Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:14 29.06.24 
Градове
   >> Русе
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Ima li takiva mladi hora v Ruse?  
АвторPolka (Нерегистриран)
Публикувано11.05.04 10:48



Тема България като феникс, българите като троскот
Автор Бoжидap Димитpoв (Нерегистриран)
Публикувано 11.05.04 05:35

Преди десетина години на път с телевизионен екип за Охрид спрях в албанско кафене край Тетово и поръчах кафета на италиански език. Албанците в този край нещо се караха с т. нар. македонци и не ми трябваха излишни неприятности. Но съседите по маса ме взеха за италиански журналист (аз, кой знае защо, не отрекох) и поискаха да дадат интервю. Оказаха се дейци на нелегалния тогава албански Тетовски университет и искаха да си кажат проблемите. Предупредих ги, че съм специалист по балкански проблеми в моя вестник "Кориере делла ноте" (няма такъв вестник), и затова да не ми пеят грамофонната плоча за нарушените им човешки права и т. н. Тогава един от албанците се усмихна широко и каза: "Е, добре де, борбата ни е ей по талвега на тази рекичка да мине границата между Албания и България. Имаме договор с цар Фердинанд това да е границата и понеже сме хора на честта, го спазваме. Отвъд реката има обезселени християнски села и макар че имотите се продават евтино, ние не купуваме и не се заселваме там. Това е на България. Казах им, че спокойно могат да се заселват и оттатък, тъй като България е в тежка икономическа, политическа и демографска криза. Но албанецът поклати глава: "Май не сте чак толкова добър специалист по Балканите - каза той, - не познавате България и българите. Те са особен случай. България е като феникс, а българите са като троскот (неунищожим бурен - б. а.). Мачкаш ги, режеш ги, закопаваш ги, а след малко

държавата и хората възкръсват - по-силни и по-многобройни

отпреди. В 1918 г. дядо ми казва, че по този път се оттеглили един милион български войници - раздрани, окъсани, мръсни, въшлясали, гладни, пияни. Хвърляли топовете в реките, разбивали картечниците в скалите. Много наши хора решили, че с България е свършено завинаги. Не минаха и 20 години и тези един милион българи се върнаха. И нито един не вървеше пеша. Бяха на камиони, мотоциклети, танкове, бронирани коли. И сегашна България ще възкръсне и ще бъде по-силна отпреди. Затова ще спазваме договора с Фердинанд" (такъв договор няма - б. а.).
Много хора, включително и най-вече в България, смятат, че няма да ни има след 30-40 години. Смята се, че младото поколение не е в състояние да продължи българската идея - дрогира се, алкохолизира се, няма традиционните морални ценности и т. н.
Само че онзи ден по телевизията видях група млади хора в Пловдив, които в свободното си време строят самолет, организирани от един възрастен пилот. И за кеф го строят, но и смятат да го използват за стопански цели. Познавам друга група млади хора в Созопол, които строят красиви старинни кораби, за да ги използват за морски туризъм. Плановете взели от дядовците, които ентусиазирано се въртят около тях и от Центъра за старинно средиземноморско корабоплаване във Венеция. Признавам със срам, че аз не знаех (а ми е работа да знам), че има такъв център. В Златоград знам друга група, която, пак под ръководството на по-възрастен човек, възстановява стари къщи и занаятите в работилниците под тях.
Преди няколко седмици пък при мен дойдоха пет млади момчета. Типични юпита - с маркови костюми, очилца със скъпи рамки, всички работещи в клонове на реномирани западни фирми. По закон Божи би трябвало да се интересуват само от кариера и пари. Но не -

в свободното си време воювали с македонистки сайтове,

посветени на историята. Пробивали ги и ги пълнели с истинска информация за миналото. Особено се измъчили със сайта "Македония" на Сорос. "Защитата му беше по-добра от тази на ЦРУ, едвам го пробихме", каза единият от тях. Момчетата бяха свършили с разполагаемата информация за историята на македонските земи, та искаха още. Дадох им, разбира се.
Преди три дни пък в кабинета ми влезе младо момиче, според мен малко над двадесет години. Такава красавица не бях виждал поне от десет години. Признавам, че като на всяко одъртяло коце ми щръкнаха всички оцелели все още косми по главата. Девойката каза, че с група млади хора смята да издава светско модно списание. Тъкмо се канех да й кажа, че едва ли мога да им бъда полезен, девойката заяви, че според анализа на групата много младежи, които се интересуват от светския живот и модата, не познават историята на своя народ и неговите постижения през вековете. А това не е хубаво, смятала групата млади хора. Та бих ли се съгласил да водя рубрика, посветена точно на тези въпроси, давали ми цяло фолио. Съгласих се, разбира се, щях да се съглася, дори и ако групата ми бе изпратила Баба Яга, а не суперкрасавица.
Ето подобни групи млади хора, каквито не съм виждал в околните страни и каквито навярно има още стотици от Видин до Резово и от Силистра до Петрич,

ще възродят България и българите

Ще правят неща, полезни и за тях, и за България и всички българи. Те мразят днес политиците и политиката, но скоро ще разберат, че за да реализират по-бързо идеите си, ще им е нужен и властови ресурс. Ще навлязат в политическите партии (без значение в кои) и ще приведат в нормален вид и политическия, и държавния ни живот.
Прав ще се окаже тетовският албанец. Особен, доста особен случай сме на Балканите. Държавата ни е като феникс, а българите са неунищожим троскот.



Тема Re: Ima li takiva mladi hora v Ruse?нови [re: Polka]  
АвторБCП (Нерегистриран)
Публикувано11.05.04 16:08



Само Еврокомунизмът има бъдеще, да знаеш!



Тема Re: Ima li takiva mladi hora v Ruse?нови [re: БCП]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано12.05.04 01:36



Има само минало "еврокомунизма", но не и бъдеще. Както Сталин. Както оная курветина "Ла Пасионада" в Испания. Както Тошето Живков. Някои неща трябва да оставим в миналото, от тях трябва да се срамуваме и никога повече да не поглеждаме назад. Немските пичове комай се справиха с кофти наследството. Нацизма и комунизма - разлика няма. Класовото и расовото делене - това е една и съща грешка. Но за разлика от комунизма нацизмът поне има малко рационален корен в теориите на Дарвин. Докато комунизма е измишльотина на някакъв тъп евреин. Не искам никаква власт на никаква скапана работническа класа, чиято единствена грижа е ракията и да се изчукат с другарката от счетоводния отдел. Работническата класа да си блъска камъните и да си строи пътищата. Много по-лесно се трупат мускули на работното място отколкото се изгражда един мислещ човек, допринасящ с интелектуалния си труд. И не виждам защо един стругар трябва да има повече привилегии отколкото един доктор например. Комунизмът е най-изродената гавра в която съм имал нещастието да живея. Аз все пак имам спомени от това време, да. Целият този строй е един пир на мързеливите търтеи за сметка на шепа умни съвестни хора, на които се гради държавата. И тази същата държава ги храни, облича и т.н. И сега като им секнаха кинтите и само се оплакват какво е гадно никой да не им плаща за мързела. И се изнасят за чужбина щото си мислят че там някой ще им толерира посредствената тъпащина. Ама то така е идеално. Дано никога повече не допуснем национализацията, властта на селските простаци и всеобщата параноя. Но нашите хехех приятелчета от НАТО и ЕС няма да го допуснат. А и скоро дъртите болшевики ще си отидат по естествения ред, разочаровани от капиталистическата алчна същност на техните синчета и дъщери. Комунизмът е мъртъв и вие дървени тикви такива сами си го погребахте някъде през 1997-ма.

Жалко обаче че няма една свястна дясна партия в БГ - СДС са всичките бивши комкадри и скапани мошеници, НДСВ са некви алчни дърпащи килограми кокаин копеленца с кратък жизнен цикъл, особено онези педеруги от "новото време", чието лицемерие няма граници. За мангалите от ДПС нямам думи. Това е причината да бъда безпартиен, симпатизиращ твърдо на дясните идеи, но се надявам скоро нещата да се оправят. Ако се появи свястна дясна партия дори и члеснки внос съм навит да си плащам, както пенсионерите дето нямат пари за хляб, но за месечните дарения за дебелите дърти архикомунистически педерасти имат.

П.П: Ебаси политическата злоба,хех, не ме псувайте много, моля ви се ;) Аз пък съм за евронацизма. Смърт на печките, арабите и мангалите ;))))))

П.П2: А КОШЛУКОВ КАТО СМЪРКА?!?!?!?!?!?!?!?

Spice extends life,spice expands consciousness.Spice is vital to space travel.Travel without moving.


Тема Re: gat3wayнови [re: gat3way]  
АвторTpoтил (Нерегистриран)
Публикувано16.05.04 07:42



Ей лекенце, а тате ти на кого на гърба си направи паричките, а? Не беше ли на грабчето на комунистите? Иначе днес още щеше да си бършеш педалското носле... Ебати комплексара...



Тема Re: Ima li takiva mladi hora v Ruse?нови [re: gat3way]  
Авторno1inParticular (Нерегистриран)
Публикувано16.05.04 11:27



И друг път съм ти чела откритото изказване на твърдо мнение и е хубаво, че го имаш, ама тука направо си се улял. Не знам дали под тъп евреин имаш предвид Маркс,но най-вероятно-да, нали? Ясно ти е, че не съм съгласна с това ти твърдение. Комунизмът, който ние познаваме, никога не е бил това,което е имал предвид Маркс.Идеологията му си е ок.Прилагането е трудната част и момента, в който се проваля всичко.
Нацизмът има РАЦИОНАЛЕН КОРЕН в теориите на Дарвин? То бива бива неонацизъм, ама това е абсурдно да го твърдиш.Какъв е рационалния корен?Какво оправдава Хитлер, според теб? Защо малцинствата трябва да бъдат унищожени?"Смърт на печките,арабите и мангалите"????!Кой ти каза, че ти си по-добър?Кой ти каза, че европееца е пример за перфектния гражданин и мислещ разумно,рационално...?Или американеца може би? Абе накратко,това ти мнение е хипергнусно.Извинявай.



Тема Re: Ima li takiva mladi hora v Ruse?нови [re: Polka]  
АвторLoop_|Rorr (Нерегистриран)
Публикувано17.05.04 05:24



Tази тема е взета от клуб История и там има доста мнения по въпроса.
Но най добре не вярвай на всичко което говори Божидар Димитров и хора които се мислят за него. Помисли дали не те манипулират.



Тема Re: Ima li takiva mladi hora v Ruse?нови [re: no1inParticular]  
Авторl (Нерегистриран)
Публикувано17.05.04 16:10



gateway очевидно кара късен пубертет и затова се опитва да шокира с разни неортодоксални теории. Нищо, ще порастне и ще му мине (вероятно).

От друга страна не съм съгласен, че идеологията на Маркс е ОК. Всяка идеология, поставяща на централно място противопоставянето на групи от обществото (било то класи, раси или народи) съдържа в себе си условията за извращаване на прилагането и в практиката. Аз лично не виждам "експроприация на експроприиращите" (или както там точно беше) може да доведе до нещо друго освен червения терор на Ленин. Това, разбира се, не означава, че всичко в теориите на Маркс не е вярно или е "зло". Независимо дали ни харесва или не, Маркс е един от великите философи.

Интересно е да се сравнят теориите на противопоставящи групи от обществото (като марксизма и нацизма), с тези на Локе, които се опитват да разглеждат всички хора като равни. Неговите теории са основните повлияли американската конституция, а след това и политическите системи в Западна Европа. Всеки може да сравни резултатите ...



Тема Re: Ima li takiva mladi hora v Ruse?нови [re: l]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано19.05.04 01:42



Посто реших че ултраизказванията си заслужават ултраотговора. И защото ми е писнало да слушам колко хубаво било навремето и как всичко било разсипано от някакви неизвестни субекти. И защото обичам да изтрезнявам, пишейки във разни клубове. И така.

И все пак не вярвам че има някаква разлика между комунизма и нацизма - не знам по-правилно ли е да избиеш милиони хора, защото приднадлежат на дадена раса или на дадена "класа". В крайна сметка Хитлер е избил не повече от 1-2 милиона евреи, докато Сталин е елиминирал около 20 милиона врагове на строя. Хах, интересен е въпроса кой е по-голям хуманист, не мислите ли? Не виждам защо комунизма трябва да ми е по-малко противен от нацизма.

Що се отнася до Дарвин, всички са запознати. Лесно е да се смята, заради пропорциите на лицето и характерната стойка, че негрите някак си стоят по-ниско в еволюционно отношение от белите. Като се замисля доста по-лесно, отколкото да си решиш че съществува някакъв класов заговор и класата на експлоататорите е замислила пъклен план срещу обикновените трудови хора. Това е абсурд, сравним с абсурдите по отношение на еврейските заговори.

А, да и по отношение на лелеяната демокрация. Демократичната пропагандна машина работи доста по-добре и от тази на комунистите. Удивителен е начина по който хората, повярвали в правотата на демократичния строй си вярват че това е станало след един процес на духовно израстване, видиш ли, всякакви алтернативи са ти били младежки увлечения и така. Това не е помъдряване,а комформизъм, между двете неща има голяма разлика. Демокрацията, в глобален мащаб е виновна за много повече беди отколкото комунизма и нацизма взети заедно. По косвен път обаче. Няма да говоря за милиардите хора живеещи в мизерия, докато разни чужди корпорации обработват природните богатства на държавите им, благодарение на разни концесии и т.н. благини на капиталистическите отношения. Няма да говоря и за озоновата дупка, продукт на грозния факт, че на големите индустриални гиганти не им се дават пари за екология, понеже им се оскъпява продукта. Няма да говоря и за корпоративното лобиране в голямата политика, за насилственото налагане на демокрацията в разни държави като Ирак и Афганистан, които ако толкова искаха да живеят демократично щяха да си направят революция и да си свалят злите управници. И така нататък и така нататък. Демокрацията е работила перфектно, само че в града-държава Атина с население няколко стотици хиляди души. Модела при няколко милиарда човешки същества явно си има пропуски. Само дето по всякакъв начин хората са убеждавани че това не е така. И много си вярват.


И да кажа - не съм нацист, не бия цигани, не симпатизирам на Хитлер. Много насериозно вземате това което се пише тук, мисля че там е проблема. Съжалявам ако някой се е почуствал засегнат лично.

А Джон Лок между другото е живял преди около 400 години. Едва ли си е представял идеалното общество във вида във който е примерно в САЩ понастоящем. Ако дори можеше да предположи какво е бъдещето и ако знаеше че теориите му за държавния строй ще имат такова влияние (в което аз лично се съмнявам), сигурно нямаше да седне да ги мисли. Поне това е моето мнение. Идеите му са доста хмм хуманистки докато капиталистическия строй не е. Прост пример : един обикновен гражданин не е равен по никакъв начин на шеф на огромна компания. Питайте който си искате и ще ви каже че е така.

Всякакви спорове по тези теми обаче са глупави мисля. За да си чешеш езика, пардон пръстите, може. Но мисля че в дребнавите заяждания по отношение на роднините и т.н, които не отсъстват и в тази тема, като че ли има повече смисъл. Вие как мислите?

Spice extends life,spice expands consciousness.Spice is vital to space travel.Travel without moving.


Тема Re: Ima li takiva mladi hora v Ruse?нови [re: gat3way]  
Авторl (Нерегистриран)
Публикувано19.05.04 13:37



> Демокрацията е работила перфектно, само че в града-държава
> Атина с население няколко стотици хиляди души.

Dori i tam e rabotila perfektno samo w nachaloto. Sled towa sa se poiawili sofistite, koito sreshtu zaplashtane sa ubejdawali naselenieto w kakwoto e izgodno na choveka davasht parite. Wsiakakwi priliki m/u sofistite i sredstwata za masova informacia w momenta sa sluchaini ...

Nezawisimo ot towa ot wsichki obshtestweni stroeve dosega, demokraciata nai-dobre paswa na choveshkata priroda. Kato se promenim sled 100K godini, moje da izpolzwame i neshto drugo :)



Тема направо нямам думинови [re: gat3way]  
Авторno1inParticular (Нерегистриран)
Публикувано20.05.04 12:12



Сериозно ли смяташ, че приликата между комунизма и нацизма е по-силна от различията? Може би е по-добре да говорим за фашизъм, а не за нацизъм?
Казваш, че проблема бил, че хората вземали навътре нещата,които се пишат тук. Ами аз смятам, че е редно като пишеш толкова много да те вземат на сериозно хората.Иначе ще бъдеш като всички,които изплюват някое "умно" изречение и познай колко хора го четат и ги вълнува написаното.
В крайна сметка Хитлер е избил само 1.5 мил. деца, не ми говори глупости, че броя на унищожените/избитите/прецаканите...както искаш ги наречи,евреи не надвишава 2 милиона. Съгласна съм с теб, Сталин е избил много повече. Евреите правят голям въпрос от това само по една единствена причина- да не се повтаря това. Понеже светът винаги е бил срещу тях и са били гонени и потискани от целия свят. Сталин е бил диктатор,избил е сума народ...но идеологиите са различни.И двете са кошмарно абсурдни, но каква е връзката с Дарвин да еба? Негрите стояли по-ниско в еволюционно отношение? Не разбирам. Може би ще пробвам да се напия и да прочета написаното отново...шансът е по-голям да схвана,нали?




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.