Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:17 18.06.24 
Градове
   >> Русе
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Съдбата на едно...  
Автор тok ((инж.))
Публикувано26.01.05 11:42



Здравейте!

Тази "картинка" е от моя квартал, но не мисля, че е някакво изключение за Русе и за много други градове в България. Не исках да издевателствам над вас - използвах някакво подобие на "мерена реч", защото си има някои предимства...


*** Елхичката постоя доста време забодена в клоните на означеното място. Когато днес реших да я снимам - вече я нямаше...

================================================

Съдбата на едно коледно дръвче...

Панел, балкон, дръвче - лети.
Дърво - дръвче - прегръдка братска...
Спасена чест и паметник - уви -
бавна смърт - в ръцете на приятел...

Преди месец - празник, показност - гърми!
Човек - човече. "Светла" радост - Бомби...
Коледно дръвче - във ъгъла - стои -
там разпнато - в оковите - гирлянди...

...........................................
Ако все пак ни трогне и ни промени -
съдбата на едно дръвче отсечено...
Ако за човечност и за красота се борим -
борбата ни не е обречена...

================================================


Борите ли се срещу глупостта и простотията?
Как? На колко фронта?
Мислите ли, че борбата трябва да е организирана?
Моля ви да споделите и вашия собствен опит. От клубовете, улицата, професионален...
______________
Цветан Тиханов

Редактирано от тok на 26.01.05 14:56.



Тема Re: Съдбата на едно...нови [re: тok]  
Автор no1inParticular ()
Публикувано27.01.05 12:29



Знам, че отговорът е със закъснение, но темата ме вълнува и сега мога да си позволя да пиша.И исках да ти отговоря...
Аз се боря срещу простотията. Повече се боря на друг фронт, не на народния. Но се боря. И тази борба е много двойнствена. Понеже борейки се срещу простотията се опитвам да преборя и себе си. Не мога в никакъв случай да кажа, че моето поведение е непорочно и изрядно. Но виждайки простотията в околните градя себе си, стремя се към морал и заинтересованост. Трудно го постигам понеже съм си рожба на едно покварено поколение и общество,а и лесно се потдавам на изкушенията на съдбата. Често се чудя какво е човечност и красота. Ти какво имаш предвид? и мислиш ли наистина, че можем да променим околните? Аз мисля,че можем да променим себе си и да се опитаме да бъдем мнозинство...така ще наложим хегемонията на отговорното, извисено морално, съвестно,заинтересувано общество. Но това е невъзможно по икономически,политически и природни причини. За това трябва да осъзнаем,че ще си останем малцинство. И след като осъзнаем статута си трябва да се борим за правата си. Наистина съм далеч от мисълта, че можем да бъдем повече от малцинство в БГ. Може би съм песимистка, но има опастност и да съм реалистка, нали?
Но трябва да се опитваме. трябва да даваме личен пример. Не може да оставяме нещата на приказки. Думите са просто думи. Езикът е просто едно средство,което дори ни определя мисленето, понеже ,за да се изкажем се налага да използваме това средство. И то си има правила. Малцинство. Езикът го е определил вече- това е дума натоварена с отрицателен заряд. Но аз нямам предвид нищо отрицателно. Говоря за затворен кръг от хора, чиито брой е малък в сравнение с хората под общ знаменател. Дори имам предвид ОТВОРЕН кръг,хаха...всеки е добре дошъл. Да, трябва да има организирана борба. Трябва да има псоледователност,организираност, трябва да има идеология, трябва да има колектив. Трябва да се борим срещу глобализацията и негативните ефекти на капиталистическата идея. Понеже донякъде това допринася за простащината. За мен поне нещата са обвързани. индивидуализъм и егоизъм, това са резултатите от гореспоменатите процеси, които завладяват постепенно целия свят. А гражданска отговорност не се развива, когато не сме колектив. НЕ ме обвинявайте сега в комунистически провокации Говоря за гражданска демократическа отговорност. което ми напомня,че май много почнах да говоря...Последно- трябва да се трогваме по-често, не бива да се поддаваме на апатията и оттегчението. Първа стъпка към това,според мен, е ограничаването на гледане на телевизия и четене на жълта преса...Но няма да си развивам теориите сега. Успех в борбата!!



Тема Отг: Съдбата на едно...нови [re: no1inParticular]  
Автор тok ((инж.))
Публикувано27.01.05 15:11



Здравей!

Благодаря за отговора. Бях се отчаял, че никой няма да отговори на първата ми тема в този клуб .

За да променим света не трябва да си поставяме някакви срокове и никога не трябва да се отказваме. Борбата срещу глупостта и простотията е бавна. Изнервяме се..., но това е еволюция. Толкова бавна, че сме склонни да не я виждаме... толкова бавна, че с годините се изкривяваме и започва да ни се вижда, че губим. Това е когато сме сами. А защо сме сами? Когато сам се бори човек - кой ще му помогне? А когато се погуби - кой ще го помни?

Поздрави,
______________
Цветан Тиханов



Тема Разбрахнови [re: тok]  
Автор Florian ()
Публикувано27.01.05 20:24



най-накрая смисълът на поста ти! Явно там е имало заседнала в клоните елхичка, безотговорно изхвърлена от нечий балкон!

Малко бавно загрях, обаче, и не асоциирах веднага картинката с простотията - бях задълбочен да открия простотията някъде в черно-белите детайли, ама не успях.

Е, сега, че има простотия - има! Но чак да се вдигаме на щурм срещу нея... Изисква много усилия. Нали трябва да спрем предаването на Кеворк, да затворим телевизия Скат и вестниците Труд и Стандарт, да изгоним царо, прокуроро и т.н.... Пък това ми се вижда много сложно. Не е невъзможно, ама е сложно.

Пък и нали трябва да има нещо да ни дразни - да ни провокира. Нали не искаш да изчезнат гневът и възмущението като чувства? Простотията е красива в многообазието си - постоянно ни очудва с всевъзможните форми и с всеобхватността си (повсеместността си - както казваше Герасимова)

Та, така - ние да гледаме себе си, децата си и да им показваме елхичките в клоните и Кеворк и да им казваме - виждаш ли какви хора има.



Тема Отг: Разбрахнови [re: Florian]  
Автор тok ((инж.))
Публикувано27.01.05 21:20



Съгласен съм, че човек може доста да се блещи на картинката , докато се досети да прочете какво пише отдолу .

А иначе днес видях елхови клонки заседнали и по други дървета из "Възраждане".....и една чанта "Метро" .... и един потник ....., а една брезичка (точно срещу "Алмарт") почти година стоя загъната с един стар балтон и това на височината на втори-трети етаж.

Има много проблеми... Аз започвам от тези, които са най-близо до мен.

Да не стане след време да се чудим как да убеждаваме децата, че има и културни хора...

Колкото до борбата с простотията - погрешно си разбрал. Въобще не става въпрос за "щурм". Тези бързите работи не ми се виждат трайни, а в дългосрочен план могат да доведат и до обратен ефект. Не става въпрос за забрани, обиди, заплахи, закони, наредби..., а за личен пример... Най-силните оръжия - честността, добрината, приятелството... За нещо подобно писах в една тема, в която един старозагорец се беше засегнал от моето отношение и от отношението на vivanov към това, което беше написал Добромир...

Поздрави!

Редактирано от тok на 27.01.05 21:31.



Тема Re: Отг: Разбрахнови [re: тok]  
Автор TAfricanski (Бял!!!)
Публикувано27.01.05 23:19



ток, проблемът е, че един човек не знае как да се бори. Хубаво, аз няма да правя така, ама другите като правят, какъв е смисълът?! И то става като кокошката и яйцето...
Иска ми се някой да можеше да променя мисленето на хората. Тогава нещата щяха да са далеч по-лесни. Всичики щяхме да работим като волове за него, най-вероятно, но щеше да ни е хубаво, защото той щеше да ни е програмирал ДА ИСКАМЕ ДА РАБОТИМ. Щеше да е като при пчелите...



Тема Re: Отг: Разбрахнови [re: TAfricanski]  
Автор Flow (Elf)
Публикувано28.01.05 00:13



"Ток, проблемът е, че един човек не знае как да се бори. Хубаво, аз няма да правя така, ама другите като правят, какъв е смисълът?! И то става като кокошката и яйцето..."

Не те разбирам, би ли обяснил.



Тема Re: Отг: Разбрахнови [re: Flow]  
Автор TAfricanski (Бял!!!)
Публикувано28.01.05 11:48



Ако си сред природата и ти трябва кошче за боклук, а такова естествено отсъства, и видиш край някой храст натрупани пластмасови чашки, чинийки, шишета и салфетки, какво ще направиш? Твоята хартийка от вафла ще промени ли нещо? Особено ако вафлата е била тунквана, а това става през лятото - и в джоба не можеш да си я сложиш... Е, колкото и да ми е съвестно в такива моменти, хвърлям си хартийката на купчината.
Затова е като кокошката и яйцето - замърсяваш, защото вече е мръсно. А то няма да спре да е мръсно, докато не спрат всички да замърсяват. Е да, ама и те замърсяват, защото вече е мръсно...

Така е с доста неща в живота.



Тема Re: Разбрахнови [re: Florian]  
Автор Deni V. (music)
Публикувано28.01.05 16:36



Изисква много усилия. Нали трябва да спрем предаването на Кеворк, да затворим телевизия Скат
Аз бих добавила да намекнем на Слави, че не е цар на това стадо, така де...народ.



Тема Re: Отг: Разбрахнови [re: TAfricanski]  
Авторno1inParticular (Нерегистриран)
Публикувано28.01.05 16:47



А замислял ли си се някога да си вземеш една найлонова торбичка като отиваш сред природата и след като ти е напълно ясно,че кошчета няма там? Да, ако говорим за текето,хаха...там последния път имаше и мишчици по горските пътеки...Но нека не се отклонявам от идеята. Ако ти видиш купчината с боклук и няма около теб кошче,ще си хвърлиш и ти твоето боклуче там. Но ако имаш найлонова торбичка- ще си сложиш опаковката от вафличката там и ще си мислиш,че си "опазил" природата. На мен ми се иска да има хора,на които просто ще им дойде на ум да си вземат торбичка, а ако видят и толкова много боклук сред природата...да се наведат и да го почистят. Не,моля ти се, без гняв и обяснения,че за тази работа си има хора и защо ти трябва да чистиш мръсотията на някой друг...И без обяснения, че ти ще изчистиш и след теб ще дойде някой и ще се "изсере"..с извинение... и не вкарвай кокошки и яйца...Понеже не го приемам това като обяснение. Абсолютно ясно е, че човека си стои в центъра на проблема и едно осъзнаване на проблема ще доведе до резултати и до промяна. Ако не правиш нищо...няма от къде да ти дойде нещо. И какво наистина означава човек не може да се бори сам? Може и още как. Както се бориш за правата си и за личния интерес,така трябва да се борим за правото да дишаме по-чист въздух и да вървим по по-чисти улици...Да не говоря въобще за природните обекти...



Тема Re: Разбрахнови [re: Deni V.]  
Автор Florian ()
Публикувано28.01.05 18:49



да, пропуснал съм и на бат' бойко и т.н. рейтингови персонажи.



Тема Re: Отг: Разбрахнови [re: no1inParticular]  
Автор TAfricanski (Бял!!!)
Публикувано28.01.05 19:05



Е, хубаво де. Виновен съм. То си ми беше ясно, че аз ще изляза лош. Ама е много лесно да напиша:
Ау, как може такова нещо! Аз винаги си почиствам, карам и приятелите си да правят така, и на непознатите казвам, а те все се оправдават с някви кокошки и яйца...
Другия път така ще направя.

Я кажи как предлагаш да се борим за правото си да вървим по по-чисти улици? На мене ми хрумва само инсталация на много кошчета, глоби, хора, които глобяват...



Тема Re: Отг: Разбрахнови [re: TAfricanski]  
Авторno1inParticular (Нерегистриран)
Публикувано28.01.05 19:29



Честно казано съм затруднена да дам кой знае каква идея. С глоба можеш да сплашиш народа и донякъде е ефективен метод, но никой не може да си го позволи това...кой ще ти наеме сума ти държавни работници да ходи и да раздава глоби. А и при нас има проблема с манталитета. Ще те глоби,а ти ще му се изсмееш и ще го напсуваш и ще си продължиш по пътя...Да не намесвам физическата сила, която също е опция. Но пък има и друг метод.казваш за глобата,даваш фиш и си ходиш. После тази информация се записва там в големите книги и докато не си плати глобата му се налагат някакви ограничения. Примерно не може да излиза от страната, не може да извършва търговска дейност...де да знам, няма право на здравна осигуровка...трябва да е нещо грубо И в същото време да текат лихви върху дължимата сума...така че човек ще осъзнае 1. няма къде да избяга, колкото повече чака, толкова повече се прецаква. и 2. другия път ще мисли преди да си хвърля боклука на улицата.
Това е "диктаторския" начин, но ми се струва, че е един добър начин да научиш населението да пази града. просто не съм убедена, че е приложим.
Другото е абсолютно тривиално, но не мога да не го кажа. Всичко е във възпитанието. трябва да се възпита населението. И хиляда кошчета да имаш, той ако няма идеята за чистотата като начин на живот и обществена отговорност за "общата" собственост...нищо няма да помогне. А възпитанието идва от семейството...Най-вече. и понеже ние сме поколението,което ще ражда деца..добре де, хайде,не съм чак такава феминистка...Вие ще ги правите...та трябва ние да израстнем и да възпитаме едно ново поколение,с нов манталитет,с по-демократични идеали...нещо такова ми минава през главата...



Тема Re: Отг: Разбрахнови [re: no1inParticular]  
Автор Florian ()
Публикувано28.01.05 19:38



баси хард-лайнерката - да ограничваш свободата на движение и да лишаваш хора от здравна осигуровка заради хартийки
айде - айде - малко е излишно грубо....



Тема виж сега...нови [re: Florian]  
Авторno1inParticular (Нерегистриран)
Публикувано28.01.05 19:44



трябва да си платиш за нарушението,нали? хайде,да не е за боклука, но за пресичане на червено, примерно? Като си платиш,че си нарушил правилата за сигурност на движението...ще си свободен да се движиш,хехе...игра с думи.
Грубо е, но трябва да те е срам, че си направил нещо такова и да приемеш реалността= глобата като нещо,което си си заслужил...а не да мислиш грубо ли е или не е грубо. Паркираш неправилно...какво следва от това? ПРЕЧИШ. Ами като пречиш ще си палащаш докато се научиш да се съобразяваш,докато осъзнаеш,че не си само ти...че общественото пространство е ОБЩО,вкъщи си хвърляй боклука на земята и прави,каквото ти изнася...
Колко повече мисля, толкова повече се убеждавам, че "здрава" ръка е начина за възпитание.



Тема Off-topicнови [re: no1inParticular]  
АвторSlex (Нерегистриран)
Публикувано29.01.05 01:15



Ее, ти пък сега - да се борим против глобализацията. Няма нищо лошо в нея. Аз лично не харесвам формата, под която идва - неолиберализма, даже не целия, а някои неща от него. А повечето от нещата, които не ми харесват спокойно биха могли да бъдат приложени само в една страна, само че сега се опитват да ги наложат глобално. Така че това няма нищо общо с процеса на глобализация, просто духът на времето в световен мащаб се измества все повече към политически идеолгии и култура на поведение, които не ми допадат особено.



Тема Re: Отг: Разбрахнови [re: TAfricanski]  
Автор Flow (Elf)
Публикувано29.01.05 02:49



"Затова е като кокошката и яйцето - замърсяваш, защото вече е мръсно. А то няма да спре да е мръсно, докато не спрат всички да замърсяват. Е да, ама и те замърсяват, защото вече е мръсно... "

Нещо пак не мога да разбера. Къде е връзката?! Дай конкретика и отнеси обосновката си само до кокошката и яйцето.



Тема Re: Отг: Разбрахнови [re: Flow]  
Автор TAfricanski (Бял!!!)
Публикувано30.01.05 00:27



Ами бях помолен да използвам супер изтърканото оправдание, че "то вече е мръсно, моята хартийка нищо няма да промени", обаче в това се корени "ефектът кокошка-яйце".

Примерно покрай трагедията в Индиго се изприщвах от идеята за ограничаване правата на лицата под 18 години. Тогава се говореше много за "нравствената деградация на младото поколение", което оттгава се превърна в любима моя тема в моментите, когато съм на кеф да използвам сарказъм.
Та след поредната ми хаплива забележка към поредния "специалист" по поредното предаване по телевизията на тази тема, майка ми започна да ми обяснява как при нас наистина властвал законът на джунглата и как те не ни били възпитавали добре. Сега е моментът да се оплача, че не мога да лъжа, да мамя, да се зъбя или по какъвто и да било начин да си защитавам правата по този закон. Та тогава й обяснях, че това е нещото, за което се сърдя на всички, които са ме възпитавали: че дори като си хвърля хартийката на купчина боклуци, се чувствам виновен. Че те са постъпили безотговорно, като не са ме научили как да се оправям в ТОВА ОБЩЕСТВО, КЪДЕТО ЩЕ ЖИВЕЯ. Не в някакво утопично общество на Дон Кихотовци!!!

Та кокошката и яйцето (най-после!) - докато обществото не стане подходящо за общественополезните индивиди, те ще се учат да са полезни за себе си и следователно твърде кратко ще успяват да са общественополезни. А за да стане то подходящо за такива индивиди, трябва по-голямата част от членовете да са такива. Но за да стане това, трябва обществото да е подходящо за тях...
Кое ще се появи първо - общество, подходящо за добрите или добри, които да направят обществото подходящо за себе си? Същото като:
Кое се е появило първо - кокошката или яйцето?


Само дето и кокошки, и яйца има много отдавна. А мечтаното общество надали е възможно. Винаги ще се разчита на ограничения, налагани от разума (забрани, глоби...), а не на такива, налагани от съвестта (чувството за вина).
Защото ако всички изпитвахме това чувство, щяхме да му се подчиним. Ама не - въпреки че аз, ти и някои други сме така, на повечето хора не им пука. И на тях им е по-лесно. А бай Ганю е изрекъл една мъдрост, на която й личи, че е трупана от народа с цената на пролятата кръв: "Срещу ръжен не се рита". Опитвам се да й се подчинявам много усилено (в случая - убеждавам се, че в хвърлянето на боклуци насам-натам няма нищо лошо), ама все ме избива на революция. Проблемът е, че винаги успявам да се почувствам като идиот, когато всички на светофара пресекат, а аз чакам зелено, въпреки че от Халите няма коли...

Редактирано от TAfricanski на 30.01.05 00:54.



Тема отговор ?нови [re: TAfricanski]  
Автор тok ((инж.))
Публикувано30.01.05 17:42



Здравей!

Конкретно мисълта "... моята хартийка няма нищо да промени..." няма нищо общо със спора за произхода на яйцето и кокошката. Проблемът е в нашата склонност да се отпускаме по течението и винаги да се оправдаваме - най-вече с другите.

В повечето случаи, докато си търсим лесно и бързо оправдание, изкривяваме истината, както ни е удобно. Купчинката превръщаме в планина или обратно (някои вестници и телевизии помагат) ... Това е много лесно... Коя е истината? Кое е добро? Кое е лошо? Нали знаеш - за едни е сватба, а за други брадва...

Вечно оправдаващите се хора въобще не са малко - около тях всичко вехне, но те не изпитват вина... и отговорност не носят...

Защо да се оставяме в ръцете на такива хора?

Защо всички се оправдават с образованието, манталитета...

Защо трябва други да са ни виновни за това, което сме?

Поздрави!
______________
Цветан Тиханов



Тема Re: отговор ?нови [re: тok]  
Автор TAfricanski (Бял!!!)
Публикувано30.01.05 22:42



Ами айде де! Да направим нещо организирано.

Ама то БТВ нищо няма да стане с някви показни акции, а трябва просто всеки един да прави съвсем прости неща. Ама цаката е да накараме тези всички...



Тема точно...нови [re: TAfricanski]  
Автор тok ((инж.))
Публикувано01.02.05 17:51



Не става въпрос за показни акции, нито за нещо скрито, а както ти сам каза - за съвсем обикновени неща. Всеки със собственото си поведение постоянно трябва да доказва на себи си и на околните колко е принципен, отговорен и последователен. Смисъла на това да сме заедно е, че имаме възможност да си помагаме в определени ситуации, да насочваме едновременно вниманието си върху определени проблеми и когато е нужно да действаме съгласувано. Например твоята позиция от "Разклон на магистрала Хемус до гр. Русе" и труда, който си вложил за да пишеш насам-натам ми се струва, че можеше да постигне доста по-голям ефект ако повече хора бяха излезли с обща декларация... и бяха потърсили и други възможности за действие...

Поздрави!



Тема Re: Разбрахнови [re: Florian]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано01.02.05 20:38



Бате Бойко си върши работата от време на време...ама ако са вярни слуховете за това колко е корумпиран...просто ме е страх колко наркотици се размотават из страната.

Слави Шмъркотевицата е наистина много досаден...за щастие за доста хора вече.

СКАТ е забавна телевизия! Особено оня тип от "Размисли и страсти"...как беше там...професор Вучков мисля. Дайте да не я затваряме!

Но най-вече трябва да се забрани шибаната чалга и да се вкарат всичките там "фенове" в трудово-изправителни лагери...

А и да не забравя и мангалите. Те ще строят трудово-изправителните лагери, после и канала Варна-София...

Spice extends life,spice expands consciousness.Spice is vital to space travel.Travel without moving.


Тема Проф. Вучковнови [re: gat3way]  
Автор Florian ()
Публикувано01.02.05 20:54



rulzzzzzzzzzz!

Ей тоя човек внася оживление и веселие в домовете на българина! Само заради него трябва да остане Скат!

Айде да му направин фен-клуб



Тема Re: Разбрахнови [re: gat3way]  
Автор TAfricanski (Бял!!!)
Публикувано01.02.05 21:46



хахаха! Тоя като се запени за нещо мноо забавлява. Последно го слушах, когато обясняваше как сега младите не знаели как да се обичат... Голям лешперник!



Тема Re: точно...нови [re: тok]  
Автор TAfricanski (Бял!!!)
Публикувано01.02.05 21:48



Еми можеше, ама не стана... Според проблемът е в мързела, в нежеланието да се занимаваш с разните институции, които дори не ти отговарят. Поне автоматично да отговаряха като Белия дом!!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.