Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:44 28.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Системни администратори
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема За MAN мрежата на БТКнови  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел™)
Публикувано14.02.05 00:37



Колебаех се дали му е тука мястото на тоя постинг или в клуб БТК, но реших, да го пусна тук, тъй като може да касае и други колеги системни администратори.

От години сме абонати на MAN мрежата на БТК в София, и мога да заявя, за че това е една от качествените услуги на телекома, и сме изключително доволни от нея.
Но ето онзи ден, четвъртък, 10/02/2005 май неочаквано се сблъскахме с проблем, който много ме зачуди.

Накратко, постановката е следната: Имаме няколко офиса, в които има изведена точка за достъп до MAN на 10 Mbit/sec, плащаме за няколко VLAN. В офисите връзката е забодена в комутатори 3COM 3226. В самите офиси има по няколко такива комутатора в отделните сгради.
Някои от VLANs излиза на всеки комутатор във всички офиси. На всеки комутатор има по няколко порта като 802.1Q tagged и un-tagged members в този VLAN, и съответните крайни хостове. Всичко си работи перфектно. Но онзи ден се налага да добавим нов хост в единия офис. Сет-ваме свободен порт като member в нужния VLAN, слагаме кабела, пускаме машината и ... ядец! Тя не вижда другите members в същия VLAN.
Преглеждаме с колегата наново конфигурацията, въртим портове, да не се окаже, че тоя е загинал- не става и не става. А гледаме, че останалите members в тоя VLAN си се виждат, комуникират си без проблеми. Пробвахме да забодем новия хост в конфигуриран реди това порт- ми пак не ще.
Борихме се още известно време, даже бяхме на крачка от ресетване на комутатора до заводски настройки и конфигуриране на ново, проиграхме на хартия цялата конфигурация да не би да сме оплескали нещо още като идеология- ми всичко е точно, модела на листовете е 1:1 с това, което сме нацъкали на switch-a.
Решихме с колегата да оставим за другия ден оправянето, защото е работен, и да не оплескаме повече пейзажа, че ще ни провиснат кожите в rack-овете ако блокираме работата на 200 души.

На другия ден (петък, 11/02/2005) на свежо проверяваме положението- без промяна. Звъним на 3COM-България, от там с техни специалисти правим консултация по телефона и не намираме проблем в конфигурацията и в начина на реализация на решението като цяло.
Положението става още по странно, защото всички портове в рамките на даден комутатор, които са в един VLAN си се виждат един с друг, виждат се и всички members на VLAN от различни комутатори в офиса, но не и тези, които са на комутатора в другия офис от другата страна на жицата- MAN на БТК. И то само за конкретен VLAN, с останалите VLANs няма проблеми.
Няма на къде, звъним в MAN мрежите на БТК и обясняваме проблема на една мацка. Разбрахме се да проверят какво е положението при тях и да ни се обадят. След около 20 мин. забелязахме, че трафика при нас потече както трябва, и почти веднага звъннаха от БТК.
На въпроса какъв е бил проблема ми отговориха, че сме превишили максималния брой MAC адреси, които могат да са в един VLAN!. Според тях, ние сме надхвърлили 60 (шестдесет) MAC адреса в един VLAN и тяхното оборудване просто не обръща внимание на новите такива, които се появяват. За това старите неща си бачкали, а нови в портове не можем да добавим нищо. Те просто ресетнали таблицата със запомнените MAC адреси, и за това нещата потеглиха, ама аз изтръпнах, кога и какво ще откаже следващия път, като надвишим лимита.
Че имаме над 60 хоста в тоя VLAN- имаме, но искрено учуден питам момичето отсреща къде е указан тоя лимит, защото нито в страницата на БТК с условията на услугата (към момента), нито в договорите и документите към датата на подписването им има нещо споменато по въпроса.

- Ами да, няма го написано, това са вътрешни правила, даже вие сте с 10 бр. MAC адреса над новия норматив, но като заварен клиент… ви се прави компромис!
- А кой и защо е въвел този лимит и не сме уведомени, как се въвеждат ограничения в услуга, която е в експлоатация не от вчера, и то с вътрешно-ведомствени актове, на които ние не сме подвластни, и за които естествено нямаме информация? И какво правим, ако ТРЯБВА да имаме повече от 60 крайни устройства в даден VLAN?!?!

Нейсе, ясно е, че тя не е човека, който да реши административния проблем, и няма смисъл да си късаме взаимно нервите, разбрахме се да отнесе въпроса до нужния човек при тях и най-късно до сряда-четвъртък да имаме тяхното становище по темата, за да можем да вземем решение за нашите бъдещи такива.

Уведомих и хората от 3COM-BG и някои мои колеги, за които знам, че също ползват тази услуга, без изключение всички бяха силно изненадани от поднесения факт!

Споделям го и тук, за да го имате предвид като проектирате топологията на мрежите ви, ако тя ще включва пренос през MAN на БТК.

И въпреки учудването ми за едно такова решение от страна на БТК, продължавам да твърдя, че услугата като цяло е отлична. Просто такива недомислици трябва да бъдат избегнати. Надявам се хората там, които вземат решенията да си преразгледат политиката, и нещата да се изгладят.

Аре със здраве!


Тема Re: За MAN мрежата на БТКнови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Авторruntime_error (Нерегистриран)
Публикувано14.02.05 16:13



Мда ... колко съм щастлив, че доиде момента в който MAC адресите в MAN-а на БТК станаха повече от мястото предвидено за тях в fdb-тата на switch-овете им :). За голямо съжаление ако започнат да им се увеличават клиентите ограничението 60 може да намалее още. Много ме кефи MAN-а на БТК "ХАЗАРТЕН ТИП" :). Clear на fdb-тата и които се закачат първи евала на касмета .... последните да го духат. За това нещо има едно решение и то е: Търси се алтернативен MAN без подобни ограничения. Смешно е да има такова ограничение :) но е факт, можеби този MAN е проектиран твърде отдавна за да може да се предвиди как ще се развият нещата или пък го е проектирал някой който има ограничено пространствено мислене. Но най вероятно някой преди годони е спечелил търг за оборудване на БТК със скъпа техника. Скъпа ..... но на практика неизползваема в дадедн момент.

С какво ли още ще ни изненада скъпото ни БТК ? :)
Вече започнах да си фантазирам .... следващото ограничение ще е може би в броя на VLAN-ите до даден клиент.

Олег, мисли бързо, сменяй мрежата.



Тема Re: За MAN мрежата на БТК [re: runtime_error]  
Автор the_dude_78™Модератор (Trash Talker)
Публикувано14.02.05 16:44



нали евроком имат ман в софия, или се лъжа?

The One You Love To Hate


Тема Re: За MAN мрежата на БТКнови [re: the_dude_78™]  
Авторruntime_error (Нерегистриран)
Публикувано14.02.05 16:54



Не искам да правя реклами.
Като казвах друг не исках да мислите, че говоря за евроком.
Ако някои иска да му препоръчам MAN в София да ми пише на xakepu@linuxmail.org
Не става дума и за евроком.



Тема Re: За MAN мрежата на БТКнови [re: runtime_error]  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел™)
Публикувано15.02.05 01:21



Предложението за смяна на мрежата също е вариант, но доста краен, предпочитам преди това да съм изчерпал съществуващите други алтернативи. Иначе би било същия "хазарт".

Може би трябваше да поясня, че става дума за доста сериозно и отговорно бизнес решение (при нас), което вече е в такава фаза, че не може лесно да си позволим downtime и лошо качество. А като знам, че една от точките е в зона с особен статут (района на Аерогара София), където не всеки може да оперира безпроблемно; друга от точките е в район, където специално заради нас БТК направи супер сложни "маневри" в няколко централи за да изведе точка там...ами скептик съм, че имам много голям избор и възможности.

Без да познавам алтернативата, не мога да твърдя нищо за качеството и, но опита ми ме кара да бъда предпазлив, когато трябва да избирам доставчик на една или друга услуга, и когато от този избор се изискват реални гаранции по отношение на отказоустойчивост, качество и ред други параметри.

Е, ще изчакам и отговора на хората от БТК, и тогава ще решим какво да правим.

Относно твоето предложение- мейла ми го има в профила, и ако желаеш, можеш да ми изпратиш алтернативния MAN оператор.

Аре със здраве!


Тема Re: За MAN мрежата на БТКнови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор ADMlN$ (...реже наред.)
Публикувано15.02.05 16:04



Каква услуга на мана всъщност ползваш? От това което казваш - едва ли има ограничение на маковете по един вилан...По-скоро са те смотали - имат проблем, тясно място някъде и се опитват да крепят положението както могат, преди да са отстранили проблема. Тясното място вероятно се е появило заради тези аDSL-и които станаха масови вече и понеже ги носят по ман мрежата ...
Иначе услугата на БТК е страхотна - една от малкото заради които не сме имали проблеми с тях! Онзи дето реве за Еврокомския ман - по-добре недей. Имам доста неприятни спомени но няма да ги разказвам, че все пак сме на общественно място...Но накратко ( просто не мога да се сдържа ) сапърта им е точно никакъв и двучасов престой го имат за нещо нормално!

"Няма да я целувам засега" си казал принца и слязал от Спящата Красавица


Тема Re: За MAN мрежата на БТКнови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор Sunwind (член)
Публикувано17.02.05 13:18



От 3 години използвам преносната среда на Sofia Comunications. За всяка изградена точка получаваш нов безплатен VLAN , докато при БТК всеки следващ VLAN се заплаща.
Имам над 600 MAC адреса в единия от VLAN - овете.
Съпортът от страна на Sofia Comunications - Unix Solutions е в пъти по-добър от този на БТК , където най-често телефона бива вдиган от някоя "разбираща" лелка.
Не искам да правя реклама на този MAN оператор , но със сигурност е по-добър от БТК.



Тема Re: За MAN мрежата на БТКнови [re: Sunwind]  
Автор refract (~)
Публикувано17.02.05 14:56



Само не се разбра дали преди тези 3 години откакто си клиент на София комюникейшънс си ползвал ман-а на БТК, че да твърдиш че единия е по-добър от другия.
Много ми бяха смешни пичовете от СК преди време когато в някой квартал спре тока и търчаха с генератор щото нямали UPS там. Но пък цените им са доста по прилични от тези на БТК за скорости 10/100 Мбпс, за сметка на качеството разбира се.
Иначе проблеми с маковете няма. Във фирмата в която работех веднъж по един от виланите към един клиент си дойдоха няколко хиляди. Пича отсреща беше забол медия конвертора в един суич с локалната си мрежа и някой беше решил да прави арп пойзън ...

----------------------
Колкото по-зле, толкова по-добре


Тема Re: За MAN мрежата на БТКнови [re: refract]  
Автор Sunwind (член)
Публикувано17.02.05 22:31



Не знам какво се разбира под качество от Вас когато се говори за скорости от 10/100 Мбит/сек. БТК може би пускат 1000Мбит/сек? Имат downtime по-малко от 1%? Или казват , че имат ограничение от 60 МАC адреса във VLAN?

Как услугата на БТК е по-качествена от тази на други оператори? Мола за конкретни доводи а не за глупости от сорта на "БТК са по-яки"

Може би ограничението се слага за да си платиш нов VLAN?

Със всеки порт в MAN мрежата на Sofia Comunications се сдобиваш с нов VLAN за без пари.
В БТК струва 150 BGN/permonth ? Не знам кое съмнително качество на БТК ще ме убеди да плащам по 150 лева на месец за номер на VLAN /имам 10 VLAN-a/?

Обичам когато се обадя на някакъв съпорт да ми се отговаря навреме и адекватно , а не с реплики "ще уведомим администраторите" "и ще видим какво може да се направи". Явно тези отговори не Ви тревожат.

Преди три години не съм ползвал "MAN"-a на БТК защото не съм изпитвал нужда да го ползвам. Дано да не ми се наложи , че ще бера големи ядове.

Дали не е добре да кажете в коя фирма сте "работили веднъж или дваж"по един от "виланите" и да поспорите с Георги Чорбаджийски за професионалните качества на служителите на Unix Solutions?





Тема Re: За MAN мрежата на БТКнови [re: Sunwind]  
Автор refract (~)
Публикувано18.02.05 08:18



Не знам какво се разбира под качество от Вас когато се говори за скорости от 10/100 Мбит/сек. БТК може би пускат 1000Мбит/сек?

пускат толкова за колкото си платиш! имах предвид, СК ислиза оп евтино при 10 или 100 Мбпс.

...Мола за конкретни доводи а не за глупости от сорта на "БТК са по-яки" ...

...но със сигурност е по-добър от БТК...

не съм ползвал "MAN"-a на БТК защото...

за казани глупости ли ще говорим??

и да поспорите с Георги Чорбаджийски за професионалните качества на служителите на Unix Solutions?

нямам намерение да споря с него защото хората които работят там ги познавам и не се съмнявам в техните качества.


Няма да цитирам името на фирмата в която съм работил, но само ще кажа че тя има връзки и към трите МАН-а в софия и знам на кой колко му е даунтайма


Хайде със здраве, пък занапред не се изказвайте неподготвени.

----------------------
Колкото по-зле, толкова по-добре



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.