Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:39 30.06.24 
Фен клубове
   >> Руски клуб
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема “Не ищи палача, а ищи латыша”.нови [re: _snowqueen_]  
Автор Tyлca ()
Публикувано05.05.07 13:57



Там е работата,
че паметникът на прославените
латишски стрелци
е в ...Москва.

Както виждаш на снимката, аборигенската младеж дори проявява някакво.."историческо съпричастие".


"“Советская власть держится на еврейских мозгах, латышских штыках и русских дураках!” — такая поговорка существовала в России в первые годы после революции.
Была тогда у простого народа
в ходу и иная фраза: “Не ищи палача, а ищи латыша”.



Тема Re: “Не ищи палача, а ищи латыша”.нови [re: Tyлca]  
Автор _snowqueen_ (sincera)
Публикувано05.05.07 14:50



Виж, не споря, може и в Москва да има паметник на латишките стрелци, само че този на снимката горе лично съм го виждала в Рига. Към него се прилагаше и музей, посветен на подвизите на споменатите "красные стрелки". Намира се в началото на стария град.
По непроверени сведения /щото отдавна не съм ходила натам/, братята латиши са постъпили мъдро и икономично и с идването на дългоочакваната независимост просто са сменили надписа на паметника от "красным стрелкам" на "латышским стрелкам" /ако се загледаш, дори си личи, че плочата с надписа е сменена/, а музея, възхваляващ подвизите им, са префасонирали в "Музей на окупацията"......



Тема Не съм гледал внимателно.нови [re: _snowqueen_]  
Автор Tyлca ()
Публикувано05.05.07 15:35



"Памятник революционных латышских стрелков - видимо, скоро переименуют
в легионеров SS.
Рига, Латвия, 2002."



Тема Re: Не съм гледал внимателно.нови [re: Tyлca]  
Автор _snowqueen_ (sincera)
Публикувано05.05.07 17:12



Ми би било още по-икономично....



Между другото случайно попаднах на някакъв латвийски форум, където обсъждат въпроса с преместването на паметниците така.....
".........,и поставить на колесиках,что-бы следующие депутаты саема могли решать важнейшую тему куда катить памятники...."
Рационално предложение, какво ще кажеш?


А сериозно - за да обединим темите - едно мнение по темата за естонския паметник:
"? И разве нельзя было предложить отпраздновать 9 мая, как всегда, а затем с воинскими почестями захоронение перенести на новое место? Хотя на гарнизонном кладбище места для сбора тысяч человек уже нет. Это мог бы быть одним из путей цивилизованного решения проблемы, без оскорбления исторической памяти тех, чьи родные сложили головы в борьбе с фашизмом. Но премьер Ансип на это не пошел, и власть толпы нанесла урон имиджу государства.
депутат Сейма Яков Плинер, председатель фракции "ЗаПЧЕЛ",



Тема Re: Препратки-заядкинови [re: _snowqueen_]  
Автор Mpakorop (Българскифашист)
Публикувано05.05.07 19:50



Аз не съм тръгнал да оправдавам Естония за това какви ги е вършила, ама все едно, Съветския съюз е една враждебна за тях държава и са съвсем прави да махат паметниците й. И въобще комунизма е виновен за смъртта на коклко? 100, 200,300 милиона? Но със сигурност е в пъти, в пъти повече, отколкото са виновни националсоциалистите, които никога не са изтребвали собственото си население, даже напротив.
Откъде знам историята, едва ли знам всичко, много неща не са ми ясни, но имам достатъчно акъл да знам, че войната е разпалена от СССР, че той не е никакъв "освободител", не се кланям на кървавия пълководец Жуков и цялата останала кохорта. И добре, СССР побеждава, но това е Пирова победа. Победа на цената на унищожението на собствения си народ.
А се паля най-вече защото съм българин, а из цялата моя Родина стърчат също толкова кичозни комунистически съветски паметници, които явно показват че още не сме се отървали от комунягите и съветския ботуш или поне неговото разрушително наследство.
А по отношение това кой е ограничен, щом казваш, добре, май не ви харесват хората, дето им е писнало от промиването на мозъци.
А руснаци за мен не е обида и защо да е, това пък как ти хрумна?



Сакар планина - перлата на Тракия

Тема Re: Не съм гледал внимателно.нови [re: _snowqueen_]  
Автор Mpakorop (Българскифашист)
Публикувано05.05.07 19:57



А бе стига с тези глуости за борба с фашизма. Баси лицемерието

.
Война за надмощие и господство в Европа и нищо повече. Първи дружки бяхте с Хитлер до 22 юни 41, нали, точейки брадва зад гърба му, само дето той се усети и взе , че изпревари др. Сталин.
Пък то какво било - борба с фашизма, също нашите шумкари дето им гласуват привилегии.
Хаха, сега идва и 9 май - ще има ли пламенни речи и кичозни помпозни паради?



Сакар планина - перлата на Тракия

Тема Re: Препратки-заядкинови [re: Mpakorop]  
Автор _snowqueen_ (sincera)
Публикувано05.05.07 21:29



", Съветския съюз е една враждебна за тях държава"
Може. Но това не променя историческия факт, че за съществуването си като отделна държава /и то на два пъти/ естонците са задължени на същия този Съветски Съюз.....Съвсем отделен е въпросът, че те биха предпочели да са не руска, а някаква друга провинция. Ама то провинциалният манталитет ходи не само по отделните индивиди, а и по цели нации....

Дай да уточним, какво общо има комунизмът като такъв с уважението към паметта на загиналите войници? Точно според застъпваната от теб теза тези милиони загинали във ВСВ съветски войници са от жертвите на комунизма. По какъв критерий трябва да делим жертвите на такива, чиято памет заслужава уважение и на други, чиято - не?

Войната е война. Победителите са победители и имат пълното право, след като желаят, да се радват на победата си. Така е било винаги и ще бъде винаги. Не отричаш правото да празнуват същата тази победа на останалите от антихитлеристката коалиция, нали? Мисля, че ако войната беше завършила с обратен резултат, немците също щяха да празнуват победата си.


"А се паля най-вече защото съм българин"

Аз също съм българка, но на мен паметниците не ми пречат. Виж, за съсипаната икономика и неспазваните закони не мога да кажа същото....Считам, че ВСЕКИ паметник е част от историята на страната ми и като такъв има правото на съществуване. Аз имам достатъчно мозък да преценя за себе си кое считам за добро и кое за зло и наличието или липсата на паметници не биха повлияли на мнението ми. Защо трябва да мисля другите за по-глупави от мен?

п.п. Ограниченост наричам слагането на знак за равенство между "руско" и "комунистическо"...



Тема Re: Не съм гледал внимателно.нови [re: Mpakorop]  
Автор _snowqueen_ (sincera)
Публикувано05.05.07 21:32



Виж, дали на теб лично ти харесва или не - останалият свят признава понятието "борба с фашизма", както и решаващата роля на съветската армия в тази борба.

А изказването не е мое, а на депутат от латвийския парламент.... И според мен е много разумно.....



Тема Re: Препратки-заядкинови [re: _snowqueen_]  
Автор Cтaниcлaв!Модератор (приятел)
Публикувано06.05.07 02:35



И аз винаги съм бил на същото мнение. Историята е история, когато човек я помни. И най-важното е никога да не забравяме историята, защото рискуваме да я повторим.

И на мен много неща ми се искат. Например, никога да не имало турско робство, никога да не имало войни като Първа и Втора световна.

И защо направо не започнем да си бутаме панелките, щото видиш ли били символ на комунизма? Лошо няме. Бутаме. После строим кооперации и току виж Пловдив станал толкова голям, колкото Хюстън

После ще бутнем Мелник, половината Велико Търново, Панагюрище и не знам си още какво, защото стилът на строителство е всичко друго, не е и български. После започваме една поголовна сеч сред българското население, защото с тоя анадолски манталитет в Европа дълго няма да се задържим. Чудно къде ще се впише в цялата тая работа алергичния Мракогор?

И най-вече интересно ми е това, когато държавата ще спре да се потурчва. Защото това с тия турски новини по Канал 1, половин турско правителство и паметниците в чест на турски граждани загинали за не знам си какво... хасъл, хасъл ще си повторим историята.

Мракогор, кога ще престанеш да дъвчиш Втората световна и не обърнеш малко внимание на българската реалност? Историята не можеш да промениш, въпреки, че би било добре. А върху реалността може да се поработи. Т.е. тя е предмет на модификация. Или може би искаш децата ти да учат турски задължителен, като втори официален? Такива като теб като започнат с непрестанните препратки към миналото.. затова България е на това дережде



Тема Малко за ...колелата и историята.нови [re: _snowqueen_]  
Автор Tyлca ()
Публикувано06.05.07 03:50



От интервю с жената на Солженицин, по повод излизането на 30 тома от съчиненията му.
Не случaйно серията е започната c "Червеното колело", което Солженицин смята за най-значима своя книга.
За пръв път срещнах образа на "жълтото колело",
което смилало до скоро цялото минало
на един редови ветеран от войната, докато устати
политици, новоявени олигарси
и перестроечни журналяги се вихрят
Може и да не съм разбрал съвсем добре образа,
но...прочетете сами:
"....РГ | Александр Исаевич настаивал, чтобы сначала вышли тома "Красного колеса".
В чем вы видите актуальность именно этой книги в наши дни?

Солженицына |
Читателю, я думаю, будет личная польза от этого чтения.
Когда во время революции крутилось "Красное колесо", то, по видимости, любой человек ничего не мог ему противопоставить.
Даже самый умный, или облеченный самой большой властью, или генерал, а уж тем более рядовой обыватель.
Вихрь крутится, и ты в нем песчинка.
То, что происходило в нашей стране недавно, и с робкой надеждой, что, может, оно перестанет происходить, Александр Исаевич называет "Желтым колесом".
Оно тоже меняет все - уклад жизни, отношения между людьми, твой взгляд на свое прошлое, когда не знаешь, зачем жил и не будет ли все, тобой сделанное, выброшено в помойное ведро.

Все иначе, но для отдельной судьбы это тоже страшный вихрь, сбивающий с ног.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.