Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:50 23.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Системни администратори
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Модемът на БТК блокиранови  
Автор alexrangelov (Aleks)
Публикувано16.10.08 12:00



Във фирмата , където работя сме на БТК АДСЛ Бизнес.. В последно време модемът на доставчика взе често да блокира. Политиката на фирмата е да не ограничаваме служителите откъм Интернет , но явно доста неща се стартират по компютрите и се достига пределният брой канекции /по форумите съм видял числа между 150 до 180/. Когато това стане - машинката на БТК иска да се рестартира.
Днес обаче това стана три пъти в продължение на половин час. Минах по компютрите /30-ина на брой/ и изключих всички Скайп-ове , месинджъри и мейл-клиенти и нещата се оправиха. Причината се изясни.
Понеже ще ми е трудно всеки път като нещата пак се влошат да обикалям по стаите , а все пак още не искаме да спираме нета - искам да попита :
- дали може да се разбере на кой компютър коя програма е стартирВАна с достъп до Интернет - Скайп , мейл-клиент , ИЕ ?
- дали може да се ограничава по някакъв начин броя на канекциите от един компютър /ако не може да се проследи предишния въпрос/ ?

Знам моралната страна на въпроса за ограничаване на достъпа до WWW и правим всичко възможно това да не стане ... но като се закачат 30 - ина компютъра и модема блокира - никой няма нет. Засега начина ще е с внимателни частични ограничения.

На въпроса - можем ли да сменим доставчика - не - скоро преподписахме с БТК.

10х

ПС. Сървъра е Вин2000



Тема Re: Модемът на БТК блокиранови [re: alexrangelov]  
Авторbsb_2 (Нерегистриран)
Публикувано16.10.08 15:27



Отзад напред. "На въпроса - можем ли да сменим доставчика - не - скоро преподписахме с БТК." Можете да го смените, и още как. Само трябва някой да си направи сметката кое струва повече - неустойката за разваления договор с БТК, загубеното време при наличието на проблем или необходимите вложения за решаването му.
Трудно е да се ограничи броят на връзките от компютър, а няма и нужда. Все пак проблемът е в общия брой на връзките, а не от един компютър. Ако някой остане след работно време, защо да не може да ползва повече връзки?
Не се сещам за лесен начин да се рабере какво е било пускано с връзка към интернет на различните компютри. Модемът, който е и рутер, дава информация за текущите сесии. Само че трябва човек да знае паролата за достъп до него. А и не е ясно дали, когато е блокирал, работи уеб интерфейсът за управление.
Виждам следните възможни технически решения.
- Слагате някакъв нормален рутер зад модема. В този рутер задавате ограничения за общия брой връзки и за скоростта - понеже съм чувал, че някои модеми издъхват и при висока скорост при ъплоуд.
- Пак слагате нормален рутер зад модема, а самия модем превключвате в режим bridge. Тогава може да понася много по-голямо натоварване. Това обаче няма да се понрави на БТК, ако разберат. А за да се намали вероятността да разберат, на практика се отказвате от поддръжка. За сметка на това хората твърдят, че нуждата от нея рязко намалява :) Не съм правил този номер, само съм чел как става.
- Минавате към нормален доставчик, но пак ще ви трябва рутер.
За някои от рутиращите функции може да се използва вградена функционалност на Windows 2000 server. За съжаление ограничаването на връзките не става без външен софтуер.
И в крайна сметка както и да го гледаш, трябва да се дадат още пари.
Все пак е хубаво като начало да се обясни на всички потребители, че поради технически проблеми е добре да намалят едновременно отворените сайтове. Пощенските клиенти не са проблем, тъй като те установяват връзка периодично и за съвсем кратко време. Месинджърите са по-неприятни, но пък част от хората ги използват за работа, тъй че не върви и те да се ограничават. Но все пак можеш да провериш настройките им и да ги направиш да се свързват само със сървъра, вместо да работят peer-to-peer - стига това изобщо да е възможно. И така остава хората да бъдат помолени да не стоят на 5 сайта едновременно. А междувременно обмисляйте колко пари сте готови да дадете за техническите решения.



Тема Re: Модемът на БТК блокира [re: bsb_2]  
Автор DUNE5 ()
Публикувано16.10.08 18:44



Фирмата ни е частна - бизнесменът не е готов да плаща излишни пари за неустойка.
И аз си мислех , че ще трябва рутер ... един старичък компютър няма ли да свърши работата да ограничава канекциите ? Само трябва да измислим и софтуера за тези рестрикции. Ти имаш ли идея коя да е тази програма за ограничаване ? И чрез рутер ли ще стане или върху сървъра ?

... и така остава хората да бъдат помолени да не стоят на 5 сайта едновременно...

Доста съм разговарял с нашите хора , ама явно не се получава.


10х



Тема Re: Модемът на БТК блокиранови [re: bsb_2]  
Авторsman (Нерегистриран)
Публикувано16.10.08 20:10



Това с превключването на бтк adsl модема като bridge e много интересно :). Би ли дал малко повече информация по въпроса, напр. някой линк ;) .



Тема Re: Модемът на БТК блокиранови [re: DUNE5]  
Авторedno (Нерегистриран)
Публикувано16.10.08 20:17



Извинявай за тъпия въпрос, но ти опита ли да говориш с някой от БТК? Нещо като акаунт мениджър или подобно и да му поискаш решение на проблема включително преминаване на модема в режим на бридж?



Тема Re: Модемът на БТК блокиранови [re: alexrangelov]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано17.10.08 11:13



Най-доброто решение е бридж в модема и качване на сесията на някоя по-мощна система.



Тема Re: Модемът на БТК блокиранови [re: sman]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано17.10.08 11:20



Интересно е но не е за всеки. Небходимите условия са:
- Да можеш да си извлечеш PPPoE Username и Password.
- Да можеш да си настоиш друга система да върши работата на модема.
- Да забравиш за съпорт от страна на бТк.

За протокола! В офиса сесията е качена на WiFi рутер, като кардиналната идея е да я кача на един 64bits Sun ( качил съм я но ме мързи да го донастроя )
В къщи е на някакво 1G HP с NetBSD.



Тема Re: Модемът на БТК блокиранови [re: DUNE5]  
Авторbsb_2 (Нерегистриран)
Публикувано17.10.08 17:34



В отговор на:

един старичък компютър няма ли да свърши работата да ограничава канекциите ?


Ще свърши работа, естествено. Но харчи повече ток, отколкото рутер "сапунерка". За сметка на това е по-гъвкав и по-бърз, макар че явно второто не ви е проблем. Софтуери за тази цел има предостатъчно. m0n0wall или pfSense са нелош избор, тъй като са с уеб интерфейс.
Иначе за Windows има софтуер за ограничаване на трафика, а вероятно и на броя връзки, но е платен. Освен това за да върши работа, трябва този трафик да минава през сървъра, т. е. сървърът да играе ролята и на рутер.



Тема За работата на модема в режим bridgeнови [re: alexrangelov]  
Авторbsb_2 (Нерегистриран)
Публикувано17.10.08 17:38



По форуми в интернет има описано как се превключват тези модеми да работят като bridge. Официално това не може да стане - от БТК отговориха на моето запитване, че тази функционалност не се предоставя на крайните потребители. Така че който реши да го прави, го прави на свой страх и риск. И забравя за поддръжка от БТК, тъй като тогава ще забележат промяната и може да се заядат. Употребявам думата "заядат", понеже от общите условия на договора изобщо не е ясно дали подобно конфигуриране от страна на потребителя е забранено. Иначе хората казват, че тази стъпка била полезна, аз лично не съм пробвал.



Тема Re: Модемът на БТК блокиранови [re: edno]  
Автор DUNE5 ()
Публикувано17.10.08 17:39



Не , но и тази материя ми е малко сложна ... ще опитам по начина с рутер.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.