Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:48 04.07.24 
Градове
   >> Русе
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Re: Откъде идва името "Русе"...нови [re: зakoнът]  
Автор vivanovМодератор (оптимист)
Публикувано11.03.05 20:17



Ruse е правилната транскрипция на Русе, няма спор за това!



Тема Re: Откъде идва името "Русе"...нови [re: droпix]  
Автор lachistein (нещо си там...)
Публикувано11.03.05 20:48



Като допълнение към "историческия" профил на града ,обрисуван в предходното мнение:Константинополският ритор и адвокат Сокарт (380-440г.) в своята "История еклезиастика" споменава за преместването на епископ Поликарп от Сексагинта Приста в Никополис ад Нестум.

Pulchra res est homo,si homo est.


Тема Откъде е информацията?нови [re: lachistein]  
Автор тok (инж.)
Публикувано11.03.05 21:27



Не ползвахме ли тримата (аз и вие двамата с dronix) един и същ източник?

По-горе посочих откъде съм взел информацията.

Допускам, че вашите източници може да са използвани при създаването на цитирания от мен пътеводител, ако е така, ще ми е интересно да ги науча...

Поздрави!



Тема Re: Откъде е информацията?нови [re: тok]  
Автор lachistein (нещо си там...)
Публикувано11.03.05 21:35



И аз така предполагам.
Моята информация е от книга Васил Дойков.

Pulchra res est homo,si homo est.


Тема Отг: Откъде идва името "Русе"...нови [re: vivanov]  
Автор тok (инж.)
Публикувано11.03.05 21:47



Наистина е така... и все пак според Русенски Университет е Rousse.

Знам, че шрифта с който се изписва "University of Rousse" е специално изработен и одобрен на конкурс... както и емблемата (на мен лично не ми харесва много)... автор е гл.ас. Ст. Калчева от катедра "Инженерна Графика" на АТФ.

Засега навсякъде го пиша Rousse, а може би е добре да се коригирам - гладам, че и в паспорта ми е Ruse.



Тема Re: Откъде идва името "Русе"...нови [re: TAfricanski]  
Автор TAfricanski (Бял!!!)
Публикувано11.03.05 22:58



Тази сутрин по пътя за училище се сетих за следното просто решение, което обединява двете посочени от мен теории.
Доколкото знам, Русалиите са били водни духове. Името им вероятно идва от същия корен "ру", който означава "тека". Забележете и името на русалките...



Тема Re: Откъде идва името "Русе"...нови [re: vivanov]  
Автор TAfricanski (Бял!!!)
Публикувано11.03.05 23:10



Раздела за история от официалния сайт на Община Русе:

Оттук ми е информацията за общия произход на двата града.
Paste на интересните текстове от горния URL:

През езическия период (до средата на ІХ век) поселението носи името Русе, по названието на празника Русалии. Според изследователите тук е съществувал култ към покровителката на младежки войнски дружини Руса мома, достигнал до нас с помощта на фолклора. И други крепости по Дунав са имали жени-покровители, например Вида (баба Вида) с крепост Видин. След покръстването през ІХ век за всебългарски войнски покровител бил приет Свети Георги. Така градът се сдобил с нов патрон и се именувал Гюргевград. В края на ХІІІ век се изгражда предмостие на левия бряг на реката, заради което в изворите се появяват две названия за именуване на града – Голямо и Малко Гюргево, понякога Русе и Гюргево.

Еми и аз, като бях малък, като чуех Прага, сещате се какво си представях. Аз не съм виновен, че германците са прости и не са чували за гр. Русе. БТВ, ако им кажеш Русчук, има по-голява вероятност да се усетят. По сръбското БНР и сега, като съобщават нивото на Дунав, казват Русчук. С ушите си го чух...
Според мен правилната транслитерация е Russe, защото Ruse на английски означава "уловка", "измама", а на немски и производните му се чете Рузе. Rousse ми се струва прекалено.

А в идеята за rouge и близостта по звучене до rousse се търси връзка с Червен, нали?



Тема Re: Откъде идва името "Русе"...нови [re: TAfricanski]  
Автор lachistein (нещо си там...)
Публикувано11.03.05 23:35



Именно...
Другият вариант е култът към Руса мома(покровителка на младежки войнски дружини) да е еволюиралият под славянско въздействие римски култ към т.нар. "военни божества"-Марс,Митра.По-късно традицията естествено бива продължена чрез образа на Свети Георги.

Pulchra res est homo,si homo est.



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.