Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:43 26.05.24 
Градове
   >> Разград
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Най-доброто от Н. Фенерскинови  
Автор Shpigel (consigliori)
Публикувано18.11.04 11:39



НЕ МИ СЕ ЕБЕ
от Николай Фенерски
В нощта неделя срещу понеделник в кварталната кръчма един трийсетгодишен пич седеше на бара и водеше монолог с бармана. Барманите по принцип са приятели.

- На мен вече не ми се ебе. Просто така стана. Не съм педал, затова. Не ща нито да еба, нито да ме ебат. Преди от всичко на света най обичах да еба по цял ден и по цяла нощ. Но от известно време насам изгубих апетит. Не искам да еба и толкова. Ебането е хамалска работа. Що да ебеш, като може да муаш любеница!
Дълги тънки крака, малки хубави цици, стегнато дупе, очи, които казват „Еби ме колкото си поискаш“. Това вече не ме блазни. Не мисля, че съм се повредил. Не съм сигурен, обаче и че всичко е наред. Още нямам трийсет години. Може да е въпрос на хормони… Преди време бях хиперсексуален. Едва свършил петия тек, започвах шести със същото желание. Можех да ходя надървен по цяла седмица. Надървен като рибарски хуй.
Сега сутрин се събуждам също надървен. Но не ми се ебе. Изобщо не мисля за ебане. Като видя готино гадже на улицата, не се обръщам след него. Не си го представям голо. Не си представям как ми мърка в ухото, докато го еба, как го облизвам отгоре додолу, как казвам на малката какво да прави на батко си и тя покорно да изпълнява. Как целувам и разглеждам отблизо пичката й.
Някога си умирах да определя на някоя фръцла среща и да й кажа под поличката да не слага нищо. А после да я опъна в някой много оживен парк, в киното, в асансьора, под балкона на някой блок или да завра пръст в пичката й, докато пътуваме в автобуса или в кафето, докато си говорим с други приятели. Всички се усмихваме, а ние двамата се мъчим да скрием тежкото си дишане. Може би успяваме, не съм сигурен. Умирах си после да я накарам да си я обръсне пред мен и да я гледам как седи разкрачена по цял ден. Сядаме на масата да ядем, а тя е гола, обръсната и разкрачена. Сядаме да гледаме телевизия, а тя разкрачва голишарката си точно пред екрана и я показва на всички тъпаци по целия свят. Отиде до тоалетната да се изпишка, а аз я държа като малко дете или си подложа ръката отдолу. Умирах си да се ебем толкова много, че вече да забравим какво всъщност правим и все пак да се ебем, да си го завирам в нея, да искам още и още и тя да иска още и още отвъд умората, захранвани само от бясното желание на половите ни органи и мътния световъртеж. Завиране и изваждане до умопомрачение, оргазмът няма нищо общо с това. Тогава вече не е ебане, а някакво налудничаво състояние, в което членът ми не е част от мен, а чуждо твърдо тяло, което само трябва да завирам и изваждам в някаква влажна и мека тръба. Такова ебане е диагноза. От такова ебане е трудно да се излекуваш. Симптомите на това ебане са омекнали колене, невиждащ поглед, липса на апетит и надървен до пръсване член.
А на мен вече не ми се ебе. Пари да ми даваш, няма да еба. Трябва да са страшно много пари и пак не съм сигурен дали няма да се откажа в последния момент.
За какво да еба? Има ли някакъв смисъл? Да се ебат циганите, да правят деца. Аз не искам деца. Не искам да еба дори и по тази причина. Искам такъв нещастник като мен изобщо да е лишен от шанса да се възпроизведе. Ако такъв нещастник се размножи, поколението му също ще е от нещастници.
Ебането е тъпа работа. Някакви възбудени като крави тъпанари се лигавят и се друсат напред назад.
В жената аз вече виждам единствено човешко същество. Изобщо забравям, че между краката има пичка или ако все пак се сетя, я възприемам като някаква детеродна тръба. Какво е пичката? Двеста грама бяло месо. Препикано. Останалото са тръби, пикочопроводи, матки, яйчници. Плът. Хубавата, сочна, нацупена, пулсираща, мокра, трепереща, разтворена, мляскаща, скърцаща и пищяща пичка не струва пет пари. Боклук.
За мен вече жените нямат пички. Между краката им е гладко като на детските кукли. Жената е преди всичко човек. Човекът поначало няма пол. На мен изобщо не ми се ебе. Хората, които се ебат, са ми странни и непонятни. С жените ще си говоря за изкуство и за манджи, за маникюр и епилация. Жената трябва да бъде уважавана като човек. Кво е тва ухажване, цветя, комплименти… Педерастки истории, лицемерие от класа. Всички педали, които ухажват, плащат сметката и отварят вратата на жената, всъщност искат само нейната пичка. А с жената не трябва така. С жената трябва да се държиш по мъжки.
Да ебеш е изморително и ретроградно, да ебеш е неактуално и нехигиенично, разточително, досадно, лепкаво, скучно. Не ми се ебе. Не ми се ебе. Не ми се ебе и това си е. Край на ебането.
Не само че не ми се ебе, но няма да си направя и чикия. Край на мастурбирането. Надървеният ми хуй вече няма да служи за нищо. Вече само ще седя и ще гледам телевизия. Може и да пуша. Ще гледам по цял ден телевизия, ще пуша и ще спя. Няма да говоря. Няма да вдигам телефона. Няма да се къпя. Няма да се смея на тъпотии. Няма да се смея и на умнотии. Няма да се бръсна. Няма да си режа ноктите. Ще ям само кренвирши. Ще псувам. Ще се оригвам. Ще гледам през балкона и ще си чеша ташаците.
На мен вече не ми се ебе.
На това място депресираният човек хлъцна и подвикна на бармана:
- Дай още по едно…



Тема Re: Продължениетонови [re: Shpigel]  
Автор Shpigel (consigliori)
Публикувано18.11.04 11:41



Една сутрин трийсетгодишният пич, който вечер киснеше по баровете и се обясняваше на барманите, се събуди по-превъзбуден от друг път и дори му се дощя да прави лицеви опори и да бяга за здраве. Доеба му се. Животът му се стори прекрасен. Дали заради пролетта или просто биологичен период от живота му, нямаше значение… Важното е, че му се живееше. Точно тогава установи окончателно, че между ебането и ерекцията няма нищо общо. Това са две абсолютно независими една от друга категории.

Ерекцията е телесно обусловена. Ерекцията е като да те боли зъб - просто няма спасение от това. Ето, всяка сутрин от много месеци насам се будеше надървен, но не му се ебеше… Нямаше никакво желание. Направо бе намразил жените. И изобщо не мислеше за ебане. През всичкото това време беше депресиран. През всичкото това време дори не беше и мастурбирал. Нямаше как да стане. Самата мисъл „да строши главата на мъртвеца“ го отблъскваше. Колко противно! Ха-ха…

А ебането е начин на мислене. Можеш да ебеш някоя женска, дори без да я докоснеш. Можеш да я ебеш само с поглед. Можеш да я ебеш само с гласа си. Можеш да я ебеш само с думите в писмото, което тя чете. Едно от най-готините ебанета е ебането с поглед. Важното е да ти се ебе истински, а не просто да си надървен. Ерекцията е даденост и с нея няма как да се гордееш. Все едно да се гордееш, че ти се пие вода… Ако наебеш някоя случайна пичка в автобуса или влака само с няколко бегли погледа и тя свърши, преструвайки се на задрямала или безучастна, тя ще си спомня това ебане дълго. Познаваше с коя ще стане по блясъка в очите й, по това, че й се ебе истински, а не просто й се е допикало… Ебането е различно от физическото проникване, от вкарването и изкарването, от тъпото блъскане напред-назад. Вкар-изкар, вмък-измък… Ах и ох… Секрети, жлези и лиготии… Сили на триене…

Ебането е като тангото, като звука на саксофона и тромпета, ебането е в нюансите, в дреболиите, ебането е в раираните й нежни чорапи до коленете, в „разкопчай ми сутиена“ или „ох, тук нещо се закачи“, казано така, както само тя може да го казва, ебането е желание, представа, ебането е извивката от вътрешната страна на бедрото й, там където обикалянето свършва и започва раят, на самата граница между светлата и тъмната страна в кървавочервения цвят на устните.

Сега той имаше нужда точно от такова ебане, а не от другите разновидности - ебанье, ебан, мърлене, шибане, любене, чекнеж, опъване или просто чукане… Имаше нужда да намери сродната си душица, да я погледне в очите, да я докосне съвсем леко по косата, по рамото, зад коляното, а накрая да й обърне пичката от ебане като пран каскет на закачалка… Колкото и да го увъртаме - просто му се ебеше като на бик напролет! Имаше нужда да види и докосне най-красивото нещо на света - сочна, нацупена, пулсираща, мокра, трепереща, разтворена, мляскаща, скърцаща и пищяща пичка…

Не че беше големият ебач и можеше да наебе така всяко едно женско същество. В никакъв случай. Всяка една може да наебе само истинският ебач. Той обаче беше обикновен. И като всеки обикновен ебач срещаше рядко тази, която можеше да наебе.

Знаеше обаче как се разрешава и този проблем…

За жалост беше срещал „тази която“ само веднъж и я беше изпуснал от глупост, щото това е най-естественото свойство на всички разумни същества. Две години с нея се ебаха на воля и единственото, което вършеха заедно, беше да се ебат. Ебяха се по телефона, в чата, с имейли, ебяха се докато пътуват, седнали един до друг, ебяха се, докато сънуват. Затова че не можеха да спрат да се ебат, вечер заспиваха без той да си го изважда от нея. Просто заспиваха, докато го правят и на сутринта се будеха все още така - тя мокра, а той надървен, един в друг, и продължаваха… Ебяха се всякак, както им дойде на ума, а те имаха въображение…

Изкъпа се. Избръсна се и си хвърли на муцуната шепа афтършейв. Тези неща изискват подготовка. Грубо е да отиде просто така вмирисан на пепелник и вкиснато, небръснат и депресиран при някоя и да й сваля звезди. Няма да мине номерът, колкото и голямо желание да излъчва. Цялата тая процедура обикновено би му била противна, всичкото това лицемерие, но сега просто му се ебеше. Няма начин, трябва да играе играта. Играта изисква жертви.

Знаеше, че е невъзможно да го огрее да види разтворена пичка, ако подходи неправилно. Ако например си закачи табела с надпис „ЕБЕ МИ СЕ“ и тръгне из улиците. Няма да се получи, дори ако отиде при някоя и най-откровено я попита: „Извинявайте, на Вас случайно да Ви се ебе?“. Или съвсем напряко: „чшшш, душа, биеш ли катерицата“. Или дори грубо: „Бейби, обичаш ли боба, леба и хуя?“ Това са обречени на провал тактики.

Проблемът им на женските е, че много рядко ще се намери някоя да каже откровено, че й се ебе. Те казват всякакви други неща, но не и „ебе ми се“. Още по-малко пък на някой тъпак, когото познават от два часа. На него трудно му връзваха готините мадами. Не му обръщаха внимание не само щото нямаше пари, а и понеже никак не го биваше в приказките. Много пъти се е чудел кой ли ги ебе убавиците... В този смисъл той бе истински аутсайдер, свикнал на внимание единствено от страна на грозобойниците, кифлите и бόрчетата… Кво им е на грозните, и те душа носят, и на тях им се ебе… Никое от случайните му ебанета обаче не можеше да се сравни с ебането от епохата на „онази която“…

Вечерта излезе, седна на бара, но не в тъпата квартална кръчма, а на по-качествено място и си поръча едно малко. Барманът му беше непознат, но барманите са приятели и добри слушатели по принцип. Огледа се. Набеляза мишените. И глътна първото за вечерта. Заразказва на бармана тъпи вицове и общи приказки за времето и мачовете. Изпи още три след първото и отново се огледа. От съседната маса към него примигваше със заинтригуван кравешки поглед едно миловидно трътлесто създание… Всичко тепърва предстоеше.

авторът е пич



Тема Най-доброто от Веня Ерофеевнови [re: Shpigel]  
Автор Shpigel (consigliori)
Публикувано26.11.04 10:38



Да пиеш просто водка —дори и направо от шишето — в това няма нищо друго, освен измъчване на духа и суета. Да смесиш водка с одеколон — в това има известен каприз, но няма никакъв патос. А, виж, да изпиеш една водна чаша «Ханаански балсам» — в това има и каприз, и идея, и патос, а на всичко отгоре и метафизичен намек.
Кой компонент на «Ханаански балсам» ценим най-много? То се знае, че спирта за горене. Но нали спиртът за горене, бидейки само обект на вдъхновението, сам по себе си напълно е лишен от това вдъхновение. Кое в такъв случай ценим най-вече в спирта за горене? Естествено: голото вкусово усещане. А още повече пък, вонята, която той излъчва. А за да се нюансира тази воня, е нужна поне частица благоухание. По тази причина в спирта за горене се добавят в пропорция 1:2:1 луксозна бира, най-добре останкинска или сенатор, и пречистена политура.
Излишно е да ви напомням как се пречиства политурата, това и децата го знаят. Защото никой в Русия не знае от какво е умрял Пушкии, а как се пречиства политура — всеки знае.
Накъсо казано, записвайте си рецептата на «Ханаански балсам». Веднъж живеем и е редно да живеем така, че да не допущаме грешки в рецептите:
Спирт за горене — 100 г
Луксозна бира — 200 г
Политура пречистена — 100 г
И тъй, имате пред себе си «Ханаански балсам» (простолюдието го е нарекло «сребърна лисица») — течността наистина има черно-кафяв цвят, притежава умерен градус и траен аромат. Това вече е дори, не аромат, а химн. Химн на демократичната младеж. Точно така, защото в изпилия този коктейл назряват вулгарност и тъмни сили. Колко пъти съм наблюдавал това!. . .
А за да се преотврати поне донякъде назряването на тези тъмни сили, има два начина. Първо, да не се пие «Ханаански балсам», а второ, да се пие вместо него коктейлът «Духът на Женева».
В него няма нито капка благородство, но има букет. Ще ме запитате: в какво се състои загадката на тези букет? Ще ви отговоря: не знаем в какво се състои загадката на този букет. Тогава вие ще се позамислите и ще ме попитате: а в какво се състои разгадката? А разгадката се състои в това, че одеколонът «Люляк бял», съставка на «Духът на Женева», с нищо не бива да се заменя: нито с «Жасмин», нито с «Шипър», нито с «Момина сълза». «В света на компонентите няма еквиваленти», както са казвали старите алхимици, а те са знаели какво говорят. Тоест, «Момина сълза сребриста» — това не ви е «Люляк бял», дори в нравствен аспект, а да не говорим за букетите.
«Момината сълза», например, възбужда ума, тревожи съвестта и укрепва правосъзнанието. А «Люляк бял» тькмо наопаки, успокоява съвестта и примирява човека с язвите на живота. . .
Веднъж ми се случи следното: изпих цяло стъкло «Сребриста момина сълза», седя и плача. Защо плача ли? Защото се сетих за мама, сетих се за нея и не мога да забравя майчицата си. «Майчице» — казвам. И плача. А после пак: «Майчице» — казвам и пак плача. Някой друг, по-глупав от мен, имаше да седи така и да плаче. А аз? Взех едно стъкло «Люляк» — и го изпих. И какво мислите? Сълзите ми пресъхнаха, налегна ме идиотски смях, а майка си дотам я забравих, че чак малкото и бащиното й име не можех да си спомня.
И колко са ми смешни онези, които, приготвяйки «Духът на Женева» към препарата срещу потене на крака добавят «Момина сълза сребриста»!
Чуйте точната рецепта:
Люляк бял — 50 г
Препарат срещу потене на крака — 50 г
Бира жкгулговска — 200 г
Лак спиртен — 150 г
Но ако човек не иска да тъпче безцелно мирозданието, нека прати по дяволите «Ханаански балсам» и «Духът на Женева». А по-добре нека седне на масата и си приготви «Сълзата на комсомолката». Ароматен и странен е този коктейл. Защо е ароматен, ще разберете след малко. Първо да ви обясня кое му е странното.
Пиещият просто водка запазва и здрав ум, и твърда памет или, наопаки, едновременно загубва н едното, и другото. А в случая със «Сълзата на комсомолката» може направо да те досмешее: изпиеш сто грама от нея, от тая сълза, — паметта ти е твърда, а здравият ум изфирясва. Изпиеш още сто грама — и сам се чудиш на себе си: откъде толкова здрав ум? И къде се е дянала всичката твърда памет?
Дори самата рецепта на «Сълзата» е благовонна. А от готовия коктейл, от неговата ароматност човек за известно време може да остане без чувства и съзнание. Аз, да речем, съм оставал.
Лавандулов спирт — 15 г
Одеколон «Младост» — 15 г
Розова вода — 30 г
Лак за нокти — 2 г
Елексир за жабуркане на зъби — 150 г
Лимонада — 150 г
Приготвената по този начин смес трябва да се разбърква двайсет минути с клонка от орлови нокти. Някои, вярно, твърдят, че в случай на необходимост било все едно с какво — но мен не можете ме накара да разбърквам «Сълзата на комсомолката» с чемширена клонка, аз ще си я разбърквам с орлови нокти. Направо мога да се пукна през гърба от смях, когато някой в мое присъствие разбърква «Сълзата» не с орлови нокти, а с чемшир. . .
Но стига съм ви говорил за «Сълзата». Сега ви предлагам последното и най-хубавото. «Шедьовърът не се нуждае от похвали», както е казал поетът. Накъсо казано, предлагам ви коктейла «Кучешки търбух», напитка, която засенчва всичко. Това е вече не напитка — това е музика на сферите. Кое е най-прекрасното на света? Борбата за освобождаване на човечеството. А още по-прекрасно е следното (записвайте си):
Бира жигульовска — 100 г
Шампоан «Садко» — 30 г
Разтвор за премахване на пърхут — 70 г
Спирачна течност — 35 г
Синтетично лепило БФ — 12 г
Флайтокс — 20 г
Всичко това отлежава една седмица, смесено с тютюн за пури — и се сервира. . .
Между другото, получавал съм писма, в които нямащи си друга работа читатели ми препоръчват още нещо: получената по този начин смес на всичко отгоре да се прецедяла през гевгир. Тоест — да я прецедиш през гевгир и да си лягаш да спиш. Това вече е дявол знае какво и всички тези допълнения и поправки се дължат на немощ на въображението, на недостиг на полет на мисълта, само на това се дължат тия нелепи поправки.. .
И тъй, «Кучешки търбух» е сервиран. Пийте го от изгрева на първата звезда на големи глътки. Само след две чаши от този коктейл човек става толкова одухотворен, че можеш да го наближиш и цял половин час да му плюеш в мутрата от разстояние половин метър, и той нищо няма да ти каже.

Откъс от "Москва-Петушки"



Тема Най-доброто от Робърт Бърнснови [re: Shpigel]  
Автор Shpigel (consigliori)
Публикувано26.11.04 10:42



Кой чука в този късен час
Аз чукам - каза Финли
Върви си, всички спят у нас
Не всички - каза Финли
Не зная как си се решил
Реших се - каза Финли
Ти май си нещо наумил
Май нещо - каза Финли
При тебе да излезна вън
Ела де - каза Финли
Нощта ще минеме без сън
Ще минем - каза Финли
При мен да дойдеш току виж
Да дойда! - каза Финли.
До утре ти ще престоиш
До утре. - каза Финли
Ще ти отворя, ала чуй
Отваряй - каза Финли
Ни дума някому за туй
Ни дума - каза Финли



Тема Най-доброто от Виктор Пелевиннови [re: Shpigel]  
Автор Shpigel (consigliori)
Публикувано26.11.04 10:48



ДАЙРЕТО НА ДОЛНИЯ СВЯТ


Щом вече е станало тъй, че читателят - или читателката, което ми е
особено приятно - се е натъкнал та този неголям разказ, щом той е решил за
няколко минути да се довери на текста и да пусне в душата си това непознато
изделие, то ние го молим да запомни както трябва словосъчетанието "Дайре на
Долния Свят" и да ни извини за това, че по-надолу ще се срещат позовавания
на речници и размишления за предмети, които на пръв поглед не се отнасят
пряко към темата; всичко това ще получи своето обяснение. А и освен това,
какво значи - отнася се към темата, не се отнася към темата? Нали връзка,
невидима за разсъдъка, може да съществува на асоциативно ниво, където
протичат най-тънките духовни процеси.
Това ми напомня един случай, описан в неотдавна издадените във Франция
спомени на доктор Чазов: как, разхождайки се с него из пустата Третяковска
галерия, Брежнев с уплаха попитал какъв е този мъж със сив костюм, който
така странно го гледа през предсмъртната мъгла. Чазов внимателно отвърнал,
че пред него има огледало. Брежнев известно време замислено мълчал, а после
- явно под влиянието на възникналата асоциация - прехвърлил разговора върху
ленинската теория на отражението, която по думите на генсека, обичащ
понякога да открехва пред своите приближени мрачните тайни на марксизма,
била всъщност секретна военна доктрина, посветена на едновременното водене
на бойни действия по суша, море и въздух. Виждаме как странно се пречупва
през инферналната комунистическа психика един термин, който сякаш не
допуска никаква двоякост в тълкуването си; удивително е също така, че тази
важна смислова линия (огледалото) неочаквано се появява в разказа ни във
връзка с Брежнев, който пък няма към Дайрето на Долния Свят съвсем никакво
отношение.
Впрочем ние прекалено се увлякохме с примера, призван само да покаже,
че възникващите в съзнанието ни смислови връзки често са неуловими за
самите нас, макар че ако се замислим, всичко лежи на повърхността. Да се
върнем към нашето дайре на долния свят. Предполагаме, че след приведения
по-горе пример читателят няма да се учуди, ако преди разговора за самото
Дайре на Долния Свят ще стане дума за лъчи - още повече, че причината за
такъв скок скоро ще стане ясна.
"Лъч... 2. мн.ч. лъчи. (Физ.) Насочен сноп от частици или енергия
на електромагнитни колебания, а също така линията, определяща направлението
на потока."
Такова е едно от определенията, дадено в четиритомния речник на руския
език, публикуван от Академията на науките на СССР. Интересно, че дори в
неголемия обем на цитирания текст се забелязват много смислови разклонения.
Лъчът може да е поток от частици, електромагнитни колебания и чиста
абстракция: линия. Освен останалото, от това определение можем да уловим
и такава концепция: лъчът е насочен поток енергия.
Получава се интересна ситуация. Давайки определение на една дума, ние
се изправяме пред необходимостта да определим съставящите първото
определение термини. Също както светлината, минавайки през прозрачен обект
със специална конфигурация (призма), се разлага и разслоява, заключеното в
една дума значение се оказва размазано в няколко думи, и за получаването на
интересуващия ни смислов спектър се оказва необходима обратната операция,
еквивалентна на действието, което би оказал на разложената светлина друг
оптичен обект (обратна призма). Нека опитаме все пак да се справим с
употребените в определението изрази.
Какво е това енергия? Споменатият по-горе речник предлага такова
обяснение: "Енергия - способност на дадено тяло, вещество и т.н. да
извършва някаква работа или да бъде източник на сила, която може да върши
работа." Прилага се пример: "Той дълго живееше с мисълта да използва
енергията на един бурен поток в тайгата, за да получи евтини кафяви
въглища. Шишков, Угрюм-река."
Трябва да кажем, че ние живеем с една малко по-друга мисъл. Нас ни
навестяват най-различни идеи: по-късно ще споделим някои от тях. А сега
нека се върнем към обсъждането на понятието "енергия", от което ни отвлече
глупавият навик да говорим наведнъж за всичко на света. Лесно се вижда, че
под приведеното определение попада най-широк кръг феномени: присъствието
на съкращението "и т.н." показва, че енергия могат да притежават не само
телата и веществата, но и всичко способно да въздейства, в това число
събития, съвпадения, идеи, изкуство - струва ли си да продължаваме този
списък? А самата енергия е точно способността за въздействие, измерена,
когато въздействието е направено.
Ние вече почти се приближихме към Дайрето на Долния Свят и молим за
още малко търпение читателя, който сигурно вече се е уморил до смърт от
нашите брътвежи.
Да се умориш до смърт... Колко е странна все пак нашата идиоматика -
едно битово състояние е преплетено в нея с най-страшното, което очаква
човека. Как да примирим духа си с неизбежността на смъртта? За този въпрос
традиционно са загрижени най-добрите умове на човечеството, което лесно се
потвърждава дори от нашето насочване към темата. Да разтворим още веднъж
цитирания речник:
"Смърт... 2. Прекратяване съществуването на човек, животно."
Първото определение ние не прилагаме, тъй като там се среща една
плашеща дума (гибел). Както е забелязал албанският хуморист Гайдур
Джемалия, дори същество, победило смъртта, се оказва напълно беззащитно
пред гибелта. Тук между другото възниква интересен проблем - откъде се
взема страхът? В нашите души ли възниква той? Или обратното, душата е само
опосредстващо образувание (своеобразен отражател), пренасочващ обективно
съществуващия в света ужас, завъртайки се към него под такъв ъгъл, че
неговите адски проблясъци, отразявайки се от нещо в съзнанието ни,
проникват в най-дълбоките слоеве на психиката? Откъде да знаем. Особено
ни угнетява това, че можем дори да не разпознаем тези моменти и да понесем
незабележими, но незарастващи и смъртоносни рани; нали се случва понякога
тъй, че настроението изведнъж се разваля и човек го обхваща депресия, макар
поводи за това сякаш няма никакви; така е и със смъртта, застигаща ни
отвътре.
Да, смъртта - това е прекратяване на съществуването на човека. Но ето
въпрос: къде минава реалната граница между живота и смъртта? В коя времева
точка да я търсим? Тогава ли, когато в безсъзнателното тяло спира сърцето?
Тогава ли, когато изчезва съзнанието? Нали след това личността вече не
съществува. Тогава ли, когато, просмуквайки се с окръжаващата ни отрова,
се трансформира душата и на мястото на един човек постепенно узрява друг?
Нали при това изчезва предишната личност. Тогава ли, когато детето става
юноша? Юношата - възрастен? Възрастният - старец? Старецът - труп? Не е ли
думата "смърт" означение на това, което непрекъснато става с нас през
живота ни? Не е ли животът умиране, а смъртта - негов край? И още: не може
ли да се каже, че едно събитие всъщност се случва тогава, когато става
необратимо?
Навремето по всички тези поводи великолепно се е изказал Мишел дьо
Монтен; високата енергия на мисълта и изяществото се преплитат в думите му
по удивителен начин.
("...Ако искате, вие ставате мъртъв, след като изживеете живота си, но
вие го изживявате, умирайки: смъртта, разбира се, несравнено по-силно
поразява умиращия, отколкото мъртвия, много по-остро и по-дълбоко."
"Колкото и да живеете, няма да съкратите онзи срок, по време на който
ще бъдете мъртъв. Всички усилия тук са безцелни: вие ще пребивавате в това
състояние, което ви внушава такъв ужас, точно толкова време, както ако
бяхте умрели в ръцете на дойката."
"Където и да свърши животът ви, там ще е краят му.") Впрочем,
интересуващите се от тези и подобни въпроси читатели отпращаме към
първоизточника, където на всяка страница се среща същият този способ за
компоновка на идеите (прозрачна диалектическа спирала), както и в
цитираните откъси. Да се върнем накрая към нашето Дайре на Долния Свят - но
преди това ще направим още едно, последно, отстъпление.
Да допуснем, че на някого в главата му дойде мисълта да създаде лъчи
на смъртта. От предходния анализ се вижда, че за това трябва да построи
апарат, изпращащ насочено, водещо към смъртта влияние. Традиционният път е
техническият. При това човек ще трябва дълго да си играе с поялник в ръка
и да отбира разни детайли, един от които (насочено към душата цевно дуло)
изобщо не се произвежда. Този път не е за нас.
Но да не подходим ли към задачата по друг начин? Защо излъчването
трябва непременно да идва от тривиален електроуред? Нали информацията е
също начин за насочено предаване на различни въздействия. Не може ли да се
създаде ментален лазер на смъртта, изпълнен под формата на неголям разказ?
Такъв разказ трябва да притежава някои свойства на оптична система, възлите
на която е удобно да се реализират с помощта на тяхното просто описание,
оставяйки подсъзнателната визуализация и сглобяване на читателя. Разказът
трябва да се обръща не към съзнанието, което може изобщо да не го разбере,
а към онази част на безсъзнателното, която е подложена на пряко внушение и
възприема думи като "визуализация" и "сглобяване" в качеството на команди.
Именно там ще бъде сглобен излъчвателят, чиято ментална оптика за по-голяма
надеждност трябва да бъде отделена от останалите психоформи с кръгли скоби.
Като работно тяло на този виртуален прибор е удобно да се използват
нечии дълбоки и емоционални мисли по повод на смъртта. Менталният лазер
може да работи със Сологуб, Достоевски, младия Евтушенко и Марк Аврелий;
стават също така "Изповедите" на Толстой и някои места от "Опити" на
Монтен. Много важно е названието на това устройство, тъй като психичната
енергия, с която то работи, ще постъпва от осъзнаващата част на психиката
чрез названието, което трябва надеждно да се закрепи в паметта. По мое
мнение, словосъчетанието "Дайре на Долния Свят" точно подхожда - има в него
нещо детско и трогателно; а и освен това, почти невъзможно е то да бъде
забравено.
И накрая. Проницателният читател без труд ще познае в кой момент ще
сработи сглобеният в подсъзнанието му ментален самоликвидатор.
На по-малко проницаемия ще подскажем, че това ще стане в момента,
когато той се натъкне някъде на думите "лъчът на смъртта е фокусиран".


Впрочем, в течение на известно време действието на лъчите на смъртта е
обратимо. На лицата, интересуващи се как да демонтират Дайрето на Долния
Свят, предлагаме да преведат <...> рубли на сметка <...> и да укажат адреса
си.
На онези, които приемат всичко това за шега, препоръчваме да направят
един прост опит: да засекат времето по часовник и да се опитат да не
мислят за Дайрето на Долния Свят точно шейсет секунди.



Тема Маркеснови [re: Shpigel]  
Автор Shpigel (consigliori)
Публикувано26.11.04 10:53



Габриел Гарсия Маркес се е оттеглил от публичния живот по здравословни причини - рак на лимфните възли. Състоянието му се влошавало с всеки изминал ден. Прощалното писмо, което следва, било изпратено от писателя на неговите приятели.


~ ~ ~

Ако Бог забравеше за момент, че съм една парцалена кукла и ми подареше късче живот, може би нямаше да казвам всичко, което мисля, но със сигурност щях да мисля всичко това, което казвам тук.

Бих придавал стойност на нещата не спрямо това колко струват, а спрямо това, което означават.

Щях да спя малко, да мечтая повече, защото за всяка минута, когато затваряме очите си, губим 60 секунди светлина. Бих продължил, когато другите спираха, бих се събуждал, когато другите спяха. Бих слушал, когато другите говореха и колко бих се наслаждавал на един хубав шоколадов сладолед!

Ако Бог ми подареше късче живот, бих се обличал просто, бих лежал по очи пред слънцето, оставайки непокрито не само тялото си, но и душата си.

Боже, ако можех, бих изписал омразата си върху леда и бих чакал да изгрее слънцето. Бих изрисувал върху звездите с вдъхновението на Ван Гог едно стихотворение на Бенедит, а песен на Шерат би била серенадата, която бих подарил на Луната. Бих поливал със сълзите си розите, за да почувствам болката от прегръдката им...

Боже, ако имах едно късче живот... Нямаше да оставя да премине дори един ден, без да кажа на хората, че обичам, че ги обичам. Бих накарал всеки мъж и жена да повярват, че са мои любими и бих живял влюбен в любовта.

На хората бих посочвал колко грешки правят, като мислят, че спират да се влюбват, когато остареят, без да разбират, че остаряват, когато спират да се влюбват! На малкото дете бих дал крила, но бих го оставил само да се научи да лети. На възрастните бих показал, че смъртта не настъпва в резултат на преклонната възраст, а в резултат на забравата. Научих толкова неща от вас, хората... Научих, че всички искат да живеят на върха на планината, без да знаят,че истинското щастие се намира в начина, по който изкачваш стръмния склон. Научих, че когато новороденото за първи път стисне в малката си длан пръстта на баща си, го пленява завинаги.

Научих, че човек бива оправдан за това да гледа другия отвисоко само, когато трябва да му помогне да стане.

Винаги трябва да казваш това, което чувстваш и винаги да правиш това, което мислиш. Ако знаех, че днес би бил последният път, когато щях да те гледам как спиш, бих те прегърнал и бих се помолил на Господ да мога да стана пазител на душата ти. Ако знаех, че това ще бъде последният път, когато те гледам как излизаш от вратата, бих те прегърнал и бих ти подарил целувка. Ако знаех, че това е последният път, когато ще чуя гласа ти, бих записвал всяка твоя дума, за да мога да ги слушам отново и отново. Ако знаех, че тези са последните моменти, когато те виждам, щях да ти казвам “обичам те” и нямаше глупаво да мисля, че ти вече го знаеш.

Винаги има едно утре и животът ни дава и други удобни възможности, за да направим нещата така, както трябва, но в случай, че направя грешка и ни остава само днес, бих искал да ти кажа колко те обичам и че никога няма да те забравя.

Утре-то не е гарантирано за никого – нито млад, нито стар. Днес може да е последният път, когато виждаш хората, които обичаш. Затова не чакай повече, направи го днес, защото ако утре-то никога не дойде, със сигурност ще се разкайваш за деня, когато не намери време за една усмивка, една прегръдка, и беше много зает, за да направиш действителност последното им желание. Дръж тези, които обичаш, близо до себе си, кажи им шепнешком колко много имаш нужда от тях, обичай ги и се отнасяй с тях добре, намери време да им кажеш “извинявай”, “прости ми”, “моля те”, “благодаря” и всички думи, изразяващи любов, които знаеш.

Никой няма да се сети за скритите ти мисли. Поискай от Господ силата и мъдростта, за да ги изразиш. Покажи на приятелите си какво означават за теб.



Тема Най-доброто от явертънови [re: Shpigel]  
Автор Shpigel (consigliori)
Публикувано26.11.04 11:01



Снайперистът
...и до идването на "клиента" оставаха 15 минути. Трябваше да си избера по-удобна позиция и да сглобя винтовката. Запалих цигара. В минутите на очакване винаги ми се иска да запуша и да си спомня нещо. Ето и сега пак си спомням първата си поръчка. Беше не-съвсем обичайна. По-скоро - съвсем необичайна - поръчаха...

Сервитьорката
...три сладоледа и кроасан. Наложи се да приема поръчката им, макар че не ми се щеше да обслужвам тия уроди. Иначе може да ме уволнят. Мразя такива хора. Ояли се свине. Успокоих се. Реших - плюя...

Алкохоликът
...си на ръцете, а после хващам въжето и дърпам. Дърпам, дърпам и издърпвам кофата с вода и почвам да пия. А после да си изкрънкам двойка и да си взема...

Сервитьорката
...бакшиша и да му го хвърля в мазната мутра, свиня! Ох, както и да е, ей я на, Любка от трета смяна дори кафето...

Снайперистът
...не успя да си допие, направо там, в кафенето го тръшнах. Не, странна си беше тази поръчка и това си е. Макар че първия път винаги е странен. Виж, петия ми беше най-интересния и професионално изпълнен. Тогава от една шахта...

Алкохоликът
...се подавам и се оглеждам наоколо, тряа да няма никой, иначе ше ми отмъкнат бутилката. Огледах се и се мушнах...

Сервитьорката
...зад грила. И само как се разпищях! Плъх, както се оказа. А той започна да ми съска - такава клоака и бардак е тука, а аз пищя, тръпки ме побиват...

Алкохоликът
...от страх - и я разбих...

Снайперистът
...тогава скъпата оптика, но изпълних поръчката и после чупката...

Сервитьорката
...без да плати, а на мен от заплатата...

Алкохоликът
...ми остават некви си дваесе стинки, даже една лимонада пиклива...

Снайперистът
...е тая работа, но какво да се прави, трябва да се живее. Това е. Айде. Клиентът.



Тема Още малко явертъ /слабост ми е/нови [re: Shpigel]  
Автор Shpigel (consigliori)
Публикувано26.11.04 11:05



Продължавам по инерция да се движа напред-назад като счупен механизъм. Боли ме кура. С Елена се ебем вече един господ знае за кой път тази вечер с различни партньори, поради което на нея практически вече и е свършила смазката. Когато бутам кура си напред ми се струва, че презервативът аха-аха ще се скъса, когато го изтеглям назад - струва ми се че ей-сегичка влагалището и ще се обърне с хастара навън. Отдавна вече съм изпаднал в някаква суха и болезнена ерекция, когато схванатият от напрежение хуй вече нищо не усеща, не е способен нито да се отпусне, нито да се изпразни. Тя лежи по гръб със затворени очи и диша на пресекулки през стиснати зъби. Може би вече спи.

Тялото и е обилно покрито със студена пот. Прокарвам ръка по гърдите и и замислено разглеждам дланта си. Женската пот има особена миризма, нямаща нищо общо с вонящите секрети на мъжете. Стремейки се някак си да разнообразя отегчително-тъжният процес, аз увеличавам и съкращавам амплитудата, движа се в кръг и настрани. Обръщам глава и поглеждам към съседите. Малкия тресе таз по заешки ситно, ебейки Галя. Отзад се е пристроил Павел и, на свой ред, ебе Малкия в задника. Малкия има много странен задник, предмет на особената му гордост. Много кръгъл и трътлест, с дълбоки ямички. Такива дупенца се срещат само у много охранените бебета, но не и у жените или, още по-малко, у възрастни мъже... Впрочем, само на пръв поглед изглежда че Павката ебе Малкия. Всъщност той само меланхолично шава с омекващия си кур между пищните му бузки, поради разсеяност или мързел не попадайки в разтегнатия анус. Павката е поставил на огънатия потен гръб на Малкия трети том на Химическата Енциклопедия и внимателно чете статията за термодинамичните системи. В ъгъла седи Андрей с лаптопа върху кльощавите си колене и разлиства някаква огромна Excel-ска таблица.

Най-накрая измъквам от Елена измъчения си хуй. Абсолютно сухият и полиран презерватив е изпънат до краен предел. Захапвайки устни го одирам от кура си и отивам към банята, прекрачвайки двете Марии, които така търкат една в друга бръснатите си венерини хълмове, че летят искри от статичното електричество. В огледалото виждам безстрастното си блестящо лице и дълбоко потънали очи. Устните са скръбно увиснали. Облечен съм с бяла раздърпана риза и вратовръзка, прехвърлена на гърба като кучешки повод - играхме на "дамата с кученцето" и "битката на песоглавците". През главата ми минава странната мисъл, че изображението ми в огледалото - това е негатив от снимка на посивял негър-пастор - черна разрошена коса, бледо лице и бяла риза, черно квадратче на вратовръзката в прореза на яката. Наплисквам лице, изтривам кура си с тоалетна хартия и излизам на дългата тераса, плътно затваряйки вратата зад себе си. Ирина стои наметната с нечие сако, с чаша мартини в ръка и гледа замислено нощната гора.

- Извинявай за нетактичния въпрос. Ние с теб днес вече съвкуплявахме ли се? - тихо ме пита тя, без да се обръща.

Замислям се - Май че не, по моему. Ти беше първата, която планирах да отпърдоля, но те взеха в оборот Митака и Кольо. После, когато се освободих от Светла, вие вече здраво се бяхте заплели с Марийките. Но по-натам когато на лицето ми седеше едната Мима, някой подскачаше на кура ми, не видях кой. Случайно не беше ли ти това?

- Не, - тя ме поглежда, усмихвайки се, в лицето, после плъзга погледа си по-надолу, - Храбрият Оловен Войник. Още ли не си се чукал с Малкия?

- А това задължително ли е? На мен все ми се струваше, че е някак извратено.

- Не е извращение. Ако беше го набутал например на Павката, аз първа щях да кажа че това е извратено. Но Малкия не е мъж и не е жена. Той въобще май не е човек. Той е приказен елф, - Ира поглежда през стъклото на чашата светлината от уличните лампи, - докато Малкия ни ебеше нас, момичетата, момчетата по ред се изредиха да го ебат. На всички много им хареса. Той има такова фантастично дупе. Всеки път като го видя и се удивлявам. Даже съжалявам, че не съм мъж и не мога да го изнасиля...

- Да бе... дупето на Малкия ще ми се явява в най-касовите ми кошмари.

- Ти помниш ли той въобще откъде се пръкна и как му е името? Нали не е от нашите. Някой го доведе преди много години и после той остана с нас. Знаем всичко един за друг, а за него нищичко... Впрочем, все едно. Разкажи по-добре ти как я караш. Кога отлиташ за Япония? Вече получи ли си дипломата?

- За Япония заминавам след месец, когато стане готова работната ми виза, - вдишвам нощния въздух и замислено почуквам с кур по железните перила, - за дипломата е още рано да се говори. Преди месец изпратих всички документи от защитата на дисертацията на комисията, вероятно чак след половин година ще ми пратят научната степен от столицата. А твоята предварителна защита как върви?

- Трудно. Завиждам ти. Отидох в Академията, а там направили всичко с пари. За една справка - 200, да държиш изпитите - 1500, и така нататък. Даже за ксерокопията от катедрата искат пари. Дребни душици. Абе знам аз един начин, но защо така - има един професор Абрамов - Кацман, 70 годишен, стар приятел е на баща ми. Откриха му рак и му остават няколо месеца. Няма каво да губи, затова го е ударил на живот за последно. Скача с парашут, кара мотор, спуска се по планински реки. В Академията ги е страх от него като дявол от тамян, понеже той знае всичките им кирливи ризи и не го е страх да разправя наляво и надясно пред свидетели. Та той ми казва "Момиче, ако тия боклуци започнат да те крънкат за пари, просто споменаваш че познаваш стария проскубан задник Кацман и това ще ти реши всичките проблеми". Така и направих. В катедрата тутакси всички напълниха гащите, веднага си спомниха за системата за взаимно признаване между ВУЗ-овете, за бюджетното финансиране. Накратко, не ми се наложи да плащам.... Но знаеш ли какво измислиха тия идиоти? Накараха ме да държа наново изпит по специалността! Всичко там най-сериозно, дадоха ми конспект и списък с литература, а там - три мои книги. Едната я издадох в Австрия, другата при тях, в тяхното шибано издателство, третата в Италия. Изпитваше ме някаква тъпачка-доцент. Аз и разказвам въпроса, а тя ми прави физиономии и постоянно ме поправя. Аз не издържам и и казвам "Момиче, погледнете фамилията на автора на тия учебници. Това е моята фамилия. Аз съм ги писала тези книги. Вие сте се учили по моите книги, а сега ме изпитвате мен и дори ме поучавате. Това не ви ли се струва нелепо?". Оная жаба се разкрещя "Какво си позволявате! Това тук не ви е онова там!". Обидчиви дебили.

- Какво искаш. Столичани. Грешно е да се обиждаш на нищите духом, - откъртвам парченце мазилка и го хвърлям надолу. Заедно гледаме как се върти и пада в тъмнината.

- Ванка, а ти как мислиш, ако сега се качим на парапета, хванем се за ръце и скочим от четвъртия етаж, това красива смърт ли ще бъде? Ти разправяше някога, че японците на това му викат "двойно самоубийство на влюбените".

- А нима ние сме влюбени?

- А нима не сме? - тя тихо се смее, - не, сериозно, как ти се струва такава идея?

Аз клатя глава с показно съмнение, - Не мисля че ще изглеждаме добре на асфалта с голи задници и разцепени черепи. Ти с чуждо сако, а аз с мръсна риза. Туристите са весел народ, докато дойде линейката някой непременно ще ми сложи в задника букетче маргаритки от близката градинка, а върху твоите разкошни бедра ще напишат с маркер "Наеби ме". И дори ще се снимат на наш фон. Поне аз така бих направил... А при теб как е там положението с Мишо?

- Голям юначага ми е той, - тя отпива глътка мартини, - ебе ме много старателно. На няколко пъти дори ме зарадва с кунилингус. Когато идват на гости многочислените му роднини, аз се правя на умела домакиня - тичам напред-назад в престилка, тропам с посудата. Да беше видял само колко възторжено се споглеждаха Михаил и сияещата му майка. А когато сядаме на масата, майка му винаги ме моли да кажа нещо на френски или италиански. Все едно съм семейният им говорящ папагал. И аз винаги им казвам нещо...

- "Да ви го начукам със засилка право в кривото гърло, гъзомуцунести недоебани педераси"?

- Ама че си и ти, разбира се че не. Та те са добри и порядъчни хора, пък и аз тези думички дори не ги и знам. На френски или италиански, имам предвид. Нали съм интелигентно момиче. Аз им казвам "Вие сте едни скучни и ограничени еснафи и ми е жал за вас". Всички са във възторг, а аз смутено се изчервявам, както се полага по етикет.

- Омъжи се за него. Отговорни сме за тези, които сме опитомили, - внимателно се вглеждам в бледното и и строго лице.

- Не знам... ще се омъжа, вероятно. Ще изпълня своя социален и биологически дълг. Пред обществото и природата... Впрочем, невъзможно е да се омъжиш за човек, който вече е женен. По рождение, за майка си, - Ира замахва и хвърля празната чаша в тъмнината. След наколко секунди се чува далечен звън и уплашен вик, - а при теб как е с онази твоята, как и беше името, последната?

- Всичко зависи от това, кога за последен път сме се виждали с теб, и кого имаш предвид с това "последната", - виждам черните и очи-вирове, на дъното на които приглушено проблясват светлините на фенерите, и дъхът ми спира. Обръщам очи към звездите, за да не потъна, - сега отново съм сам. По-добре да лъскаш бастуна, отколкото да си длъжен на някого.

- Как така, Ванка?

- Какво как, лъскам бастуна ли?

- Не, какво значи "да си длъжен на някого"?

- Ами ей така. Вкарваш го - длъжен си. Вадиш го - задлъжняваш още повече. Казваш по-пиянски "обичам те" - задлъжнял си до гроб. Парадоксът е там, че аз съм тоя дето харчи по тях времето и парите си. Аз съм този дето купува подаръци за рождените дни на дебилните им малки братчета. Аз съм този дето ги придружава при болните им баби. Този, дето рие земята на вилите им. И все повече и повече затъвам в дългове. Аз, видите ли, им давам НАДЕЖДА. Те, разбираш ли, правили планове, избирайки мен. Те, ясна работа, ме ОБИЧАЛИ. Винаги е тежко да се разделяш. А как да не се разделиш? За какво например можеш да поговориш с тях, освен за това как е преминал тъпият им ден? Какво четат? Какво гледат? За какво живеят? Знам, че трябва да си търпелив с хората, знам, че съм един завършен мерзавец, извратеняк и затънал в презрение егоист, но какво мога да направя със себе си?

- Попадал си на неправилните жени, - тя ме гледа със странно изражение право в очите, от което ми става горещо, - и защо продължаваш да се срещаш с тях?

- Понякога ми се повдига от самотата, - свеждам поглед и поемам въздух, - не в сексуален, а в емоционален смисъл. Нов човек, нови усещания. Това им е хубавото на прекрасните непознати, че още не ги познаваш. Когато в горещ летен ден грабваш чашата със студена вода, истински жадно поемаш само първите едина-две глътки. После пиеш по инерция. А накрая изливаш остатъка на земята.

Внезапно светлината от балконската врата се закрива от някаква сянка. Обръщаме се и виждаме Митака, стоящ върху табуретката, наведен напред и показващ ни косматия си гол задник. Безсилен да се преборя с изкушението, аз подскачам и удрям с босия си крак задника му направо през стъклото. Маваси-гери. Митака като торпедо полита с вой от табуретката на мекия килим, а аз си прибирам крака обратно. Всичко се случва много бързо и акуратно. Но не толкова акуратно колкото ми се иска. По кракът ми текат горещи струйки кръв.

- Раната трябва да се обработи, иначе може да хванеш тетанус, - Ира загрижено оглежда крака ми.

- Нищо страшно. Кръвта скоро ще спре, - измъквам няколко парчета стъкло от рамката и ги хвърлям в тъмния ъгъл. Безуспешно се опитвам да наведа надолу вдървения си хуй. Разбирайки, че тая няма да я бъде, премятам крак върху хладния парапет и насочвам струята пикня към разпореното стъпало. С интерес наблюдавам, как тъмночервената кръв причудливо се разрежда с жълтата пикня. Изпразвайки мехура си, отпускам крака си долу, върху студения бетон. Мълчаливо стоим под нощното небе. Босите ни крака се чувстват приятно и уютно в горещата локва от кръвта и пикнята ми.

- Не ти ли се струва...

- Да, че времето...

- Изтича между пръстите...

- Като пясък?

- И нищо не можеш да промениш, спреш, поправиш?

- И няма цел, и няма смисъл, и няма посока?

Далеч оттатък гората небето започва да светлее. Скоро ще съмне. Последните дни на лятото.



Тема Най-доброто от Елена Колеванови [re: Shpigel]  
Автор Shpigel (consigliori)
Публикувано26.11.04 11:08



Джойнт 20 Четвъртък следобед



Какво се случи? Разбираш едва, когато банкнотата от двайсет лева се превръща в ключ за стая. След това просто влизаш. В стаята липсва сюжет. Онова, което става, e онова, на което мирише. Наричат го ганджа.



/live/

Усещам, когато денят огладнява. Коремът му започва да къркори от ужасен наркотичен глад. На всеки ъгъл и при всяка курвенска табела "Хотел" стърже неукротимо. Раковска. Лъвов мост. Градът се движи около нас. Люлее се точно като гондола. А ние сме ту отдолу - отрепки на обществото, ту отгоре - богове на мръсния софийски център.
Двамата вървим, засмукани от следобедния вакуум. Замаяни от първото дръпване евтин и качествен живот. Влизаме в мизерния хотел и почти чуваме как някой натиска малкото червено копченце "Rec".
Камерата работи. Издава нещо като онзи звук на незадоволена жена. Камерата иска. Защото камерата си ти. Днес ще заснемеш твоята собствена лекция. Най-после.
Заебал си тъпата "Чуждестранна журналистика" и сега си в личната си аудитория.



Лекция 1: Бъди красив. Ти си главният герой на филма, все пак.



Лекция 2: Открадни нещо просто, за да го начукаш на системата. Знай, че това е само предястието. Влез в някой магазин и остави ръцете ти да мислят сами. Бъди спокоен, инстинктът ти сам ще маркира идеалния момент. Когато плячката е вече под якето ти, излез и дишай. Виж как първата поета глътка въздух ... ще задуши целия свят.



Лекция 3: Отиди на най-мръсното място, при най-отвратителните хора... като например в хотел , който носи името "Цура". Там ще има дебели сърби, дошли да ебат, ще има погледи, които също ебат. Ще има коктейл от долнопробни миризми и интернационален абсурд.
"Цура" е пародия на живот. Пародия на нещо-случване. Пародия на място и на време. Но сега ти си там, за да направиш рай от тази дупка.



Помня как първата крачка отвори пред нас най-прекрасната гледка на света: четири напукани стени, сгушени една в друга, готови да прикрият и да стоплят срама на отсядащите. Мухлясали кафяви пердета, приличащи на затворена бленда. Квадратно легло, залепено от свян до стената, легло, чиято привидна чистота скрива много ръце, бедра и гърди. Сякаш плътта бе полепнала по чаршафите и сега оживяваше в мирис и стонове .
Помня следобедното слънце, което грееше и ни убеждаваше, че сме просто поредните аматьори. Наркомани-ментета, които свиват листенца живот, но така и не успяват да ги изпушат, камо ли да се надрусат с този живот до смърт.
Слънцето ни унижаваше. Но слънцето залязваше...
Онова, което видях към 4:45 следобед в онази стая..., беше дрога.
Виждах я навсякъде. Ако хотелът беше фас, стаята щеше да е назрялата пепел в края на цигарата. Ако хотелът беше спринцовка, стаята щеше да е иглата, по която се процежда първата капка отрова. Полудяла и девствена.
От мивката се стичаше равномерна струя вода. Чувах сифонът, който жадно засмукваше опашката й, издавайки звук на наркоманско облекчение. Наркотикът просто се стичаше отвсякъде. Течеше по стените, а очите ни се превръщаха в език, който опитва от всичко. Чувствах как се надървяха зениците ни и как ближеха всеки сантиметър, как поглъщаха всеки долнопробен атом от въздуха в помещението...



...Беше ли сън всичко това или в минутите, прекарани в тази стая животът ни наистина придобиваше смисъл...? Нямахме никакъв изход, освен собствените си тела. Там, сред тоталната мизерия на квартала и хотела, кожите ни, топлината ни, кръвта ни струваха десетки пъти повече, отколкото при нормални обстоятелства.



Лекция 4: Няма връщане назад.



След "Цура" животът не продължава. В "Цура" не отиваш за няколко часа или за цяла нощ. Това е твоят дом, колкото и да не го признаваш. Отидеш ли там веднъж, отиваш там завинаги. Това е порнографската снимка на твоя живот. Никакво слънце и никакви разходки в парка. Природата е заблуда.



Лекция 5: Дай личната си карта на рецерпцията. Продай личността си, защото всъщност нямаш такава. Лични са само благословените глупости, които правиш. И които всички идиоти ще приписват на младостта.



Ако нямаш лична карта, дай студентската си книжка. Там си ти, F 17240 - в целия си блясък. Не се коси, 17240. Ти си от Софийския. Специалност : Журналистика.
И той е от Софийския. F 42875 учи Информатика.
- Първи курс, ма! - извиквам в мислите си на дебелата жена, която ме гледа снизходително. Тя се намира в нещо като фоайе, на чийто праг се е проснало голямо, космато и сякаш дрогирано куче. Може би е просто черга или нещо такова. В "Цура" е трудно да различиш живите форми от декора.
Междувременно жената продължава да ме гледа отвисоко, въпреки че е по-ниска и на всичкото отгоре седи, разпльокана на дивана. Това се води рецепцията на хотела.
А тя все още гледа книжката ми. Кръглият син печат на Софийския университет се затяга малко около врата й.
- Първи куррррррррррс! Скоро бях абитуриентка! С рокля на Жана Жекова за осемстотин лева! Да, скоро имах бал! Бал!
еБал си му майката. / по дяволите... мисля или казвам всичко това?/
Така, че не ме гледай по тоя начин, моля те. Дебела си и вониш на смърт. Кажи ми, направи ли поне една лудост в тоя живот, кажи ми!? Не разбираш ли, че само ние оправдаваме съществуването на шибания ти хотел! Излезем ли, ще го взривим!
Ето това беше дебелата жена в червено. Жената, която ни срещна, но не ни разпозна. Жената, която предпочете да не ни забележи и да мисли за нас като за дребна неприятност на работното място... Малко по - късно може би щеше да се отбие в някой месарския магазин и да осмисли деня си...
Да, това беше жената, на която на излизане казах: Дойдох да се изеба с тоя, който обичам... - това ли искаше да чуеш?!?! Ето ти го.
"Дойдох да се изчукам с него!!!" крещи героинята ти и става ясно, че няма нужда от втори дубъл.



Лекция 6: Обичай унижението.



Ето как изглеждат фактите: Тук сме, за да изпушим един МНОГО качествен джойнт (само, че ние още не го знаем). Тук сме, защото е мизерно и вдъхновяващо според болните ни критерии. И защото е близко до домовете ни, пълни с родители, записки от безсмислени лекции и много телевизия. Достатъчно близко, за да бъде далече, дяволски далече...



Лекция 7: Не пести абсурда.



5:15 Бено го свива, пали го и си дръпва веднъж. Виждам как ръцете му правят любов с цигарата. Възглавничките на пръстите му опипват тънката прозрачна хартия, която всеки момент може да се разкъса. Сега ТЯ лежи между палеца, средния пръст и показалеца му. Гори и отделя пепел, а някъде много навътре в нея се чува пукване. Това е най-красивото момче, което съм виждала. Хората са луди да се събират един с друг. Никой никога не е изглеждал по - съвършено от миговете, в които е бил сам и абстинентен. Безразличието му към мен в този миг е невероятно. Съсредоточеният му в тревата поглед е валяк, който прегазва. Устните му, разкривени в тиха несъзнателна усмивка -друсан джойнт...



Лекция 8: Ефектът никога не ти изневерява, ако наистина го искаш.
" ТЕТРАХИДРОКАНАБИНОЛ "...бълнуват съзнанията ни и се спъват на всяка сричка. Жълтата крушка на тавана едва крета, все повече тъмнее. От дългия престой на погледа ми върху нея почти се е размазала. Сега прилича на смола, която обещава много от ТНС.



Мислите ни се надървят при вида на готовия коз. Преплитат се и ни болят. Самоличността ни остава взривена във въздуха. Гнусни и познати остатъци от нас се мотаят по пода в стаята. Очите му. Очите му втори път. Стени от очи.
- Аз искам да те помня, но се разтваряш.
Хотел. Стая, която мърда и се върти.
Той говори тихо, на себе си и на всички. Като луд e. Завиждам му. Той ръкомаха. Ревнувам го. Продължава да ходи из стаята и да си говори. Доближавам ухото си до устните му, а те изричат на равни интервали: "Не мога. Тихо. Не мога."
Ръцете и краката ми омекват и изстиват. Кръвта не е познат вкус на желязо и ацетон. Кръвта не е желе по дамска превръзка. Кръвта е живот. Можеш да усетиш как спринтира по вените ти.
С него се опитваме да държим съзнанията си в прегръдка. Късат се. Реалността е блиц. Всичко започва. Всичко свършва. Мигаш веднъж и вече си мъртъв.
Исках да обичам страха. Страха от загубата на всички основи, на цялата сигурност. Исках риданията и паническите конвулсии да не спират да тресат тялото ми. Исках да отнесат знаците, сочещи пътя назад. Бях самолет във въздушна яма. Бях бебе, чиито чувства изтичат просто в плач. Още едно дръпване. Още една минута. И аз започвах да плувам. Минута... Минута ли казах?... Вече плувам.
Търсех момчето си, но всъщност се хвърлях към новото лице, което идваше. После търсех отново него. На нощното шкафче откраднатият пъзел оставаше разсмян и неподреден.
Ние профучавахме покрай себе си. Блъскахме чувствата си като куци помиари, тътрещи се по тъмния неосветен път. Прегазвахме ги и от вътрешността им бликаше само инстинкт. Колко пъти в минута можехме да заспим? Или да умрем? Сънят и пробуждането. Смъртта и живота. Ръба и пропастта. Всичко приличаше на групов секс. Съвокупляване на абсурда с разчекнатата реалност. В хотела. В хотела сред хълмчетата на главния ти мозък. В хотела сред магистралата на вените ти. В хотела - на ъгъла на баналните ти дни. И си помислих: Тук краят продължава вечно.



- Исках да ти кажа, че този ден беше куршум в слепоочието ми. Исках да те прегърна и да изпитам треската чрез твоето тяло. Пиянството на твоите мускули..
Левият ти крак трепва. Погледът ти прорязва лицето ми . Минава като плесница през него. Като светлина. Искам да ти кажа нещо, но само си го помислям. Може би си го чул. Това, което правиш се мярка само в огледалото за обратно виждане. Току що съм отминала. Искам да ти кажа "някой надупчи мозъка ми и от течението се разхвърчаха всичките ми..." Разпад. Отново разруха. Нов сън. Хиляди хора сънуват в мен. Едновременно. Някои се будят и крещят. Пак падат и бълнуват.



Лекция 9: Раят е джойнт. Раят е загуба. Раят е деряща гърлото ти лудост. Раят е зелена амнезия, несръчно натъпкана в хартийки. И очите на момчето, които ти изневеряват с нищото...



Хвърляш се към дрехите му. Още си на мястото си. Още си на мястото си. Вече си в ръцете му. Кадър. Стоп. Кадър. Стоп. Кадър.
- Дишай. Аз съм тук и преди малко също минах през това. Ще свърши, казвам ти, още малко. Търпи само малко - изрича някой, използвайки устните ми.
- Добре.
Ние сме невръстни. А хората са дрънкалки,задържащи вниманието ни само за миг.
- Всичко ще свърши след малко.- - - - - - - - -Паника- - - - - -Сърцебиене- - - - -
Искам ли да свършва? Излизаме от скапания хотел. Стълбите продължават. Излизаме от скапания хотел. Няколко години слизаме.
Смях. Смях, който гоня и смях, който ме настига. Ако бях трезва, щях да намеря красота в този друсан хаос. Но не бях. Всичко, което чувствах бе липса на всякаква сантименталност. Само доброкачествена, чиста безпомощност.
И безизходица. Гениална, болна, сексуална безизходица. Ти си използван презерватив, в който животът е изпразнил съдържанието си.



- Кога ще се върнем, за да капсулирам усещането в думи?...
/ Нямам време да задържа въпроса в главата си.Нито мога да дочакам отговора ти. /



Тялото ти не значи нищо до моето. Само липсата му ме свестява. С теб сме на леглото и правим секс. Топло е. Усещането се размножава заради джойнта. Възбудата се накъсва, зашеметява ни, а после отново ни връща в съзнание.
Удар. Господи, това е напълно лишено от смисъл. Удар. Толкова е прекрасно без логика. Материята се разкрива пред мен. Вървиш по кървавите ивици в очите му. Вървиш без посока. Вървиш и правиш секс. Болката се смесва с нуждата да се изпиаеш.
I'm living in a lie звучи от mp3-player-a и звуците падат заедно със сълзите ти. Правиш секс, а отвътре плачеш.



Rewind:
Мислите не бяха плътни. Не идваха във вид на поничка с пълнеж. Идваха във вид на опаковки. Хоп-мисъл. Хоп-мисъл. И толкова. Това беше. Мисъл. Мисъл. Мисъл.И всеки път се намираш, припаднал в различен ъгъл на ринга. Разсмян. Разплакан. Всичко, което имаш са празни опаковки от мисли. Миризма на развалени мисли. Трупове на мисли. Сякаш няма да има край. "Сякаш няма да има край" втори път.





Кредит: 0
Презаредете



Тема Най-доброто от Любен Дилов-синнови [re: Shpigel]  
Автор Shpigel (consigliori)
Публикувано26.11.04 11:12



Неподозирани са възможностите, които предполага женската глава.
Тя служи за възхищение, за извайване от гипс, за рисуване с въглен или маслени бои. По женската глава от край време се закачат бижута, за да става тя още по-привлекателна. Едно африканско племе деформирало по особен начин долната устна на жените, а друго пък, с помощта на непрестанно добавяни нови и нови пръстени увеличавало до патологични размери женската шия - друга, също тъй прекрасна анатомична част, която се увенчава именно с женската глава.
Някои са склонни да водят дори разговори с женска глава, когато тя е предразполежана към това, разбира се. Повечето мъже пък са единодушни, че при добро желание и умения от страна на женската глава с нея като цяло, а най-вече с отделни нейни части се получава вълнуващ секс...
Съвсем други идеи за използването на женската глава има якият младеж, който в момента излиза от патоанатомията към Медицинска академия с голяма картонена кутия под мишница. Разбира се тези идеи не са хрумнали на самият младеж, но той отлично ги е разбрал от човека, на когото са хрумнали. За по-лесното вникване в смисъла на идеите са послужили и няколко десетки банкноти от по сто долара. Те са дадени за самата реализация, а каквото остане - за реализатора. За младежа, който в момента се качва в големия си черен джип „Тойота“, внимателно поставя картонената кутия на задната седалка и подкарва с аварийни светлини, защото му предстои неприятен обратен завой...
До това нетрадиционно използване на женска глава се е стигнало след сложни взаимоотношения между някакъв държавен чиновник на някакъв пост и също така някакъв, не много едър представител на сенчестия бизнес. Двамата взаимно са опитвали да решат проблемите си чрез подкупи, чрез преговори, чрез бурни и продължителни вечери, завършващи с подарък- проститутка и други щедри жестове от страна на дребния сенчест бизнесмен. Но нещо не е сработило, нещо не е станало както трябва и сега представителят на онези, които се наричат ту „мутри“, ту „борци“, ту „мафия“ е принуден да използва мрачната слава на гилдията като цяло, за да сплаши своя бивш партньор, неизвестния и незначителен държавен читовник.За целта той е избрал слънчев есенен ден, в края на седмицата. Жената и децата на чиновника са изпратени някъде. Дали защото той се страхува за тях или просто, за да се порадват на последната топлинка от циганското лято сред природата.
Черната „Тойота“ е паркирана няколко преки преди кооперацията на чиновника. Останалата част от пътя почти трапецовидния младеж изминава пеша, държейки елегантно опакованата кутия като торта. Той се качва по стълбите към апартамента на държавния чиновник, точно когато онзи, по халат и с чаша кафе в ръка е установил, че телефонът не работи. В този квартал, а и изобщо в тази част на света телефоните често не работят, така че необходимата доза мрачни предчувствия не е успяла да залее нито държавния чиновник, а още по-малко - четящите тези редове в момента. Току-що оставил телефонната слушалка върху вилката на апарата, чиновникът чува мелодичната камбанка на входния звънец. Той прекосява антрето и отваря вратата без дори да погледне през шпионката. Вероятно си мисли, че някой от комшиите звъни, както обикновено, за да установи, че не само неговият телефон е замлъкнал.
Якият младеж поднася кутията с усмивка:
- Помолиха ме да Ви предам това - учтиво и ясно произнася той - и да почакам докато се запознаете със съдържанието. Отворете кутитята!
Държавният чиновник се подчинява безапелационно. Все едно какви мисли му минават през главата. Пък каквито и да се те - мигом отстъпват място на влудяващ ужас. От кутията, с мътен поглед в него се е взряла отрязана женска глава..
.- Ъ.ъ.ъ-а-а! Ъ?!
Якият младеж хландокръвно притиска дланите на чиновника към картонената кутия, за да не може онзи да я изпусне...
- Защо?! - успява да произнесе членоразделно чиновника.
- Как защо?! - все така любезен е трапецовидния младеж с кожено яке - Това не е ли съпругата ви?!
- Господи!!! Не! - почти изпищява чиновникът.
- Простете! - Младежът делово си издърпва кутията с отрязаната глава от ръцето му и отново я затваря с красивия капак - Явно съм сбъркал кооперацията!
Миг по-късно той слиза надолу по стълбите, без да бърза, тържествено понесъл картонената кутия, както на идване. Държавният чиновник продължава да седи на черджето пред входната си врата, а върху ризата, под мишниците му весело се уголемявят големи тъмни петна, които веротяно са студени и възсолени на вукс с леки кисел мирис.
Вън есенното слънце радостно припича и няма никакви, ама съвсем никакви белези, че лятото безвъзвратно си е отишло. Hапротив - слънцето грее все тъй уверено, както уверени сме всички ние, че от утре, от новия есенен делничен ден, всички проблеми между дребният държавен чиновник и дребният представител на сенчестия бизнес ще бъдат разсеяни.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.