Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:25 26.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Системни администратори
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Софтуер за инвентар на ИП-танови  
Автор psy__ ()
Публикувано17.09.07 20:55



Здравейте,
Не знам как точно се казва това, но ето какво ми трябва.

Някакво уеб базирано софтуерче в което да си записвам на кой компютър какво ИП съм му дал, защо съм му го дал и т.н. мисля че стана ясно какво ми трябва.

До сега ги пишех в едно файлче ама станаха доста и е много неудобно за управление.



Тема Re: Софтуер за инвентар на ИП-танови [re: psy__]  
Автор ivan_sf ()
Публикувано18.09.07 10:09



SolarWinds



Тема Re: Софтуер за инвентар на ИП-танови [re: psy__]  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел)
Публикувано18.09.07 11:55



DHCP?

Олег Иванов
Аре със здраве!


Тема Re: Софтуер за инвентар на ИП-танови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор psy__ ()
Публикувано18.09.07 17:06



Не мисля че си разбрал правилно въпроса ми :)



Тема Re: Софтуер за инвентар на ИП-танови [re: psy__]  
АвторDe1win (Нерегистриран)
Публикувано18.09.07 18:44



http://iptrack.sourceforge.net/



Тема Re: Софтуер за инвентар на ИП-та [re: psy__]  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел)
Публикувано18.09.07 19:26



Възможно е!

Това, което разбирам от твоето питане е, че правиш нещата ръчно. Което естествено е съпроводено с доста други също ръчни дейности, увеличава се натоварването и работата, която трябва да вършиш. Както сам отбелязваш, като нарасне броят на хостовете- става трудно. След някакъв брой- почти невъзможно да се работи при тази организация на работата.

Не коментирам причините да го правиш ръчно- не си ги изложил.

Ето това разбрах от твоето питане.

А по-долу е описанието, обосновката на предложението ми.

Просто отбелязвам, че тази дейност може да стане автоматизирана, и средството се казва DHCP. Както може би знаеш, чрез (повечето, а може би и всички) DHCP сървъри можеш да правиш адресни резервации- на кой хост с даден МАС какво IP да се присвои. Това е полу-автоматичен вариант. Отново ТИ казваш на кой-какво, но не търчиш при него всеки път, когато трябва да промениш нещо, или по много разпръснати хостове, когато промяната ги засяга ВСИЧКИТЕ.

Под ръка в момента имам Windows 2003 Server с включен DHCP Service- виждам, че при дефиниране на резервация имаш поле, в което можеш да напише някакво описание, каквото ти трябва.
Имам и някакъв CISCO рутер тука- и той има възможност да се конфигурира като DHCP server, и пак има място, където да си добавиш някакво описание при дефиниране на резервация.

И при двата варианта все имаш и логове, които ако съхраняваш, можеш да обработваш и в последствие- нещо като архив на събитията.




Олег Иванов
Аре със здраве!

Тема Re: Софтуер за инвентар на ИП-танови [re: De1win]  
АвторCanuck (Нерегистриран)
Публикувано19.09.07 16:09



http://lite.ipanto.com/



Тема Re: Софтуер за инвентар на ИП-танови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор psy__ ()
Публикувано19.09.07 17:37



Добре, обаче :)

DHCP не винаги е подходящо.

1. Да мапваш ИП адресите по МАК адреси никак не е забавно.

2. Идейно е готино да можеш като пипнеш на едно място да се отрази на всички машини, но замисли се колко е разумно при критични машини да ползваш DHCP. Като ти умре DHCP сървъра не е забавно. Имаш Single Point Of Failure. За да го преодолееш, трябва да дублираш DHCP сървъра. И това не е забавно също.
3. В крайна сметка има сетъпи които просто не са за DHCP. Ако искам да имам 10-15 IP адреса на една машина, как ще ми помогне DHCP за това.

Отбелязвам че става трудно самото тракване на ИП-тата на кой кое съм дал колко съм дал за какво съм ги дал.
Това което предлагаш е за клиентска мрежа. Аз имам сървърска обаче и там не готино с DHCP ;).



Тема Re: Софтуер за инвентар на ИП-танови [re: psy__]  
Авторxm (Нерегистриран)
Публикувано20.09.07 16:25



Че кое му е трудното да мапнеш по МАК?
arping -I ethX ip.add.re.ss
А случайно за DDNS чувал ли си? Щото там пък изобщо не ти трябва да знаеш ип-та и мак.

Умрял DHCP не съм виждал, поне на linux. И да умре, там ще е и рутирането, така че няма значение за колко ще е ъп, а и си има бекъп за тая цел. Да не говорим колко лесно се конфигурира такъв сървър?

Ако искам да имам 10-15 IP адреса на една машина, как ще ми помогне DHCP за това.
Ами тогава няма да ти трябва софт да си описваш иптата на машините





Тема Re: Софтуер за инвентар на ИП-танови [re: xm]  
Автор psy__ ()
Публикувано20.09.07 17:39



"Умрял DHCP не съм виждал, поне на linux. И да умре, там ще е и рутирането, така че няма значение за колко ще е ъп, а и си има бекъп за тая цел. Да не говорим колко лесно се конфигурира такъв сървър?"

По друг начин ще го кажа. Ами ако умре цялото желязо, ами ако изгори дъно, ама ако изгори захранване ама още 100 неща. Сега ще кажеш, да си пусна DHCP на друг сървър, обаче това е адски несериозно. Или трябва да има поне 2 DHCP сървъра със fail over или всичко останало са детски приказки. Предпочитам този риск да го нямам.

Да лесно се конфигурира, много неща лесно се конфигурират, обаче не винаги са приложими.

"Ако искам да имам 10-15 IP адреса на една машина, как ще ми помогне DHCP за това. "
"Ами тогава няма да ти трябва софт да си описваш иптата на машините"

Тук отговора ти някак си не мога да го разбера изобщо. Ако не ми трябваше такъв софт нямаше да пиша тук.

Абе всъщност не знам защо се опитвате да ме убедиде да ползвам DHCP, като така или иначе това няма да стане поради ред причини, които съм изброил, обаче вие не та не.
Това зе неважни машини е ок. Кво толкова ще има 1-2 часа даунт тайм, нищо страшно.
За у вас може и да не е страшно. Ама на някой места за 2-3 минути даун се губят стотици хиляди.
В тези случаи обикновено е много ама много неуместно да си връзваш цялата инфраструктура със една обща точка която е вероятно да се прецака.
И това всичко при положение че цялата инфраструктура е дублирана от началото до края и струва маса пари, това ще рече суичове, рутери, линии, сървъри.

И сигурно ще им е супер успокоитоелно, като им кажа, абе кво толкова бе пичове, сега ще подкарам DHCP сървъра на някоя друга машина, спокойно той знаете ли колко лесно се конфигурира. Яко ше ми са накефат.
И защо цялата тая простотия, при положение че конфигурирането на един IP адрес в DHCP с мапинг на MAC адреса в никакъв случай не отнема по-малко време от това да хода да сложа на машината статичен адрес.

Питах за софтуер за тракване на адреси, защото така съм преценил. Като правите сървърски мрежи си слагайте DHCP-та колкото желаете. И на рутерите даже ги раздавайте с DHCP, всеки сам си избира.

Редактирано от psy__ на 20.09.07 17:40.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.