Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:33 16.06.24 
Градове
   >> Русе
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Ползата от училищетонови [re: TAfricanski]  
АвторЮpъп (Нерегистриран)
Публикувано11.05.05 02:09



Ами докато пишеш самоуверени недомислици, ще те наричам "моето момче", приятелю. А по-конкретно, точно SI е системата от единици с база 10. По-особеното в този избор за база е, че бройната система, с която работят хората обикновено също е с база 10 - съответствието, което прави работата с нея просто. Да говориш, че другите системи единици са в различна бройна е... най-малкото смехотворно. Да си чувал за 0x34F паунда или 1001110101 атмосфери???
Камъкът го смятате както, каза ти "опростено" (аз бих казал и "висока" степен на неопределеност), защото... не можете да решавате диференциални уравнения; ползвате Нютоновата "стъкмистика" за F=m.a (която си е супер в макро мащаби, ама я сметни прецесията на Земята така); събирате скоростти Галилеево (което пак не е проблем ако скоросттите са достатъчно далече от С ); за щастие не се занимавате с аеродиманиката на камъка, терминалната му скорост и топлинните загуби от триенето; и т.н. Освен това го правите така, защото така е най-интуитивно за (вече) "пачата" с хубавите къдрици на първия чин до вратата, дето я чакалиш от 3 месеца, а тя все по по-големите се заглежда, за която, впрочем, неприятният Гогол все повече се превръща в цел на живота. Така се прави в училище, от там няма да излезеш физик, нито някакъв друг специалист. Идеята на тези часове е, обаче да ти подскажат, че и по тези въпроси може да се мисли, дори да ти стане кофти, че знаеш само това с F=m.a и евентуално да отделиш малко от форумната си дневна норма, и да потърсиш из интернет информация по-въпроса. Науката е винаги freeware,
винаги opensource! /вместо да се святкаш по клубовете, как обраэованието и науката нямали смисъл, `щото били опростени, и как "аз съм по-велик, `щото съм прозрял този факт". Това ти отношение предизвика преднишния ми пост. /
Между другото задачата не си я разбрал, ама въобще: ако се абсрахираме от всички външни фактори след хвърлянето на камъка ( дори и от гравитацията) ,
камъкът, след време x, ще достигне скоростта на светлината по права траектория, с посока - посоката на хвърляне. Не, такива нямаше по физика ( можеш да си впечатлиш учителката с това съждение, все пак 60% от даскалото е social engineering).

На другите части от мнението ти намирам за бесмислено да отговарям точка по точка, мисля си схванал какво искам да кажа.

След като те дразни the school stuff и ти е интересно почвай от тук:

Системи на единиците:
http://en.wikipedia.org/wiki/System_of_units

Бройни системи:
http://en.wikipedia.org/wiki/Numeral_system

P.S Какъв ти е проблема да знаеш, че с мю нула обикновено се бележи магнитната проницаемост на вакуума, след като знаеш, че 8-лентовата букса, с която си закачаш Cat5/8 кабела към Ethernet мрежовата карта е дезигнирана като RJ-45?

P.P.S И разбира се, че бих ти казал "пишлеме тъпо" f2f, иначе, така като ме гледаш, бих ли го написал?



Тема Re: Ползата от училищетонови [re: Юpъп]  
Автор TAfricanski (Бял!!!)
Публикувано11.05.05 15:50



Добре, обаче причината да не пишем 10101011111101011110000011 kg не е SI, а бройната система. Безплоден спор.

Траекторията на хвърлен камък не може да се сметне напълно, тъй като има безбройно много фактори за това. Обаче за повечето ми съученици това не е ясно, а системата за обучение по физика не взема мерки това да се разбере. Просто разбирането за глобалността на вселената остава в периферията, изместено от мютата и формулите. Вместо да ни помогнат да разберем света, те ни казват как да го смятаме. Още повече, че в опростяването се стига до пълни абсурди! Госпожата ми по физика твърди, че 100% кинетичната енергия на спиращ автомобил се превръща в топлинна! А тогава защо е омачкан асвалтът по спирките? Не се ли предава част от нея (дори по-голямата) на асвалта, от него на чакъла, от него на пръстта и в крайна сметка - на Земята, променяйки ("пренебрежимо" малко) нейната орбита? Разбирам, че си доста навътре във физиката, моля, кажи дали съм прав. Може да ми разкажеш и защо скоростта на светлината точно да е максималната възможна.
Всяко тяло се стреми да запази състоянието си на покой или на праволинейно равномерно движение, докато не взаимодейства с друго тяло. Та, ако хвърлим камъка, той няма ли да достигне определена кинетична енергия, равна на енергията, която сме му предали при хвърлянето, и после да започне да се движи равномерно? Скоростта, която ще достигне, няма ли да е такава, че Ek=(m*V^2)/2, тоест V=sqrt((2*Ek)/m)? Ако сме му предали енергия равна на (m*c^2)/2, тогава скоростта му трябва да стане c. Къде греша? Защото ти казваш, че скоростта му със сигурност ще стане равна на c...

Много добре схващам какво искаш да кажеш. Съгласен съм, че образованието е важно, но има много по-добър начин знанията да бъдат поднесени. С годините фокусът се е изместил! Системата е опорочена.

А защо знам, че буксата е RJ-45 (Това е вярното! За справка:

), а не знам, че мю нулево е магнитната проницаемост на вакуума?



Тема Re: Ползата от училищетонови [re: |]  
Автор TAfricanski (Бял!!!)
Публикувано11.05.05 16:01



Добре, I, прави сте. Знания във физиката наистина са важни. Доколко имат реално значение не знам, но все пак е добре да ги има човек. Аз лично им се кефя, като махна плявата.
Все пак не знам кой ще спори с твърдението ми, че те се поднасят по доста нецеленасочен метод, като се набляга най-вече на зубращината, на теорията и важното се измества.
Примерно днес правих контролно по биология и едни 90% от въпросите бяха свързани със заучаването на термини. Няма значение схващаш ли как бачка, повечето биолози сами не знаят, щото физиката им е черна Индия, а е важно как се казва всяко нещенце.



Тема Re: Ползата от училищетонови [re: Юpъп]  
Автор lachistein (jazzlover)
Публикувано11.05.05 16:30



За хората като теб винаги съм си мислел, че са безкрайно "дребни" в общуването.
Голям човек- взел да ми се вихри в псевдонаучен спор с ученик 10 клас(макар че ТАфрикански дава успешен отпор:)) съдейки по отговорите ТИ)-нелепо до болка...при това в напълно неадекватен за целта клуб.
Поне се регистрирай-най-добре като "Самоцелнта уста/ръка"-пък сетне се отдавай на ниското си "хоби":).

Коронацията предстои.


Редактирано от lachistein на 11.05.05 16:31.



Тема Re: Ползата от училищетонови [re: TAfricanski]  
Авторl (Нерегистриран)
Публикувано11.05.05 16:45



Честно казано не знам как се изучава физика в училище. Аз ходех на разни олимпиади по физика и обикновено нещата, които се изучаваха ги знаех отдавна и в часовете в училище се забавлявах нефизични дейности :)

Иначе термините са важни при комуникацията с други хора -- правят дискусиите по-кратки и ясни. Не е възможно да се дискутира конструктивно без точно установена и приета от всички терминология.



Тема Re: Ползата от училищетонови [re: lachistein]  
АвторЮpъп (Нерегистриран)
Публикувано11.05.05 18:00



Надявам се, поне Тошко да е разбрал какво имам предвид с "псевдонаучния" отговор, който дадох...



Тема Re: Ползата от училищетонови [re: lachistein]  
АвторЮpъп (Нерегистриран)
Публикувано11.05.05 18:06



Верно, науката не е за всеки...

Надявам се, поне Тошко да е разбрал какво имам предвид с "псевдонаучния" отговор, който дадох...



П.С.: За да издребния още повечe: колко поста са ти необходими, за да лепнеш етикет на някого?



Тема Re: Ползата от училищетонови [re: Юpъп]  
Автор lachistein (jazzlover)
Публикувано11.05.05 18:10



ТАфрикански е интелигентен за разлика от мнозина връстници.

За да лепна етикет ли?Зависи от естеството на поста.

Коронацията предстои.




Тема Re: Ползата от училищетонови [re: l]  
Автор TAfricanski (Бял!!!)
Публикувано11.05.05 22:41



Честно казано избягвам всякакъв тип олимпиади и такива работи, щото и без туй си изкарвам оценките, а знанията така или иначе ще ги получа на определен етап, ако са ми необходими.
Всъщност най-главният ми проблем е мързелът и липсата на време, но...

Термините наистина са важни, но все пак не трябва да се прекалява с тях, нали?



Тема Re: Ползата от училищетонови [re: Юpъп]  
Автор TAfricanski (Бял!!!)
Публикувано11.05.05 22:47



Моля те, разкажи ми за работите, за които питах!
1. За спиращата кола.
2. Защо Vmax=c?
3. Как стана номера с перпетуум мобиле от първи тип (камъка, дето го хвърлихме лекичко, а стигна скоростта на светлината)?!

Иначе разбрах и съм съгласен с това, което искаш да кажеш. Ама начинът леко не ми хареса само.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.