Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:02 26.09.24 
Градове
   >> Смолян
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема ПЕРЕЛИКнови  
Авторжoщъль (Нерегистриран)
Публикувано05.03.07 20:37



Какво мислите за плановете за Перелик?Разбира се,един ще каже ДА, друг-НЕ,на всички не може да се угоди и каквото са решили,ще го направят,ако им излиза сметката...



Тема Re: ПЕРЕЛИКнови [re: жoщъль]  
Авторaнди (Нерегистриран)
Публикувано09.03.07 10:55



60% на 40% съм ЗА проекта!!! Неизвестното крие много въпроси. Има риск.





Тема Re: ПЕРЕЛИК [re: жoщъль]  
АвторЖOЩЪЛb (Нерегистриран)
Публикувано10.03.07 17:20



Мислиш ли,че имаш достатъчно инфо или сам/а можеш да прецениш какво и как ще стане,което да ти даде възможност да бъдеш 60 на 40?Могат ли всъщност да бъдат пресметнати всички плюсове и минуси?Банско дали е добър пример,може ли да бъде повторен неговия успех, с или без "?Има ли достатъчно потенциал района ,с оглед на все по топли и безснежни зими?Аз засега съм 50 на 50 итрябва да мръдна нанякъде.Не че има значение аз или ти какво мислим,но ако може да знаем какво да очакваме.



Тема Re: ПЕРЕЛИКнови [re: жoщъль]  
Автор zelenikavia_andi ( Родопите!)
Публикувано11.03.07 01:34




Това е единствения път за развитие на нашия град със затихващи функции! Колкото и да ни ни се ще, тази перспектива е по-добра и по-малко тъжна от тази, след години все по-малко хора да се раждат и остават в Смолян. За това тъжно и безперспективно бъдеще децата ни ще обвиняват нас съвременното поколение за пропуснатия шанс. В Смолян освен туризъм никаква промишленост не може да се развива , такава, че да даде поминък на достатъчно много хора. За снега мисля, че няма основание за притеснение. Швейцарски и австрийски банки няма да застанат зад гърба на инвеститор по такъв голям и изискващ огромни средства проект, ако не проучат в детайли климатичните условия и тенденции в региона, за който се готвят да финансират! Още повече, че ще се набляга изключително много на летния планински туризъм - конен,mountain bike, яздене, голф, екотуризъм, бизнес туризъм, селски, етнографски, културен, пещерен, алпинизъм и др. Ами да не би да нямаме какво да покажем в Родопите . Културния туризъм по света може само да ни завижда ! Почваме с Орфей, а тука имаме също и хокерни погрбения от Халщатската култура, за които американците си трошат краката /на Гела/!? Много са и средновековните крепости и стари къщи, а да не говорим за десетките неразкрити тракийски светилища /на връх Ком/, тъкмо ще се създаде повод да ги проучим. Всичко това като заработи в синхрон мисля няма спор, че ще бъде само в полза на населението от нашата хубава планина! Ще се развият занаятите. Селският и агротуризъм са разноовидности на алтернативния туризъм.Характерен за него е престой в селска къща или устроен в близост къмпинг, друга настанителна база, контакт с домакините, достъп до стопанството. Той може да се яви като преминаващ , т.е. престой в рамките на обиколен тур или като стационарен - от 2-3 дни до 1 седмица. И в двата случая туристите очакват да се включат в ежедневието на домакинството: беритба на плодове и зеленчуци, билкки, приготвяне на традиционни ястия, включване в обичаите и празниците на района, наблюдение или обучение в местните занаяти, фолклорни и земеделски традиции. Ех, колко гайдари ще имат работа, а и колко чевермета ще се изядат тогава! Само това ни стига!
Тези дейности обикновено се допълват с различни видове активен или културен туризъм (пешеходен, планинско колело, посещение на манастири, музеи, археологически и други забележителности).
Да не говорим за хита на запад балнеолечебен туризъм. Ами има толкова много извори, които в недалечното минало са били експлоатирани рационално, но днес не функционират в капацитета в който биха могли /визирам Беденски бани да с. Беден, а там има и крепост, която чака реставрация/ и мн. други атрактивни места мога да спомена. Де да се изчерпваха възможностите на района ни само с това.
Още повече, че трябва да се има в предвид, че от гледна точка на екологията, за да не се замърсява ок.среда се проектира не лифт до върха, а железница, която ще е хем по евтина, хем по- бързо подвижна, защото ще е подземна. Капацитета и е 6 000 души на час.
Ами да не би в Швейцария, където в почти всеки град има такива железници, които са по канадски образец, да не се слави като най-чистата в екологично отношение страна???
Да не говорим за възможността рано или късно да се отворим и за излаза на бяло море. О-о-о-о-о! Направо ще ме заболят пръстите да пиша за близостта на това толкова близко и желано от хиляди туристи море, които в рамките на час - час и половина могат да се озоват и разнообразят в прегръдките на разтушителната прохлада на роженските ливади...!!! Мъка, мъка,мъка! Само да имаме късмет да стане! Дай Боже!
И това, ако не те е мръднало в полза поне на 59% - ЗА нема кво друго!?


Горо ле, горо зелена !
Видяхте ли това:

Тема ;)нови [re: zelenikavia_andi]  
Автор Hoвoбpaнka (...)
Публикувано12.03.07 11:29



Оптимист си ;)
Подземното (влакче) е по скъпо от лифта... и от спрайта...

Пампорово според мен е достатъчно... няма как липсата на товаз новото да навреди на селския и такдале туризъм...

Легитимирането на хаша ще доведе повече туристи от който и да е (ултра) проект... или поне на проституцията... екологично чисти са... на 100% ;)

Аман от бетон...



Тема Re: ;)нови [re: Hoвoбpaнka]  
Авторandi (Нерегистриран)
Публикувано12.03.07 22:02



На Пампорово са му достатъчни само хотелите, но не и спортните съоръжения. Липсва му мащаб за да стане повече популярен! Селския туризъм ще спечели с това, че ще бъдат създадени условия за такъв, чрез изграждането на необходимата инфраструктура, необходима за всякакъв вид туризъм и чрез рекламата на региона, за който за съжаление малко чужди туреоператори знаят. Тва е... Съгла си се, че никой туруст няма да тръгне по калдъръмените пътища за Родопите да троши пари.
А оптимизма и вярата е черта, която ни стимулира да вървим напред, да се борим! Равнодушието и безверието ни кара да тъпчем на място! С песимизъм нищо не можеш да постигнеш Новобранка, а още по малко с проституция и хашиш! Типични мисли на песимист прозират от твоите думи! Много ретроградно! Кофти.





Тема Re: ;)нови [re: Hoвoбpaнka]  
Авторaнди (Нерегистриран)
Публикувано12.03.07 22:09



А пък за железницата, К.Асенов пред общинския съвет заяви, че са решили изграждането на такава, защото изисква по-малко капиталовложение от кабинков лифт. Незнам на теб или на него да вярам, но и двете са добри!



Тема Re: ;)нови [re: andi]  
Автор Hoвoбpaнka (...)
Публикувано13.03.07 10:52



Цък...
Гледах репортаж за предпочитани дестинации на българина за Великденска почивка... Чужбина... конкурентни цени, инаквао-някакво... Черноморските ни курорти празни... Строителни площадки, бетон... Малкото ни незастроени места из нашия бряг ще изчезнат... честитка. В същото време хотели за продаване... бол. Цената за нощувка при баба Рада на морето се изравнява с таз на хотел две звезди... Хубаво ама не!
Погледни на природата ни, като на капитал. Виж как евтино го харчим. Не съм песимист.
По-по-миналата събота в Смолян, 15 ч. следобяда 2/3 от магазините на главната бяха затворени... разгара на "сезона". Улиците пусти... гарвани и бесило липсваха... Де са туристите? В България вече има нещо наподобяващо средна класа... а ти чакаш гърча да дойдат из нашенско... Внос руси и украинци без бандероли... има - наздраве.
И какво ми е регресивното? И какви спортни съоръжения? Бобслей? Ще ида на планина да ме забутат под земята в железница! Данке тук си имаме една!
За леките наркози и проституцията, убеждението ми е отколешно... Това е начин да се легализират, облагат, контролират суми, които така и така текът... към нечий джоб, но не и към държавния... Прецедент има, може да му направим ревизия просто и да го повторим... тогава ми е бедна фантазията посещаемостта на БГ-то. Инак, всеки да си пази щерката... мъ то и сега си е така... Създраве ;)



Тема Re: ;)нови [re: Hoвoбpaнka]  
Авторaнди (Нерегистриран)
Публикувано13.03.07 17:01



Смятам, че всичко това е временно явление в съвременната действителност, което уви нашето поколение е принудено да понесе на свой гръб. Аз не говоря от днес за утре или година или две или пет, че нещата ще се оправят. И по-рано споделените ми мисли са предизвикани от визията и идеята за бъдещето, че друг път за развитие няма, а кога ще се осъществи то и още повече как един Господ знае! Да се надяваме, че наистина нещата ще станат, така както са запланувани в първоначалния си вид без ново грандиозно строителство, а да се използва базата в Смолян. В чистия си вид, така както аз е одобрявам, трябва да се съгласиш, че идеята е приемлива! Ще поживеем, ще видим! Благодаря за плодотворния дебат!





Тема Re: ПЕРЕЛИКнови [re: zelenikavia_andi]  
АвторMитaka (Нерегистриран)
Публикувано13.03.07 18:07



Анди, много хубаво си описал всички възможности за туризъм в Родопите, но мисля, че с това изброяване наливаш вода във воденицата на противниците на СТЦ "Перелик". Точно това са и техните доводи. А именно, че в Родопите и в частност Смолян има огормни възможности за алтернативен селски, еко и агро туризъм и не са му необходими писти и лифтове, а чиста и непокътната природа.
Банско за мен не може да е добър пример. Има наистина страхотни съоражения и писти, но отливът на туристи, които не са скиори, търсещи еко и алтернативен туризъм, според мен е голям.
За големите европейски курорт в Алпите пък да не говорим. Всички ги познават като ски дестинации и в Сен Мориц и Кицбюел малко хора отиват за да се разходят по върховете пеша или да се запознаят с обичаите и бита на местните.
От друга страна си прав, че покрай ските и на много други места ще си оставят парите приходящите.
Така че има още да обсъждаме и да се убеждаваме "За" и "Против".
Аз като скиор в общи линии съм За "Перелик". Но нека погледнем нещата и от другата страна. Обичам и лятото да ходя по планините и ски курортите не са най-подходящото място за това занимание.
Със здраве




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.