Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:44 10.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Системни администратори
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема обратен резолвингнови  
Авторshadow (Нерегистриран)
Публикувано31.10.05 14:58



Та случея е следния :

Slackware current с пощенски сървър на него. (qmail) до преди 2 дни всичко си работеше слънце, но изведнъж започна да се забавя получаването и изпращането на писма през него (smtp и pop3 през outlook и outlook express).
Отдалечените клиенти (от локална мрежа в която е и едната мрежова карта на сървъра) започнаха да получават съобщение, че сървъра се е забавил повече от 60 сек. и ако изчакат все пак писмото се праща.

Поразрових из логовете но не намерих нищо. То и нямаше как да има след като всичко работеше , но бавно. Погледнах и връзките и забелязах че при изпращане на писмо или какъвто е да друг опит за връзка към този сървър(от IP в локалната мрежа) той прави поне 2 -3 заявки към DNS сървърите ми. Първо към единия , после към другия, като се опитва да намери имената на компютрите които се връзват. Ако му махна записите в resolv.conf всичко лети , но така неможе да изпраща писма навън към други домеини.

Измислих компромисно решение да оставя само 1 ДНС и така се бави но не изкарва грешка.

Та въпроса ми е каде мога да опиша локалните хостове така че да не се мотае да ги търси из ДНС сървъра.

/etc/hosts не става защото той показва на кое име кое IP отговаря , а на мен ми трябва обратното.

Краино решение до което стигнах е да направя локален ДНС за машините от локалната мрежа, но ми се вижда глупаво, а по хитро решение неможах да намеря.

Ако някой се е сблъсквал с такова нещо или се сеща нещо да предлага.



Тема Re: обратен резолвингнови [re: shadow]  
Автор Areнт Пpoвokaтop (шестак)
Публикувано31.10.05 15:17



каква промяна е настъпила преди 2 дни?

защо клиентите се опитват да правят резолв на нещо друго освен мейл сървъра?

.

USER ERROR: replace user and press any key to continue.


Тема Re: обратен резолвингнови [re: Areнт Пpoвokaтop]  
Авторshadow (Нерегистриран)
Публикувано31.10.05 15:31



Мисля че грешно съм се изразил.

Пощенския сървър се опитва да ресолвне името на клиента.

А промяната е че добавих един пач за qmail който проверява подателя за реалност на домейна от който изпраща.

В смисъл ако получиш мейл от нещоси@abv.bg да го приема след проверка че abv.bg съществува както в прав така и в обратния резолвинг. И съответно да отхвърли писма от адрес нещоси@alabalanica.com.

Пача се казва "mfcheck"

А и при IMAP връзка няма проблеми.
надявам се не съм пропуснал нищо.



Тема Re: обратен резолвингнови [re: shadow]  
АвторDe1win (Нерегистриран)
Публикувано31.10.05 16:35



опиши си вътрешната мрежа в ДНС-а



Тема Re: обратен резолвингнови [re: shadow]  
Автор Areнт Пpoвokaтop (шестак)
Публикувано31.10.05 16:41



ми нормално е май да се бави след като прави обратен резолв.

да не би да правиш обратен резолв и за локалните клиенти? не ти знам топологията за да кажа каквото и да е... казваш че ако сложиш днс за машините за локалната мрежа... а те сега къфф днс ползват?

стандартната топология е да имаш днс вътре в домейна си и той да прави резолв единствено и само за машините от домейна. тоя ти днс не би трябвало да се вижда от външния свят. Ако провайдера ти не прави запис за домейна ти на неговия днс, замисли се за друг провайдер. ако все пак слагаш днс за да могат машини от интернета да ти намират домейна, то трябва да имаш отделен днс с видимост от интернет, нямащ нищо общо с вътрешния днс. не знам защо си мисля, че имаш един днс за машините от домейна и за клиентите от интернета...

нека сега да ти кажа моето мнение за обратния резолв: изхвърли го тъй като няма да ти намали спама драстично, но в замяна на това няма да получаваш писма от легитимни клиенти. това е поради простата причина, че обратния резолв е само пожелателен, а не задължителен... за спама си има специализиран софт.

.

USER ERROR: replace user and press any key to continue.


Тема Re: обратен резолвингнови [re: De1win]  
Авторshadow (Нерегистриран)
Публикувано31.10.05 17:02



Колкото и да не ми се искаше (мързел) го направих и всичко тръгна идеално.
10х много :)



Тема Re: обратен резолвингнови [re: Areнт Пpoвokaтop]  
Авторshadow (Нерегистриран)
Публикувано31.10.05 17:15



Относно спама качих доста неща от последния update на сървъра и спама падна с около 50 - 60 % но все пак е доста и повечето от останалия идва от несъществуващи домейни.

А топологията ми е отвратителна (в смисъл сайта ми е на релокейтнат сървър там са и ДНС-те ) мейла ми е зад firewall на съвсем друго място. Мрежата неможе да има домеин контролер защото ми купиха XP home за доста от потребителите.
Абе кжо да ти обяснявам трагедия. И кърпя нещата някакси.

А за ДНС-а там ги описах локалните машини и нещата тръгнаха.
Сега ще видим какво ще става по нататък. :)



Тема Re: обратен резолвингнови [re: Areнт Пpoвokaтop]  
АвторDe1win (Нерегистриран)
Публикувано31.10.05 17:27



Всъщност mf патча прави следното: след получаване на писмо @alabala.com проверява дали има alabala.com. Това всъщност и намалява до определено ниво спам-а; поне режеш очевидните опити за пращане на мейлове от @kjhasdkjhlkjhasf.net.

Колкото до ДНС-ите, може да се ползва само 1 за вътрешен и външен, ако е на GW машината. С малко повечко настройки, на запитванията за вътрешните IP-та от външни машини не се отговаря и толкоз.



Тема абе те много неща могат да се правят,нови [re: De1win]  
Автор Areнт Пpoвokaтop (шестак)
Публикувано31.10.05 19:41



въпросът е разумни ли са...



USER ERROR: replace user and press any key to continue.


Тема Значинови [re: shadow]  
Автор DVD ()
Публикувано01.11.05 13:00



няма да можеш да получаваш писма от клиенти на БТК ADSL защото за тази услуга умишлено нямат обратен резолвинг.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.