Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:19 18.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Социология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Marketing researchнови  
Автор Avtorski kolektiv ("Сам&Другия")
Публикувано23.07.02 20:23



Маркетингът е голяма работа! Не разбирам защо никой не е поставял тази тема за обсъждане!!! Прегледах да си припомня целия архив и не видях нищо друго освен 'маркетинг в интернет', 'маркетинг в интернет' и пак 'маркетинг в интернет'..., ами кога ще живеем, бре?
Е, сега някой ще се напери да защитава маркетинга в мрежата и колко жизнено важен е той за нашаго болгарина, ами айде нека се пери, само дето тези работи са още далеч от нас. Да не съм голословен - знаете ли колко са се повишили продажбите на МУРА от рекламата и в abv.bg, или дори колко артикула са продадени чрез нета? Щото аз не знам, ама предполагам, че не са много!
Та ще ми се да пиша за онези проучвания (абе дето ги води Живко Георгиев) дето мериат пазара и представят българина като кльопаш обикновени вафли, наливащ се с Кола и търкащ се с новия мини-стук на Rexona (за подробности вижте в в-к. 'Капитал'), о забравих и Bonux, дето спестяваш пари като го ползваш - егати и нелогизма!!!
А по наште пазари пълно и с други нелогизми - KJS си мерят всеки ден пазара на вафли и изведнъж без реклама, без промоции, абе само с един гол ..., вафла 'Боровец' им лапа пазара под очите и се забива на върха до вафлите трепачи.
Абе за т'ва пишем, че без пазар ще триабва да се връщаме по времето на Хаджиевските книги, или пък след '89, когато от маркетинг нямаша нужда, щот българинът така здраво се завърна към натуралното производство, че още излиза оттам!



Тема Re: Marketing researchнови [re: Avtorski kolektiv]  
Автор branx (general fault)
Публикувано24.07.02 00:56



честно казано не ми стана ясно каква ти е болката ....

+ това не разбрах дали правиш разлика между маркетингови изследвания и маркетингови стратегии и ако да, кое по-точно от двете те вкисва ;-))) нито пък защо ;-)

все пак, това че пазарът на подобни услуги е недоразвит в бг не значи че не е пазар ;-))

що се отнася до цитираните от теб примери, незабавното увеличаване на продажбите в краткосрочен план понякога НЕ Е директна цел на определена кампания, за сметка на налагането на марката; да не говорим че не може да се мери в термините на *според мен*

и не на последно място, това че някой идиот решава да рекламира прах за пране ролки за коса в интернет все пак не е проблем на интернетъ ;-))

--
It's deja vu all over again...!


Тема Re: Marketing researchнови [re: branx]  
Автор лeтящa (ами...лети!)
Публикувано25.07.02 14:27



напълно съм съгласна с теб, само с едно съм крайно несъгласна!

"незабавното увеличаване на продажбите в краткосрочен план понякога НЕ Е директна цел на определена кампания" - увеличаването на продажбите в КРАТКОСРОЧЕН ПЛАН ОБИКНОВЕНО НЕ Е цел, не само ПОНЯКОГА...

една кампания никога не може да покаже истинския си уфукт в краткосрочен план... пък и постигнатото за кратко време, обикновено си остава за същото кратко време, т.е. няма по-дълготраен резултат



Тема Re: Marketing researchнови [re: branx]  
Автор Avtorski kolektiv ("Сам&Другия")
Публикувано26.07.02 22:32



Bolkata mi, 4e vse o6te moga da si izraziavam 4uvstvata. :) Kato niakoi hora v kluba, koito pi6at pod vazdeistvie na hubavite emozii. I az sam edin ot tiah :) Ama stiga lirika, aide malko marketing!

Da, pravia razlika mejdu маркетингови изследвания и маркетингови стратегии i dosta 4esto pravia vrazkata mejdu im. Eto malko primeri za strategii, ili da gi nare4em 'osnovni kontzepzii na marketinga':
1. Sunny beach. Diskoteka "Mania" sam. Haresvam si mazka i otivam pri neia, obra6taiki se s dumite "az sam magiosnik v legloto!" K'vo e t'va? Ami tova e Direct Marketing.
2. Sunny beach. Diskoteka "Mania" s priateli. Haresvam si mazka i edin ot priatelite mi otiva pri neia i i kazva "toi e magiosnik v legloto!" K'vo e t'va? Ami tova e Advertising.
3. Sunny beach. Diskoteka "Mania" sam. Haresvam si mazka i otivam pri neia kato i iskam telefonnia nomer. Sled den i zvania i i kazvam "az sam magiosnik v legloto!" K'vo e t'va? Ami tova e Telemarketing
4. Sunny beach. Diskoteka "Mania" sam. Haresvam si mazka i razbiram, 4e ia poznavam. Otivam pri neia i i opresniavam pametta s dumite "pomni6 li, 4e sam magiosnik v legloto? " K'vo e t'va? Ami tova e Customer Relationship Management
5. Sunny beach. Diskoteka "Mania" sam. Haresvam si mazka. Stavam opraviam si drehite, pri4eskata, 4erpia ia pitie, vdigam i padnalata 4anta, davam i ogan4e i mejdu drugoto i kazvam "az sam magiosnik v legloto!" K'vo e t'va? Ami tova e Public Relationship.
6. Sunny beach. Diskoteka "Mania" sam. Hubava mazka se doblijava do men i mi kazva " 4uh, 4e si bil magiosnik v legloto". K'vo e t'va? Ami tova e Branding....

i taka do kraia na liatoto... ili dokato se razbere kolko sam magiosnik (ha-ha)!

Problem sa mi izsledvaniata, estestveno! Kak 6te mi ot4ete6 4rez izsledvane pazara na konsumiranata bira po zavedeniata? 6te gi pita6: 'Abe ti kato be6e na diskoteka, pomni6 li kolko izpi?' ili 6te hodi6 pri barmanite s menzuri? Skofti primer, ama tam mi e problema (i sigurno, 4e sam 4el malko!!!). 4eta Kapital i se 4udia - Gallup dava uveli4enie na konsumatziata na edik'vo si, t.e. pazara se vdiga, Gfk obratno! E k'vo stava tuka? Nali i dvete praviat potrebitelski marketingovi izsledvania? Ta problema mi e kak da hvana edin pazar s nai-dobria metod za izsledvane (ne 4e sam se iurnal)!
Ili da broia horata po sfetofarite, za da mogat OMV da si slojat benzinjiinitzata na miasto! Ne dai se boje ot Sofiiska voda praviat niakade po patia remont!

Ei sega utrepah edin swisser ot programa PHARE v yahoo.chess, koito mi naliva6e mozak, 4e gypsitata (abe mangalite) bili nai-gotinoto, 4isto, no problemno ne6to na zemiata. ....A az kak da izmeria pazara na takiva zadrastiniatzi?



Тема Re: Marketing researchнови [re: лeтящa]  
Автор Avtorski kolektiv ("Сам&Другия")
Публикувано26.07.02 22:52



Eh, da mojeh i az da letia.................
Egati i saglasieto mejdu dvamata breiii.............kato v Simeon-tzarskoto-pravitelstvo!!!
E, malko sam nerven i prastite sami pipat klavi6ite.............
Ne moga da razbera za6to si tolkova kategori4na v tova 'увеличаването на продажбите в КРАТКОСРОЧЕН ПЛАН ОБИКНОВЕНО НЕ Е цел, не само ПОНЯКОГА... '? Az ne razbiram ot tazi tematika i zatova sam ia predlojil za obsajdane. Nali, koito ne znael, hodil do Tzarigrad da pita, ili ne6to takova....ama toia deto otgovaria mai me obarkva pove4e i toku vij sam se ozoval v Diarbekir....
E li pak za tova: 'една кампания никога не може да покаже истинския си уфукт в краткосрочен план... ' - vsa6nost s tova i az sam saglasen - ne moje, 6toto ako ne napravi barzite pari ot na4alo, o Isuse, kakav efekt, mai 6te stane kato onaia grupa deto efekta go pravi obraten, nali si ia slu6ala? Kompaniata 6te falira i t'va e, a ti 4akai efekta....
A za prednoto 'не само ПОНЯКОГА... ' niama ni6to da kazvam, ti prosto zapitai Kamenitza (ili onia deto s den godina hraniat) po vaprosa, a ako ne se seti6 k'vo da gi pita6, pitai men, za da ti kaja!
Ina4e sam mnogo mil 4ovek!



Тема Re: Marketing researchнови [re: Avtorski kolektiv]  
Автор branx (general fault)
Публикувано27.07.02 06:21



Problem sa mi izsledvaniata, estestveno! Kak 6te mi ot4ete6 4rez izsledvane pazara na konsumiranata bira po zavedeniata? 6te gi pita6: 'Abe ti kato be6e na diskoteka, pomni6 li kolko izpi?' ili 6te hodi6 pri barmanite s menzuri?

ми от воле се сещам за две опции, предполагам че има купища повече:

1. дистрибуторите могат да ти предоставя достатъчно подробни данни кое в какви пропорции в какво канали се налива

2. ако имаш някаква причина да се фокусираш изключително върху заведенията пак не виждам особен проблем да си направиш извадка и да ги тормозиш

3. не на последно място, макар и спомените на респондента да са доказано ненадеждни особено що се отнася до действия/събития в близкото минало, все пак са си легитимен източник на информация (особено за регулярни действия); освен това има приемливи методи които да коригират изкривяванията в отговорите



Skofti primer, ama tam mi e problema (i sigurno, 4e sam 4el malko!!!). 4eta Kapital i se 4udia - Gallup dava uveli4enie na konsumatziata na edik'vo si, t.e. pazara se vdiga, Gfk obratno!

еми различни методики могат да произвеждат различни резултати; трудно могат да се оценят от гледна точка на абсолютни критерии; все пак има значение кой е възложителят и какви са конкретните цели и параметри на изследането; не е изключено и двата резултата да са съвсем легитимни; не е изключено и двата да не са ;-))); нали за това все пак има public space ;-)))

E k'vo stava tukaTa problema mi e kak da hvana edin pazar s nai-dobria metod za izsledvane (ne 4e sam se iurnal)!

и няма такова нещо като *най-добър метод* - от вафли до петрол все пак има разлика; от потребителски до потребителски сегмент - тоже
маркетинг рисърч-а все пак е преди всичко оптимален trade-off между приемлива надеждност на методите и резултати, които служат за база на бизнес решенията; като това обикновено трябва да се постигне в рамките на определени бюджетни ограничения и за кризисно кратко време; така че не може да очакваме да е източник на вечна мъдрост ....

Редактирано от branx на 27.07.02 06:24.



Тема Re: Marketing researchнови [re: branx]  
Автор Avtorski kolektiv ("Сам&Другия")
Публикувано29.07.02 17:55



Да приложим методите, за които 'от воле' се сети:

1. Знаеш ли колко са дистрибуторите на бира само в София (която няма как да подминем в изследването)? Ами нали по-често самите те са поръчителите! Всъщност на това майната му - само че идва най-важният проблем - на мен не ми пука за това колко се зарежда, а колко се изпива. Иначе направо щях да ида при производителя, който пък сам си води такава статистика.

2. Заведенията ги тормозя и в това проблема е нулев, защото това се прави. Но е неприятно, най-вече за тях, което води до лъжи!

3. И аз стигнах до това, но когато склерозата (волно или неволно) на респондента надделее, тогава стигаме до 'приемливи методи които да коригират изкривяванията в отговорите'.... и както казваше Живко Георгиев, данните са свещенни, в тях не се пипа....., мерси все пак, ама егати и решението!

За долните редове, благодаря! А знаеш ли що е плява?
Все пак едва ли щях да знам какво значат изброените 5 забавни точки в предното мнение, ако не бях наясно с писаните в твоя отговор неща. Пишейки, че не съм чел всъщност гнусно излъгах! За което се чувствам гузен (ха и то в България!)!

Бих се възползвал от нещо полезно в интернет, ако знаеш/знаете!



Тема Re: Marketing researchнови [re: Avtorski kolektiv]  
Автор branx (general fault)
Публикувано29.07.02 19:16



*данните са свещенни, в тях не се пипа.....*

пълни глупости - няма *забранена* операция с данните, стига да е документирана

да не говорим че от повечето бази данни не може да се извлече смислена информация ако преди това не бъдат коригирани и/или трансформирани

---
Learning is not compulsory. Neither is survival.


Тема Re: Marketing researchнови [re: branx]  
Автор Avtorski kolektiv ("Сам&Другия")
Публикувано29.07.02 19:40



Ха-ха, ето как стигнахме до проблема Галъп-Гфк: Пипаме си данните и си конфигурираме пазарите, както си искаме - ха-ха, НауХа!

Кой говори за принуди...?



Тема Re: Marketing researchнови [re: Avtorski kolektiv]  
Автор branx (general fault)
Публикувано30.07.02 08:06



така ли стигнахме до проблема Галъп-ГФК?

---



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.