въпросът е защо?

Но има и нещо друго - на 20 юни вече от две агенции (т.е. хора, работещи в тях) бях чул че Атака ще минат 4%. (поразпитах, защото ти ме заинтересува с днните, които даваше) Само че поради различни причини не искаха да огласяват този резултат. И след като няма конкретна поръчка за такова изследване, не са задължени. Между другото по подобен начин постъпиха немските медии на последните избори в Германия по повод на една нерегистрирана неонацистка партия.

Между другото, ако прочетеш статиите на Reuters, CNN, FAZ и т.н ще видиш че повечето са писани от техни кореспонденти и анализатори, пратени в България - т.е. едва ли се базират само на българските медии. Все пак всеки живял поне една седмица у нас би могъл да си направи изводи само по плакатите и предаванията по телевизията. "Трябва ни еднонационална държава без цигани, турци и евреи" (Сидеров по СКАТ) Кажи ми ти как практически това може да стане? Щото аз се сещам само за 2 метода, но и двта са изпробвани вече през миналия век от Адолф Хитлер и разни тоталитарни водачи (в това число и Т.Живков)

И определено не искам да се прилагат пак.

Това май дава отговор на въпроса ти за пронацистките идеи - и то в изказване на Сидеров. Или трябва да каже "цигани, турци и евреи на сапун" (не че такива викове не се чуваха на негови митинги. В някои нормални европейски страни за подобно нещо биха му забранили нов митинг - виж за справка практиката в Германия по време на предизборни кампании.)

Колкото до това "дали Атака е европейска партия" - недей да бягаш от отоговор с тъпото изказване на Сидеров, че щом страната ни е сред най-старите в Европа - значи и неговата партия е европейска.
И етническото прочистване на Босна беше в Европа, ама не му подхожда опрделението "европейско". На всички е ясно какво означава "преносен смисъл" - само че на теб не ти е изгодно да го признаеш.



И едно "лирично" отклонение - миналата година по случайност се запознах с един босненец - момче на 30-ина години. Момче, щото беше невероятен купонджия и същевременно много интелигентен. Та една вечер с помощта на няколко бутилки бяло вино ми разказа как бягал по време на войната след като цялото му семейство загинало. След почти едномесечна одисея (на 20-ина години, храни се с каквото намери и се опитва да премине границата и попада поне 3-4 пъти под обстрел) той напуска страната си и без пукната пара се добира до САЩ (качил се незаконно на товарен кораб между другото). Сега е там, следва и работи. Та същия човек ми прати e-mail снощи - с въпрос "защо тръгвате по нашия път?" А познай какво има предвид?



Тема Re: Истинските резултатинови [re: harka]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано27.06.05 19:49



В отговор на:

защо сте склонни да приемете "лудите"?



Ще говоря само за себе си.
1. Защото от доста време следя дейността на Волен Сидеров, знам, че е човек на принципите и в никакъв случай не мога да го нарека луд. Споделям възгледите му по най-различни въпроси. Не мога да го нарека и популист.
2. Преди тези избори бях решил да не гласувам за партия, която се бори за цигански гласове по познатите методи - насърчаване на престъпността, паразитизма, расизма. Просто нямаше за кой друг да гласувам освен за "Атака".
Между другото мисля, че е ясно расизма в България срещу кого е насочен. Волен Сидеров обещава да се бори срещу този расизъм.
Още нещо - според социологически данни доста роми и турци са гласували за "Атака". Може би те също не харесват беззаконието в държавата?
В отговор на:

я помисли малко - какво означава това, че социолозите познаха много точно процентите на другите политически сили, но не и процента на Атака.



Сега ще ти кажа в прав текст какво означава. Означава, че социолозите много добре знаеха колко процента ще вземе "Атака", но го криеха, за да не разберат хората, че съществува партия, която представя техните интереси. Затова имаме и такава ниска избирателна активност. Много голяма част от тези 45%, които не гласуваха, биха гласували за "Атака" ако знаеха за съществуването й. Има и друг момент. Когато изстрадалите хора видят, че социолозите дават 1,1% на партията, те си казват "Защо да гласувам за тях като гласът ми ще се разпредели за мафиотите?" Това обяснява много добре тези твои думи: на 20 юни вече от две агенции бях чул че Атака ще минат 4%. Само че поради различни причини не искаха да огласяват този резултат.
Ето защо на всеки познат, който не е много навътре в тези неща, му казвам да не вярва на социологически проучвания.
В отговор на:

"Трябва ни еднонационална държава без цигани, турци и евреи" (Сидеров по СКАТ) Кажи ми ти как практически това може да стане?



Веднага ще ти кажа. И в момента в България няма цигани, турци и евреи. На всички тях в паспорта им пише "националност - българска". Само че когато фондацийките на Сорос търсят кой да спонсорират и да създават етническо напрежение, веднага почват да говорят за "интегриране на ромите", "позитивна дискриминация", "новини на майчин език", "десетилетие на ромското включване" и т.н. Това трябва да се спре и всички да имат равни права. Волен Сидеров го е заявявал стотици пъти.
Ето ти и една държава от Европейския Съюз, в която това нещо го има:
Ethnic groups:
Greek 98%, other 2%
note: the Greek Government states there are no ethnic divisions in Greece


В отговор на:

Това май дава отговор на въпроса ти за пронацистките идеи - и то в изказване на Сидеров.



Не, въобще не дава отговор. Под "нацистки идеи" аз разбирам идеите на национал-социализма. Прочети книгите на Волен Сидеров и ще разбереш отношението му към Хитлер - отрицателно. Лошото е, че много хора (и адски много социолози) обичат да говорят без да са ги чели.

В отговор на:

"дали Атака е европейска партия"



Сега трябва да се изясним какво разбираме под "европейско" и "европейщина". Нека проследим откъде идва името "Европа".
Името "Европа" идва от "Еврос" - древното име на българска река, която извира от Рила, минава през Тракия и се влива в Егейско море. Аз съм роден на няколкостотин метра от тази река. Аз имам много по-голямо право да се наричам европеец от който и да е гражданин на ЕС.

В отговор на:

Та същия човек ми прати e-mail снощи - с въпрос "защо тръгвате по нашия път?" А познай какво има предвид?



Ще се опитам да позная:
1. Не е гледал нито едно предаване на Волен Сидеров.
2. Не е чел нито една негова статия.
3. Не е чел нито една негова книга.
4. Не е чел програмата на партия "Атака", нито е присъствал на неин митинг.
5. Почерпил е информация от някоя "световно наложила се медия".


И накрая - е транскрипцията на интервюто по Дарик радио, което даде Волен Сидеров на 26-ти - един ден след изборите. Волен каза много неща, които нямаше как да каже, отговаряйки на безумните въпроси на недоучилите журналистчета. Обясни отношението си към циганския проблем, Хитлер, европейския съюз.
Препоръчвам на теб и всеки, който се интересува от идеите на Волен Сидеров да прочете това интервю (проведе го Мартин Карбовски). Надявам се, че след това лъжите и спекулациите по негов адрес поне малко ще намалеят.



Тема Re: Истинските резултатинови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
АвторБyч (Нерегистриран)
Публикувано27.06.05 20:43



А на мен ми е чудно защо изобщо се занимаваш. Германските вестници се притеснявали за Атака. А никой не казва, че на изборите през септември германските ултранационалисти ще влязат в Бундестага. Ето това е повод за притеснение. България е еднодневна новина и утре никой няма да помни тази новина. А каква формация е Атака аз лично не мога да си обясня. Как толкова бързо бяха квалифицирани не ми е ясно. Не е ли по-добре първо да бъдат чути, да има подробна дискусия и тогава да се дават оценки. Това е същността на демокрацията, а не някакво журналистическо истеризиране и нагнетяване на напрежението. Не обвинявам журналистите, те така си продават вестниците. Но да се вземат насериозно е глупаво.

Ето още примери за "тревога": Льо Пен, Влаамс Блок, Движението на Пим Фонтайн. Всички тези са взели резултати по-високи от Атака. И какво от това? Небето ли е паднало?

Нека първо да изслушаме, да помислим , а после да даваме квалификации на този или онзи. Аз лично се съмнявам, че Атака ще се запази като движение, хората там са прекално различни. Но как журналистите успяха да ги "определят" какви са за една нощ хич не ми е ясно. Умния човек наблюдва, събира факти, анализира и чак тогава решава кой какъв е. Умният човек не си налага мнението лепейки етикети наляво и надясно. Иначе демокрацията се превръща в клише , което всеки употребява както му е удобно.

И последно. Въпреки , че съм много скептичен към програмата на Атака и хората в нея виждам едно нещо. Политиците ги е страх. Страх ги е и две не виждат. Страх ги е защото колкото и да не им харесва трябва да се научат да защитават българите , а не да търпят циганските своеволия. Е , ако това е приноса на Атака, добре ще е. Пък журналистите и защитниците на циганите да си говорят каквото искат. В крайна сметка за това получават пари. Само да не се правят на безкористни борци срещу фашизма защото е фарс. И никой не им вярва.



Тема Re: Истинските резултатинови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
АвторБyч (Нерегистриран)
Публикувано27.06.05 20:58



И виж това:
Водещ: Какви хора гласуваха за коалиция “Атака”?
Мира Янова, социолог: Наистина е феномен, защото регистрираха “Атака” буквално в края на май и все пак въпреки, че социологията покрай политическите сили понесе доста удари преди изборите. Аз бих казала, че все пак нашите методики доста ясно показаха наличието и възможността за поява на подобен субект. Мнозинството от избирателите на “Атака” на този етап са мъже, повече са мъжете, отколктото жените. Знаем, че сред избирателите съотношението е обратно. По възраст една доста хармонична структура. Както виждате от най-младите до най-възрастните. От всички възрасти и то в една относително стабилна пропорция. Нека да видим сега по образование. Противно на това, което се мисли, на практика един значителен дял от хората с висшо образование са подкрепили “Атака” и в същото време като цяло виждате, че основното и по-ниско образование, симпатизантите или поддръжниците са малко. Най-много избиратели има сред областните градове и сред малките градове. В столицата и в селата са по-малко избирателите на “Атака”. Интересен е въпроса откъде набра фактически, чий гласове взе тази нова коалиция. 37 % от НДСВ, от гласувалите преди за други партии: 20 %, от негласувалите 2001 г.- 20 %, от ОДС-малко.

В допълнение ето ги резултатите за ценза на избирателите: От избирателите на Атака 38% са с висше образование, 54% със средно образование. Е, който твърди че тези хора са необразовани лумпени и маргинали и всякакви други по-добре да си хвърли дипломата. Защото се вижда ,че избирателите не са някаква малограмотна податлива на манипулация тълпа, а хора които мислят. Дали Атака ще ги защити добре- съмнявам се. Но поне проблемите се поставят и политиците ще трябва да престанат да се правят на щрауси по отношение на циганската престъпност и агресията спрямо българите в районите ,където те са малцинства.Защото ако политиците се бяха сетили малко по-рано сега нямаше да се се налага да има такова движение. Но явно ножът трябва да опре до кокала.



Тема Re: Истинските резултатинови [re: Бyч]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано27.06.05 22:31



Разбирам съмненията ти и опасенията за "Атака". Толкова злоба срещу един човек не бях виждал от много време. Дори и да си непредубеден по едно време започваш да се поддаваш на журналистическата истерия.
Но предаването "Атака" продължава. Всеки делничен ден от 19:20. Днес даже имаше и второ, едночасово предаване. Обади се и турчин, който е гласувал за "Атака". Преценявайте какво говори и какво върши Сидеров, а не какво пишат във "Франкфуртер алгемайне цайтунг".



Тема Re: Истинските резултатинови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
АвторБyч (Нерегистриран)
Публикувано27.06.05 22:50



На мен подозренията ми за Атака идват от комунистическото минало на Воденичаров, Берон и Сидеров. Много добре си спомням историята с досието на Берон и как Воденичаров защитаваше Ахмед Доган. Не следя тези неща от вчера. Но съм съгласен. Да видим какви ще са делата , а не какви ще са приказките. А вестниците да пишат както си искат. Чуждестранните журналисти общо взето пишат като туристи. Идват за 3 дни с един набор от готови клишета за България и ги повтарят отново и отново.

Не им се сърдя, и те работят със срокове, гледат по-бързо да напишат статията, да я сложат на конвейра и да продължават нататък. Тъй че не си ги вземам тези статии много близо до сърцето си. Пък конкретната статия за която говориш хич не е страшна. Там пише , че България не е Сърбия и нищо страшно не се е случило с изборите. Само че нашите писачи винаги ще извадят някое изречение от контекста ,за да обслужват целите си.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.