Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:22 17.06.24 
Градове
   >> Смолян
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: текстовенови [re: brian24]  
Авторunreal (Нерегистриран)
Публикувано06.02.05 20:34



Интересуват ме ВСИЧКИ :))) родопски песни. Ако и имаш нещо готово сканирано, дай го на gsm@all.bg. Ще ти бъда много благодарен!
Жалко, че няма сайтове за такива текстове.



Тема Re: текстовенови [re: unreal]  
Автор brian24 (Кабадалията)
Публикувано24.02.05 15:21



С малко закъснение, но ... хубавите неща стават бавно.

е един доста богат ресурс с народни песни. е сборник с "Обрядни песни отъ язическо время. Упазени со устно предание при Македонско - Родопски-те Българо - Помаци. Собрани и издани Стефаномъ Ил. Верковичемъ 1874 г."
Събирач на песните е българският учител от Егейска Македония Иван Гологанов.
Песните са доста архаични и носят в себе си спомена за предхристиянски времена. Това е изключително рядко срещано явление в българския фолклор.
Самият сборник от самото си излизане е обект на дълги спорове относно истинността на песните. Доста учени са на мнение, че не е възможно да се запаметят толкова дълги песни, някои са по 1000-1500 стиха. Но напоследък се чуват все повече гласове за това, че песните, ритмиката на стиха, диалектът и фолклорният материал са абсолютно автентични. Повече за това - . Коментар за сборника може да намерите и .

За съжаление повечето от песните са се изгубили от песенния ни фолклор.
Жалко е, защото това е наистина едно безценно богатство.
Докоснете се до него.

Това КАФФЕ взе да ми нагорчава. Един билков чай, моля!

Тема Re: Текстовенови [re: Meчът нa Aвrycтa Tpa]  
Автор brian24 (Кабадалията)
Публикувано25.02.05 10:44



С малко закъснение, но ... хубавите неща стават бавно.

А

е един доста богат ресурс с народни песни. е сборник с "Обрядни песни отъ язическо время. Упазени со устно предание при Македонско - Родопски-те Българо - Помаци. Собрани и издани Стефаномъ Ил. Верковичемъ 1874 г."
Събирач на песните е българският учител от Егейска Македония Иван Гологанов.
Песните са доста архаични и носят в себе си спомена за предхристиянски времена. Това е изключително рядко срещано явление в българския фолклор.
Самият сборник от самото си излизане е обект на дълги спорове относно истинността на песните. Доста учени са на мнение, че не е възможно да се запаметят толкова дълги песни, някои са по 1000-1500 стиха. Но напоследък се чуват все повече гласове за това, че песните, ритмиката на стиха, диалектът и фолклорният материал са абсолютно автентични. Повече за това - . Коментар за сборника може да намерите и .

За съжаление повечето от песните са се изгубили от песенния ни фолклор.
Жалко е, защото това е наистина едно безценно богатство.
Докоснете се до него.

Това КАФФЕ взе да ми нагорчава. Един билков чай, моля!

Тема Re: Родопски mp3нови [re: brian24]  
Авторpet5 (Нерегистриран)
Публикувано05.03.05 18:30



Много, много благодаря :-)) А някой да е чувал за Петьо Янев??



Тема Re: Петьо Яневнови [re: pet5]  
Автор brian24 (Кабадалията)
Публикувано06.03.05 09:54





Ето ти два линка към гайдарски сюити, изпълнени от Петьо Янев.
За съжаление имам само толкова

.




Съпроводът на някои от тези песни е също на Петър Янев.





Редактирано от brian24 на 06.03.05 09:59.



Тема Gordeq se,4e sum RODOP4ANKA!нови [re: Bъзxитeн]  
АвторAmi (Нерегистриран)
Публикувано06.03.05 19:39



Zdraveite!
Az sum rodop4anka,no jiveq v Sofiq i ve4e znam,4e nqma drugade kato nas!
Pozdravi!!!




Тема Re: Петьо Яневнови [re: brian24]  
Авторpet5 (Нерегистриран)
Публикувано06.03.05 23:12



Благодаря още веднъж страхотни са наистина!! А знаеш ли да ли мога да чуя някаде родопска музика на живо имам предвид концерти, вчера гледох по тв.Скат песни от Родопите браво на тази телевизия само тя остана не замърсена от помията каквито са разните му (бтв, нтв и т.н.)....какво става със събора на Рожен?? Бил съм с чужденци на Родопите мога да ти кажа че просто.....как да се изразя....просто не могат да повярват че има такова място и такива хора на Земята !! Не искат да си тръгват!!

Ако някой може да ми даде някаква информация относно бъдещи културни, музикални събития....благодаря предварително



Тема Съборанови [re: pet5]  
Автор тиrъp (Тигъртрон)
Публикувано06.03.05 23:37



трябва да е това лято към 27-28.08.

Добре дошъл, страннико. Пътеките днес са опасни.


Тема Re: Съборанови [re: тиrъp]  
Авторpet5 (Нерегистриран)
Публикувано08.03.05 22:30



aха, дано изнесат достатъчно информация преди това.
жив и здрав



Тема Бря Бря Брянови [re: brian24]  
Автор Filo (луд психопат)
Публикувано17.04.05 22:24



Ехей не съм вярвал че музичката дето съм качил на Дата ше предизвика такъв интерес. Тая вечер ше ви кача още малко пък като имам време ше има и още.



Мъжете правят пари, но парите не правят мъже!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.