Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:39 27.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема КОЛКО ВАЖНА Е ПСИХИКАТА!нови  
Автор vesela.bg (усмивка)
Публикувано30.06.06 15:58



Намерих този постинг много назад и понеже ми опонира на моята положителна настройка реших да го извадя в отделна тема.
Сигурна съм, че БИБА няма да ми се разсърди за това мое своеволие.
Колкото повече такива примери, толкова по-леко ще преодоляваме болестта
Ето го и постинга.

Здравейте, мили ,хора!
Работила съм с онкоболни близо 20 год. От практиката си стигнах до извода ,че при всички положения психиката на болния е от съществена важност.Не се ангажирам да доказвам кое е по-важно-физическото или психическото състояние. Те са неразделно цяло.Имах две пациентки, които бяха с диагноза карцином на гърдата. Едната беше доста тежко физически: махнати лимфни възли, част от гр.кош, тотално отстранена гъда и пр.Другата беше с частична резекция и доста по-млада. Оперираха ги в един и същи ден.
На следващия ден трябваше да работа и с двете. По-тежкия случай се оказа много приятна жена ,която през цялото време ми повтаряше, че няма време да лежи по болници, шегуваше се , че е на далавера защото са и намалили теглата с 430 грама, че сега няма да се налага да си купува скъпи сутиени и т.н.
Веднага си записа правилата на поведине при тази диагноза, даде ми ултиматум на- шега разбира се да и намеря ново гадже. Другата пациентка, по-младата, с по-лекото физ. с-ние не престана да мърмори, колко и е тежка диагнозата/преди да е излязла биопсията/, колко несириозни сме били, какво е това поведение от моя страна да я карам да прави неща които нямали смисъл и всякави други оплаквания. На кратко : по-тежко физически болната пациентка се възстанови за нула време, а вечно недоволната остана да лежи близо месец след това, защото настъпиха някои усложнения, които в никакъв случай не бяха от немарливост на персонала или лечението. Такива пациенти са трудни за работа, защото те винаги са най-болните, най-зле обслужваните и т.н.Трудно и изискващо много време е да успееш да им се внушиш ,че те трябва сами да си помогнат , защото ако имат нагласата ,че ще се оправят то почти винаги се получава.Тук идва въпросът за пхихологичната и психичната помощ от специалисти, защото тази болест е болест на цялото семейство и приятелите ни. Лично аз съм на мнение ,е дълбоко во корените ни, в същността ни от ранно детство ракът е най-страшната болест, че от него не се оцелява, че е нелечим.Дали е точно така, съмнявам се.В градската болница в която работих, умираха хора от други заболявания, а от рак много малко.Може би страшното идва после, след поставянето на диагнозата, когато се каже на пациентът? Всеки пациент е различен.Моето мнение е ,е мобилизирането на психиката, отхвърлянето на диагнозото, като смъртна присъда е по добрия начин да се справим с болеста.Доста източни учения и школи доказват ,че с болестта може да се справи единствено организма с помощта на силната психика!

Край на постинга.

БИБА - защо не ни пуснеш тук правилата на поведение при такава диагноза, за които споменаваш тук!? На мен ще са ми от полза, предполагам и на всички останали.



Нема начин да нема начин!

Редактирано от vesela.bg на 04.07.06 15:51.



Тема Re: Колко важна е психиката!нови [re: vesela.bg]  
Автор nadia32 ()
Публикувано30.06.06 16:06



да, чудесна тема...за размисъл





Тема Re: Колко важна е психиката!нови [re: nadia32]  
АвторEлфи (Нерегистриран)
Публикувано30.06.06 16:17



Да, съгласна съм че психиката може и дауправлява и физиката, но може би всички лекари трябва да минат на курс и да научат малко повече за психичното здраве. Защото един от лекарите в онкологията беше намерил за удачно да каже на баща ми, още съвсем в началото на заболяването, че е дошъл твърде късно и че никой с нищо не може да му помогне и да си ходи в къщи и да чака края си. Вярвайте ми, че баща ми се прибра съсипат, съкрушен и се чувстваше напълно обречен. След тези думи на този "психолог" състоянието на баща ми рязко се влоши, той не беше на себе си. После доста усилия от наша страна ни костваше даго накараме да се бори. И съм сигурна, че тези страшни думи всеки ден ехтят в съзнанието му. И в нашето също!!!



Тема Re: Колко важна е психиката!нови [re: vesela.bg]  
Автор anbra (аз)
Публикувано30.06.06 16:48



Много съм съгласна с това, че психиката в голям брой случаи е решаваща. И това много ме тревожи в нашия случай. Виждам, че силите на майка ми са вече накрая и се опитва някак, милата, да дочака сбъдването на мечтата си - да види внук студент. Като си помисля само как чакаше да го види абитуриент и точно тогава пак влезе в болница... Изпратих го при нея облечен и натъкмен преди да отиде на бала - да може, колкото и да не е същото, да знае, че го е дочакала този момент - мисля, че добре направих, макар и да жертвах отчасти неговото настроение и нагласа за празник...
Сега до студентството има максимум два месеца, а предполагам, че даже вече е влязъл някъде с резултатите от предварителните изпити - не мога да му се зарадвам на успеха, защото е така обвързан с нейното състояние... Казвам и - студент ще е като донесе студентска книжка. Може смешно и детинско да е от моя страна, но ще печеля дни колкото мога, защото зная, че после никак няма да успея да я мотивирам - тя си дава добре сметка, че силите я напускат независимо от диагнозите и едва ли ще дочака друга радост от него, тежко и е, непосилно, колкото и бодряшки да и приказвам за първа сесия и изобщо каквото си изсмуча от пръстите... Зная, че тогава ще се отпусне съвсем и много, много ме е страх от това...
Та въпросът наистина опира до психиката...

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: Колко важна е психиката!нови [re: Eлфи]  
Автор vesela.bg (усмивка)
Публикувано30.06.06 17:58



Аааа това е друга тема

Знаете ли, че лекарите по време на 5 годишното си обучение нямат никакви часове по психология? Нямат, вервайте ми! А трябва, защото ако на ветеринарите не им е необходима, то за лекарите е задължителна. Но аз винаги съм бягала от такива теми - политика, лошо здравеопазване и т.н. тъй като ме натоварват негативно. Затова аз не разчитам на лекарите да се грижат за психическото ми здраве, а работя сама по въпроса

Нема начин да нема начин!

Тема Re: Колко важна е психиката!нови [re: anbra]  
Автор vesela.bg (усмивка)
Публикувано30.06.06 18:05



Много добре си направила, дори за сина ти е било урок по човещина и уважение към близките. И от това, което чувам - имаш прекрасен син!!!!
На майка си давай кураж - говори й, че ще се справи, че тя може, че винаги си й се възхищавала, колко силна и борбена жена е, кажи й колко я обичаш /ако не си й го казвала скоро/. Използвай точно тези думи - много са простички, но защо ли все не ги казваме, а всеки от нас има нужда да ги чува.
Така се чувстваме обичани, потребни, значими. Което пък от своя страна ни дава неподозирани сили за борба в тежки моменти.
Опитай и ще видиш, че ще я мотивираш да се бори и да не се предава!
И пиши тук



Нема начин да нема начин!

Редактирано от vesela.bg на 30.06.06 18:05.



Тема Re: Колко важна е психиката!нови [re: vesela.bg]  
Автор anbra (аз)
Публикувано30.06.06 18:13



Благодаря ти.
Разбира се, че опитвам и ще опитвам всичко, което би я подтикнало да се бори, въпреки че е вече много измъчена и обезсилена от всички болести, които и се струпаха и самата тя вече няма никакъв хъс.
Но и аз, като теб, съм зодия Лъв, непоправим оптимист, макар напоследък да установявам, че с годините май полека-лека се трансформирам в оптимистичен реалист /което е крачка в неправилна посока, според мен/...

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: Колко важна е психиката!нови [re: vesela.bg]  
Автор little_rabbit (Lepus europeus)
Публикувано30.06.06 18:17



Весе, мила, тук не си права - ветеринарите са прекрасни лекари, защото работят с пациенти, които не могат да си кажат къде ги боли - това първо, и второ - ветеринарите са чудесни лекари (и психолози) и се отнасят много добре към пациентите си, защото иначе ще бъдат ухапани.



Тема Re: Колко важна е психиката!нови [re: anbra]  
Автор vesela.bg (усмивка)
Публикувано30.06.06 18:20



Напротив, скъпа, понятието "оптимистичен реалист" е по-добро от "песимистичен реалист" нали?



Всъщност това е най-стабилната житейска позиция - златната среда - нито хвърчиш в облаците, нито лазиш по земята.

Аз също съм реалист, здраво стъпил на земята!
Щом и ти си Лъв, спокойна съм за теб, ти няма да се предадеш без бой, също като мен!
Затова отивай да си боядисаш лицето като индианците и заминавай на война

Нема начин да нема начин!

Тема Re: Колко важна е психиката!нови [re: vesela.bg]  
Автор anbra (аз)
Публикувано30.06.06 18:23



Изобщо няма да се предам, такова не влиза в плановете ми

, ама дозата реализъм ми идва малко в повече в случая.

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.