Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:19 10.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Социология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Stats portalнови  
Авторbranx (Нерегистриран)
Публикувано18.06.04 18:01



Един от най-полезните 'портали' с мануали и how-tos за работа със основните статистически пакети на които съм попадал:



(хихи, сори, SPSS изглежнда не е от най-основните, но все пак има много инфо)



Тема Re: Stats portalнови [re: branx]  
АвторAmigo (Нерегистриран)
Публикувано24.06.04 14:44



Ima li znachenie koia programa izpolzwash? SPSS si prisastva naravno s drugite, dokolkoto vijdam. E dobre, SAS e nomer 1 v USA, no kakvo ot tova - vsichki operazii mojesh da si gi izpalnish i s excel....

Koi e nai-dobria html redaktor?
NotePad, estestveno :)



Тема Re: Stats portalнови [re: Amigo]  
Авторbranx (Нерегистриран)
Публикувано29.06.04 00:05



много правилно - за рън-ване на стандартните модели няма абсолютно никакво значение каква статистическа програма се използва, но все пак различните пакети си имат уникални предимства

от юзерска перспектива SPSS може би е най-лесен, но само за наистина основен анализ. 'програмирането' също е доста лесно и интуитивно.
използва се в приложения които не изискват супер софистицирано моделиране. основно предмиство - лекота на използване, бърз и качествен ад-хок анализ.

STATA (www.stata.com) според мен е най-добре написаната и най-многофукционална програма в момента на пазара. До преди последната версия (от 2004) нямаше нищо което да може да се прави през менюта, но 'програмирането' е изключително лесно и интуитивно.
STATA се разпространи изключително бързо, но се използва предимно в академията (социални, биомедицински изследвания). Основни предимства над всички останали пакети: модели със ординални и номинални зависими променливи (а болшинството променливи в социалните науки са именно такива...) - SPSS е почти напълно безполезен за такъв анализ, SAS - доста тромав за програмиране

SAS - възможно най-анти-юзер френдли и супер тромаво програмиране (за едно едномерно разпределение се пишат 3 реда код, но се свиква). # 1 приложение в САЩ, но основно в икономиката и в бизнеса и технологично изостанали университети (щото някой още имат мейнфреймове ;Р). Основни предмиства - най-добре пригоден за сървърни приложения/анализ, най-добре поддържа огромни бази данни от различни източници. много добър за модели с инструментални променливи, йерархични модели. единствената от трите програми която може да зарежда повече от един файл по едно и също време :(((

що се отнася до ексел-а - заеби за статистическа обработка. обаче има едно уникално предмиство - най-добра графика ;)))))))!!



Тема Re: Stats portalнови [re: branx]  
АвторAmigo (Нерегистриран)
Публикувано05.07.04 13:18



Tova za stata zvuchi intriguvashto, no bez link za iztegliane na programkata e kato da se radvash na gotinata oblojka i zaglavie na niakoia kniga
Nai-loshoto e che ia niama i po free serverite (koeto si e normalno, no taiah niakavi nadejdi vse pak), a, kakto kazah, ot opisanieto ti i site zvuchi intriguvashto. Niakakvi idei za free download?
Kolkoto da excel-a - prav si! Ama ima i drugi hubavi cherti - da si napravish izvadkata naprimer. Inache za grafikite biah popadnal na edin paket Harvard Graphics

, koito vadeshe mnogo prilichni izobrajenia, no mi beshe malko darven kato oblik



Тема Re: Stats portalнови [re: Amigo]  
АвторAни (Нерегистриран)
Публикувано05.07.04 13:47



"Kolkoto da excel-a - prav si! "
Изобщо не е прав , стига да разбираш анализа, който искаш да приложиш (имам предвид - да знаеш поне формулите) в Excel можеш да направиш всичко. Разбира се, след като го има вече готово и можеш с 1-2 кликвания да си анализираш каквото ти трябва с някоя друга програма, няма нужда да откриваме топлата вода.
Особено ако можем да си изтеглим тази програма от някой free server.

Точно тези програми, за които branx говори не съм търсила, но щом са толкова популярни в САЩ няма начин да ги няма в eDonkey или Direct Connect.
Не забравяй като ги изтеглиш да ги сложиш на някой free server че да си ги ползваме и ние



Тема Re: Harvards Graphicsнови [re: Amigo]  
Автор harkaМодератор ()
Публикувано06.07.04 13:11



За малко да не се съглася с теб, пък после се замислих.
Ползвал съм доста дълго Harvards Graphics. С него можеш да правиш неща, които Ексела не може. Дори да се скъсаш да програмираш под Visual Basic, пак няма да успееш да направиш някои от графиките, които Harvards Graphics прави.

Но не е там проблема - лично аз съм се убедил че да направиш хубава графика или в по-общия случай - цялостна презентация (независимо дали за печат, мултимедиен проектор или дори отделни графики, включени в текст) е необходимо да ползваш НЯКОЛКО програми, за да можеш да "вземеш" най-доброто от всяка от тях.

И през годините съм следвал това правило, което честно да си призная първо ми беше "наложено" като вече отработена процедура от бивш колега и "шеф" (и приятел досега) в една от маркетинговите агенции. Та и там можеш да научиш много трикове :))

Но в случая момчето беше запалено на тема програмиране, това му беше и специалността, разбираше исключително много от статистика и т.н. Т.е. комбинация, която не се стреща често.

Е, впоследствие разбрах, че някои от презентациите, които правихме са били показвани като пример от някои клиенти на агенцията - каква по-голяма награда от това :))

Та ето прграмите, които задължително позвахме при почти всички презентации (не включвам тези, с които се правят анализите)

- Harvards Graphics
- Excel
- Adobe Photoshop
- Power Point
- понякога Word
- понякога Adobe Acrobat



Тема Re: Harvards Graphicsнови [re: harka]  
АвторAни (Нерегистриран)
Публикувано06.07.04 18:27



"не включвам тези, с които се правят анализите"
е аз пък говорех именно за тези, с които се правят анализите
Никога не би ми хрумнало да ползвам Excel вместо Photoshop, Corel Draw, Outlook Express, WarCraft, Age of Mythology или Counter Strike :)))))))))



Тема Re: Harvards Graphicsнови [re: Aни]  
Автор harkaМодератор ()
Публикувано06.07.04 21:00



"Хитрец си ти, Андрешко, каза съдия-изпълнителя"


Ясно че основният въпрос засягаше програмите за статистически анализи, но тъйк като се коментираха силните и слаби страни на Ексел-а и Харвардс График, та реших да споделя :))

Колкото до статистическите пакети - ето два адреса

Първият е "research methods software division of SAGE Publications". Няма подробни manuals или "how to", но има много добре направено сравнение между възможностите на различните статистически пакети за анализ както на количествени, така и качествени данни.



Тук пък има подробните оригинални manuals на SPSS, които иначе са платени :-))




Тема графики... [re: harka]  
Автор all_loosers (пародия)
Публикувано07.07.04 14:45



Припуснал си някои много съществени опции :))

1. Първо Macromedia Director
WOW! ше кажа само...
МНОГО мултимедиа... за непрофесионалисти -
въобще не се захващайте; виждам загубени дни :))

2. Visio
Тук има от пиля мляко в света на графиките, схемите, таблиците, чертежите...
особено за блок схеми, има много добри алгоритми, като авто управление на връзките
между отделните модули и такива неща, които са много важни, ако мислиш по схемите и
правиш чести актуализации. но куца откъм интерактивност и мултимедйност,
което обаче рядко е цел; Поне за мен, презентация в която нещо мърда,
вече е презентация, пред която предпочитам да не заставам ;))


2. За XLS има невероятни AddOnes
Ето това е най-готиния вариант, защото AdOnes са много
и се разработват от други разработчици, същевременно
оставаш в позната интерфейсна среда ;)))
намира се в... Google :)))

3. Колкото и да е странно, има невероятрни кодове за DHTML+PHP, които докарват много добра визия. За съжаление в пвечето случаи нещата работят само под MSIE :((( Кодовете се намират free в нета, особено в community sites на дивелъпъри и веднъж сетнат, го юзвъш като изоглавен... разбора се за визуализация в WEB и... ако си достатъчно малоумен [като мене] PrintScreen>Ctr+N>Ctr+V Photoshop хахахах :)))

Най-честите ми проблеми при графики са били свързани с ЕТИКЕТИТЕ.
Това е първото нещо, което проверявам при програмата - какви са опциите за управление на етикетите... като цяло опциите са тъжни :( И така, пак опираме до Photoshop, където можем да направим всичко, но... ТОВА ЛИ НИ Е РАБОТАТА??? ;)

Преди си падах по такива неща...
Тук трябва да се оцени идеалния експорт за web
оригинала на това, като GIF/PNG беше под 5 Kb...
правено с adones за XLS, но не помня вече името :(



За щастие или съжаление през последните две години си
падам по най-чистите графики :))
Ето примери за идеална графика :))
Разбира се, става дума за някво двумерно разпределения хаха :)

Моля ви, оценете:
- за колко малък IMAGE SIZE става дума...
- колко много текст инфо е събрано...
- смешен file size!
- Елгентни трикове, като елипса, която не яде вертикал
- Елгентни трикове, като обръщане на цвета на изнесени етикети
- Елгентни трикове, като "който иска да посъзерцава и да си открие още"
може да се направи с почти всичко, но не и етикетите...
пак опираме до editor от типа на Photoshop
















те тва е ;)

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят

Редактирано от all_loosers на 07.07.04 15:03.



Тема Re: графики...нови [re: all_loosers]  
Автор harkaМодератор ()
Публикувано07.07.04 18:36



мдааа, прав си,

но на мен мисълта ми беше че за една добра презентация се нуждаеш от поне две програмки, а не да се мъчиш само с една и да се ядосваш. Оттам нататък всичко остава в сферата на умения + "социологическо въображение" + време и възможности

Същата максима важи и за статистическите анализи - всеки който познава само една програма и се смята за "велик" с нея - е, явно не е работил кой знае колко с нея.

За мен самият макар и непрофесионалното използване на някои програми за бази данни (Access, FoxPro) ми оказва неоценима помощ при много от операциите, които са свързани с един статистически анализ. Става дума основно за "качването" на информацията, кодиране, прекодиране, логически оглед за грешки и т.н.

Та общата идея зад цялото ми бръщолевене е: който иска да работи бързо и с високо качество не бива да се "закрепостява" само при една програма - независимо дали става дума за регистриране на данните, анализа им или представянето на резултатите.

Колкото за "мърдащите" елементи в презентациите - според мен ако са използвани умерено - могат да спомогнат за по-добрата визия. Иначе мултимедийните проектори си губят красотата. Но това си е до лично предпочитание




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.