Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:59 26.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Социология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Търся литературанови  
АвторAни (Нерегистриран)
Публикувано06.10.03 18:10



Търся литература на тема: математически методи в хуманитарните науки

Под "литература" разбирам: в печатен или елекронен вариант (т.е. по възможност заглавие, автор и година на издаване в единия случай и линк - в другия, така че да мога да си ги намеря)

Под "на тема" разбирам: всичко което касае математическите методи в хуманитарните науки (например: представяне на метод, доказателство, описание на приложение на метод, резултат от приложение на метод, ако е изрично обяснено как се е стигнало до такъв резултат, критика на метод, общи размишления върху математическите методи в хуманитарните науки и т.н.)

Под "математически" разбирам: всякакви видове математика (не само статистика, а например анализ, алгебра, логика и т.н.).

Под "хуманитарни" разбирам: всякави видове хуманитарни науки (не само социология, а например психология, история, филология и т.н.), а също и по-общи икономически науки)

Приемам книги на всякакви езици - ако много ми потрябва все ще намеря как да си ги преведа. Не се притеснявайте да ми казвате и за книги, които ви се струва, че сигурно ги знам - аз все още съм в много начален стадий на търсене, така че вероятно всяка книга ще ми е непозната.

Така че ако знаете такива книги/статии ще съм ви много благодарна ако ми помогнете да си събера малко материали.



Тема Re: Търся литературанови [re: Aни]  
Авторborko (Нерегистриран)
Публикувано07.10.03 10:39



Basi. Pyrvoto izrechenie beshe dostatachno. Nie da ne sme maloumni.

A po povod literaturata: predlagam ti da zapochnesh ot tuk -


Otidi na "Search&Download Papers", a sled tova vliavo ima "JEL Topic List"



Тема Re: Търся литературанови [re: borko]  
АвторAни (Нерегистриран)
Публикувано07.10.03 11:22



Мерси

Извинявам се, ако съм била прекалено подробна... нямах намерение да ви обидя, просто искам да събера възможно най-много и разнообразна информация...



Тема Re: Търся литературанови [re: Aни]  
Авторxapи (Нерегистриран)
Публикувано07.10.03 15:16



Не подценявай българските библиотеки - отиди в Народна - там по систематичния каталог можеш да изровиш няколко класически книги на английски, немски и руски от 60-70 години. Вярно че са стари, но не случайно са "класически". Супер ценни са, особенно по отношение на количествените изследвания. Пробвай в систематичния каталог на термина "статистика"

Отиди и до библиотеката на Института поо социология - БАН.
ул. Московска 13А

Има няколко стари книги, но и 10-15 нови - поръчвани по разни проекти през последните години и също си заслужават. Специално ти препоръчвам:
"Research methods in social sciences"
"Статистика"

въобще питай библеотекарката



Тема Re: Търся литературанови [re: Aни]  
Авторbranco (Нерегистриран)
Публикувано07.10.03 20:21



J.C. Charlesworth. (1963). Mathematics and the Social Sciences. Philadelphia: American Academy of Political and SOcial Science.
tam specialno ima edn astatiya "Use of mathematics in Sociology".

Inache: network analysis tipovete v sociologiyata i iknomikata v momenta rabotiat izkliuchitelno s graph theory; literaturata veche e ogromna;

kato cialo, Microeconomics avtorite sa # 1 shto se otnasia do matematichesko modelirane na kakvoto i da bilo, sic; # 1 uchebnicite sa na Mas-Collel i/ili na Varian; sashto i chieng - "fundamental methods of mathematical economics"
matematika naturally e nai-veche analiz (calculus);

po princip moga da ti pratiya vsiaka statiya po temata ot koeto i da bilo major spisanie, no ako znaesh kakvo ti triabva; za sazhalenie niama da mozhesh da si tarsish sama t.k. vse pak niamam izlishni accounti



Тема Re: Търся литературанови [re: branco]  
АвторAни (Нерегистриран)
Публикувано10.10.03 15:58



еех, не съм толкова напреднала че да търся определена статия... само се запознавам с материала

Така че много ти благодаря за информацията, пък ако случайно ти попадне някоя интересна статия може да ми я препратиш, а? (например особено ми е любопитно как прилагат графи в хуманитарните науки... може би защото по принцип си падам по графи, доста повече отколкото по интеграли, например :-)... пък и графовете не са за изхвърляне :)))



Тема Re: Търся литературанови [re: Aни]  
Авторbranco (Нерегистриран)
Публикувано11.10.03 01:32



амъ ти се е скапал емайла пъробвах да ти пратя едни неща на @yahoo.com амъ се върнаха, е вярно че са 2 мб ;РР;

хехе, предлагането на графове е доста нееластично, шъ знайш, - и интегралите и производните този извод подкрепят



Тема Re: Търся литература [re: Aни]  
Автор VanDerGraaf (съзерцател)
Публикувано03.11.03 09:43



Здравей. Случайно погледнах темите в този клуб и въпреки че не съм социолог реших да отговоря на питането. Мисля , че тези книги ще ти бъдат полезни особено като систематично въведение:

1.Statistical Methods for the Social Sciences (3rd Edition)by Alan Agresti, Barbara Finlay ,Publisher: Princeton Univ Pr; (May 2, 1994)
ISBN: 0691034710

2.Designing Social Inquiry
by Gary King, Robert O. Keohane, Sidney Verba (Contributor) ,Publisher: Princeton Univ Pr; (May 2, 1994)
ISBN: 0691034710

Както споменах не съм социолог и затова не мога да гарантирам, че книгите ще отговорят на интересите ти. Струва ми се обаче, че са на добро ниво. Желая ти успех.



Тема Re: Търся литературанови [re: VanDerGraaf]  
АвторAни (Нерегистриран)
Публикувано03.11.03 14:15



Много благодаря :-)
Точно такива отговори най-много отговарят на интересите ми :-), аз също не се занимавам само със социология, дори бих казала, че социологията най-малко ме интересува. По ми е интересно как другите хуманитарни науки съчетават математиката със заниманията си.



Тема Re: Търся литература [re: VanDerGraaf]  
Авторbranco (Нерегистриран)
Публикувано04.11.03 01:39



thumbs up i za dvete references; osobeno za vtorata ; inace parvata ne sam ia chel no Agresti si e vsepriznat stats guru, taka che nesamneno e dobra

Designing Social Inquiry mnogo nashumia 90-te - dosta e sistematichna i prosto obiasniava kak funkcionira social sci reasoning-a - edva li shte ti donese niakakvi mega insightful prozreniya, no sas sigurnost e edin ot primerite za 'state of art'; i btw. ne si zadava nikakvi eksistencialni vaprosi




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.