Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:19 27.06.24 
Фен клубове
   >> Руски клуб
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Варсонофьевская расстрельная комманданови [re: lndy]  
Автор moon_flowerМодератор (поспаланка)
Публикувано24.11.09 13:13



Извинявайте, че се намесвам в диалога ви

,
но
В отговор на:

една усреднена, невоенна ситуация /защото по време на война консенсуса е съвсем друг, знаеш/


палачите съществуват именно във военни ситуации, преломни, когато се извършват обществени катаклизми.

Останалите са просто серийни убийци. Т.е. психопатите, които изпитват удоволствие от съзнателното и планирано предварително убийство на непознати хора.

Нищо не е така, както изглежда на пръв поглед.

Тема Re: Варсонофьевская расстрельная комманданови [re: moon_flower]  
Автор lndy (soulful dynamic)
Публикувано24.11.09 13:39



Не, moon_flower, палач е професия почти като всяка друга и съществува винаги в обществата, в които се допуска смъртно наказание.
По време на война е друго - всеки войник получава правото да убива максимален брой хора, наречени "врагове", без да бъде класифициран като палач, такъв е социалният договор.
Сериен убиец е по-скоро криминологично понятие, а психопат - психиатрично, т.е. парадигмите са други.



Тема Re: Варсонофьевская расстрельная комманданови [re: lndy]  
Автор moon_flowerМодератор (поспаланка)
Публикувано24.11.09 14:25



Да, така е.
Но щом говорим за "професията" ( пак я слагам в кавички, защото за мен е чудовищно така да изкарваш насъщния си ), то вече е съзнателен избор, чрез който човек се чувства удовлетворен. Знам, че звучи много цинично, но чрез тази професионална реализация, той се чувства щастлив.
Може ли по щастливите лица да се разчете всъщност дейността, която упражняват?


Така разбрах и твоя въпрос...
Моят отговор е, че не може.
Само, когато човек осъзнава, че с действията си наврежда на другите, когато има съвест, тогава вече личи.
И разбира се, съвсем различен е въпросът за подбудите, за причините, за да се избере дадена професия и трезво да се определят последствията от нейното упражняване върху другите хора.

Нищо не е така, както изглежда на пръв поглед.

Тема Re: Варсонофьевская расстрельная комманданови [re: lndy]  
Автор moon_flowerМодератор (поспаланка)
Публикувано18.01.10 14:08



Някак си дискусията замря, а много ми се искаше да поговорим кое е по-страшно - физическото унищожение или социалната изолация и психически тормоз?

Смъртта е естествен завършек. Всеки със самото си раждане приема, че рано или късно ще си иде от този свят. Но въпреки това твори, съзидава, остава нещо от себе си( дори и в отрицателен смисъл ).

Докато социалната изолация подтиска хората, не им позволява да развият в пълна степен своя творечески потенциал. Те се чувстват подтиснати, неразбрани.
Есенин, Цветаева са приели заплахата от убийство, върнали са се в Родината, но са оставили неповторими шедьоври.

Нищо не е така, както изглежда на пръв поглед.



Тема Re: Варсонофьевская расстрельная комманданови [re: moon_flower]  
Автор lndy (soulful dynamic)
Публикувано18.01.10 19:47



Мисля си, че физическото унищожение е по-гадно, защото е последното възможно събитие, което може да му се случи на човек. Най-гадното, според мен е, че смъртта не е избор, дори за самоубиеца.
Психическото не е точно унищожение, а някакъв вид тормоз, срещу който, при добър късмет, могат да се включат мощни психологически защити и човекът оцелява.
Това е основната тема на Варлам Шаламов, който в цялото си творчество описва как различните хора използват различни психологижески защити и по някакъв начин успяват да оцелеят като личности.



Тема Re: Варсонофьевская расстрельная комманданови [re: lndy]  
Автор Бepeзka! ()
Публикувано18.01.10 20:25



Доколкото си спомням обаче, той самият в края на краищата полудяваше.



Тема Re: Варсонофьевская расстрельная комманданови [re: Бepeзka!]  
Автор lndy (soulful dynamic)
Публикувано18.01.10 21:25



Не точно - старческа деменция+без близки+бедност+въдворяване в старчески дом - пневмония - смърт



Тема Варсонофьевская расстрельная комманданови [re: moon_flower]  
Автор Пaвeл Cyдoплaтoв (разведчик)
Публикувано19.01.10 19:20



Темата е прекалено "тегава".
Тя е повече за "клуб психология".



а много ми се искаше да поговорим кое е по-страшно - физическото унищожение или социалната изолация и психически тормоз

а защо не прочетеш Джек Лондон и неговият "научно-фантастичен роман" Скитникът между звездите(ако не си я чела).

Можеш да си я свалиш от тук:

Иначе книгата дава отговорите на почти всички тук зададени въпроси-най вече за безсмъртието на душата(затова книгата през социализЪма излезе в Библиотека Галактика)
Нека да не се правим на по-велики от Джек Лондон.



Тема Re:различни психологически защитинови [re: lndy]  
Автор Tyлca ()
Публикувано20.01.10 16:26



Говорихме преди затова.
Според мен Шаламов се опитва да героизира собственото си
поведение в лагерите.
Каквото си спомням от прочетеното ме кара да си мисля,
че без проявата на човещина от хората, с които контактува там(като мед.персонал наприме..), даже и физическото му оцеляване би било невъзможно.
Та , ако под психологическа защита разбираме умелото натъкмяване
и приспособяване ( с чужда помощ), ти си безусловно прав.
Двойното салто на конформиста.
С първото се "адаптираш", с второто...оправдаваш първото.
Това разбира се не означава, че аз бих се справил по -достойно.
Много (по)интересen e за мен Н.Морозов
Ако говорим за "психологическа защита" или даже за ..."контратака",
тoй ми се струва по подходящ пример от сломения Шаламов.





Тема Re:различни психологически защитинови [re: Tyлca]  
Автор lndy (soulful dynamic)
Публикувано20.01.10 22:16



Ето една работна дефиниция /а те са много/ на "пси защита" или по-правилно "защитни механизми"/ЗМ/ - тактиките, които използва аза за да се защити от неприемливите /напр. прекалено интензивните/ афекти от външната и вътрешната реалност. По-нататък вече следват спорове - на съзнателно или несъзнавано ниво работят, колко са на брой /описани са до 17, мисля/ и т.н. Т.е. виждаме, че "натъкмяване" има /благодарение на него все още не сме се избили взаимно, макар, че се стараем/, но защо на конформиста, ЗМ работят при всички хора, винаги.

Н. Морозов явно е много интересна, "ренесансова" личност, не знаех нищо за него. Странно, как не са му скалъпили някое процесче през 37-ма.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.