Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:29 17.06.24 
Общества
   >> На село
* Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Идеята ми хрумна,  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано07.03.11 11:33



четейки случаен пост на Селянинът, вдъхновяващ и мъдър, както винаги. Тъй че волю или не, той е кръстникът и бащата-основател на клуба

.
Не стана директно: първо през главата ми мина картината на паметника на загиналите през войните в началото на миналия век до полупорутеното кметство(?) в едно балканско селце встрани от пътя за Петрохан(култ) и Северозапада(още по-култ!): Бучин проход.
Там са изписани имената на поне една или две дузини ГВС мъже, а съм убеден, ч еи оцелелите са в пъти повече. Помислих и, че в момента едва ли може да се събере и половин пехотен или МС, ако предпочитате взвод, а дали има и 2-3 единици...
И че селата ни са на 80-90 на сто загинали или морибундни без надежда за възстановяване.
Клубът е и за носталгия, и за това от кое село може да си купи човек истински картофи, агнета, боб или сирене.
П.С: И е ВИП, както трябва да бъде!

Вярваме в Бога и Светия Дух, Който е бил в тези големи светци.Ти koму вярваш-на комшията ли?

Тема Е, честито!нови [re: Kиpo]  
Автор Phillip (-; свежъ :-)
Публикувано07.03.11 11:48







Тема а, подсети ме да добавя:нови [re: Phillip]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано07.03.11 11:51



В клуба НЯМА да бъдат допускани само и единствено доказани граждани, такива като Бозата или Гъзгиби.



Вярваме в Бога и Светия Дух, Който е бил в тези големи светци.Ти koму вярваш-на комшията ли?

Тема Re: Идеята ми хрумна,нови [re: Kиpo]  
Автор anbra (аз)
Публикувано07.03.11 12:02



Идеята е прекрасна, ще се отбивам тук да се уча.
Щото от 3 години съм присадена селянка - купих си къща в едно трънско село - за момента съм сеирът на съселяните ми - посадихме едни декоративни тиквички - мънички, шаренки и кривки отвсякъде - ама се родиха няколко и аз безумно им се радвах - това обаче докара до жалост и милост комшийката, която дойде да ми подари няколко нормални тикви, щото моите не са станали...


Никога преди това не съм имала село, къща и двор - не знам сама как в един момент точно това ми се прииска, ей-така отвътре някак и ето - случи се. Като успея да стигна дотам, душата ми се отпуска и се радвам, и ми е хубаво...и натам ме тегли и това е положението.
Нооо, май задълго ще си остана селската атракция, че едни нищо и никакви обикновени и най-прости цветя не успявам да завъдя - откакто я имам, килограми семена са изсипани и не, и не...

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема На мястото, на което синови [re: anbra]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано07.03.11 12:07



(с уговорка, че зависи от микроклимата де) много неща няма да станат. На твое място хубаво бих поразговарял с местните какво става (успява да узрее, стане) и какво - не. Ако трябва си записвай: опитът е най-безценен. Като ВСЕ ПАК имаш едно наум - аз от 3 години си садя доматите на моето село(с относително хладна зима, но без екстремуми и едно от най-турбогорещите лета в страната) в края на март, вместо втората половина на април и миналата година въпросните селски спецове цъкаха с език на десети юни при вида на отрупаните ми с червени домати няколко растения:))

Даже вкарах малко във фризера, изядох се от яд, че не съм засадил повече.
При това НЕ ГОВОРИМ за оранжерия!

Вярваме в Бога и Светия Дух, Който е бил в тези големи светци.Ти koму вярваш-на комшията ли?

Редактирано от Kиpo на 07.03.11 12:09.



Тема Re: Идеята ми хрумна,нови [re: Kиpo]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано07.03.11 12:10



Киро, би ли отбелязал този клуб в началната страница в подразделението: Нови клубове. Току що видях за него, но на първа страница не го виждам:))

А подобен клуб има потенциал



Редактирано от LlRA.. на 07.03.11 12:11.



Тема Re: На мястото, на което синови [re: Kиpo]  
Автор anbra (аз)
Публикувано07.03.11 12:29



Да, знам, че е проблем климатът- през зимата стига до минус 27, пролетта е по-скоро късна, лятото нормално, но безводно и то не защото вода няма, а защото не се плаща неясно по каква причина и съответно никоя авария не се оправя - някаква занемарена до смърт многогодишна история, но на местните не им пука изобщо - средната възраст бидейки над 75 години... има кладенци и това ги устройвало...
Та те си гледат тикви, царевица, картофи и боб, не си падат по такива излишества като цветя, нормално, едва душа носят старците. На мен пък точно цветята са ми зорът - ама най-най-простите шаренки селски цветчета, не ща орхидеи да садя...


Уви, засега се задоволявам с наследени два люлякови храста и здравец. Миналата година с 300 зора изкараха няколко невенчета - ми не, някакви овце ги опасоха...
За копривата - враг наш №1 - направо не ми се говори...

Тааа, съвети приемам всякакви, стига да съм във физическо състояние да ги изпълня

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.

Редактирано от anbra на 07.03.11 12:31.



Тема Re: Идеята ми хрумна,нови [re: LlRA..]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано07.03.11 12:30



тия дни ще стане. То там и ма и други неща за разчистване.

Вярваме в Бога и Светия Дух, Който е бил в тези големи светци.Ти koму вярваш-на комшията ли?


Тема азнови [re: anbra]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано07.03.11 12:32



от цветя не разбирам) А и те някак си си стават сами при мен


Падам си по грандомански истории като банани и палми.

Вярваме в Бога и Светия Дух, Който е бил в тези големи светци.Ти koму вярваш-на комшията ли?

Тема Re: за коприватанови [re: anbra]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано07.03.11 12:38



Какво толкова се ядосваш. Бери я, суши я, подарявай, продавай...копривата е много ценно нещо!
Цяла зима ще си имаш за супа.
Знаеш по града даваме по левче там за пакетче копривка...ако мога ще я готвя всяка седмица, толкова е вкусна и полезна...ама нямаааа


Ако тази година набереш един огромен плик, плащам ти го и ще си я суша



Тема Re: азнови [re: Kиpo]  
Автор anbra (аз)
Публикувано07.03.11 12:37



Виждала съм ти постиженията в Цветарство - страхотни са, какви грандиозни само ги отглеждаш...


Ама банани в Трънския край...
Абе все ще се мерне и тук някой спец по селските цветя, че то срамота да питам в специализиран клуб такива прости работи...

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: за коприватанови [re: LlRA..]  
Автор anbra (аз)
Публикувано07.03.11 12:41



Ти не си в ред...


Изобщо представа нямаш за какво иде реч - това е океан от дебела, тлъста, жилава, гадна, пареща, непукистка коприва. Само като я видя и на секундата ми се отяжда Няма нищо общо с това, дето се продава - то е младо, нежно и само връхчета - онова е като корабни въжета дебело и по-дърто от мен...

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: за коприватанови [re: anbra]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано07.03.11 12:44



хм...не може ли да се изкорени?...и на нейно място-райграс



Абе на село си иска да имаш бая време за копане, поддържане, плевене и кърска ама в двора работа...това е



Тема е, чакай де...нови [re: anbra]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано07.03.11 12:46



тя не се пръква от нищото. В началото е точно каквито ги описва събеседничката ти. А после става само за патета. Баба ми, лека и пръст, им напарваше в една голяма тенджера от "въжетата", после им накълцваше, смесваше с царевично бражно и на ония им плющяха липсващите ушички от тая манджа


Да не говори,. че на 98 на сто порастваха. Инак са просто непоносимо хилави като малки. Но захапят ли лятото стават убийци:)
Впрочем аз си мисля, (имам комшии да ми ги гледат) да нанеса решителен удар точно с помощта на това биооръжие по отвратителния бабин зъб, с който 5 години водя обречена битка в някои части на двора.

Вярваме в Бога и Светия Дух, Който е бил в тези големи светци.Ти koму вярваш-на комшията ли?

Тема Re: е, чакай де...нови [re: Kиpo]  
Автор anbra (аз)
Публикувано07.03.11 12:59



Тя си е там отпреди Христа, ако ме питаш мене...

Успяхме да си откопаем място пред къщата с голям зор - появява се чат- пат, но поединично. Обаче от едната страна и отзад е нещо, с което няма оправяне, или поне на тоя етап нямаме наличните и необходими ефективи. Косим я злобно и настървено като ходим, но това си е ачик палиативно решение, иначе вероятно трябва с багер да се прекопае и пак дали ще се изкорени чудото, не е ясно.

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: за коприватанови [re: LlRA..]  
Автор anbra (аз)
Публикувано07.03.11 13:00



Аз лично не мога да я изкореня. Вероятно трябва да наема хора за тая цел. Та този проблем си чака и той реда...



Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: за коприватанови [re: anbra]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано07.03.11 13:03



Завъди си прасе. Моята приятелка Донка хранеше прасето с коприва. Много му се услаждаше.



Тема Re: за коприватанови [re: Гинec]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано07.03.11 13:06



Не може да се завъди прасе, ако не си постоянно там за да го гледаш и храниш:))

..представям си я Анбра как си живее нон стоп там и гледа прасе, кокошки, овчица и коза за капак...и се замисля и за кравичка



Тема Re: за коприватанови [re: LlRA..]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано07.03.11 13:11



Абе знам, че не може да е там постоянно, но ми харесва идеята.

Майтап.



Тема щО? Аз веднаганови [re: LlRA..]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано07.03.11 13:14



се записвам за 5 кила мляко ежедневно!)
Не от прасето, от кравата, ако мисленето завърши с положителен резултат.

Ако воюват две страни, и едната е угодила на Бога, нито един войник няма да загине!


Тема Ааа, не е съвсем истинско!нови [re: anbra]  
Автор Phillip (-; свежъ :-)
Публикувано07.03.11 14:42



Ей го де е Трън(ско). Ако живееш в София, де.

Като се каже село, значи преди всичко да утрепеш почти цял ден в път до там и като стигнеш с яко главоболие, да се питаш "Аз в кой свят и кой век се оказах?!"







Тема Re: Ааа, не е съвсем истинско!нови [re: Phillip]  
Автор anbra (аз)
Публикувано07.03.11 16:42



Да бе, на 50 км е от нас...

Освен това има маршрутки по 5-6 пъти на ден и спират като такси пред портата.
Иначе въпроса си го задаваш неминуемо - няма площад, няма магазин, няма кръчма, няма телефон, не се знае има ли вода и други такива екстравагантни за локацията неща... До миналата година нямаше покритие на Мтел точно моята къща - отсреща през шосето - имаше...
Няма и хора.
Нямало крадци - последният се бил изнесъл към Перник преди няколко години, щото нямало какво повече да се краде.

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: Ааа, не е съвсем истинско!нови [re: anbra]  
Автор Hoй (библейския)
Публикувано13.10.11 02:40



Къща, село, двор...Хубаво, но ако няма тенда и барбекю, зае'и.


За летните жеги вкопай една /може и стара/ вана в земята, напълни я с вода и ето - басейн по селски.
Сподели и други идеи в този ред на мисли, 'щото "Лукса е в малките удобства".

"Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать. "

Тема Re: Идеята ми хрумна,нови [re: Kиpo]  
Автор гoлямaтa Бeти (golyamata_beti)
Публикувано04.01.12 11:01



Киро страхотен си!! Браво за клубчето. Все пак твоята работа е била лесна , да направиш едно клубче само. А какво да кажа аз , като същия тоя селянин ме изръси с 20000лв за да си купя село и аз. В интерес на истината винаги съм си мечтала, но предимно като мечта, а не като цел. Когато обаче започнах да ми чета писанията се запалих неистово. Върха беше един него разказ " Яйца с лук"
И така, този човек който все още не съм виждала на живо , а го чета повече от 10г обърна живота ми наопаки. Купих си "село" и съм много щастлива. Не знам кога и как ще му се отблагодаря, но и до ден днешен когато съм там и се любувам на обстановката все за него си мисля и мислено го благославям.

Когато водата стигне до шията, всеки се научава да плува

Тема Re: Идеята ми хрумна,нови [re: anbra]  
Автор гoлямaтa Бeти (golyamata_beti)
Публикувано04.01.12 11:10



Като те чета, все едно аз съм писала твоя пост. Само дето съм по-старша от теб. Аз съм горд собственик на селски имот от 5г Три години правих сеир на селяните, но вече служа за пример. Мога да ти помогна с много неща. Например със семена на дуракоустойчиви цветя.
Ще ти покажа снимки от моите постижения. Колкото до копривата , нямаш проблем. Даваш 20лв и си се отървала. Имах площ около 100кв която сега е зеленчукова градина , но преди това беше обрасла с коприва и лапад. Но бяха с такива стебла, че ги рязахме с храсторез, а не с косачка. След като ги окастрихме до една педя над земята (а бяха с височина до брадичката ми) ги нахраних обилно с раундъп. Преядоха и умряха. Сега тук там като се появи някой корен из мястото на по-сенчести и влажни места пръскам и изчезва.

Когато водата стигне до шията, всеки се научава да плува

Тема Re: Ааа, не е съвсем истинско!нови [re: Hoй]  
Автор гoлямaтa Бeти (golyamata_beti)
Публикувано04.01.12 11:41



Много си прав.Когато купихме нашата къщичка , която беше в недовършен вид (и все още не е довършена) аз започнах да си осигурявам дребните екстри. 1-во баня и тоалетна на етажа с топла вода и всички други необходимости. (В същото време спяхме в стая чийто под беше само на замаска.
Барбекюто (на терасата ), люлка, хамак , езерце с фонтанче, градинки с цветенца , басенче (ф 3,75 ) шезлонги и фризер

Това беше задължителната програма и вече е изпълнена. Сега остава да се занимаваме с волната програма. Когато- тогава.

Когато водата стигне до шията, всеки се научава да плува

Тема Re: Ааа, не е съвсем истинско!нови [re: anbra]  
Автор гoлямaтa Бeти (golyamata_beti)
Публикувано04.01.12 12:02



И наше село е на 50км от нас. Маршрутката ми минава пред вратата, но много рядко я ползвам. Всички в къщи са с коли и не ми се налага. Нямаме площад, имаме един магазин (за по два часа през ден) който го държат за да осигуряват на жителите три пъти в седмицата хляб. Покрай хляба понякога има и биричка, и ментичка. Толкоз За повече града е на 5км разстояние. Жителите са 9бр по списъка за изборите + две деца. Мтел и Виваком имат добро покритие, но Глобул са много зле. Бяха добре преди две години и аз ползвах мобилен интернет една година На следващата подписах договор за две години , а тяхното покритие изчезна. Така си плащах две години по 24лв на месец за тоя дето духа... Зет ми ми купи вивакомски и сега си го ползвам него там. Не знам дали има крадци, защото легенди се носят, но ние сме оставили партерното помещение пълно с материали инструменти и машинки вече 5г без да го заклюваме. Вероятно никой не би се сетил, че някой може да остави отключено и по тази причина не е пробвал. Тази година са ни откраднали соларните лампи, щото не си ги бяхме прибрали, ама нейсе. Комшиите веднага ми се обадиха, искаха да викат полиция, но аз им казах да не се косят за едни лампи. Тъй и тъй полицията нищо няма да направи.
Та тъй, като едно новоизлюпени селянки се надявам да си споделяме вълненията. А сега ще ти пусна един линк да разгледаш моето райско кътче, пък когато ти можеш да покажеш твоето ще му се радвам и аз
Това е състоянието от 2010г Ще ти пусна линк и от 2001г Ако си харесаш цветя само казвай ще помагам






Когато водата стигне до шията, всеки се научава да плува

Тема койнови [re: гoлямaтa Бeти]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.01.12 22:32



тоз?))



Ин витро си е прелюбодейство!! Това е смъртен грях.Щом не може да имате деца се покайте пред Бога!

Тема Re: Идеята ми хрумна,нови [re: гoлямaтa Бeти]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.01.12 22:33



Копривата е бял кахър - спомням си я с носталгия


Аз си имам друга битка - почти невъзможна за печелене - с бабините зъби.

Ин витро си е прелюбодейство!! Това е смъртен грях.Щом не може да имате деца се покайте пред Бога!

Тема признавам, че тези полупланински(по моите критериинови [re: гoлямaтa Бeти]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.01.12 22:41



селца си имат чар. А цветята са изумителни - ярки и жестоки))

Аз обаче съм девиант:

"цветя".

.

.
Но не е нищо - в хола ми в София чакат пролетта още 8 вида за изпитване.

Ин витро си е прелюбодейство!! Това е смъртен грях.Щом не може да имате деца се покайте пред Бога!

Тема офффнови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.01.12 22:43



зацепих, сори - Селянинът : )
Какво да ти кажа, моето село е нещо като наследство, но ако не беше едно от дузината ми хобита - метеорологията, отдавна да съмм го заменил за нещо пои-близо. Но Нортх-Вест Бг Калифорнията не я заменям за нищо.



Ин витро си е прелюбодейство!! Това е смъртен грях.Щом не може да имате деца се покайте пред Бога!

Тема За който поиска ..нови [re: Kиpo]  
Автор borecom (The клубарЪ)
Публикувано24.03.12 02:01



Днес попаднах на възможност.

Туя-източна на цена от 3 лева. Чудни дръвчета са за жив плет и за зелени кътове. Търся ги от есента и нищо под десет кинта не намерих.

Приятелка на приятел е 'бракувала' към 300 броя в зеления си център. Разпродава ги и иска до края на април да си освободи терена от тях.

Дръвчетата са жизнени /днес ходих да ги видя/ и са с разнообразни височини от 60/70 до 100/110 см. Е

малко са проскубани след зимата но .. за година след разсаждането ще набъбнат ..

Утре отивам да се сдобия с 50 бройки. Който иска координати, да свирка .. небуквално.

The show Must go On

Тема Re: За който поиска ..нови [re: borecom]  
Автор гoлямaтa Бeти (golyamata_beti)
Публикувано28.03.12 12:08



Интересуват ме туите. Дай повече инфо. Ако искаш може и на лични.

Когато водата стигне до шията, всеки се научава да плува

Тема Re: За който поиска ..нови [re: гoлямaтa Бeти]  
Автор borecom (клубарЪ)
Публикувано29.03.12 10:58



Ми ето ги

, преди разсаждането снимах една част от тях.

Оказаха се по големшки, но с това носят и риска да не се хванат. Оуубаче за стигнат тоз размер, други съм гледал и поливал поне 3 години .. та риска си струва.

Разсадника е край Равда и е добре да прецениш транспорта .. оскъпи ми левче на дръвче, но аз съм близко /60 км./ Каката там е яко в джаза, ма пък свърши работа, изпрати камионче с останалите туи своевременно.

За координати и/или съдействие ми драсни бележка, щот не съм много в час там .. едвам нЕколко съм успял да пратя.



Тема Re: за коприватанови [re: anbra]  
Автор mechedivo (любознай)
Публикувано15.10.12 18:04



Не може ли да се окоси и да се остави да съхне. Струва ми се, че ако имах такова нещо, цяла зима щях да я ям и като самостоятелно ястие - каши, супи; и като подправка, и като добавка към основни ястия - с картофи, с гъби... ммммм... :) Дебелата коприва е много вкусна и панирана :) За чай също - много била целебна; от корените - също, лекарство става за различни болежки. А дебелите листа са много вкусни панирани :)
В "Анастасия" на Владимир Мегре се споменава за дрешки, изплетени от влакно от коприва и като поразрових из нета, открих, че растението наистина се използва за направа на върви и въжета, ето тук една статия за технологията http://xenos-bushcraft.com/blog/2011/06/%D0%B8%D0%B7%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%BA%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B8-%D0%B8-%D0%B2%D1%8A%D0%B6%D0%B5%D1%82%D0%B0/



Тема Re: за коприватанови [re: mechedivo]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано17.10.12 09:11



Аз на мястото на моята напролет смятам да засадя кокошки


Те винаги са окончателно решение за всеки плевел.

СЕЛИАНИ ПРОСТИ СТИГА СТЕ ПЛИУЛИ ОСТАВЕТЕ БОИКО ДА РАБОТИ ЩЕ ДОИДЕ ОНИА ПЕДАЛ ИЩЕ ВИДИТЕ ТАПАЗИ

Тема Re: Идеята ми хрумна,нови [re: Kиpo]  
Автор The Fifth Element (indigo blue)
Публикувано06.12.13 21:04



това е един истински клуб.



Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.