Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:30 22.05.24 
Градове
   >> Русе
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Съдбата на едно...нови  
Автор тok ((инж.))
Публикувано26.01.05 11:42



Здравейте!

Тази "картинка" е от моя квартал, но не мисля, че е някакво изключение за Русе и за много други градове в България. Не исках да издевателствам над вас - използвах някакво подобие на "мерена реч", защото си има някои предимства...


*** Елхичката постоя доста време забодена в клоните на означеното място. Когато днес реших да я снимам - вече я нямаше...

================================================

Съдбата на едно коледно дръвче...

Панел, балкон, дръвче - лети.
Дърво - дръвче - прегръдка братска...
Спасена чест и паметник - уви -
бавна смърт - в ръцете на приятел...

Преди месец - празник, показност - гърми!
Човек - човече. "Светла" радост - Бомби...
Коледно дръвче - във ъгъла - стои -
там разпнато - в оковите - гирлянди...

...........................................
Ако все пак ни трогне и ни промени -
съдбата на едно дръвче отсечено...
Ако за човечност и за красота се борим -
борбата ни не е обречена...

================================================


Борите ли се срещу глупостта и простотията?
Как? На колко фронта?
Мислите ли, че борбата трябва да е организирана?
Моля ви да споделите и вашия собствен опит. От клубовете, улицата, професионален...
______________
Цветан Тиханов

Редактирано от тok на 26.01.05 14:56.



Тема Re: Съдбата на едно...нови [re: тok]  
Автор no1inParticular ()
Публикувано27.01.05 12:29



Знам, че отговорът е със закъснение, но темата ме вълнува и сега мога да си позволя да пиша.И исках да ти отговоря...
Аз се боря срещу простотията. Повече се боря на друг фронт, не на народния. Но се боря. И тази борба е много двойнствена. Понеже борейки се срещу простотията се опитвам да преборя и себе си. Не мога в никакъв случай да кажа, че моето поведение е непорочно и изрядно. Но виждайки простотията в околните градя себе си, стремя се към морал и заинтересованост. Трудно го постигам понеже съм си рожба на едно покварено поколение и общество,а и лесно се потдавам на изкушенията на съдбата. Често се чудя какво е човечност и красота. Ти какво имаш предвид? и мислиш ли наистина, че можем да променим околните? Аз мисля,че можем да променим себе си и да се опитаме да бъдем мнозинство...така ще наложим хегемонията на отговорното, извисено морално, съвестно,заинтересувано общество. Но това е невъзможно по икономически,политически и природни причини. За това трябва да осъзнаем,че ще си останем малцинство. И след като осъзнаем статута си трябва да се борим за правата си. Наистина съм далеч от мисълта, че можем да бъдем повече от малцинство в БГ. Може би съм песимистка, но има опастност и да съм реалистка, нали?
Но трябва да се опитваме. трябва да даваме личен пример. Не може да оставяме нещата на приказки. Думите са просто думи. Езикът е просто едно средство,което дори ни определя мисленето, понеже ,за да се изкажем се налага да използваме това средство. И то си има правила. Малцинство. Езикът го е определил вече- това е дума натоварена с отрицателен заряд. Но аз нямам предвид нищо отрицателно. Говоря за затворен кръг от хора, чиито брой е малък в сравнение с хората под общ знаменател. Дори имам предвид ОТВОРЕН кръг,хаха...всеки е добре дошъл. Да, трябва да има организирана борба. Трябва да има псоледователност,организираност, трябва да има идеология, трябва да има колектив. Трябва да се борим срещу глобализацията и негативните ефекти на капиталистическата идея. Понеже донякъде това допринася за простащината. За мен поне нещата са обвързани. индивидуализъм и егоизъм, това са резултатите от гореспоменатите процеси, които завладяват постепенно целия свят. А гражданска отговорност не се развива, когато не сме колектив. НЕ ме обвинявайте сега в комунистически провокации Говоря за гражданска демократическа отговорност. което ми напомня,че май много почнах да говоря...Последно- трябва да се трогваме по-често, не бива да се поддаваме на апатията и оттегчението. Първа стъпка към това,според мен, е ограничаването на гледане на телевизия и четене на жълта преса...Но няма да си развивам теориите сега. Успех в борбата!!



Тема Отг: Съдбата на едно...нови [re: no1inParticular]  
Автор тok ((инж.))
Публикувано27.01.05 15:11



Здравей!

Благодаря за отговора. Бях се отчаял, че никой няма да отговори на първата ми тема в този клуб .

За да променим света не трябва да си поставяме някакви срокове и никога не трябва да се отказваме. Борбата срещу глупостта и простотията е бавна. Изнервяме се..., но това е еволюция. Толкова бавна, че сме склонни да не я виждаме... толкова бавна, че с годините се изкривяваме и започва да ни се вижда, че губим. Това е когато сме сами. А защо сме сами? Когато сам се бори човек - кой ще му помогне? А когато се погуби - кой ще го помни?

Поздрави,
______________
Цветан Тиханов



Тема Разбрах [re: тok]  
Автор Florian ()
Публикувано27.01.05 20:24



най-накрая смисълът на поста ти! Явно там е имало заседнала в клоните елхичка, безотговорно изхвърлена от нечий балкон!

Малко бавно загрях, обаче, и не асоциирах веднага картинката с простотията - бях задълбочен да открия простотията някъде в черно-белите детайли, ама не успях.

Е, сега, че има простотия - има! Но чак да се вдигаме на щурм срещу нея... Изисква много усилия. Нали трябва да спрем предаването на Кеворк, да затворим телевизия Скат и вестниците Труд и Стандарт, да изгоним царо, прокуроро и т.н.... Пък това ми се вижда много сложно. Не е невъзможно, ама е сложно.

Пък и нали трябва да има нещо да ни дразни - да ни провокира. Нали не искаш да изчезнат гневът и възмущението като чувства? Простотията е красива в многообазието си - постоянно ни очудва с всевъзможните форми и с всеобхватността си (повсеместността си - както казваше Герасимова)

Та, така - ние да гледаме себе си, децата си и да им показваме елхичките в клоните и Кеворк и да им казваме - виждаш ли какви хора има.



Тема Отг: Разбрахнови [re: Florian]  
Автор тok ((инж.))
Публикувано27.01.05 21:20



Съгласен съм, че човек може доста да се блещи на картинката , докато се досети да прочете какво пише отдолу .

А иначе днес видях елхови клонки заседнали и по други дървета из "Възраждане".....и една чанта "Метро" .... и един потник ....., а една брезичка (точно срещу "Алмарт") почти година стоя загъната с един стар балтон и това на височината на втори-трети етаж.

Има много проблеми... Аз започвам от тези, които са най-близо до мен.

Да не стане след време да се чудим как да убеждаваме децата, че има и културни хора...

Колкото до борбата с простотията - погрешно си разбрал. Въобще не става въпрос за "щурм". Тези бързите работи не ми се виждат трайни, а в дългосрочен план могат да доведат и до обратен ефект. Не става въпрос за забрани, обиди, заплахи, закони, наредби..., а за личен пример... Най-силните оръжия - честността, добрината, приятелството... За нещо подобно писах в една тема, в която един старозагорец се беше засегнал от моето отношение и от отношението на vivanov към това, което беше написал Добромир...

Поздрави!

Редактирано от тok на 27.01.05 21:31.



Тема Re: Отг: Разбрахнови [re: тok]  
Автор TAfricanski (Бял!!!)
Публикувано27.01.05 23:19



ток, проблемът е, че един човек не знае как да се бори. Хубаво, аз няма да правя така, ама другите като правят, какъв е смисълът?! И то става като кокошката и яйцето...
Иска ми се някой да можеше да променя мисленето на хората. Тогава нещата щяха да са далеч по-лесни. Всичики щяхме да работим като волове за него, най-вероятно, но щеше да ни е хубаво, защото той щеше да ни е програмирал ДА ИСКАМЕ ДА РАБОТИМ. Щеше да е като при пчелите...



Тема Re: Отг: Разбрахнови [re: TAfricanski]  
Автор Flow (Elf)
Публикувано28.01.05 00:13



"Ток, проблемът е, че един човек не знае как да се бори. Хубаво, аз няма да правя така, ама другите като правят, какъв е смисълът?! И то става като кокошката и яйцето..."

Не те разбирам, би ли обяснил.



Тема Re: Отг: Разбрахнови [re: Flow]  
Автор TAfricanski (Бял!!!)
Публикувано28.01.05 11:48



Ако си сред природата и ти трябва кошче за боклук, а такова естествено отсъства, и видиш край някой храст натрупани пластмасови чашки, чинийки, шишета и салфетки, какво ще направиш? Твоята хартийка от вафла ще промени ли нещо? Особено ако вафлата е била тунквана, а това става през лятото - и в джоба не можеш да си я сложиш... Е, колкото и да ми е съвестно в такива моменти, хвърлям си хартийката на купчината.
Затова е като кокошката и яйцето - замърсяваш, защото вече е мръсно. А то няма да спре да е мръсно, докато не спрат всички да замърсяват. Е да, ама и те замърсяват, защото вече е мръсно...

Така е с доста неща в живота.



Тема Re: Разбрахнови [re: Florian]  
Автор Deni V. (music)
Публикувано28.01.05 16:36



Изисква много усилия. Нали трябва да спрем предаването на Кеворк, да затворим телевизия Скат
Аз бих добавила да намекнем на Слави, че не е цар на това стадо, така де...народ.



Тема Re: Отг: Разбрахнови [re: TAfricanski]  
Авторno1inParticular (Нерегистриран)
Публикувано28.01.05 16:47



А замислял ли си се някога да си вземеш една найлонова торбичка като отиваш сред природата и след като ти е напълно ясно,че кошчета няма там? Да, ако говорим за текето,хаха...там последния път имаше и мишчици по горските пътеки...Но нека не се отклонявам от идеята. Ако ти видиш купчината с боклук и няма около теб кошче,ще си хвърлиш и ти твоето боклуче там. Но ако имаш найлонова торбичка- ще си сложиш опаковката от вафличката там и ще си мислиш,че си "опазил" природата. На мен ми се иска да има хора,на които просто ще им дойде на ум да си вземат торбичка, а ако видят и толкова много боклук сред природата...да се наведат и да го почистят. Не,моля ти се, без гняв и обяснения,че за тази работа си има хора и защо ти трябва да чистиш мръсотията на някой друг...И без обяснения, че ти ще изчистиш и след теб ще дойде някой и ще се "изсере"..с извинение... и не вкарвай кокошки и яйца...Понеже не го приемам това като обяснение. Абсолютно ясно е, че човека си стои в центъра на проблема и едно осъзнаване на проблема ще доведе до резултати и до промяна. Ако не правиш нищо...няма от къде да ти дойде нещо. И какво наистина означава човек не може да се бори сам? Може и още как. Както се бориш за правата си и за личния интерес,така трябва да се борим за правото да дишаме по-чист въздух и да вървим по по-чисти улици...Да не говоря въобще за природните обекти...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.