Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:45 10.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Системни администратори
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема За какво служи системния администраторнови  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел™)
Публикувано18.07.04 01:50



Я да заформим малко флеймче....

И така: Нужен ли е системния администратор, какво прави и върши, за какво служи, как да се отнасяме (и как се отнасяме) към него?
За какво ни е той? Може ли някой средно интелигентен поназнайващ туй-онуй за компютрите да върши по съвместителство и това, което админа върши (и все пак, той какво върши?)?

За мен ще е интерсно да разбера какво смятат администраторите, че си мислят другите около тях за тях (дано да успеете да го схванете, на мен въпреки, че го написах, ми се струва завъртяно, ама..)?

Как смятат, че са оценени, как приемат работата им, какво смятат, че вършат, което са убедени, че не е тяхна задача да го правят... Абе оплаквайте се, хвалете се, псувайте (не мен ако може)...

Напред!!!

Аре със здраве


Тема Re: За какво служи системния администраторнови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор _danitu (аз)
Публикувано18.07.04 14:14



Системния администратор в човек, който:
1)През цялото време си цъка нещо на компютъра. Какво ли пък толкоз прави?
2)Опитва се да ми обяснява някакви неща по телефона, ама в крайна сметка му давам да разбере, че няма да се оправя докато не дойде.
3)Идва и ми сваля оная лента с бутончетата пак долу, след като не знам как цъкнах и тя се премести отстрани.
4) Обяснява ми, че в Word имало някакви работи като Педж сетъп, дето трябвало да цъкам и да пиша някакви числа ако като принтирам бланката не ми се виждат отдолу адресите и телефоните на фирмата.
5) Мъчи се да ме убеди, че не трябва да слагам интервали и табове като ми трябва място пред думата като пиша в Word
6)Ще ми направи тая справка на Excel, че мога ли аз да ги помня всички тия формули, и без това съм толкова натоварен.
7.1.)Викам паникьосан всеки път като заподозра, че някой е-майл е вирус, много прилича на оня дето го описаха по телевизията и който изтривал всичко от компютъра.. Не било вирус, ама не му вярвам, защо не гледа телевизия тоя човек, там всичко казват!?
7.2)Не го знам какво ми прави с копютъра последния път, ама ето г-жа Х ми е изпратила е-майл с прикрепен файл, сигурно е нещо важно, а като се опитам да го отворя и излиза някаво съобщение и не може!.....Било вирус моля ви се, как ще ми изпрати г-жа Х вирус? Чудя се дали да му/й вярвам?!
8)Не може да няма нещо общо с това, че вече не мога да тегля *.mp3
9)Не разбирам защо трябва да го/я викам всеки път когато искам да си инсталирам нещо, да не са негови/нейни тия компютри.
............
има и още със сигурност, ама ми се спи като на идиот в момента и не ми се мисли повече:), някой да продъжи :)



Тема Аз пък...нови [re: _danitu]  
Авторtigger (Нерегистриран)
Публикувано18.07.04 18:03



съвсем отскоро почнах работа като администратор. Страшно много ми харесва! Никога не съм бил с високо самомнение, но сега се чувствам като бог . Просто невероятно е. Може би това е само младежкия ми ентусиазм, но чувстовото да си админ страшно много ме кефи .
Направо нямам думи, с които да го опиша.
Ония ден ходих в една фирма (поддържам им мрежата) - 10 PC-та с Windows XP + gateway\firewall под FreeBSD. И едната от лелките вика - това ли е майстора... Хехе... Знам, че мрежата е малка и работа не е кой знае колко много, но все пак. По-яко е от това да си оператор в компютърен клуб.




Тема Re: За какво служи системния администраторнови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Авторvfork (Нерегистриран)
Публикувано18.07.04 19:47



za kakvo sluzi i za kakvo sledva da sluzi sa 2 suvsem razlichni temi osobeno v taiq tinq bg. nai-obshto ima tezi nqkolko zadachi (izkluchvam IT rutinnata deinost):
1.da turpi skapanqcite okolo sebe si, narichashti se "kolegi" - t.e. samoprovuzglasili se SA, filtriraiki tonove pomiq (non-sense data) i amatiorshtina.
2.da turpi kretenite, koito taka ili inache vinagi osigurqvat velikiq problem - da si preebat skapnqshkata win sistema, zatui shtoto tupite kopelenca ne mogat da nauchat 10 komandi v cli.
3.da raboti 24*7 za zulti stotinki (viziram 500-1500 per month), osigurqvaiki servers, ot koito zavisi (v povecheto sluchai) cqlata rabota na nqkoiq si "naduta" s "mnogo" mangizi "otvun" firma, frashkana s tapungeri, koito osven da se nasirat ot ligotii drugo ne praiqt.
i t.n. - are che mi pisna da pusha vseizvestni neshta ...
P.S. - qvno, che si ili nqkoi pomiqr ot t.n. "human resources" ili prosto nqmash rabota ... kakto i da e vse taiq - ako tolkoz te vulnuva idi pitai horata, koito sa SA, kvo mislqt, vmesto da pulnish foruma s tapanarshtini



Тема Re: За какво служи системния администраторнови [re: _danitu]  
Автор tany@ (dust in the win)
Публикувано18.07.04 19:48



6.1 Бе няма какво да ми обяснява как да го направя- я да вземе да седне и да го напише той/тя вместо мене- щото много бързо му щракат пръстите по бутоните, пък аз пиша бавно...
6.2 Тука едни визитки трябва да се направят, едни картички с поздравителни адреси за Нова Година, Коледа ...(щото из нета няма никакви...)
6.3 Я да не се мотае - и без това няма никаква работа, ами да седне да направи табели за вратите, баджове, служебни карти, телефонен указател, табела, че днес няма приемен ден...така де...

7.3 Пристигнало писмо в моята служебна пощенска кутия, ми да му отговори де...- аз ще му кажа какво - не ми е работа и това да се занимавам да пиша писма...

10 Тука едни снимки ми донесоха, ма как да си ги извадя от апаратчето и да си ги разпечатам...?
11.1 Нямам РС!!!! (не е включен монитора...- аййййййй, как съм пропуснала да го включа.., дискета във флопито - ми то вчерта сина/внука идва нещо да си направи при мене)
11.2 Не ми излизат компютърчетата като цъкна на онази иконка ...(измъкнат мрежови кабел...)
13. Принтера не иска да печата...- ми как ще иска , като са му задали да печата едн и също нещо поне 30 пъти, и то не current page ами holl document - поне 10-20 страници... - аз да съм , и аз няма да искам
14. Нещо свети на ксерокса , оня малкия , дето е в нашата стая- той разбира от техника- я да видим какво ще каже..



сигурно и аз пропускам нещо...

Guns don't kill peaple, lie kills people..


Тема Re: За какво служи системния администраторнови [re: vfork]  
Автор tany@ (dust in the win)
Публикувано18.07.04 20:07



амм...
1. ако си СА просто не е красиво ТОЧНО ТУК да пишеш анонимно
2. поне от уважение към останалите тука трябваше да го напишеш на кирилица
3. ако мислиш, че за повечето занимаващи се с това, работата е "пей сърце" - лъжеш се- поогледай постингите
4. не е хубаво да даваш крайни мнения без да познаваш конкретния човек- било от постингите му (все пак някакъв критерий за знания), било лично

или другояче казано- не ти прави чест...
независимо че за много от нещата (в професионален аспект) си принципно прав



.

Guns don't kill peaple, lie kills people..

Редактирано от tany@ на 18.07.04 20:11.



Тема Re: За какво служи системния администраторнови [re: tany@]  
Авторvfork (Нерегистриран)
Публикувано18.07.04 20:43



sure!



Тема Re: За какво служи системния администраторнови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор ^] (escapist...)
Публикувано19.07.04 10:07



И така: Нужен ли е системния администратор, какво прави и върши, за какво служи, как да се отнасяме (и как се отнасяме) към него?

Ми да, нужен е. Ние сме необходимото зло - никой не се кефи да плаща за сисадмин, всеки е на мнение че това е най-ненужната позиция във листа със заплатите и все пак всеки назначава един рано или късно.
Какво върши, де да знам - това зависи от обстоятелствата. От всичко по много.
Как се отнасят? Ми то си зависи от сисадмина. Ако е льольо и не може да си спечели елементарно уважение от колегите - той ще си остане льольо ако ще и цар на Танганайка да работи.

За какво ни е той? Може ли някой средно интелигентен поназнайващ туй-онуй за компютрите да върши по съвместителство и това, което админа върши (и все пак, той какво върши?)?
Средно интелигентен, поназнайващ - има и такива наистина, но
а) Поназнайващ понякога не е достатъчно. Зависи разбира се от мащаба на мрежата, фирмата, whatever.
б) Всеки може да кове пирони. Някой обаче ги коват майсторски. Не е въпроса "нещо" да се направи. А това "нещо" да се направи качествено.

За мен ще е интерсно да разбера какво смятат администраторите, че си мислят другите около тях за тях (дано да успеете да го схванете, на мен въпреки, че го написах, ми се струва завъртяно, ама..)?

Хора бол, всеки който си обича работата ще ти каже че е важна, едва ли не най-важната в цялата фирма. Така и трябва да бъде. Нашата работа е да осигурим на останалите условия да си вършат нормално работата - ако админстваме някоя мрежа. Ако е нещо по различно, ми зависи. Във всички случаи трябва Х да работи и то да работи максимално бързо и без прекъсвания.

Как смятат, че са оценени, как приемат работата им, какво смятат, че вършат, което са убедени, че не е тяхна задача да го правят... Абе оплаквайте се, хвалете се, псувайте (не мен ако може)...

Е тук може да стане много дълго, но пак опира до индивида. Мразим генерализации.



Напред!!!

Назад... назад.. моме... да не ти додем с отверката :)

// Lex Talionis.


Тема Re: За какво служи системния администраторнови [re: vfork]  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел™)
Публикувано19.07.04 10:52



Накой май е станал с гъза нагоре, и целия свят му е крив....
Понеже не мога да ти отговоря на лична бележка (не си регистриран), и драскаш на маймуница, ще се обръщам към теб с "Неграмотник".

Неграмотнико,
За да спиш спокойно мога да те уверя, че позицията, която заемам не е в отдел HR.
През различни етапи от кариерата ми съм работил като end user support, system administrator, network adminstrator. Настоящата ми позиция е Network Architect/Solutions Designer, ако ти говори нещо.
Да, Неграмотнико, вълнува ме какво мислят хората, работещи като системни администратори, и тъй като тук е предполагемо място, където мога да срещна такава аудитория- пускам въпроса тук.
Съсвсем умишлено не го формулирах в сух, бюрократичен стил, а опитах да провокирам естествен, прам, отговор, което както гледам до момента се получава ако изключим теб.

Казах!

Аре със здраве


Тема Re: За какво служи системния администраторнови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано19.07.04 11:19



Аз лично съм по-скоро от ония средните поназнайващи нещо, които администрират компютрите и мрежата в офиса по съвместителство покрай основните си задължения. Вярно, че преди време съм бил мрежов администратор, доста време съм се занимавал и с приложно програмиране, та съм понатрупал опит, но понякога въпросните ми преки задължения страдат сериозно, защото администрирането дори на проста мрежа + осигуряването на user support (щото освен админ, съм и хелпдеск пак по съвместителство) отнема доста голям процент от работното ми време. И въпреки това виждам как хората се отнасят с леко пренебрежение към това. Екселските таблички, макросите за счетоводството, които да им облекчат живота и да им спестят по няколко дни месечно работа по обобщаване на справки от различни източници, базите данни на аксес, които обслужват половината служители в офиса... (да не изреждам всичко) това са все дреболии, които не се броят за сериозна работа някак си. Показателен е фактът, че във фирмата единствено аз, секретарката и чистачката сме без служебни коли. Е, с това отдавна съм се примирил - не е приятно да си обслужващ персонал, но се свиква. И все пак малко благодарност за усилията не би била излишна според мен. Особено като се има предвид, че някои от тия усилия са положени без да ме молят, просто защото съм забелязал как някой колега се мъчи да свърши нещо на ръка.
За сметка на това отношението се променя из основи, когато нещо не работи - винаги аз съм виновен. Особено когато дам нещото на ремонт и фирмата, която съм избрал, се позабави.
Но стига съм се оплаквал. Това да си единственият в офиса, който знае що е то IT, си има и хубавите страни. Предполагам, че повечето от вас са наясно с тях.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.