Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:38 24.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Социология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Recombinant Property in east European Capitalism,нови  
Автор all_loosersМодератор (looser)
Публикувано08.11.01 18:37



Аре тва е един подарак от Навлек, ама не се е сетил да го пусне в основното дърво - за подробности - бегайте в тема Икономическа социология за начинаещи.



Recombinant Property in east European Capitalism, David Stark


Click HERE! Click THERE! Click ANYWHERE!!!

Редактирано от all_loosers на 11.02.02 05:38.



Тема Re: Recombinant Property in east European Capitalism,нови [re: all_loosers]  
АвторMAHДA (Нерегистриран)
Публикувано12.11.01 12:20



поставила съм въпрос в тази тема
може ли да ми отговориш като се интересуваш толкова от икономическа социология
за да не те карам да влигаш там, мога да си повторя въпроса тук
защо трябва да има такова нещо
цялата икономика може да се обясни и без да се меси социологията с нейните абстрактни модели
пазарът сам обяснява всичко
е, мерси, ако нямериш за нужно да отговориш



Тема Re: Recombinant Property in east European Capitalism,нови [re: MAHДA]  
Автор all_loosersМодератор (looser)
Публикувано12.11.01 12:28



първо - не се интересувам от икономическа социология :))) Изкарах този адрес, защото статията е много добра и автора си ми харесва от край време :)

Като си говорим за абстрактни модели - не ме убеждавай, че икономическата теория не разботи с абстрактни модели :) може би бъркаш прагматично ориентирани дисциплини с теоревтично ориентирани, а такива май има и в социологията и в икономиката...

А дали трябва соьциология за да разберем икономиката... Ами тва е абсурден въшрос. Мисля че подобни въпроси никой отдавна не си задава :)) Няма чисти дисциплини и да се питаме абе требе ли ни социология или не ни требе ми прилича на махленски спор.

Click HERE! Click THERE! Click ANYWHERE!!!


Тема Re: Recombinant Property in east European Capitalism,нови [re: all_loosers]  
АвторMAHДA (Нерегистриран)
Публикувано12.11.01 13:58



малко грубичко от твоя страна...не мислиш, ли
това, че отричат абстрактните твърдения в социологията, не означава, че ги приемам в икономиката
авторът без съмнение е добър, може би дори си преглеждал последната му книга, публикувана с Ласло Бруст, издание на Централно европейския университет..добра е
освен това, не съм казала, че може да има разграничение между различните науки....просто се замислям, защо трябва да има много дсициплини за едни и същи неща.....вероятно да се оправдаят нови предмети по университетите
е, това е засега, имам и много да добавя, но.....ще видим



Тема Опит за обяснениенови [re: MAHДA]  
Авторlava* (Нерегистриран)
Публикувано12.11.01 20:23



Колежке,
има една книга с христоматиен характер - Икономическа Социология на Т. Чавдарова.

Там доста подробно и систематизирано са изведени всички причини /и следствия/ от появата на Икономическата социология като научно направление!
Не че и тук не можем да дискутираме, но ти го препоръчвам като полезно четиво!
Иначе - защо не се замислиш в/у въпроса дали голяма част от икономическите процеси, протичащи от края на 70-те години насам могат да се обяснят с ,,чистите" модели на икономиката?



Тема Re: Recombinant Property in east European Capitalism,нови [re: MAHДA]  
Автор navlek (непознат)
Публикувано13.11.01 03:25



niama po-'tezhko' regulirana sfera na moderniya zhivot ot "pazara".

'chistite pazarni principi' ne sa, i ne mogat da se sluchat nikade; vsiako "pazarno" otnoshenie e oposredstvano ot socialni structuri

tova ne otmenia stoinostta na principite na mainstream ikonomikata, vrazkite mezhdu klasicheskite promenlivi sa si nalice i ne sa se vidoizmenili :) (ne sa martvi, savsem zhivi sa i v momenta rabotiat varhu drug, ne chak tolkova ambiciozen proekt )

problema e che predimno s formuli i niakolo funkcii, naprimer ne mozhesh da obiasnish zashto, neka vzemem edin 'prost' primer, Rusiya i Polsha varviat po radikalno ralzichni traektorii na ikonomichesko razvitie, vapreki che prieha pochti identichni paketi ot ikonomicheski reformi prez parvata polovina na 90-te.

imash nuzhda ot ikonomicheska sociologiya, za da razberesh kak se constituira fenomenat pazar; zasega ne e registriran sluchai na zarabotvane na pazar sled izchistvane na shumove kato "prehod", "darzhavna namesa", "cennostni saobrezheniya pro opredeliane na pazarnoto povedenie" i t.n.

niako elstremisti se opitvat da obiasniat i fenomeni, podobni na gornite s pomoshtta na ikonomicheski principi, no za sazhalenie..... predpostavkite sa prekaleno prosti (bez da sa abstraktni kato principite, za chiyato baza sluzhat) i poradi tova - ireleventni sami po sebe si

Редактирано от navlek на 13.11.01 03:33.



Тема Re: Recombinant Property in east European Capitalism,нови [re: navlek]  
АвторMAHДA (Нерегистриран)
Публикувано14.11.01 16:43



Оценявам бележките ти по открития от мен въпрос
Ако както става въпрос се опитаме да открием чистия, по Веберов смисъл, модел на пазарната икономика, без съмнение не може да твърдим, че той се контриура
той просто може да се разглежда, но не и да се създава
без съмнение, държавната намеса не може да се разграничи от сегашния вариант на пазар, тъй като прекалено много са заинтересованите от тази намеса, затова и трудно може да се избегнат привилегии и преференции, които чрез политически натиск могат да гарантират пазари на компании, считани за приоритетни и значими за националните интереси
така, както до момента се откри дискусия, излиза, че не може да се разбира пазарът, ако не се разбира през понятията икономическата социология
трудно ми е, съжалявам, но не успях за момента да прегледам книгата, която ми препоръчахме, да ви убедя, че икономиката не означава обстрактна формула, която се опитва да обясни защо някой избира тази стока, а не друга
ако прегледате Хайен или Мизес, например, няма да намерите нито формули, нито абстракни твърдения, а обяснения и констатации, които може би влизат и в т.нар. икономическа социология



Тема Re: Recombinant Property in east European Capitalism,нови [re: MAHДA]  
Автор all_loosersМодератор (looser)
Публикувано30.11.01 01:01



Приемам упрека за грубост :( Честно казано с грубост компенсирам образователен дефицит :) Надявам се - приемаш извинението :( опттеглям мнението си и се надявам да продължите коментарите си с навлек, най-малкото, защорто са ми интересни :(

Като принос в дискусията ще вкарам само следното. В момента нещата ме интересуват от една изкл/чително прагматична гледна точак [заменил съм дисциплината със служебна харакетиристика :)]. а мен, а и за всеки друг на мое място нито една парадигма, дисциплина, инструмент, анализ, нямат никаква стойност, ако не комуникират пряко с оперативните ми възможности в краткосрочен и в най-лошият случай - средно-срочен план.

За мен е изкл/чително интересен "маркетинга на идеите" и/или условията на тяхното формиране. на мен ми трябва прложим модел, чрез който в джунглата от интерпретации, бързо и ефективно да разпозная работещия инструментариум, да изчисля разходите по внедряването и използването му и евентуално да го използвам. Ако такъв няма, най-разумното и оправдано нещо, което мога (а и от гледна точка разходи - трябва) да направя е да тегля една майна на джунглата, пренебрегвайки всички "съкровища", които може би се търкалят из нея.

Модел и механизъм в БГ няма. Или поне няма такъв, който да е достъпне за мен и хора в моята ситуация. От тук следва използването на повърхностни, но контрулируеми инструменти и порядъчната липса на въображение :(((

Click HERE! Click THERE! Click ANYWHERE!!!

Редактирано от all_loosers на 30.11.01 01:09.



Тема Re: Recombinant Property in east European Capitalism,нови [re: all_loosers]  
АвторMAHДA (Нерегистриран)
Публикувано07.12.01 17:38



Трудно може да се каже, че има модел, които да може да се прилага към всички ситуации. Щом като работиш в тази област, сам вероятно знаеш, че в едни ситуации работи едно, в други- друго. Затова и мисля, че няма модел, които да ти потскраже как да избереш най-добрия модел, ако не знаеш поне между какво избираш.
Съвсем наскоро се срещнах със странни разбирания сред т.нар. дисциплина, макар и да са много коментарите дали може да има въобще такава, публична администрация. Там се разглежда както това, което ти поставяш като тема: как да се вземе решение, което да не налага разходи за преглед на всички възможни решения, приложими за проблема, без да се отрази на резултатите. Та там, някакъв съвестки професор, с публикация от 70-те, които измислил, явно след дълго мърдене, как да стане това. Неговото предложение е да се вземат двете крайни решения и едно по средата. Ако там не е подходящото решение, може да се разгледат още две, тези между средата и крайните и т.н. Интересно как може да знаеш кое решение е посредата, ако не знаеш какви са ти и не ги класираш по избрани критерии. Но явно този инженерен подход се харесва, след като се цитира в учебници. Мисля, че не може да знаеш какво е правилното решение, преди да си изпитал максимално, след като оцениш опита. Може би това е част от отговора.
Дано това поднови дискусията, от която заради нечия грубост се бях отказала. Но кои знае...



Тема Re: Recombinant Property in east European Capitalism,нови [re: MAHДA]  
Автор all_loosersМодератор (looser)
Публикувано08.12.01 09:50



Коментарат е много точен, но явно аз не съм се изразил точно :((
Имам предвид не толкова, че търся ТАКЪВ модел, а че това са условията на търсене на модели и правилата с които се съобразявам... А иначе за универсален модел - зарежи, не съм си и мечтал :)) Но все пак, посочените условия, са "универсални" за бизнеса в бг в момента. Или поне за средния бизнес. Големия бизнес може да си позволи други схеми :(

Click HERE! Click THERE! Click ANYWHERE!!!

Редактирано от all_loosers на 08.12.01 09:52.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.