Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:38 02.07.24 
Градове
   >> Русе
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Re: WiFi покритие на граданови [re: vzlatev]  
АвторTK3C-Pyce (Нерегистриран)
Публикувано16.06.06 19:01



До края на месеца в целия център, до края на годината - в целия град. Лесно е. Купуваш си лаптоп и сърфираш със собствения си акаунт



Тема Re: WiFi покритие на граданови [re: TK3C-Pyce]  
АвторRadioAmateur (Нерегистриран)
Публикувано16.06.06 20:23



Вие май наистена въобще "не ебавате" какво ви се говори /пише/. Знаете си своето - от не знам си кога - целия град. Айде бе. Верно ли ?
Щото 30 секунди след като някой заблудено АП ми забие входа на приемника ще приключите с покритието си. Просто опитайте.



Тема Re: WiFi покритие на граданови [re: RadioAmateur]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано16.06.06 20:53



Всъщност има доста по-забавни (лоши) неща които могат да се правят с тия АП-та, отколкото да ги jam-ваш :)

Редактирано от gat3way на 16.06.06 21:18.



Тема Re: WiFi покритие на граданови [re: gat3way]  
АвторWaitAMinute (Нерегистриран)
Публикувано17.06.06 03:54



Хей, приятел, какво имаш предвид под "за такива неща няма лицензи"? И кое е идиотско??? Т'ва не е заяждане, просто наистина не ти виждам пойнта...

Аз клоня да мисля, че всяка една консумър технология изолзваща даден честотен спектрум трябва да се лицензира... още повече, когато говоим за мобилна мрежа!

Само си помисли какво би се случило, ако цяло Русе се покрие с 801.11х и хората вземат, че си отворят очите и започнат да си купуват 801.11х-подържащи мобилни устройства... ГОЛЯМ ПРОБЛЕМ!!! Говоря за 3те оператора стопанисващи мобилни мрежи на територията на Русе, и които са били така добри да си платят лиценза за използване на определените честотни спектруми! Голям проблем и за всички останали интернет провайдъри, които не сличнат към ЛайФай!!!

Естествено, ако технологията и потенциалните приложения (мобилните комуникации бъдейки само един пример) остане 'неразбрана' от хората, това не би имало никакъв рефлект върху останалите играчи...

Все още ли си сигурен, че 801.11х мрежите трабва да бъдат нелецензирани?!



Тема Oxo, някой май го е яд?нови [re: RadioAmateur]  
АвторTK3C-Pyce (Нерегистриран)
Публикувано17.06.06 11:51



Пич, не знам какви входове и какво ще забиваш. Ти си шефа, нали му разбираш :)



Тема А ти знаеш линови [re: RadioAmateur]  
АвторNetAmateur (Нерегистриран)
Публикувано17.06.06 13:03



А знаеш ли аз ако разбера, че заради някой келешлък дето пикае в радиоефира, нямам интернет, какво ще му се случи?





Тема Re: WiFi покритие на граданови [re: WaitAMinute]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано17.06.06 14:04



Искам да кажа че в цял свят няма лицензии за тези мрежи, има единствено норми за силата на излъчване, които се спазват от производителите на съответните устройства освен което има и други моменти че по-мощни излъчватели са си направо вредни за хората наоколо, искам да кажа че при настоящото положение е невъзможно да се следи за такива лицензии - кво искаш няколко хиляди държавни служители да практикуват war driving за да ловят нарушители ли не знам, стига сте приравнявали тая технология до тъпите ham radio изпълнения, там има съвсем други правила.

Какво ще стане ако цяло Русе се било покрило - вероятно и сега половината е покрито - купете си един ноутбук с 802.11г карта и се разходете из центъра. Повечето градове на запад са си покрити целите от хиляди различни организации и досега никой не се е сетил да лицензира 802.11 оператори - това направо ще съсипе идеята, ОСОБЕНО в България.

Идеята да сравняваш мобилните оператори с тези мрежи е идиотска - ти пък повярвай че инвестицията в една мобилна мрежа е нечовешка за да може някой малоумник да си направи предавател и да им заглушава мрежата, има е много други причини поради които там се налагат такива лицензии. Вероятно дори 500 АП-та не струват колкото да изградиш само една базова станция със няколко клетки, а една мобилна мрежа има мноооооого други елементи освен клетките, базовите контролери, суичовете и централите. И докато нямам никаква идея от любителско радио, с мобилните мрежи съм малко по-запознат, вервай ми.

И да, сигурен съм че не им трябват лицензи. Няма нужда да ставаме пионери в тази област. Аман от лицензи и политически простотии. И айде стига сме спорили за глупости, излишен е този негативизъм мисля :)




Тема Re: WiFi покритие на граданови [re: gat3way]  
АвторWaitAMinute (Нерегистриран)
Публикувано17.06.06 16:00



Вярвай ми, и аз нямам никаква нужда от уроци на тематика мобилни мрежи!!! Това ми е професията, ок! Естествено е, че никой нищо не може да ти каже като като си пуснеш лайрлес интернет вкъщи или в офиса, и по този начин, било и съзнателно, предоставяш достъп на вески в окръга на хващане на сигнала. Но когато говорим за покриване на цял град (бил и с размерите на Русе) от дадена комерсиална организация говорим за различни неща.

Относно това, че никъде не се лицензира по света - да, това е факт... за сега обаче! Но е и факт, че първите такива мрежи (покриващи големи територии) се появиха не много отдавна, и тепърва се изграждат инфраструктурите в големите градове на запад. Колкото и идиотско да ти се се струва като сравнявам ЛайДай с мобилните мрежи, тук нямам коментар за теб... просто те съветвам да почакаш малко и да видиш какво ще се случи, еств. не в България (Япония, Южна Корея, Англия, Финландия и Германия ще са първите добри примери).

Съветвам те да мислиш глобално. Щом Русе покрит с ЛайДай не те смущава, какво ще кажеш за 10те най-големи градове в БУЛ с цялостно лайрлес интернет покритие позволяващо използване на войс-оувър-айпи приложения? И ако теб идеята зад тези технологии не те притеснява, аз те уверявам, че мобилните оператори на запад са сериозно разтревожени за това в каква посока се развиват мобилните телекомуникаци, и въбоще какво ще представлява мобилната индустрия след период, когато този тип мрежи се превърне в стандарт за големите градове... разбираш ли сега за какво говорим?

И виж, аз не говоря наизуст... както казах в самото начало, живо се интерисувам по тази тема и думите ми се основават на месеци прекарани в рисърч!



Тема Re: WiFi покритие на граданови [re: WaitAMinute]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано17.06.06 18:33



А, да, онази там идея с неформалните оператори, май в блога на Делян бях чел да се развиват такива терории.

На практика в момента колкото и гъста да е мрежата от 802.11-ки, нормален мобилен разговор не може да се проведе. 54 мбит/с не е малко (макар че е голям рекламен трик и много рядко се вдига над 10мбит/с). Но скоростта въобще не е ограничението. Ограничението от няколко други момента:

1) Какво става ако се движиш и когато напуснеш обхвата се свържеш с друго АП? Дори да са в един и същ ethernet сегмент на практика всеки VoIP call ти е някаква tcp или udp връзка. Връзката ще се разпадне, това ще стане. В момента в който смениш АП-то и си поискаш IP адрес през DHCP, интерфейса ще се вдигне наново, твърде вероятно ще си с друго айпи, но дори да си със същото не е гаранция че ще продължиш да получаваш, поради ред причини и ARP кешовете примерно са един от тях. Не е проблем някой да измисли някакъв протокол който да преодолее този проблем, но за момента няма измислен.

2) Да речем че това по някакъв начин се реши, как ще се гарантира, че движейки се ще попадаш само на АП-тата на този твой "неформален" оператор? По SSID-a на АП-тата? ХАХАХА! Това покрай другото повдига и доста други въпроси свързани със сигурността и слухтенето на VOIP трафика, защото 802.11 мрежите са пословично несигурни и вродено податливи на сниф-ване. От друга страна почнеш ли да се оливаш с криптиране UDP ще стане непригоден протокол за пренос на voip данните, а с TCP ще имаш толкова много retransmit-нати пакети че не е много ясно какво качество ще има разговора.

3) Билинга и таксуването на такива услуги ще е лесно при положение че имаш само един такъв неформален оператор. Ако имаш няколко? Трябва да се въведе някакво подобие на роуминг предполагам? Такъв роуминг дори само между 5 такива оператора в рамките на един град ще създаде такива грандиозни проблеми за правилното такуване на разговорите че ще се наложи да имаш терабайти storage да пазиш кой кога колко е говорил от твоята мрежа и колко от чуждата и коя чужда и т.н. Като добавиш факта че OSS DBMS като postgresql и mysql няма да се справят с такива огромни бази си сметни - един лиценз на оракъл за един процесор струва скромно $30-40 хиляди, хаха.

4) Обхвата на такава мрежа ефективно покрива рамките на един град да речем с някакви инвестиции. Извън градовете ще е супер сложно с оглед на малкия обхват на АП-тата.

5) За момента хората, които биха ползвали voip услуги през една 802.11 мрежа се броят на пръсти. Трябва ти лаптоп с 802.11 карта. Това е доста по-неудобна екипировка от един прост мобилен телефон. Макар че доколкото чух имало мобилни телефони с 802.11 подръжка.

А иначе какво се случва...случвало ми се е докато минаваме през центъра на София да гледам какви 802.11 мрежи има наоколо..навсякъде има поне по 2-3. В разните западни градове сигурно е лудница.

Мене тия неформални оператори би трябвало да ме притесняват, ама не. БТВ работя в единия от трите мобилни оператора. Така че предполагам би могло да се каже че се занимавам с това донякъде



Иначе идеята е завладяваща, но за момента просто е една огромна глупост. Теория на разните големи глави, в близките 10-15 години ме съмнява да се реализира.

BTW прословутата идея, поне във варианта в който аз се запознах с нея е тук:


Човекът е много, много напред с IT технологиите, определено, който има идея, знае за кого става въпрос. Обаче според мен прекалено много се е увлякъл по някакви идиотски идеи.

Редактирано от gat3way на 17.06.06 19:27.



Тема Re: WiFi покритие на граданови [re: gat3way]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано17.06.06 18:54



И въпросът в крайна сметка има и едно по-философско измерение:

По-склонен ли си да комуникираш при положение че всички могат да ти слухтят разговора и качеството не е особено гарантирано отколкото да говориш при гарантирано качество и при положение че само държавата може да те слухти?

Когато нещата се представят в такава светлина имам някаква представа хората какво биха предпочели - предимно хора с малко възможности биха избрали wannabe telcos :)

Отделно че разните телекоми никога няма да го позволят да се случи. Виж само какви усилия се хвърлят за да се борят със open-source софтуера или малоумните борби на RIAA/MPAA. Иначе и аз съм на страната на народната свободия, но идеята с тия оператори ми се вижда доста глупава, наистина







Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.