Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:49 16.06.24 
Градове
   >> Русе
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Храм "Всях Светих"нови [re: Пpoчeлa]  
Авторklark_kent (Нерегистриран)
Публикувано05.06.07 12:21



Прави ли ви впечатление:
1.Строежа почва сега
2.Наесен има местни избори
3.събрани са 10% от необходимите средства - колкото да се строи до изборите.
4. Кмета Йотов е сигурен кандидат.

Аз пък мисля че строежа ще спре, веднага след изборите. Подобни изпълнения в стил Елеонора Николова са доста плитки.



Тема Re: Храм "Всях Светих"нови [re: klark_kent]  
Автор SW2FL (новак)
Публикувано05.06.07 12:38



Хм ... мен ми направи впечатление последнта точка :) като е сигурен кандидат, за к'ъф дявол му е да се набутва с тая църква?! :)
А в по общ план, когато и да почне да се строи нещо такова, който и да почне да го строи винаги ще има някой който да го политизира :)
Църквата я няма от 30-40 години почти, защо никой друг не се нае да натрупа точки от започването на строежа?
Пак подчертавам дебело! Не ми пука кой от коя тъпа партия е! важното е какво прави за града!

---------
Вижте Русе:



Тема Re: Храм "Всях Светих"нови [re: SW2FL]  
Авторklark_kent (Нерегистриран)
Публикувано05.06.07 14:33



Йотов е сигурен участник в надпреварата, но не е сигурен победител.
Вервайте, снимката на бъдещата църква ще я има на плакатите му.
Ти би ли започнал строеж с 10% от необходимите пари.
Не 100%, не 80%, не дори 50%, не само 10% - колкото да се строи до есента.

Първата копка беше преди доста лета, сега пък положиха първия камък,
може би ще я строят колкото някоя катедрала в западна Европа - 100, 200, 300 години



Тема Re: Храм "Всях Светих"нови [re: SW2FL]  
Автор JMM® (непознат)
Публикувано05.06.07 14:41



Храмът бе разрушен през 1975 г. За някой това е много далечна година, но за други сред които съм и аз, спомена за вандализма е все още ярък. Идеята на "ПАНТЕОНА", като архитектурно решение, бе да отдалечи мисловно бъдещите поколения, сред които е и голяма част от пишещите тук, в аналогия с Християнския Храм и Християнската Символика. Беше отчетен недобрия опит с плевенския Мавзолей - Костница, който запази външния изглед на Черква. Именно поради това е смешен опита за "християнизиране" с поставяне на кръст върху купола, на една по своя замисъл НЕхристиянска постройка.
Защо до сега не се е намерил друг да "възстановява" - ВЪЗСТАНОВЯВАНЕТО не е процес при който изграждаме копие на оригинала на ново място. Именно поради това считам, че сегашната инициатива обслужва политически намерения. Липсва дискусия по проблема. Премълчани остават въпроси като :
Какво се случи през 1975г. и се стигна до вандалското събаряне на Храма?
Необходим ли е "Пантеона" на Русе и на русенци?
Защо сегашното начинание се нарича ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ, а не строителство на нов храм?





Тема Re: Храм "Всях Светих"нови [re: JMM®]  
Автор Mитaka® (индианец)
Публикувано05.06.07 15:02



Много ми е интересно имало ли е някаква явна гражданска съпротива срещу събарянето на храма? Или всеки си е "налягал парцалите"?



Тема Re: Храм "Всях Светих"нови [re: Mитaka®]  
Автор JMM® (непознат)
Публикувано05.06.07 15:24



Самото събаряне е било организирано през ноща, за да не намали напрежението и съпротивата, но въпреки това е имало не малко хора, някой от които са отправяли молитви към Бог да опрости греха на извършителите, а други са отправяли Анатема.
Мисля че няма останали живи от хората учасвали в разрушаването - за повечето знам че са загинали.



Тема Re: Храм "Всях Светих"нови [re: Mитaka®]  
Автор TAfricanski (Бял!!!)
Публикувано05.06.07 15:26



Доколкото знам е съборен през нощта, изненадващо и тайно. Слушал съм интервю - някаква жена обяснява как една сутрин отивала на работа и църквата просто я нямало...



Тема Re: Храм "Всях Светих"нови [re: JMM®]  
АвторДoнeв (Нерегистриран)
Публикувано05.06.07 15:36



Един от разрушителите се е побъркал и после псувал наред БКП и се е уж самоубил?!



Тема Re: Храм "Всях Светих"нови [re: JMM®]  
Автор Блaryн (Explorer)
Публикувано05.06.07 17:27



В отговор на:

...Мисля че няма останали живи от хората учасвали в разрушаването - за повечето знам че са загинали...



Едва ли багеристите и другите изпълнители имат някаква вина. Все пак да припомня основните действащи лица:
- Петър Петров - първи секретар на ОК на БКП. Беленски селянин, "любимец" на всички русенци. Станал известен с хвалебственото слово по повод избора на Разград вместо Русе за областен център.
- Димитър Аврамов - първи секретар на ИК на ГНС (аналог на сегашната длъжност "кмет") - също любимец на русенци, чието хоби беше да събаря остъклени балкони и малки вилички (големите не ги бутна!). Станал известен с новия централен площад на Русе (с разрушената стъклена будка, с непропялия фонтан и плочите, които се изпочупиха за 3-4 години), наречен гальовно "Аврамова поляна" от признателните русенци.

Не знам, дали са загинали, Петър Петров до 1990 г. беше на "отговорни партийни длъжности". сигурно някакъв бизнес е подхванал като съпартийците му.

Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал...

Тема Re: Храм "Всях Светих"нови [re: TAfricanski]  
Автор JMM® (непознат)
Публикувано05.06.07 18:48



Не е точно така. През въпросната нощ е започнато събарянето, и в следващите дни е приключило напълно. Имам снимки от сутринта след началото на разрушаването.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.