Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:51 08.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Социология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Какво се учи по социология в БГ?нови  
Автор Ayame (дзвер нечуван)
Публикувано04.06.05 17:59



Здравейте, аз съм студентка по Социална Антропология в Англия и понеже си мисля като завърша, да се върна в БГ, искам да си създам малко по-ясна представа за определението (и разпределението) на науките там. Например тук антропология и социология почти се преливат, с основната разлика, че социологията се занимава по-скоро с институции, а антропологията - с данни от биографичен тайм-спан (не се сетих как да го кажа на български, съжалявам). Как е положението в България? Какво е полето на социологията, какво се изучава в университета, какви са целите на науката и полето за приложението й? ЗНая, че Антропология в БГ май няма и затова бих искала да разбера и дали двете се припокриват по някакъв начин в нашите научни среди?



Тема Re: Какво се учи по социология в БГ? [re: Ayame]  
Автор harkaМодератор ()
Публикувано06.06.05 13:06



честито, ти си нашият победител! :-)


Знаеш ли, май си единственият човек, който чувам да учи другаде и да иска да се върне тук.

колкото за науките - в Пловдивски университет съвсем скоро катедра "Етнология и социология" се раздели на две - отделно Етнология и отделно социология.
Там антропологията е доста силна, говоря за обучението по социология. Мисля си че след последните промени - тази тенденция на "антропологична социология" ще се засилва.

В Софийския университет - сложно - бих казал - класическа социология, с привкус към "чисто социологическите" теории. Нещо като социологията в САЩ през 1950-1990-те години. Само че доскоро имаше прекалено много самобитен структурен функционализъм - но нещата се промениха за последните десетина години.

Социология / антропология / етнология в Нов българскуи уни. - може и да не носят тези имена, но много от курсовете там са именно мултидисциплинарни. Или поне можеш да избираш от курсове по различни дисциплини при обучението си по една специалност. В СУ това не е така - ако искаш да слушаш иначе добрите курсове по етнология (разбирай и антропология) трябва или да запишеш втора специалност "етнология", или да ходиш като свободен слушател и то след предваритела договорка със всеки преподавател. Не може официално тези курсове (съответно изпити) да ти се зачитат към специалност социология.

За съжаление май същото ще стане сега и в Пловдивския уни. - надявам се да запазят близостта на двете специалности, ама не се знае. Но все пак част от самите преподаватели там са ориентирани към антропологически методи в социологията.

Не че в СУ няма такива, ама повечето там свързват антропологическите методи с т.нар. "качествени изследвания". Което не е съвсем така. Има естествено няколко добри курса, но основаната маса курсове не са такива.

За работа - реализация - ако ще преподаваш - виж по-горе. Ако ще се занимаваш с академична кариера - т.е. институтите на БАН по социология, етнология - виж по-горе, само че там ще имаш почти абсолютно пълна свобода да правиш каквото си искаш, да четеш и работиш каквото си искаш, стига да си достатъчно добра за да си печелиш финансирания с проекти.


Ако ще бачкаш в частния бизнес - не знам. Там социолозите стават какво ли не. Виж следната тема - "Какво може да работи един социолог?":



(ако не се отваря -> copy+paste на целия линк - няма 'спейсове', т.е. празни места)

За антрополозите - мога само да кажа че тези които познавам (не са малко - 10-ина души) и се опитват да се реализират извън БАН / университетите - работят тотално различни от квалификацията им неща.



Тема Re: Какво се учи по социология в БГ?нови [re: harka]  
АвторM (Нерегистриран)
Публикувано07.06.05 15:20



Мисля, че доста успешно си обрисувал ситуацията. Само да добавя, че в СУ антропология се изучава и в катедра Културология и дори мисля, че имат и магистърска програма по антропология, ако върви все още. А също и катедра Етнология май също имат някаква програма с антропологическа насоченост:).
Аз впрочем съм завършила социология в СУ и мога да кажа, че катедрата е далеч от мисълта, че има такова чудо като антропология и още повече изследваща постсоциализма.тъжна работа:)
Моето лично мнение е, че двете дисциплини до голяма степен се припокриват и допълват и че в БГ в това отношение сме мнoго много назад:)



Тема Re: Какво се учи по социология в БГ?нови [re: M]  
Авторe25OD (Нерегистриран)
Публикувано07.06.05 15:51



hm, to taia nauka e dalech ot misulta ne samo za "antrropologiata", a ot misulta izobshto:)



Тема Re: Какво се учи по социология в БГ?нови [re: M]  
Автор harkaМодератор ()
Публикувано07.06.05 16:06



не знаех за тези програми, но за катедрата си права - антропологията там е много много слабо засеганата, да не кажа че въобще я няма. Т.е. знам само за два-три курса (и то от избираемите) които имат подобна насоченост, въпреки че в заглавията им няма думата антропология.

Но поради биографични случайности се интрересувам от т.нар. антропология на науката в областта на STS - изследвания на науката и технологиите и от тази гледна точка мога да кажа, че има няколко човека само, които се занимават с подобни неща. Хубавотъо е, че напоследък в областта навлизат нови хора - има доста голям интерес сред студентите и докторантите.



Тема Re: Какво се учи по социология в БГ?нови [re: harka]  
АвторM (Нерегистриран)
Публикувано07.06.05 16:24



Ха ха:) не знам ти кои курсове визираш, но аз се сещам само за Мила.Така или иначе няма значение...Бих се радвала да са повече такива в катедрата и в БГ съответно:)



Тема sociologiaнови [re: harka]  
Авторoreh (Нерегистриран)
Публикувано07.06.05 17:06



Hi ,ai az sum zavurshila soziologia vuvu velikoturnosvskia filia Sofia.beshe dotsa interesno ,nai gadnoto mi beshe obshta soziologia .Uchihme predimnog soziologia na semseistvoto ,na ukonokikata,na mladezta ,etnosozilogia ,demograzia ,filosofia i tn .No sega razbirase ,ne rabotia kato soziolog ,tuk v gwermania dori mai ne mi priznavat diplomata! Ami milsia che antropologia e dosta po razlichno to soziologiata ,kak taka v uk e pochti edno ? e moje de!



Тема Re: Какво се учи по социология в БГ?нови [re: Ayame]  
АвторE (Нерегистриран)
Публикувано06.07.05 03:08



привет, доста е различно положението предполагам, на мен поне в бг ми се струват доста административно раздалечени антропото и социологията и приближаването им май зависи повече от желанието>научния интерес на конкретни преподаватели. от друга страна, пьтят на антропологията в бг и гб е различен, това ясно, и оттук може би липсва и голяма част от саморефлексията характерна за постколониализма (?), не че е проблем, де. колкото до етнологиятам имам един кратък поглед върху тази в СУ и не съм очарована, тя е запратена в историческия факултет и има доста силен националистичен привкус (немалка част доказват, че сме най-старата нация в света), има и мн добри етно/антрополози там. аз самата съм учила вьв фр, където самата специалност се води етнология (мисля, че кодьт й е така, иначе си е антропо), в началото ми беше шок, че социо и етно са заедно.
Но дали се припокриват в научните среди в бг? което май ти беше вьпросът. да, то май няма начин, ако искаш да правиш жива наука.
т.е. вкратцем според мен, кашата е пьлнам докато учиш + една деформирана представа за тези науки от преди това и от медиите и после ако се спасиш от разни вредни течения, стигаш и сам до прозрението, че не са много различни. има в су няколко магистратури по културна антропологиям аз знам за две (една в културулогията и една в бг филология), определено сьм привьрженик на пьрвата, но си имам вьтрешни шумове относно легитимността на специалността куктурулогиям нещо на моменти клони кьм едно висококултурием което ме дразни,
абе разбьркано пиша, ама ми се спи и ме изнервя клавиатурата



Тема Re: Какво се учи по социология в БГ?нови [re: E]  
Автор kelka (синце)
Публикувано08.08.05 17:45



И какъв е предметът на социологията, антропологията, етнологията и културологията? Защото виждам, че често ги употребявате заедно.



Тема Re: Какво се учи по социология в БГ?нови [re: kelka]  
Автор Ayame (дзвер нечуван)
Публикувано11.10.05 19:57



Как какъв, ми човека в различните му себепроявления, супер интересна тема сама по себе си




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.