Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:25 18.05.24 
Фен клубове
   >> Руски клуб
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема История на руската държавност и нейните правителинови  
Автор БaГиpa ()
Публикувано25.09.09 16:54



Нали ви писах, че се запалих да направя някаква хронология на руските владетели от основаването на руската държава до последния император. Та реших, че може и на вас ще е интересно. Бих се радвала, ако някой вземе участие с някакви интересни неща по темата. Не съм историк и проучането ми е дилетантско. Така, че не ме съдете строго.
Да, и още нещо.
Понеже литература, която чета в последно време в тази връзка, е изключително на руски и ще ми е трудничко да описвам тези събития на български, без да бъркам членуването. Така че моля извинение, ако някой се подразни от това. Имало такива случаи. Ще се включвам с коментарии исключително на български.

И така.


862 год – северные славяне, жители Новгорода и прилежащих к нему земель долгое время находились в противоборстве с воинственными варяжкими племенами. Среди которых выделяют шведов, норманов, готландцев, а также тех варяг, которые назывались русь.
Варяги, подчинив себе некоторые славянские народы правили ими без угнетения и насилия, брали дань легкую и наблюдали справедливость.
Бояры славянские, недовольные властью завоевателей, которое уничтожало их собственное, вооружили против норманов славян и выгнали их.
Однако, очень скоро между освободившимися племенами начались междуусобици. Не в силах справиться со своими внутренними проблемами, славяне прислушались к совету новгородского старейшины Гостомысла и потребовали от вчерашних своих врагов правителя.
Славяне новгородские, кривичи, весь и чудь отправили посольство к варягам русь.
„Земля наша велика и обильна, а порядка в ней нет. Приходите княжить и владеть нами.”
Так в 862 г. началась история российской монархии.
На славянские земли пришлш трое братьев из варяжских князей русь со своими скандинавскими дружинами.Старший из братьев Рюрик прибыл в Новгород, другой, Синеус, — на Белоозер, а третий, Трувор, — в Изборск.
И вот от тех варягов прозвалась эта земля русской, по имени князей варягов русских.
Два года спустя, в 864 году, старший брат Рюрик, после смерти братьев своих, присоединил области братьев к своему княжеству основал монархию российскую.
Кроме этого он приобщил к своим землям окрестности Чудского и Ладожского озера, некоторые финские племена и народы весь, меря, мурома, которые обратились в славян, приняв их обычаи, язык и веру.
Еще одно не менее важное событие.
Двое из единоземцев Рюрика Аскольд и Дир, может быть недовольные Рюриком,отправились с товарищами из Новгорода в Канстантинополь искать счастья.
Увидели на высоком берегу Днепра маленький городок.
Им сказали, что строители его, 3 брата, давно скончались и что миролюбые жители платят дань хазаром. Сей городок был Киев. Аскольд и Дир завладели городом и присоединили к своим владениям близлежащие земли.
Таким образом к концу 9 века варяги образовали на славянских землях две державные области, Рюрик на севере в Новгороде, Аскольд и Дир на юге в Киеве.

Да резюмираме. Рюрик е бил основател и пръв владетел на руската държавност.
Между другото, има интересни версии за произхода на Рюрик. Но за това – следващия път.

Надявам се, че ви било интересно.

ПП. ще добавя......для наглядности........картину Ильи Глазунова. Братья Рюрик, Синеус и Трувор.



Не пытайтесь понять женщину, а то, не дай бог, еще поймете.......

Редактирано от БaГиpa на 25.09.09 17:04.



Тема Re: п.п. извън темата,нови [re: БaГиpa]  
Автор moon_flowerМодератор (поспаланка)
Публикувано25.09.09 22:21



Багира, моля те, говори и пиши на езика, който най-добре ще изрази твоите чувства, мисли, позиция.

Това е фен клуб на Русия!
Който има проблем с неразбирането, проблемът си е изключително негов. Речници има и на хартиен носител, и чичко Гугъл е насреща.



А сега по темата:
Поздравления за желанието да поднесеш в резюме тази изключително богата и пълна с превратности хронология. Аз също се интересувам от история и ще ми бъде безкрайно интересно да следя темата. Надявам се и другите клубари да я допълват със своите знания, източници, мнения.



Нищо не е така, както изглежда на пръв поглед.

Тема Re: История на руската държавност и нейните правителинови [re: БaГиpa]  
Автор Tyлca ()
Публикувано26.09.09 03:31



Похвално начинание.
Отдавна чакам някой от клубарите да подхване разговор за руската история.
Ще се опитвам да се включа с коментарии и илюстрации.
По възможност не от Глазунов, че е е много...приповдигнат за моя приземЕн вкус.


Струва ми се , че е естествено да търсим и връзката между двата народа, руски и български, в историята.
Както виждаш в темата ми, масивната и продължителна промивка на мозъци е успяла
доста съществено да промени оценката
на руско българските отношения.
Не знам дали ще ти стигнат силите на караш по естествено хронологичен ред.
Руската история е богата на събития и владетели и може да не я докараш до наше време.
За Новгород от обсъждания период има доста интересна литература и нови изследвания
Ето и нещо от текста ти, което ме накара да се поазсмея..но и да се позамисля:
"..потребовали от вчерашних своих врагов правителя"
Интересен подход .




Тема Re: История на руската държавност и нейните правитнови [re: Tyлca]  
Автор БaГиpa ()
Публикувано26.09.09 09:36



Благодаря и двамата ви за подкрепа.
Но, и искренно се надявам на ваша помощ, защото сама едва ли ще се справя.
Тулсич, прав си, може и да не ми стигнат силите, защото темата наистина е необхватна. На всяко едно историческо събитие, не само в Русия, има обикновенно по няколко гледни точки или тези. Аз може да предпочета една от тях, която да не е толкова достоверна, но по някакви причини съм съгласна с нея. И тука е момент да се включват и останалите клубари.
Сама, наистина, едва ли ще се справя.
за връзката между двата народа - руски и български - вече съм споменала в друга тема във връзка с произхода на княгиня Олга. Мислих, че това ще заинтригува някого, но........уви!!!!!!!!
За Глазунов. Разбира се, че може и не от него. Аз самата не знам защо избрах тази илюстрация от всички, предлагани в интернет. Искаше ми се малко да "оцветя" темата.
Дълго се чудих да започвам тази тема или не.
НО!!!!!!!!
Сега, когато имам и вашата подкрепа - чувствам се по уверена, че може и да се справя, ЧЕ ЩЕ МОЖЕМ ДА СЕ СПРАВИМ!



Не пытайтесь понять женщину, а то, не дай бог, еще поймете.......

Тема Re: История на руската държавност и нейните правитнови [re: БaГиpa]  
Автор MlTEXX (arhontis)
Публикувано26.09.09 17:52



от кое скандинавско племе са рюрик?



Salus populi suprema lex.

Тема Re: История на руската държавност и нейните правителинови [re: Tyлca]  
Автор Mpakorop (крайнодесен)
Публикувано26.09.09 21:13



"Както виждаш в темата ми, масивната и продължителна промивка на мозъци е успяла
доста съществено да промени оценката
на руско българските отношения. "

Така е наистина, макар че вероятно моята и твоята преценка за промивката са коренно различни

.

Сакар планина - перлата на Тракия

Тема Re: История на руската държавност и нейните правитнови [re: БaГиpa]  
Автор moon_flowerМодератор (поспаланка)
Публикувано26.09.09 22:00



Трудно ще открием достоверна информация за тези далечни години. Всеки изследовател търси свои източници и гради свои хипотези.
Този период в Европа е твърде динамичен. Франкската империя се разпада на отделни кралства, Византия укрепва своите позиции на изток, България се утвърждава като държава. Все още се пише само на латински и гръцки. Западните хроникьори отделят повече внимание на победите на своите господари.

Най-ранни сведения за създаването на Русия са от средата на ХII в - * И лишь в XII веке летописец Нестор в "Повести временных лет", стремясь идеологически укрепить единство Русской земли, создает свою легендарную родословную*.

Съгласна съм с теб, Багира, да представиш твоята гледна точка по тези толкова далечни събития. Може би Тулса, базирайки се на по-нови проучвания, ще допълва и обогятава информацията. Също и Римлянина може би ще се включи - Византия като част от източната Римска империя. Нейните летописи може да съхраняват данни за северните съседи и събитията, произтичащи там.

Ще се справим.



Нищо не е така, както изглежда на пръв поглед.

Тема Re:преценка за промивкатанови [re: Mpakorop]  
Автор Tyлca ()
Публикувано27.09.09 02:56



Предполагам, че си прав.
Особено, ако смяташ, че руската външна политика е била основна и даже единствена
причина за "угасяването на хиляди български огнища" и че на мястото на паметника на СА в София трябва непременно да се постави паметник на ...американски пилот , надничаш от летяща крепост или танк Тигър с напет есесовец на бронята.


Не е ли малко далеч Девети май?



Тема Re: История на руската държавност и нейните правитнови [re: MlTEXX]  
Автор БaГиpa ()
Публикувано29.09.09 12:57



Визираш само Рюрик или още някого? Понеже попита „СА”.

Има няколко теории за произхода на Рюрик. Сред тях са 2, най-разпространените.
Според едната версия, славянската, Рюрик е бил славянин. Дъщерята на Гостомъсл, княз и старейшина на Новгород, Умила е била омъжена за славянски княз на племето бодричи Годослав (Годлав). Те са обитавали юго-източното крайбрежие на Балтийското море, което славяне са наричали Варяжко. Столицата на това племе е бил град Рарог – впоследствие Нейстерлице. Сега това са земите на Германия. Точно затова Гостомъсл, който е останал без наследници по мъжка линия, е посъветвал да бъде поканен именно Рюрик, който всъщносте е неговия внук, да управлява Новгород и неговите земи.
Княз Годлав е бил убит от Готфрид Датски. Рюрик е бил принуден да изостави родния си дом да стане варяг – т.е. наемен воин и дълги години да се скита из чужбина. Той е станал начело на дружина от същите като него ...... „обездоленных воинов-бродяг”.

Как е „обездоленные” на български?

Според другата версия, норманската, Рюрик е бил представител на знатана датска династия Скиолдунги. В датските източници неговото име се споменава като "Рёрик". Със своята дружина той е осъществявал „набези” в Германия, Франция, Англия и Швеция. Възможно е викингите или варяжките дружини са имали нещо като бази по югоизточното крайбрежие на Балтийското море и са били в съседство със славяните.

Някои учени пък изобщо поставят под съмнение самото същуствуване на Рюрик.

Както и да е, прието е да се счита Рюрик за основател на руската държавност.
Разбира се, по всяка една от тези теории могат да се водят спорове и дебати. Но, целта ни НЕ Е да се дискутират правдивостта на въпросните версии, иначе щяхме да пишив в клуб „история”, а да подредим хронологически важните моменти в историята на Русия и, най-вече, нейните владетели.

Ако знаеш нещо повече – сподели с нас. Ще ни е интересно.
Например, сега се опитвам да разбера кои са били варяги. Викинги, които славяне са наричали варяги, понеже са идвали откъм Варяжкото море или славянските дружини по пример на викингите?
Това ще е в следващия ми пост.



Не пытайтесь понять женщину, а то, не дай бог, еще поймете.......

Тема Re:Ребята..........нови [re: Tyлca]  
Автор БaГиpa ()
Публикувано29.09.09 12:58



..............не засоряйте тему разборками.
Извините, простите пожалуйсто



Не пытайтесь понять женщину, а то, не дай бог, еще поймете.......


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.