Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:32 22.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Забременяване след рак  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано11.05.10 16:30



Здравейте отново,

днес в химиотерапията, лекарката ми ясно ми заяви, че не е добре да забременявам, дори и след като минат 5 години, защото това може да ми коства живота и в крайна сметка е по-добре да съм здрава, отколкото да оставя дете сираче.

Знам, сигурно е права, но така ми се стъжни. Все си се надявах. Нали всички казват "да минат тези 5 години, пък тогава". А сега - и 5 години не стигали.

Има ли някое момиче, което е забременяло и родило дете след лечение на рак?
Как стоят нещата с осиновяването. Притеснява ме бележката, която Агенцията за защита на детето искат от личния лекар, в която трябва да пише, че си здрав. Аз сега здрава ли съм или болна?



Тема Re: Забременяване след ракнови [re: Aн]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано11.05.10 18:13



За осиновяването е нужно да си клинично здрав ...т.е. без признаци на заболяването към момента на осиновяването...Тъй че споко...Имам приятелка осинови дете , а ходеше на хемодиализа...Успех!!!





Тема Re: Забременяване след ракнови [re: yraaa]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано11.05.10 18:29



Виж сега Ан, преди време писах в клуба и ще ти намеря линка, но дотогава да ти кажа. Да, има жена която си роди рете, докато беше в ремисия. Това беше нейна сбъдната мечта.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Забременяване след ракнови [re: Buba67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано11.05.10 18:36



Ето обещаният линк:




Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Забременяване след ракнови [re: Buba67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано11.05.10 21:48



Забравих да ти кажа че, борбата на тази майка продължава, но вече две очички като звездички и помагат. Бебчо навърши годинка.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Забременяване след ракнови [re: Buba67]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано11.05.10 22:32



Ан, незнам какво беше раковото ти заболяване..., но ако става въпрос за рак на гърдата мое мнение е да не рискуваш със забременяване...просто защото по време на бременност хормоните в тялото на жената полудяват...а е известно , че рачо-осмокрачо при гардата се храни доста обилно с тези хормони..тъй че може наново да пламне...Аз , ако бях на твое място не бих рискувала

....Дори и да се роди бебчо какъв е смисалът да бъдете заедно за малко...Не абсолютирай раждането и имането на дете...първо при тази болест помисли за себе си..а аз пак казвам винаги може да осиновиш и да дадеш обич и на изоставено детенце....



Тема Re: Забременяване след ракнови [re: yraaa]  
Авторcoмeoнe (Нерегистриран)
Публикувано12.05.10 03:57







Тема Re: Забременяване след ракнови [re: coмeoнe]  
Автор tia maria (непознат)
Публикувано12.05.10 10:58



Ан,настрой се за осиновяване и лека -полека движи нещата. Нищо не се знае -може осиновеното детенце да ти" доведе "и лично твое. С моя комшийка стана така като и двете деца са родени на една и съща дата !
А след 5 години кой знае как ще напредне медицината и как ще се забременява


Аз съм с РМШ, но и за мен има добър сценарий-детенцето в живота ми вече се появи! Племеница ми е ,но аз изцяло се грижа за нея.



Тема Re: Забременяване след ракнови [re: Aн]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано12.05.10 14:02



Щом така питаш... Според мен рискът си заслужава. Осиновяването не е добра идея. Лично мнение.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Забременяване след ракнови [re: coмeoнe]  
Авторнaдeждa (Нерегистриран)
Публикувано12.05.10 14:15



Аз лично бих рискувала да родя ,след като има две мнения по въпроса от лекарите.Имам предвид мнението на coмeoнe .



Тема Re: Забременяване след ракнови [re: Aн]  
Автор viara67 (непознат)
Публикувано12.05.10 21:39



Миличка има различни видове рак, не бързай да вземаш решение, не бързай и да се отказваш и отчайваш.Аз забременях 3 месеца след операцията и родих точно една година след това. Вярно, нямах друга терапия и рецидивът настъпи след 7 години, но това дете е най-голямото щастие в живота ми, а и сега е най- голям стимул в борбата... А това за оставянето на сираци... това е Божа работа, освен това много хора са останали сираци и това не им е попречило да изживеят живота си, нали ?!



Тема Re: Забременяване след ракнови [re: viara67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано12.05.10 23:41



Разбира се, щом някой има питане, получава почти толкова мнения, колкото членове отговорят

Крайното решение ще си бъде твое, така както си е твой живота ти

Моят съвет е да не мислиш за това сега Има още време докато минат най-рисковите 5 години Тогава ще дойде време за решението ти дали да поемеш риск да имаш детенце от своята плът и кръв

Напълни ми душата споделеното от Viara67 За този, може би, най-силен стимул за оцеляване

Относно осиновяването: Преди време и аз задавах тези въпроси. Тогава чувствах същото нетърпение и страх. Няколко пъти стартирах с подготовка на документи, но като че ли мъж ми не беше напълно готов и сега съм в изчаквателни позиции (май доста дълго вече, но това е друга тема). Ще ти дам линк към темата от друг форум, в който зададох абсолютно същия въпрос. Преди това само искам да ти кажа: там ще прочетеш мнения от дама с ник "Оste edna". Тя ми стана близка и сега заедно с нея се радвам на растящото, сладко и умно детенце, което си осиновиха. Ето линка:

Така че горе главата и стъпка по стъпка ... всичко ще се нареди!

Прегръдки



Тема Re: Забременяване след ракнови [re: Ekna]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано13.05.10 01:52



Момичета, благодаря ви за мненията.

От една страна, не ми се ще да чакам 5 години, за да разбера, че е прекалено рисково. Но пък все се надявам, че дори да има сериозен риск и медицината да напредне и да го намали. Ако ще се заемам с осиновяване, трябва по-скоро да почне, че като чета какви години чакат хората.
От друга страна, даже не сме сигурни още, че искаме да осиновим. Така се надявахме на наше дете.

Раздвоена съм много в момента, а явно и сред лекарите има разногласия. В деня когато ми го откриха (рмж-то) лекарят ми заяви следващите 10 години да не си помислям за деца. Лошото е, че след 10 години и да искам, може да не мога. След това направих една консултация в НОЦ-а при едно светило и той каза "ами 5 години, и 3 стигат". Тази седмица пък друго.





Тема Re: Забременяване след ракнови [re: Aн]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано14.05.10 12:08



Имам приятелка, която забременя и роди след успешно излекуван лимфом на Ходжкин. Но пък при нея имаше друг проблем: терапията за това заболяване (химио и лъче) е изключително агресивна към яйчниците и тя беше замразила яйчникова тъкан преди да започне лечението си.



Тема Re: Забременяване след ракнови [re: Aн]  
Авторembadem (Нерегистриран)
Публикувано15.05.10 10:07



Скоро ще приемат изменения в законите и ще разрешат сурогатното майчинство. Би могло само да ти извлекат яйцеклетки ( макар само по себе си това също да е рисковано, защото пак прилагат стимулации) и друга жена да износи твоето детенце. На мен ми се струва, че това все пак е по-малко рисковано.



Тема Re: Забременяване след ракнови [re: Aн]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано15.05.10 18:44



Да разкажа нещо и аз. Водещите специалисти по тези проблеми в света предлагат какви ли не опции. Преди няколко години се роди и първото бебе след автотрансплантация на яйчници (отстранени и замразени преди химио-и лъчетерапия на майката, за да не се повредят от противотуморното лечение). Смятате ли, че водещите умове на планетата биха си дали толкова зор да постигат неща, от които няма смисъл? Естествено има най-различни рискове, но този за тласък на заболяването след петата година е силно преувеличен.



Тема МД - моля пояснетеRe: Забременяване след ракнови [re: MD]  
Автор Dimana64 (вървяща)
Публикувано15.05.10 22:05



Бихте ли пояснили какво имате предвид под:
тласък на заболяването след петата година

Каква е тази сакрална пета година - до сега битуваше, че Тамоксифен се пие 5 години, че преобладаващо ако няма рецидив до петата година, то едва ли не болният се третира като здрав...(въпреки, че в този клуб виждаме доста рецидиви след доста време...за съжаление); моят химиотерапевт пък ми каза - "гарантирам ти 5 години"...все 5, 5 5....Сега Вие казвате, едва ли не в унисон с него, че след 5-тата година всеки ден ни е подарък....

Много Ви моля дайте малко по-подробно обяснение.



Тема МД - моля пояснетеRe: Забременяване след ракнови [re: Dimana64]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано16.05.10 08:55



НЕЕЕЕ! Въобще не казвам това! Май трябва да поясня всъщност за тази пета година. Та, петата година не е умозрителен избор. Многоборойните проучвания при най-различни видове тумори са установили преди доста години, че АКО НА ПЕТАТА ГОДИНА СЛЕД ПОСТАВЯНЕТО НА ОНКОЛОГИЧНА ДИАГНОЗА ПАЦИЕНТИТЕ СА БЕЗ РЕЦИДИВ ИЛИ МЕТАСТАЗИ, СТАТИСТИКАТА ПОКАЗВА, ЧЕ ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТТА НА ЖИВОТА ИМ НЕ СЕ РАЗЛИЧАВА ОТ ТАЗИ НА ДРУГИТЕ ХОРА В ПОПУЛАЦИЯТА, В КОЯТО ЖИВЕЯТ. Т. е. - по тази причина ние ги смятаме за здрави след петата година. Вярно, че си има изключения за по-късна проява, но е много малко вероятно едно онкологично заболяване да "спи" пет години без никаква проява и да се изяви чак след това. Това исках да кажа.



Тема МД - моля пояснетеRe: Забременяване след ракнови [re: MD]  
Автор Dimana64 (вървяща)
Публикувано16.05.10 11:04



Благодаря!!!!

Това вече е друго нещо





Тема Re: Забременяване след ракнови [re: embadem]  
АвторEли (Нерегистриран)
Публикувано21.05.10 17:11



Зададох същия въпрос в друга тема. Разликата при мен е, че се касае за карцином на бъбрека.
Малко е тревожен закона за сурогатното майчинство, защото там май ще се наблегне на липсата на матка, като причина за невъзможност за износване. Ако наистина се окаже така и този шанс ще ни се отнеме. И аз като теб Ан си мислех, нека минат 5 години и тогава. Но се консултирах с двама онколози. Единият каза, че риск спрямо основното заболяване няма, но аз вече съм с един бъбрек. А мамоложката направо заяви - имало ли е карцином в тялото, не бива да се дърпа дявола за опашката. Сега ми е много мъчно и място не мога да си намеря.





Тема Re: Забременяване след ракнови [re: Eли]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано21.05.10 18:07



Ан, аз също съм минала твойта диагноза...Да при хората с един бъбрек..опасността идва от това, че самата бременност натоварва бъбрекът...дори и при хора със два здрави бъбреци...може да се получи така наречената токсикоза на бременността...т.е. висико кръвно и албумин, белтък в урината...Така че , човек като нас с един бъбрек има опасност, хем да не износи бременността, хем да свърши на хемодиализа.., което не е никак , ама никак приятно!!![smeq se



Тема Re: Забременяване след ракнови [re: yraaa]  
АвторEли (Нерегистриран)
Публикувано22.05.10 10:47



Така е, yraa. Помня те.
В интерес на истината съм се съветвала и с нефролог - каза : "Ако ми беше дъщеря, щях да те посъветвам да не рискуваш"
В другата тема MD ми е отговорил, че риск има и от хормоналните промени през бременността. Трябва да си призная, че изчетох много по темата и допусках какво ще ми отговорят лекарите, но така се надявах на друг отговор. И всичко е толкова относително - няма категоричен отговор.
Интересно ми е ти интересувала ли си се какво казват при вас онколозите спрямо диагнозата ни? Просто информативано, защото май вече станаха твърде много негативните препоръки.



Тема Re: Забременяване след ракнови [re: Eли]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано23.05.10 02:40



Ели, скъпа лекарите, от която и точка на Светът да са само могат да ти кажат Рисковете...Пък Решението и Отговорността си го взимаш и сътветно поемаш ТИ и Никой Друг!!!Аз мога да ти каж

а моето мнение, но то си е мое..Лекарите също...Никой не може да ти забрани да забременееш..., но Изборът си е твой и само ТВой!!!Аз не бих поела тоя Риск..., но това съм АЗ..ТИ си друга Планета..Така, че Отговорността си е изцяло твоя..Решениети СЪЩО!!!!!



Тема БРЕМЕННОСТ СЛЕД РАК НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗАнови [re: Dimana64]  
Автор TNBC (Тони)
Публикувано12.02.15 15:20



Източник:



БРЕМЕННОСТ СЛЕД РАК НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА

Д-р Ст. Георгиева

От диагностицираните ежегодно жени с рак на млечната жлеза (РМЖ), една от четири e в пременопауза. Повечето от тези жени все още желаят да забременеят. В тази статия се дискутира рискът от рецидив и смърт от РМЖ при жени, които са били успешно излекувани от рак на гърдата и са искали да забременеят. В последно време се увеличават мненията, че последваща бременност след РМЖ при лекувани с добър ефект, няма да има отрицателно въздействие върху преживяемостта.

РМЖ продължава да е на първо място по значимост сред раковите заболявания у жените. Една от седем жени в САЩ са обречени да имат РМЖ през своя живот. Въпреки че случаите с РМЖ нарастват с възрастта, около 25% от новите случаи, регистрирани за година, засягат пременструални жени. Като резултат от нарастналата превенция и наличен добър скрининг, РМЖ се диагностицира все повече в ранен стадий и при млади пациентки. Голям брой жени в развитите страни раждат своите деца в късна възраст заради кариера, образование и други социални и икономически фактори. Това е един рисков фактор за РМЖ – напреднала възраст за първа бременност.

Проблемът РМЖ и бременност поражда и допълнителен емоционален дистрес за възможността от забременяване. Следователно към стреса по отношение на рака на гърдата се добавя и безпокойството за запазване на фертилната способност и тревогата дали бъдещата бременност няма да влоши собствената им преживяемост.

Хирургично лечение и лъчелечение
Нито хирургичното лечение, нито последващото лъчелечение могат да повлияят на способността за забременяване и раждане на нормално дете при жени с РМЖ при условие, че тяхната менструална функция е запазена или възстановена след терапията. Единственият страничен ефект е липсата или понижаването на лактацията от третираната след квадрантектомия гърда. В публикация на лъчетерапевтичния център на Бостън 22 от 23 жени, които са забременяли след консервативна хирургия и следоперативно лъчелечение за РМЖ, са родили доносени, нормални деца[1]. Само една пациентка е родила дете с ниско тегло.

Аменорея след химио- и хормонотерапия
Адювантната химио- и хормонотерапия (специално Таmoxifen) за РМЖ може да причини аменорея. Рискът от аменорея след тази терапия нараства с покачване възрастта на жената, като критична е възрастта около 40 години[2].

Честотата на индуциране на аменорея варира от 49% до 100% за жените над 40 години, докато при по-млади жени тя е в по-ниски граници - от 21% до 71%[3]. Специфичният химиотерапевтичен режим има голямо влияние за развитието на аменорея. Алкилиращият агент Cyclophosphamide четворно покачва риска от аменорея в сравнение с други химиотерапевтици. Освен това с покачване на кумулативната доза на Cyclophosphamide нараства честотата на индуцираната аменорея. Аменореята, предизвикана от антрациклини, е по-малко изяснена в специализираната литература. Комбинацията от Doxorubicin и Cyclophosphamide (АС режим) води до аменорея в 34% от лекуваните жени[3], а СЕF режимът (Cyclophosphamide, Epirubicin и 5-Fluorouracil) се свързва с индуцирана менопауза при 51%-60% от пациентките[4]. Връзката между употребата на таксани и аменореята понастоящем е неустановена. Според някои публикации[5,6] няма нарастване на честотата на индуцирана аменорея след добавяне на таксани. Точно обратно, други автори намират сигнификантно покачване на индуцираната от терапия аменорея след добавяне на таксан - р=0.007[7].

Знае се, че има по-висока честота на спонтанни аборти след терапия за РМЖ, като се подозират цитотоксични ефекти на предхождащата лекарствена терапия върху феталното развитие[8].

Ефект на бремеността върху рецидивите и далечните метастази
До неотдавна жените бяха обезкуражавани да имат дете след диагноза РМЖ. Главното основание за това бе, че вълната от хормони, в частност естрадиол по време на бременността, може злополучно да повлияе на риска от рецидив и преживяемостт. Няколко популационно базирани проучвания изучават безопасността на бременността след РМЖ[9]. Нито едно от тях не показа, че бременността влошава преживяемостта на жени с РМЖ, въпреки теоретичния риск за активиране на микрометастази от гестационно завишените хормонални нива. В действителност няколко проучвания показват, че раждането на дете може да повлияе благоприятно върху преживяемостта.

В Тексаското проучване, проведено между 1974 и 1998 г., бременността не се свързва с повишен риск от рецидив на болестта или по-лоша преживяемост при жени с РМЖ[10].

Друго проучване изследва подгрупата жени с ранен РМЖ и последваща бременност, като някои от жените са имали и повече от едно раждане[11]. Петгодишната преживяемост сред жените-майки след РМЖ е 92% спрямо 85% в контролната група жени без бременност, които са на същата възраст и с еднакви характеристики на тумора. Подобна благоприятна тенденция за родилите жени с РМЖ се запазва и в 10-годишната преживяемост - 86% спрямо 74%.

Ефектът на „здравата майка” с РМЖ се потвърждава и в три скандинавски проучвания[12]. Заключението е, че има намаление на смъртността при родилите жени с РМЖ с релативен риск 0.21 (95% CI, 0.10-0.45).

В друго кохортно проучване на жени под 45 г. с РМЖ, които са забременели 10 месеца и повече след диагнозата, се намира сигнификантно намален риск за смърт в сравнение с контролна група от жени с инвазивен РМЖ, без последваща бременност[13]. Жени, които са били бременни по време на поставяне на диагнозата РМЖ, имат еднаква смъртност с пациентките от контролната група, които не са родили след откриване на заболяването.

И последно, в Норвежкото проучване[14] се запазва същата благоприятна тенденция за по-висока обща преживяемост при жени, родили дете след РМЖ и в двете проучени подгрупи: без и с метастатични аксиларни лимфни възли. Петгодишната преживяемост е била 80% (N0) и 73% (N+), а 10-годишната - съответно 86% (N0) и 76% (N+).

Заключение
Само допреди няколко години бременност и раждане бяха невъзможна комбинация в българската онкология. Научният свят през това време проведе редица проучвания и базиран на медицината, основана на доказателства, преобърна тази тенденция.

Процентът на жените, които желаят бременност след РМЖ е нисък - 3-8%[4]. Жени с последваща бременност след РМЖ имат повишен риск от спонтанни аборти - около 25% от тези бременности[10].

Понастоящем за преживелите жени с РМЖ, които желаят бременност, има все повече доказателства, че раждането на дете няма да има негативен ефект върху преживяемостта. Няма убедителни данни, че жените с РМЖ трябва да се въздържат от забременяване.

Препоръката в научната литература е бременността да се отложи най-малко до 2 години след поставяне на диагнозата РМЖ.



Тема Млада жена победи рака и роди близнаци!нови [re: TNBC]  
Автор TNBC (Тони)
Публикувано12.02.15 15:50



Източник:



Млада жена победи рака и роди близнаци!

25-годишна рускиня преживяла тежко лечение в продължение на една година и не се пречупила духом. Небето, характерът – трудно е да се каже кое точно й е помогнало, но Елена Журавльова се излекувала напълно от тежка форма на лимфом.

Историята на Елена, разказана от www.kp.ru, може да послужи за урок и опора на много хора. 25-годишната жена научила истинската си диагноза, след като цял месец я тъпкали с препарати против алергия. Тя получавала странни отоци на шията, изморявала се прекалено бързо и не успявала да получи адекватна помощ въпреки непрекъснатото си влошаване. Престанала да се грижи за тригодишния си син, наложило се майка й да поеме изцяло грижите за детето.

В крайна сметка стигнала до онкологична клиника, където станало ясно не само че има лимфом, но и че заболяването е в доста напреднала фаза. Вероятността да се излекува не била висока, но лекарите се заели. А Елена се заинатила: ще живея!

Понесла тежки курсове химиотерапия и облъчвания. Прекарала в болницата цяла година, преди да се прибере отново вкъщи. Близките й се грижели за нея като за малко дете. Година след изписването си Елена се чувствала напълно оздравяла. В семейството се върнал предишният живот!

Каква изненада за Елена и съпруга й, когато разбрали, че ще имат близнаци! Бременността на Елена била стриктно следена през цялото време и накрая на бял свят се появили момиченце и момченце.

Дали е чудо? Може би. Но историята е истинска.
Повече подробности в оригиналната статия:










Тема Мнението на Проф.К.Тимчева и д-р Г.Стаменов:нови [re: TNBC]  
Автор TNBC (Тони)
Публикувано12.02.15 15:59



Пациентите с рак могат да бъдат родители, важно е навреме да бъдат консултирани


Проф. Тимчева, д-р Стаменов, наблюдава ли се според вас тенденция към все по-късно раждане на деца в семейството? Как се отразява възрастта на репродуктивните планове на двойките днес?

Проф. Тимчева: Да, напоследък се забелязва тенденция за по-късна реализация на репродуктивните плановеза забременяване и раждане в по-късна възраст.

От друга страна нараства преживяемостта на болните с онкологични заболявания, даже от последното десетилетие в развитите страни на Европа и света има спад на смъртността поради въвеждането на нови лечебни методи и по-адекватна терапия. У нас има едно плато, но тенденцията също е към намаляване. Имаме жени, както и мъже, зависи от диагнозата, които дори с метастазирало заболяване живеят 10 и повече години. Така че ако тези хора са във фертилна възраст, те могат да създадат поколение.

Д-р Стаменов: Асистираната репродукция е нещо, създадено за да помага на различни групи хора, които имат различни заболявания – хронични, вродени и всякакви други. Вземете например хората с таласемия или с ревматоиден артрит – това са едни много трудни случаи от гледна точка на акушерството. Те много трудно зачеват изобщо. Можем само да се гордеем, че съвременната медицина прави ракът едно заболяване, което има перспективата след себе си, стига да бъде диагностицирано навреме и лекувано правилно. Самата противоракова терапия е в повечето случаи гонадотоксична. Така че въпросът се свежда до това, че първо трябва да излекуваме болните от злокачественото заболяване, да направим така, че те да могат да водят нормален живот в обществото, и след това да им дадем възможност да имат семейство, да се възпроизведат и да си отгледат деца. Това означава, че нашата работа е да помагаме на хора, които имат добра перспектива за лечението на своето онкологично заболяване и в същото време да съхранят възможностите си за репродукция, за да могат когато вече са излекувани, да ги реализират. Чрез съхраняване на семенна течност, яйцеклетка или яйчникова тъкан реално те съхраняватвъзможностите си за репродукция.

Проф. Тимчева: При нас идват млади жени, на които предстои провеждането на лечение поради раково заболяване и най-хубавото, което ми се случи в тази болница е, че имам възможност още в същия ден или в близките дни да ги консултирам с колега – специалист поасистирана репродукция и той да даде своите препоръки преди да съм започнала лечението.

Лъчетерапията е локален метод на лечение. За жените с рак на млечната жлеза няма противопоказания за забременяване. Ако обаче е прилагана по повод на заболяване в органите на малкия таз, то проблем съществува.

Д-р Стаменов: Ще изразя мнение като акушер-гинеколог – действително е голям шанс да работя заедно със специалисти в областта на онкологията, каквато е проф. Тимчева. И аз се надявам, че при нас ще идват да раждат все повече жени, преборили рака. Имаме готовност да станем такъв център. Така жените ще знаят, че ако имат необходимост, ще им се проведе и онкологичната терапия, и разширено оперативно лечение, ако се налага, но това ще стане само след като бъдат преценени всички фактори, и то с отговорен поглед в перспектива.

Проф. Тимчева: Що се отнася до лъчетерапията, тя е един от методите за комплексно онкологично лечение. При онкологичните пациенти с хематологични заболявания се прилага също лъчелечение, което може да засегне и яйчниците. Има данни в литературата да се пристъпва към репозиция на яйчниците високо горе в таза.

Д-р Стаменов: Като гинеколог обаче мога да кажа, че шансът да се извади яйцеклетка от такъв яйчник е много малка, защото предприемайки репозиция, в една или друга степен се нарушава кръвоснабдяването му.

Това, което искам да подчертая е колко важно е да има възможност за бърза професионална консултация в екип и, респективно, за бърза реакция. Един пример от нашата практика с проф. Тимчева. Момиче на 21 г. с диагноза рак я потърси за консултация поради предстоящо лечение, единият яйчник функционираше нормално, стимулирахме го, взехме яйцеклетка за съхранение и от следващия ден тя започна противотуморната терапия. В случая, който цитирам хубавото е, че колеги от Плевен са я насочили към проф. Тимчева точно с идеята да бъде направено всичко възможно, за да бъде съхранен фертилитета й.

Проф. Тимчева: За нас е важно, че формирахме експертен съвет, който всяка седмица обсъжда подобни случаи. Аз самата информирам всички колеги за тази възможност и мога да кажа, че само за няколко месеца, откакто съм тук вече сме помогнали успешно в повече от 10 случая. Перспективата е чудесна и за момчета с тестикуларни тумори, при които се съхранява семенна течност.

Ако трябва да обобщя – целта на съвременното лечение на рака е да се осигури нормално качество на живот, защото тези хора вече живеят дълго. През всичките тези години е важно да бъдат пълноценни граждани на обществото със съхранена трудоспособност. Същевременно сме убедени, че съхранената фертилност е едно от условията този човек да води нормален живот. Така нашата помощ ще постигне целта си – пациентът да постигне качество на живот съпоставимо с качеството на живот, което водят всички останали хора.

Имат ли личните лекари и акушер-гинеколозите от доболничната помощ нагласата да мислят в тази посока и да насочват навреме нуждаещите се към компетентна консултация?

Проф. Тимчева: Не навсякъде, бих казала. Мъчим се да ограмотяваме,стараем се да убеждаваме, че да се мисли навреме за фертилността е важно и вече има много възможности.

Сега се говори много за ваксинопрофилактика на рака на маточната шийка, и все пак заболяването засяга немалко жени в детеродна възраст. Какви са опциите при тях?

Д-р Стаменов: При рака на маточната шийка в началните стадии също може да се запази фертилността – тогава интервенцията е ограничена, но е важно последващото наблюдение. Разбира се, можем да се намесим и в случаи след разширена интервенция. Безсмислено е да се съхраняват яйчници, ако е отстранена матката, ако няма приет закон за сурогатното майчинство, а у нас няма. Сега имаме и протоколи за стимулиране, имаме и подходи при жени с ампутирана шийка да износят бременността си.

А как стои въпросът за съхраняване на фертилитета при млади мъже, засегнати от онкологично заболяване?

Проф. Тимчева: Ракът на тестисите, който възниква в млада възраст, определено поставя проблем за фертилитета. У нас заболеваемостта не нараства, но всяка година имаме около 300 нови случая. При тях също трябва да се мисли за фертилитета. Сигурният начин е да се замразят сперматозоиди преди химио- и лъчетерапията. Независимо, че преди време се изчакваше 2-3 години след такова лечение и се допускаше мъжът да създаде поколение, по-сигурният метод е замразяване на семенна течност преди това. Същият подход трябва да се прилага и при мъже с други видове рак – на белия дроб, както и при всички останали локализации.

По-щадящи ли са новите терапии по отношение съхраняването на фертилната функция?
Проф. Тимчева: Не, категорично, и това трябва да се знае. Новите таргетни терапии също са доказано тератогенни, ето защо принципите, за които говорим, трябва да се съблюдават. Няма разлика – това са противотуморни лечения от по-ново поколение, но те също имат тератогенен ефект и за тях важат същите правила, които вземаме предвид, когато назначаваме класическата химиотерапия.

А има ли място преконцепционната консултация при хора и двойки с фамилна обремененост за раково заболяване?

Проф. Тимчева: Да, фамилната анамнеза е много важна. Има заболявания, при които задължително трябва да питаме за фамилност – това са ракът на млечната жлеза, на яйчника в някои случаи, на дебелото черво. Ако случаят е такъв, то човекът трябва да бъде щателно изследван, без да му бъде създавано излишно напрежение, разбира се. Но ако той се обръща с такъв въпрос, редно е да се проведе консултация и изследвания.

Д-р Стаменов: Аз съм провеждал консултации в такива случаи – не с онколог директно, но с генетик. Задължително изпращам жените за мамографски преглед преди стимулация. Когато жена съобщи за близки роднини с рак на гърдата – майка или леля например, прилагаме много лека стимулация, не тръгваме с тежките протоколи. Не може също така да се правят безразборно изследвания – скенер, резонанс, още повече, че е напълно възможно да има нещо, което е все още незабележимо, да има процес, който още е на ниво молекула. Но тези хора трябва да се проследяват активно, не само преди да забременеят, но и след като родят. Налагат се редовни прегледи, това е важно и не бива да се пренебрегва. Прави впечатление, че много акушер-гинеколози имат мисъл в тази посока, когато назначават хормонална контрацепция. Много говорим за тези неща с проф. Тимчева и се надяваме, че ще бъдем чути.


–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Проф. Д-р Константа Тимчева, д.м.

Д-р Тимчева е практикуващ лекар от 1975 год., като защитава дисертация през 1982 год. Специалист е по вътрешни болести и онкология с европейска диплома за лекарствено лечение на туморите. Ръководи Клиника по медицинска онкология на СБАЛО-София в продължение на 10 години. Автор е на единствения учебник по специалността в страната, член и председател на БАМО и член на Eвропейската асоциация по медицинска онкология. Д-р Тимчева заема длъжността Доцент от 1997 година, а от 2013г. е Професор.

Проф. Тимчева ръководи Клиниката по Медицинска отнкология в МБАЛ за женско здраве „Надежда“.


––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Д-р Георги Стаменов е един от водещите специалисти в областта на репродуктивната медицина у нас. Завършва Медицински Университет - София през 1995 г., апрез 2002 г. придобива специалност по акушерство и гинекология. Защитава докторска степен през 2013 г. През 2005 г. Създава център за репродуктивно здраве „Надежда“, който през 2013 г. прераства в МБАЛ за женско здраве „Надежда“.

Член е на ESHRE – European Society for Human Reproduction and Embryology, Български лекарски съюз, Българско дружество по акушерство и гинекология и Българска асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Източник:





Тема Майка роди здрави близнаци след химиотерапиянови [re: TNBC]  
Автор TNBC (Тони)
Публикувано12.02.15 16:06



Майка роди здрави близнаци след химиотерапия

(източник:

)

Сара Пиърс, 40-годишна, била бременна в 16-ата седмица, когато разбирала, че има рак на гърдата. Единственият шанс да бъде спасена било да се подложи на агресивна химиотерапия и мастектомия, докато е бременна.

Заради медицински проблеми Сара можела да забременее само чрез асистирана репродукция. Четири седмици сред процедурата тя и нейният 27-годишен партньор Адам разбрали, че в утробата на жената бият две сърца. „Бяхме толкова развълнувани, но през 16-ата седмица, докато се къпех, открих бучката в гърдата си. Изследванията показаха, че образуванието е злокачествено. Лекарите установиха, че трябва да се подложа на мастектомия, последвана от химиотерапия и лъчетерапия – всичко това по време на бременността! Не можех да спра да плача!”, споделя Сара.

Две седмици след началото на терапията Сара Пиърс загубила цялата си коса. За щастие тестовете върху лимфните възли показали, че ракът не се е разпространил. Бременната се тревожила изключително много химиотерапията да не навреди на бебетата. С облекчение виждала как децата й продължават да се развиват добре.

Накрая близнаците се родили чрез цезарово сечение в болница Newcross в Улвърхемтън. „Беше невероятен момент да ги видя в ръцете си след всичко, което се случи”, казва Сара.

Малките Джак и Лили вече са на 18 месеца и са пълни с живот. А тяхната майка е преборила коварното заболяване.










Тема Бременност след лечение за ракнови [re: TNBC]  
Автор TNBC (Тони)
Публикувано12.02.15 16:11



Бременност след лечение за рак

(източник:

)

1) Забременяването след рак на гърдата обикновено се счита за безопасно както за майката, така и за детето
2) Бременността не води до повишаване на риска от рецидив на злокачественото заболяване
3) Съветваме както мъжете, така и жените да изчакат няколко години след приключване на лечението, преди да направят опит за забременяване

След лечение на рак не е лесно да вземеш решение да направиш дете. Има множество емоционални и чисто физически фактори за пациентите мъже и жени, както и за техните половинки, които трябва да се вземат предвид.

Бременност след лечение на рак

В общия случай, забременяването след лечение на рак се счита за безопасно както за майката, така и за плода. Към момента се счита, че бременността не повишава риска от рецидив на злокачественото заболяване. Въпреки това, нашият съвет към жените е да изчакат няколко години преди да опитат да забременеят отново. Колко дълго ще е това време зависи от видът и стадият на заболяването, видът на лечението, което е приложено, възрастта и предпочитанията на жената.

Някои колеги препоръчват жените да не забременяват през първите 6 месеца след приключване на химиотерапията, тъй като възстановяването на яйцеклетките отнема толкова време. Други колеги препоръчват да се изчака поне 2 до 5 години, поради фактът, че това е периодът, през който можем да очакваме заболяването да рецидивира или оптималният период, в който протича по-продължителното лечение, като например хормоночувствителният рак на гърдата.

Видът на лечението, който получава жената, има няколко потенциални ефекта върху бременността. Някои видове лечения заплашват със спонтанен аборт или усложнения по време на бременността и раждането.

1) Лъчелечението на матката може да повиши риска от спонтанен аборт, преждевременно раждане или раждане на плод с ниско тегло.
2) Хирургичното отстраняване на част или на цялата маточна шийка, може да увеличи риска от спонтанен аборт или преждевременно раждане
3) Лъчелечение на корема, таза, долните сегменти на гръбначния стълб или на цялото тяло, може да повиши риска от спонтанен аборт, преждевременно раждане или други усложнения.
4) Химиотерапията с антрациклини, в допълнение на лъчелечение на горната част на корема или гърдите, може да предизвика проблеми със сърцето, които могат значително да се влошат по време на бременността и раждането.

Независимо от вида на лечението, важно е тези въпроси да се обсъждат с лекуващите лекари. Когато се налага, те ще насочат пациентите са консултация с акушер-гинеколози, кардиолози, пулмолози и др. специалисти.

Да станеш баща след лечение на рак

Няма конкретни данни за това след колко време от лечението мъжете могат да станат бащи. Обикновено препоръчваме да се изчака 2 до 5 години преди опитите за забременяване. Увредената от химио- или лъчетерапия сперма се възстановява след около 2 години. Въпреки, че липсват доказателства, че деца, които са заченати по-рано са с повишен риск от сериозни заболявания, все още общата препоръка е за използване на предпазни средства поне за около година.

Други притеснения

Какъв е рискът децата да заболеят от рак

Въпреки, че се счита, че децата на заболелите от рак са с повишен риск за онкологично заболяване, клиничните проучвания и статистиката не потвърждават това. Изключението е ако става въпрос за някои от наследствените видове рак. Ако е така, консултирайте се с лекаря си.

Риск от рецидив

Проучванията и статистиката също така доказват, че бременността не води до повишен риск от рецидив на онкологичното заболяване. Някои колеги съветват след лечение на рак на гърдата да се изчакат 2 години поради ефекта на някои хормони, които се повишават по време на бременността и влиянието им върху растежа на раковите клетки, но липсват доказателства за това.

Справяне с неизвестното

Всички наши пациенти се борят с мисълта, че ракът може по някое време да се завърне. Пациентите и техните половинки трябва да преценят риска от рецидив срещу желанието си за дете, тъй като по време на бременност някои медикаменти трябва да бъдат спряни. Това е много лично и трудно решение и ние малко можем да бъдем от полза тук…

Безплодие

Лечението на някои видове рак предизвиква безплодие. Най-добре е пациентите да се консултират с лекуващия си лекар за тези рискове и възможните решения.

Въпроси към лекуващия лекар

1) Лечебният ми план ще повлияе ли на моите възможности да имам деца или ще предизвика ли усложнения по време на бременността и раждането?
2) Колко трябва да изчакам преди да направя опит за забременяване?
3) Как опитите за забременяване биха повлияли поддържащото ми лечение?
4) Бременността ще повиши ли риска от рецидив на заболяването?
5) Трябва ли да се консултирам с опитен акушер-гинеколог?



Тема Историята на Мария Златарева - тв.предаваненови [re: TNBC]  
Автор TNBC (Тони)
Публикувано12.02.15 16:36



Тв предаване със съдия Мария Златарева, на която й е била поставена диагнозата рак на гърдата, и след като е преминала всички лечения и е преборила рака е забременяла и е родила сина си Борис.





Тема Re: Забременяване след ракнови [re: Aн]  
Автор binhi (новак)
Публикувано12.02.15 20:05



Благодаря Тони за темата и за нещата които си качила.Дано да остане тук и да започнат повече жени да пишат хубави новини,толкова много ще се зарадвам,да чуя за родени хора а не такива които ни напускат






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.