Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:32 17.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Социология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема demand estimation методологии  
Авторbranco (Нерегистриран)
Публикувано09.11.03 04:41



тук има доста хора които явно са работили или работят в маркетинга;

необходима ми е информация по следния въпрос - с каква методология, или по-точно дизайн може да се оцени очакваното търсене на определен нов продукт; проблема в моя случай е че продукта е доста нетривиален - билети за олимпийските игри; с други думи, на базата на какво може да се прецени очакваното търсене;

(за справка, например, на миналите зимни игри, не помня къде бяха е имало някакви свръх оптимистични очаквания за търсенето, които не са се оправдали); не че ми пука за олимийските кдето идва но се интересувам с какви методи и модели може да се предвиди търсенето за такв тип 'стоки';



Тема Re: demand estimation методологиинови [re: branco]  
Авторbranco (Нерегистриран)
Публикувано11.11.03 04:55



аре бе баси мълчанието
поразровиих се малко и се сетих за нещо което може да се направи (е, с парите на МОК де, не по принцип )

- може да се съберат данни за натоварването на различните транспортни мрежи в местата в които е имало олимпиади (например трафик статистики за автомобилния транспорт, пътници преминали през летища Х, У, гари Х, У и т.н.); такива данни не е чак толкова трудно да се намерят, просто е скъпо

- после, проследяват се натоварванията преди по време и след олимпиадите, а също така и за поне една година, желателно повече, преди и след олимпиадата за да се контролират всякакви възможни сезонни влияния;

- че трябва да се мисли и за много контролни променливи - години, тип олимпиада, представени страни, цени на транпосрта по различните места, доходи и т.н. но това да кажем че е по-лесната част.

- на тази база може да се направи някаква груба оценка приблизително какъв наплив може да се очаква на следващата олимпиада, при условие че мястото не е прекалено нетрадиционно;

това разбира се ще е супер груба оценка на абсолютното очаквано количество посетители, но ако се направи добре може да се прецени поне с каква пропорция нараства трафика по време на олимпиада и после да се спекулира кой ходи на олимпиада и ходи ли и защо и защо не;

сами по себе си тези резултати няма да са достатъчни обаче ;(; ще трябва да се търсят данни и за реалния брой и тип посетители, а също така и някакви ад хок сървейс правени на място и после да се триангулират резултатите;

идеи? критики? ама бързо, че това триябва да е готово до една седмица

(въпроса колко ужасяващо много би струвало такова нещо засега не е важен, идеята е да се измисли някакъв дизайн адекватен не проблема )



Тема Re: demand estimation методологиинови [re: branco]  
Авторborko (Нерегистриран)
Публикувано11.11.03 10:00



Ами, опита ли да построиш някакъв регресионен модел на база продадените билети от миналите олимпиади. Предполагам, че в модела трябва да се въведат няколко коригиращи променливи, които да отчитат размера на населеното място, където се провежда олимпиадата (освен града, така и държавата), покупателната способност на населеното място, отношението на местното население към спорта. Може би и някои други...Това е агрегирания подход, си мисля.
Другият вариант е да тръгнеш от малкото - за мен това са очакванията/вероятността да се посети олимпиадата. Сега трябва да се установят най-вероятните "огнища" на посетители и да се ад-хокнат. Предполагам това лесно се установява от статистиките на олимпиадата: каква част от посетителите са от самата държава, каква част са съседните страни, от САЩ и т.н. Не можеш да направиш глобално изследване, но в 5-10 по-важни страни...ммнезнам.
После двата метода, предполагам, може да се използват за тунинг
Айде да помислим още по този въпрос.



Тема Re: demand estimation методологиинови [re: branco]  
Автор all_loosersМодератор (looser)
Публикувано11.11.03 21:23



започвам със застрховките :))
нямам никаква идея за олимпийските игри, до стене да не познавам и совни модели, като например дали се продават билети за събитие или се продават абонаментни карти и т.н. :))

но ми се струва, че основен фактор, дори с по-голяма тежест от местното население, е трафика от други страни. Ако не се лъжа, "билетите' се продават предварително на оператори, които вече си ги продават дали с купчина други пакетни отстъпки. така външния трафик дава примерно (ПРИМЕРНО!) 60% от продажбите на места.

В тази светлина прогнозите за миналта година може би не са се сбъднали, защото са правени (прогнозите) преди 11 ноември. А 11 ноември малко поразклати доверието и интереса към полети и услуги, които ги предполагат.

Ако е вярно предположението ми че основнои значение има външния трафик, то модела би бил базиран на наличната и устойчива изнформация за рзпрфеделението за предишни години по страни.

WOW! ще кажа само
не-знам-си-там-какво във вишнев цвят


Тема Re: demand estimation методологиинови [re: branco]  
Автор harka ()
Публикувано12.11.03 00:15



според мен въпроса е не как може, а дали може. Отговор - не. Ако дадеш много, ама страшно много пари и получиш отговор с точност 60-70%, по-добре да си стягаш багажа. При големите цифри (за посетители на една олимпиада) разликата примерно от 20-30% ще е 20-30 хиляди души, че дори и повече. Ако наистина има изследвания, правени преди за очаквания брой закупени билети - сравни ги с реално закупения. Ако ти покаже разлика от една трета според мен е безмислено.

Още повече че през 4 години се променят прекалено много фактори, които не могат да бъдат обозрени.



Тема Re: demand estimation методологиинови [re: branco]  
Авторlil (Нерегистриран)
Публикувано12.11.03 15:21



Без да съм много наясно и чисто интуитивно:
Има различни групи посетители с различни мотивации: бизнес (журналисти, спортни хора и др.), запалянковци и фенове, посетители за развлечение. Може да има и други. Според мен би трябвало да се изследва поотделно всяка една група или поне да се раздели на две осн. проучвания: business / leisure.



Тема Re: demand estimation методологиинови [re: lil]  
Авторborko (Нерегистриран)
Публикувано12.11.03 16:46



Такааа. Ако се опитам да обобщя - имаме два подхода - екстраполация посещенията от миналите олимпиади (ако е възможно, моделът включва допълнителни фактори) и сегментиране на потенциалните посетители, след което да се търси потенциалния брой във всеки от получените сегменти.
Засега имаме посетители от страната и чужбина, а lil предлага да се търси бизнес срещу лежър посещения. Това със журналистите е много ценно - сигурно са доста, но от друга страна, не съм сигурен, че те си плащат билетите.
Между другото, lil, забравих да ти благодаря за перфектната сегментация на електората - по-точно не можеше да бъде
Branco, какви данни имаш за миналите олимпиади?



Тема Re: demand estimation методологиинови [re: borko]  
Автор lil ()
Публикувано12.11.03 19:20



Мисля, че двата подхода не само може, а е добре да се обединят. Сегментирането също: local-leisure, international-leisure, business. Да го определем всичко това като туризъм – става по-възприемамемо.
Бизнес – екстраполация от минали олимпиади и други големи спортни събития + данни за развитието на спорта като бизнес (напр., брой хора, работещи в спорта), развитие на спортните медии.
Местни не-бизнес посетители- данни за посещение на спортни състезания и всякакви други изследвания, това е най-лесната част.
Чужди не-бизнес посетители –
- страни от региона – нагласи и данни за пътувания за спортни състезания, туристическа активност и данни за туристически пътувания изобщо и в съответната страна (брой, времетраене, тип (еко, културен и т.н), време на годината (дали съвпада с отпуските),
- други страни – само по минали данни.
Разбира се, най-ценно ще е ако има подобни изследвания за минали олимпиади: кой, защо и откъде е дошъл.



Тема Към Бранконови [re: branco]  
Автор lil ()
Публикувано19.11.03 12:24



Ако не те мързи много, драсни два реда какво си предложил и как е било оценено, мисля, че ще бъде любопитно и за другите.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.