Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:01 28.09.24 
Фен клубове
   >> Руски клуб
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Патриотизъм или нихилизъм ?  
Автор oпaceн (какардак)
Публикувано15.08.07 00:39



1. Колко са държавите в света, чийто национален катедрален храм (мястото на националния патриарх), намиращ се в центъра на столицата им да носи името на чужд светия при наличието толкова много достойни национални светии ?
2. Липса на партиотизъм ли е горното ?
3. Трябва ли държавата да влиза във военен конфликт с държавата чийто име е в основата на националния храм , за да променя името му.


4. Въпроса ми е за преходните и непреходните ценности ?
5. Въпроса ми е за историческата признателност и докъде може тя да се простира ?

Ако някой смята горните въпроси за провокация нека не отговаря. Ако някой смята темата за неуместна нека я изтрие.

П.С. Темата е повлияна от книгата на небезизвестния българист професор
Петер Юхас " А ние българите".
Учения превел от тюркски на български - свещените за всички народи слова :
"Човек и добре да живее умира и друг се ражда и нека роденият по-сетне, като чете тези писмена се сеща за онзи който ги е написал" - из колоната на кана юбиги Омуртаг.

Не се вземайте много на сериозно, светът е далеч по-весел, важното е да го усетите

Редактирано от Cтaниcлaв! на 15.08.07 08:27.



Тема Re: Патриотизъм или нихилизъм ?нови [re: oпaceн]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано15.08.07 00:42



само да вметна, че българите не са тюрки /това малко офтопично, разбира се/.


а иначе катедралният храм е кръстен на СВ. Александър Невски в знак на признателност към освободителите на България /познай кои/.

Facta, non verba!

Редактирано от Last Roman на 15.08.07 00:42.



Тема Re: Патриотизъм или нихилизъм ?нови [re: oпaceн]  
Автор oпaceн (какардак)
Публикувано15.08.07 01:09



А аз си мислех, че някой хора могат поне да боравят с Гуглето и да ме "хванат в крачка". Надписа не е на тюркски, а на гръцки и в оригинал е малко по-различен от превода който аз съм посочил.


Все пак и да се доверявате - проверявайте. Както един известен философ (кой ли беше той - сигурно е от "класиците") бе казал "Проверката е висша форма на доверие".

Не се вземайте много на сериозно, светът е далеч по-весел, важното е да го усетите

Редактирано от Cтaниcлaв! на 15.08.07 08:29.



Тема Re: Патриотизъм или нихилизъм ?нови [re: Last Roman]  
Автор oпaceн (какардак)
Публикувано15.08.07 01:37



Въпреки любовта ми към историята , не мога изобщо да твърдя, че познавам добре например римската история, макар че съм прочел и четирите тома на "Историята на древен Рим".
Но това което знам сравнително добре, е българската история.
Като най-близка чувствам "История на България" от професор Петър Мутафчиев(бащата на нашата известна писателка Вера Мутафчиева) може би поради сходството на идеите ни (анархо-либерални).
Определено "социалистическата" шесттомна "История на България" под редакцията на акад. Христов изобщо не ми допада. Прекалено е изопачена и пренаписана.
И в новата десеттомна история на БАН също има някои моменти с които не съм съгласен.
Подадох Ви подсказка с линка, като се надявах да му хвърлите поне едно око.

.
Добре е да знаем и научим историята на най-главния си храм, доколкото се наричаме и чувстваме българи. .Линка остава същия.
Все пак очаквам и малко по-задълбочени писания.

Не се вземайте много на сериозно, светът е далеч по-весел, важното е да го усетите

Тема Re: Патриотизъм или нихилизъм ?нови [re: oпaceн]  
Автор Tyлca ()
Публикувано15.08.07 01:55







Тема Re: Патриотизъм или нихилизъм ?нови [re: Tyлca]  
Автор oпaceн (какардак)
Публикувано15.08.07 02:22



Когато се прави нещо за първи път винаги може да се каже " Прости им Господи и не вменявай им го в грях, те не знаят що правят", но когато нещото стане рецидив, значи те знаят що правят - да те правят грях (ГРЕШКИ на прост български език).
А когато нещото започне да се повтаря многократно, следват словата на нашия любим класик Артър Конан Дойл " Елементарно, драги ми Уотсън".
Тулсич, мислех те, че не си толкова елементарен, още повече, че има и опция, който няма желание да бъде конкретен, нека не пълни с глупости нет-пространството.
Но и този твой отговор ме задоволява и то напълно.
В шахмата има един момент - да не правиш празни ходове, защото противника бързо взема предимство. В конкретния случай ти направи празен ход. Това което е обаче по-важно е, че просто не бих играл с някой чийто коефициент е доста под моя. Да за демонстрация винаги може и да играеш на много дъски с много и то далеч по-слаби противници в някакво си блиц-турнирче, но лично на мен не би ми се усладила ролята да съм спаринг в такова турнирче ( колкото и да са ми предани приятелите ми, след загуба ще ми падне поне малко реномето пред тях и то в собствените ми очи).


Колкото до подобни въпроси (1-5) виждам, че изобщо не те интересуват - тогава не им отговаряй, но да правиш глупости и да си оставаш с убеждението, че си оригинален, значи да си наистина доста посредствен и елементарен, което май не е далеч от истината.
Макар, че очаквах поне понятие като нихилизъм да те заинтересува. Все пак има прекалено много последователи и подръжници в Русия. Жалко .

Не се вземайте много на сериозно, светът е далеч по-весел, важното е да го усетите

Тема Re: Патриотизъм или нихилизъм ?нови [re: oпaceн]  
Автор Cтaниcлaв!Модератор (шемет)
Публикувано15.08.07 08:37



Понеже моята интелигентност е много под твоята и тази на обвиняемия от теб "Тулсич", позволявам си да попитам - какво общо има темата с Руски клуб? Не трябва ли тези въпроси да се зададат в клуб България? Или клуб Политика? Не че имам против такъв тип теми да бъдат обсъждани тук. Но чувствам упрек не към когото трябва..

Вече комунизъм няма. Няма СССР. Вземете си сменете името на националния храм. То и без това смяната на имена си е чисто българска слабост. Обичате да бягате от историята, ама не става. Само питам - какво ще се промени като смениш името на храма? По-красив и по-здрав ли ще стане? Или просто ей така, да се начеше някоя част от българското самолюбие?

Не съм постигнал много в този живот. Все още съм млад. Но винаги съм се стремял да отделям времето си и цялата си енергия за градивни неща. Не съм скачал по митингите преди 10 години, защото в политиката не вярвам. Не скачам и против името на храма. И против много други неща. Не се занимавай с вятър работи, опасен. Има кой да ги решава тези неща вместо теб.

Редактирано от Cтaниcлaв! на 15.08.07 08:38.



Тема Re: Патриотизъм или нихилизъм ?нови [re: oпaceн]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано15.08.07 10:33



само дето не ми стана ясно в тази тема ние за надписа на Омуртаг ли ще си говорим /за това си има клуб История/, за Александър Невски /този въпрос можеш и в клуб Християнство да го зададеш/ или просто ще си мерим ... мускулите /кой к'во чел - недочел/?


П.С. Уикипедията не е достоверен източник, а само упътващ справочник, така че не й се предоверявай излишно.
Facta, non verba!

Редактирано от Last Roman на 15.08.07 10:39.



Тема точнонови [re: Last Roman]  
Автор Cтaниcлaв!Модератор (шемет)
Публикувано15.08.07 10:50



Wikipedia е плод от доброволен труд, който не може да се счита за достоверен. Правилно казваш - това е добър сайт, но информацията му е само насочваща.



Тема Re: Патриотизъм или нихилизъм ?нови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор _snowqueen_ (sincera)
Публикувано15.08.07 10:54



Стасик, що се занимаваш да му отговаряш изобщо?

Човекът просто има проблеми със себеутвърждаването и ги избива, като ни уведомява, че е прочел пълната с фактически грешки статийка от Уикипедия и прилага списък с прочетените книжки.
Не знам от кой клуб и с каква цел го довлече при нас Брезичката, но мисля, че след като всички ние сме далеч от "неговия висок коефициент" и сме прекалено елементарни, не е редно да му отговаряме. Освен при необходимост от модериране, разбира се - потърпевш си, ти ще трябва да продължиш да го четеш.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.