Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:58 17.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Социология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Антирасизъм-комуникационни конфликти и неформалнинови  
Автор Лиaн (sonrisa)
Публикувано26.05.05 16:20



Здравейте,

това е нещо като своеобразна анкета. Бихте ли споделили мнението си за расизма, ксенофобизма,нетолерантността като социални явления? Смятате ли, че това е една от основните пречки за безпроблемна и ползотворна комуникация между нациите? Очаквам вашите чисто човешки мнения :)
А и смятате ли също така, че трябва да има по-силно развита дейност от гледна точка на антирасистките идеи - в медиите например или във възпитанието на децата ни?

Благодаря предварително на всички!

Lo unico que tengo de veras es mi sonrisa.


Тема Re: Антирасизъм-комуникационни конфликти и неформалнинови [re: блa_блa_блa]  
Автор блa_блa_блa (greengo)
Публикувано26.05.05 20:31







Тема Re: Антирасизъм-комуникационни конфликти и неформалнинови [re: блa_блa_блa]  
Автор Лиaн (sonrisa)
Публикувано26.05.05 21:54



Много благодаря за изчерпателната информация
Надявам се и други да се включат с мнения по темата.
Аз съм студент в НБУ, департамент "Масови комуникации" и в момента изготвям заедно с колеги проект на тази тема ("Антирасизъм-комуникационни конфликти и неформални гледни точки") и мненията на всички, които пишат тук ще ни бъдат изключително полезни.


Поздрави!

Lo unico que tengo de veras es mi sonrisa.


Тема Re: Антирасизъм-комуникационни конфликти и неформалнинови [re: блa_блa_блa]  
Автор Лиaн (sonrisa)
Публикувано27.05.05 10:27



Ох, аз точно затова не я пуснах там, тук се надявах да получа културни мнения (и полуих от теб)...а в другите клубове е безсмислено, защото няма градивност:)
Но иначе разпределението на категории ме развесели

Поздрав!

Lo unico que tengo de veras es mi sonrisa.


Тема Re: Антирасизъм-комуникационни конфликти и неформалнинови [re: Лиaн]  
АвторБyч (Нерегистриран)
Публикувано03.06.05 20:08



Подобно питане ми прилича на вечнозеления комунистически лозунг " Да живее международното положение". Казано на прост език, питането ти е глупаво, извини ме че го казвам толкова открито.

Питай хората от Захарна Фабрика какво им е мнението за расизма след като убиха проф. Калоянов. Питай българките изнасилени от цигани. Питай ограбените пенсионери по селата, които не са виждали полицай от години ,но крадат дворовете им всеки ден.

И след като питаш започни да раздаваш квалификации миришещи на мухъл за "борбата с отрицателните явления", които ми наподобяват на партийно събрание от края на 80те. И като си се загрижила толкова за анти-расизма ( каква красива дума) отиди в Холандия и се погрижи за тях. Защото след като убиха Тео Ван Гог там им просветнаха много неща за расизма и ксенофобията. И едно от тях беше: След като малцинството не се съобразява с културата и нормите на държавата, в която живее мнозинството трябва да се защити и да му наложи да спазва правилата. Дали това става спонтанно или не няма никакво значение. В името на фалшивата толерантност не може да се оправдават изстъпленията на малцинства , които не искат и не могат да спазват правилата.

Аман от недоучили правозащитници, които са чели абстрактни книжки , от които мирише на мухъл и си живеят в кула от слонова кост Отиди да живееш в Столипиново или Факултето и там се бори с расизма ,колкото си искаш.

П.П. Може би и Света Инквизиция за борба срещу расизма ще предложиш? Или да горим на клада вестници, които са се отклонили от правата политически коректна линия? Съжалявам, че ще го кажа, но човек като теб сигурно е на щат в някоя от многобройните организации за защита на цигани, които се чудят само как да си намерят работа и да предлагат от абсурдни по-абсурдни инициативи. Нищо ново под слънцето. Но поне имай уважение към интелигентността на онези, които четат.

С (не)уважение,

Буч



Тема Re: Антирасизъм-комуникационни конфликти и неформалнинови [re: Лиaн]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано03.06.05 21:13



Малко статистика:




Редактирано от »№*ы{ђ}lЏ3©®™ на 03.06.05 21:20.



Тема Re: Антирасизъм-комуникационни конфликти и неформалнинови [re: блa_блa_блa]  
АвторБyч (Нерегистриран)
Публикувано04.06.05 00:03



Интелектуалната импотентност се изразява в лепене на етикети. Вижда се по изказа ви. Единични роми-престъпници. А проф. Калоянов бе пребит от единична тълпа сигурно? Джебчийките по улиците са изолирани "роми"-престъпници? Циганите , които продават ДЕЦАТА си на 13-14 годишна възраст и те са единици нали? И не обвинявай държавата за това. Никой не насилва циганите да си продават децата. Те го правят. Правят го защото са такива. Не могат да се променят. И не ми говори за права, когато се насилват деца.

Стига глупости. Нека да бъдем европейци. А европеец означава да си като холандците, които гласуваха срещу неконтролируемата миграция на араби. Означава да си като германците, на които им писна от турци. Означава да си като англичаните, които за малко не изхвърлиха Блеър заради миграцията на мюсюлмани. Така ,че уважаема/ уважаеми посмали малко антифашисткия си патос и си захвърли марксистките книжки в мазето. Тук говорим за оцеляване. И ако си такъв циганолюбец, отиди и обясни това което ми пишеш на българите в Захарна Фабрика. Обясни го на близките на проф. Калоянов. Обясни го на българите живеещи в Меден Рудник , които са подложени на всекидневен тормоз от "единици"- цигани. Тук говорим за геноцид уважаеми. Геноцид срещу българите. И ако ти живееш във вила оградена с дебели стени и построена от баща ти -червен милионер сигурно не ги виждаш тези работи. Лесно е да пропагандираш толерантност, когато си изолиран от циганите. А стиска ли ти да отидеш между тях и да се бориш за правата на българите? Не, нали? Така че си мълчи и се продавай на когото искаш щом си решил. Лепи етикети каквито искаш , но истината е една. Срещу българите се извършва геноцид и правозащитниците и платените защитници на циганите подпомагат този геноцид. Ето това. Пожелавам ти искрено да те срещне циганска банда през нощта и да се опиташ да ги убедиш , че ти се бориш срещу "фашизоидните" типове като мен. Защот аз съм горд да бъда разумен човек , който се бори за съществуването си и да не вярвам на платени драскачи , които се опитват да ми пробутват изветрели "мултикултурни" ценности, които отдавна са захвърлени на боклука в Западна Европа.



Тема Re: Антирасизъм-комуникационни конфликти и неформалнинови [re: блa_блa_блa]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано04.06.05 10:59



Статистиките, които си дал, отчитат всички престъпления/арести/затворници. Не се взима предвид, че "белите" са 6.7 пъти повече на брой от черните.
Друго нещо - в тези статистики за "бели" се броят латиносите, арабите, евреите, филипинците. Латиносите, които сами себе си не смятат за бели, извършват горе-долу толкова престъпления, колкото и черните. И като процент от общото население са приблизително равни. Ако се изключат от графата "бели" ще се окаже, че черните извършват много по-голям процент престъпления в сравнение с белите.

В България също се водят статистики колко престъпления са извършени от роми, но за съжаление са "класифицирана информация". Тези дни във в. "24 часа" са публикували данни от доклад на ООН. Според него ромите в България извършват 38% от престъпленията, а са не повече от 9% от населението.

Редактирано от »№*ы{ђ}lЏ3©®™ на 04.06.05 12:20.



Тема Re: Антирасизъм-комуникационни конфликти и неформалнинови [re: блa_блa_блa]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано04.06.05 13:16



Ето едно предложение: фактите за престъпността да станат публично достояние.

Друго предложение - да се премахнат законите за дискриминация, които толерират едни групи от населението (т.нар. "малцинства") за сметка на други.

Трето предложение - законите да се прилагат еднакво към всички граждани на република България. Това засега въобще не е така.

Четвърто предложение - да не се дават милиони държавни пари, принадлежащи на българските данъкоплатци, за социални и детски помощи, насърчаващи паразитизма. Да не се правят правителствени проекти, от типа "Ромчетата, които отидат на училище, получават кифла и топло мляко. Българчетата пият по една студена вода". Тези проекти отново се финансират от данъкоплатците. Тук е мястото за още малко статистика - ромите произвеждат едва 3% от БВП, а получават 72% от социалните помощи в България.

Пето предложение, във връзка с клуба - всякакви НПО-та, от които сума ти социолози изкарват пари, без да вършат нищо, да бъдат ограничени. Фондациите, които получават милиони отвън, при това от международни престъпници като Сорос (според неговите организации "ромската интеграция" включва - телевизии и вестници на ромски език, часове на ромски език, създаване на ромски политически и икономически елит) да бъдат забранени. На работещите в тези организации, които са съдействали за разбиването на българската нация, трябва да се потърси съдебна отговорност. "Правозащитните организации", благодарение на които срещу България се водят най-много дела в Страсбург, също да бъдат забранени.


Харесват ли ти тези предложения?




Тема Re: Антирасизъм-комуникационни конфликти и неформалнинови [re: блa_блa_блa]  
Автор Лиaн (sonrisa)
Публикувано04.06.05 13:42



Аз лично смятам, че човек не се ражда с определено расистко съзнание. Обществото възпитава тази нетолерантност в децата. Всякакви аномалии, дефекти или различия се превръщат в повод за доказване на собствените качества и се използват да бъдат унижавани индивидите.Желанието за надмощие също играе голяма роля.. Наскоро гледах документален филм за един дом за сираци, дадоха едно момченце с форма на нанизъм, което казваше така : "Аз съм малък човек, но имам права, мечти и желания като всички други. Иксма да имам семейство, деца и да работя, да изкарвам хляб като тях. Всички малки хора имат големи сърца. Точно като теб. Позволете ми да живея такъв какъвто съм".
Този частен случай няма много общо с темата, но същевременно и има- защото знам, че всеки, който малко или много е бил жертва на расизма е разсъждавал така - моята кожа е тъмна, но в мен тупти сърце като твоето.
Като съм се отплеснала на сантиментално-човешка тема, наскоро четох спомените на Елена Вапцарова за нейния син. Там тя разказва за една случка с Никола, когато той е бил в затвора, в една килия с циганин. Ще цитирам тук накратко случката:

"Циганинът заклал своята жена от ревност. Сега в тъмната влажна изба, свил се на кука в единия ъгъл, той зъзнел от влагата в студените есенни нощи. Пъво Никола видял сгърчената малка фигура в ъгъла съвсем неясно. Но циганинът вече бил свикнал в стъмнината и веднага познал сина на Вапцаров. А в този край на моя мъж гледаха като на чорбаджия. А сиромасите винаги мразят чорбаджиите. И циганинът още повече се свил в своя ъгъл....
Моят син се помъчил да го заговори, но циганинът упорито мълчал и злобно гледал Никола. Николаг го поканил да вечеря с него, но той с кимване отказал. Когато стражарят внесъл завивките, синът ми започнал да подрежда своето легло на влажния нар. Той се завил добре и често поглеждал към зъзнещия неприветлив циганин в ъгъла.
- Ела легни при мен, брат - казал сърдечно Никола.
Циганинът помислил, че чорбаджийският син се подигравал с него и упорито мълчал. Зъбите му все повече тракали.
- Тебе ти е много студено - пак подхванал Никола - ако разделим завивките и ти ще зъзнеш, и аз ще зъзна. По-добре заедно да спим и да се топлим.
- Когато Никола видял, че няма да успее с думи да накара циганина да дойде при него, той станал и съвсем кротко прихванал раменето му. Притиснал го до себе си:
- Защо се страхуваш от мене? Аз съм арестант като тебе. И за нищо не ще те разпитвам, само легни да се затоплиш, ще се наспим и утре с нови сили ще понесем разпита.
- Тебе утре ще те пуснат. Вие сте чорбаджии и бързо излизате оттука.
- Навярно няма да ме пуснат - казал Никола.- Но това няма значение. Хайде да спим. Или ти може би си гладен?
Микола разгънал месала с остатъка от храната пред затворника и упорито почнал да го подканя:
- Яж, сега, каквото остана. Когато те канех, ти не дойде, но хапни си спокойно, не съм болен.
Поелка-лека циганинът се престрашил. Той бил толкова изгладнял, че изял всичко, което било останало. Чак като се наял, той с извинение казал:
- Ама аз изядох всичката храна. За утре няма какво да ядеш.
- Утре пак ще донесат. Да са ни живи и здрави другари, а и мама. Няма да ме забравят, ще има какво да ядем.
Сега вече било по-лесно да се придума циганинът да легне при него. Той малко се подвоумил, но честно си признал:
- Ама аз имам въшки и ще те наваля.
- Нищо - не са по-големи от мене - засмял се Никола и вече съвсем стопил недоверието.
Двамата легнали и още дълго циганинът тракал зъби. Той бил спал няколко нощи така, без никакви завивки, и замръзнал до мозъка на костите. Когато се затоплил, заспал дълбоко и здраво.
На другата сутрин Никола запитал циганина:
- Защо толкова много се боеше от мене? Аз не съм лош. Гледаше ме като някой звяр. Страх те беше да не те разкъсам?
- Как да не се боя. Ние, циганите, винаги злужим за подигравка на хората. Кой гледа на нас като на човеци? Все си мислех, когато ме караше да ям, че щом посегна към хляба, ти ще ме удариш, ще изпсуваш и няма да ми дадеш да хапна. А ти...Ти си бил човек.
Никола се трогнал до съзли от тези думи на циганина. Ето как години наред в сърцето му е наслоявана тази омраза към всички, които не са цигани. И той е бил готов само зло да прави. Защото злото ражда само зло. Отнасяли се с него като с животно, дори по - лошо и той им отвръщал със своята злоба.."

Вапцаров е вярвал, че всеки човек има право и заслужава да има залък хляб, да има какво да работи и да може да прави свободно своя избор какво да учи, как да живее...Вярвам, че и затова е умрял. Не е делял хората на цигани и българи. Мъката, злобата, престъпността не си избира човекът, който да обсеби по цвета на кожата му ( казано малко фантастично :).
Процесът е двустранен. Разбира се не стига само ние да сме толерантни. От другата страна също трябва да има..отзивчивост, отвореност. Ние преследваме тях. Те преследват нас. "Око за око..само ще остави светът сляп" е казал Махатма Ганди. И аз вярвам в тези думи.

Lo unico que tengo de veras es mi sonrisa.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.