Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:47 09.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано15.02.09 14:34



Темата РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 1 -



"Совите не са това, което са..."

Редактирано от *jull** на 22.08.12 23:08.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: *jull**]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано15.02.09 16:31



БИЛКОВА РЕЦЕПТА С БЛАТЕН АИР

От аптеката се купува блатен аир – 1 ч. л. (равна!) се слага в 250 мл вода и престоява през нощта. Сутринта се прецежда и затопля на водна баня винаги, когато се пие. Пие се по 6 пъти на ден – по 1 глътка (не повече!) преди и след ядене.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: *jull**]  
Авторcлaй (Нерегистриран)
Публикувано15.02.09 19:09



Здравейте,бих искал някой на ми даде съвет тъй като утре (понеделник)започваме лъчетерапия какво да пием(добавки билки) за да няма странични ефекти от нея



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: cлaй]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано15.02.09 20:57



Препоръчвам Герисан (от аптеката) и сок от моркови и червено цвекло. Също и накиснати от вечерта стафиди в гореща вода, които сутрин се изяждат, а водата се изпива. Това поддържа хемоглобина в норма.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: *jull**]  
Автор daroiw (непознат )
Публикувано16.02.09 11:40



Здравейте! Вуйчо ми наскоро е опериран от рак на дебелото черво. Доколкото разбрах има и някакви разсейки. Моите близки се интересуват за това, какво трябва (или може, или е добре) да взима по време на предстоящата химиотерапия. Освен това през есента на 2008 г. е имало някакво предаване по БТБ, в което народен лечител (или билкар), или лекар е споменал, че успешно лекува някои видове рак. Знаете ли кой е този човек и как можем да се свържем с него. Предварително благодаря на всички, които се отзоват.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: daroiw]  
Автор LlDl_ru ()
Публикувано17.02.09 11:41



Привет! Имам въпрос към по-напреднали в ремисия


От една година имам проблем с киселото мляко и се оказа и със всички млечни продукти - подуване, оригване до повръщане и мнооооооого газове в червата...
Еспумизан и мезимфорте помагат след часове ... мислех че се е случвало инцидентно и се е дължало и на други храни или летни вируси, ама вече се убедих, че ми става зле точно от млечните продукти. Разбирам че трябва да ги избягвам, а как организма ще набави калций и др. полезни вещества...
Ако някой има подобен проблем - споделете , моля !

Смисъла на Живота ? - В самият ЖИВОТ !!!

Редактирано от LlDl_ru на 17.02.09 11:54.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: LlDl_ru]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано17.02.09 11:59



Лиди, можеш да набавиш калций с прием на 2 супени лъжици сусамено семе /ако пречат семена, можеш да ги смеляш/. Има и един прах от перли, който е на добра цена /около 7 лева за месец/. Ето линк:



А за връзката млечни продукти и стомашни проблеми дано се включат хора с опит.




Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Buba67]  
Авторkonzert_ (Нерегистриран)
Публикувано17.02.09 14:32



Опитайте с капсули ;сопрал; по 2 на ден-сутрин и вечер.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: konzert_]  
Автор LlDl_ru ()
Публикувано21.02.09 12:44



Мили "колеги и колежки по нещастието" !!!
Позволих си да сложа този вик за помощ и в клуб Здравна, дано и там някой гастроентеролог да отговори...
В последно време на няколко пъти инцидентно ми се е случвало организма ми да проявява бурна реакция към млечни продукти/ по точно към айряна/което се проявява в следното: образуват се много газове, които мъчително излизат само в непрекъснато оригване, което преминава в повръщане , появяват се нетърпими болки в корема и опасващи цялото тяло, болки в кръста и сърдечната област. Приемам в тези случаи Espumisan, MezymForte, No-spa, топъл чай. Минават часове, докато така се мъча и докато накрая ме отпуснат тези мъчения. След такъв пристъп се чувствам без сили и не мога нищо нито да ям нито да пия, пак се появява мъчителното оригване. Това се случи и снощи от 19,00 вечерта до 2 часа през нощта се мъчих по този начин, като преди това на крайчеца на лъжичката само опитах салата снежанка и получих след 4 часа такава бурна реакция на моят организъм, което вече много ме учуди и разстрои / другите в семейството са яли тази салата и всичко им е ОК/
Дежурната докторка не пожела да дойде и посъветва по телефона - вода+хлебна сода+ лимонен сок = получи се още по зле, тази киселина направо ме разяде...
Още от детски години имам гастродуоденит , преди да се намери рака на дебелото черво в 2005 /оперирана 2006, химия 4 курса, отстраняване на аденоматозни полипи около анастомозата през 2006 и 2008/ минах тогава и гастроскопия - намерено "дуоденогастрален рефлукс, ерозионес вентрикули и единични бактерии"
Относително хранене - диета /без боб, леща, зеле, без пържено, само варено и задушено, без люти подправки, вече не употребявам млечни продукти, нищо газирано, напитки- много чай-зелен, ройбос, билкови, само една чаша сутрешно кафе от шварцмашина, бисквитки/ приемам храната на малки порции 4-5 пъти на ден, като по-голямата част е за закуска и обяд, а вечерта чай / успокояващ / и сандвич с птичи пастет/филе или бисквитки.
Гастроентерологът ми е препоръчвал Duspatalin, дълго време го приемах - никакъв ефект, само похарчени пари ...
какво може да се предприеме при такива случаи за облегчаване на моето състояне, явно въпросът вече не само млечни продукти /как ще се храня ?.../, и какви изсследования да се предприемат?

В моят род имало е случаи на заболявания на рак на дебелото черво, рак на матката, рак на стомаха, рак белите дробове
Аз имам операции :апоплексия левия яичник-1981г, фиброаденом на дясната гърда-1992г; миома и киста на десния яичник-2002г; рак на дебелото черво на 9см - 2006г; отстраняване на аденоматозни полипи-2006г и 2008г около мястото на анастомозата, под въпрос за метастаза в ребро- неуточнено ... /ренгтен, КТ, сцинтиграфия/

Может ли първичният рак от дебелото черво да се прояви и в стомаха?



Редактирано от LlDl_ru на 21.02.09 12:49.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: LlDl_ru]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано21.02.09 13:34



Последният ти въпрос може да получи отговор само след изследване.
Лично аз бих започнала с 2 неща: 1) ирисова (или пулсова) диагностика,
защото дава информация за всички органи и системи; 2) приемане на газ по схема.

Това не пречи да предприемеш и всякакакви други действия, които считаш за целесъобразни.

УСПЕХ!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: *jull**]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано21.02.09 14:23



Бих те посъветвала да видиш какво става в храносмилателната система. Ехограф, гастроскопия или дори скенер, ЯМР. Трябва да изключиш полипи и всичко, което се сетиш. Възможно е да е възпаление, дори алергична реакция към млечни продукти. Има рецепта със зехтин и билки на Петър Димков. Ще я потърся и ще ти я напиша. Мисля, че ще помогне и за възпаление и за изчистване. Смени гастроентеролога! Знам, че ще е трудно и ти е писнало, но няма друг начин. Трябва да си наясно и не отлагай повече!
Успех и да докладваш!





Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Buba67]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано21.02.09 22:00



Лиди, това за което говориш,, много пролича на непоносимост към лактозата(или просто някой ензим в млякото)Изключваш всички млечни неща +мляко(кисело и прясно), а Ca-може да си заместваш с таблетки калции-тук има всякакви, кат бонбони, на прах, разтворими....сигурна съм , че и в Бг. има, това с таблетките го прави, защото, ако си в менопауза или близко ...остеопорозата е непрятно заболяване...Мисля,че е добре да поговориш с диетолог , той(тя)със сигурност ще имат някаква идея за заместител на Калции , и изобщо за проблемът...Усмивки





Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Buba67]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано21.02.09 22:06



Междувпрочем забравих да кажа, че тази непоносимост към млечните прод. и млякото се открива лесно , бързо и евтино с обикновен кръвен тест...Успехове!!!!



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: yraaa]  
Автор LlDl_ru (търсеща отговор)
Публикувано22.02.09 10:56



Благодаря много на всички !
В понеделник пак ще имам борба с JP-то за направление за гастроентеролог /през септември ползвах направлението за махане на полипи/, та дори да не ми го даде ще си платя свободен прием, ама кой ще е специалиста - това е въпроса ?
Една най-тачената докторка в Плевен за мене навремето се произнесе, че трябва да си лекувам само нервите и че лоши работи по черва не се образуват ... - а ми откриха рак ...
а д-ра, който ми го откри е добричек, но не можа да се сети че разстройството при ХТ е следствие на самата ХТ и само ми обяснява, че ми е изрязано парче от червото и от там са всичките останали проблеми... Та ще трябва да ходя пак при който и да е специалист, не мога да стигна до София в това време, а сега и никак не съм за пътуване...
Още веднъж БЛАГОДАРЯ!
После ще ви пиша какво успях или как се оправям





Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: LlDl_ru]  
АвторMasha (Нерегистриран)
Публикувано24.02.09 01:27



Здравейте, всички!
Моя мъж го оперираха от рак на дебелото черво, в сигмоида, и получи следоперативна пареза на стомаха. В момента е с хранителна сонда. Някой има ли повече информация за това. Колко продължава? Какви евентуално лекарства за стимулиране на стомаха могат или би трябвало да се приемат?
Много ви благодаря!



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: LlDl_ru]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано24.02.09 15:34



Това което описвате се нарича на медицински език Синдром на Линч тип 2. Критериите за поставяне на подобна диагноза до 1994 бяха само клинични и по данни от фамилната история, които при Вас са налице. Причината е мутация в гените отговарящи за поправката на случайните грешки, които възникват в удвояването на ДНК при нормалното делене на клетките в организма. Т.е. като няма редактор и грешките си се трупат. Понастоящем има гететични тестове, които установяват точната мутация и дали всъщност наистина това е проблема, но Вие имате всички индикации да извършите това изследване (както и децата Ви ако имате защото подлежат на профилактичен скрининг след определена възраст). У нас доколкото ми е известно с тази задачка се занимава група от ИСУЛ и лабораторията на проф.Кременски - генетик.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: *jull**]  
АвторAня (Нерегистриран)
Публикувано24.02.09 18:43



Обръщам се към вас за съвет. Цял живот съм се страхувала от тази ужасна болест. ...Винаги си въобразявам, че ме е хванала... моля, не ми казвайте, че съм глупава - такава съм...
Моля, кажете ми трябва ли да се притеснявам, ако 3-4 пъти вече при изхождане забелязвам една розовеникава слуз по тоалетната хартия? Правила съм си изследване за кръв в изпр., отрицателно. Напоследък отвреме навреме имам разстройства, но винаги си ги обяснявам с храна. Доколкото знам - нямам хемороиди, поне не съм имала съмнения засега... Не слабея, напротив - дебелея. Болки нямам никакви, нито други оплаквания, но кой знае?? Над 40 години съм.

Ако смятате въпроса ми за несериозен - моля, изтрийте го.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Aня]  
Автор _aaa!_ (красавица)
Публикувано24.02.09 19:06



Аня, за да не се притесняваш излишно, можеш да отидеш на едно изследване, колонскопия (не съм сигурна дали правилно го изписвам), но то се прави на 10 години, ако всичко е наред, така че поне за следващите години да не се притесняваш.

Е, аз си се харесвам.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: _aaa!_]  
АвторAня (Нерегистриран)
Публикувано24.02.09 19:41



Сърдечно благодаря за бързата реакция! Мислила съм за това изследване, но доколкото знам - е много мъчително? Пък и джи-пи-то едва ли ще ми даде направление... Тя се отнася винаги много несериозно към моите оплаквания. Сигурно защото съм си хипохондрик... но в края на краищата и хипохондриците се разболяват и умират, нали?



Наистина ли е толкова мъчително, изследването? А има ли нещо по-приемливо като междинно изследване преди него?



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Aня]  
Автор LlDl_ru (търсеща отговор)
Публикувано24.02.09 22:59



Аня, привет!
Ако няма противопаказания за определен вид упойка, то колонскопия може да се прави и с пълна упойка, нищо не се усеща, вече не е "инквизиция"


Последната ми колонскопия през октомври 2008 я правих в Болница "Доверие" в Овча Купел-2 , под наблюдение : първия ден се изчиства дебелото черво с Фортранс, а на втория ден се прави колонскопията, след обяд си тръгваш. Работят и с направление, ако е на свободен прием, то освен самата процедура се заплаща и ден престой - това вече трябва да се провери колко струва - вече сме 2009г
Във хипохондрия и мен са ме обвинявали - доста дълго време се мъчих и се налагаше да доказвам на лекарите , че нещо не е наред в моето тяло
А можете да си направите и КТ - скенер /струва по-малко пари-зависи ов кой град сте- и въобще не боли/, ако има нещо подозрително - чак тогава ще се наложат и други подробни изследования
Успех !



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: LlDl_ru]  
АвторAня (Нерегистриран)
Публикувано24.02.09 23:09



Още една сърдечно благодаря!
В какво се състои въпросният скенер?

Всъщност - така и не можах да разбера дали намирате за подозрителна тази слуз, или просто ме съветвате да си направя тези изследвания за мое успокоение? И дали изобщо някой може да ми каже, ако си спомня, някакви начални симптоми или оплаквания, които са го "завели" на лекар, след което се е установила въпросната диагноза? Нещо, на което аз може би не обръщам внимание, а трябва да се опитам да го забележа и проследя?



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Aня]  
Автор LlDl_ru (търсеща отговор)
Публикувано25.02.09 12:44



Ни не сме лекари за да ти направим изводи само въз основа на написаното - трябва ти преглед при проктолог, гастроентеролог - а те ще преценят / ако попаднеш на отговорен специалист / какви последващи изследвания ще правиш
Всяко нещо ненормално в организма следва да се изследва, но да правиш заключения за най-лошото е прекалено
Аз бих тръгнала по метода на изключването, но затова трябва да се научиш да търсиш информация:




Редактирано от *jull** на 25.02.09 14:23.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: LlDl_ru]  
Автор LlDl_ru (търсеща отговор)
Публикувано25.02.09 13:00



Давам отчет за моето положение :
Личната докторка не ми даде направление за гастроентеролог с отговорката, че през октомври са ми махани полипите и там всичко е било гледано дори с ехограф - НО това беше в октомври 2008, а аз имам СЕГА проблем - НИЩО, все едно не е чула ... само каза да приемам МезимФорте или Креон и да избягвам дразнещите храни и да дойда при друг такъв пристъп рано сутринта да дам кръв, а аз след такова преживяване "ни жива-ни мъртва" цял следващия ден ...
Зададох въпрос в един руски форум и получих отговори от лекарите :
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО консултация с гастроентеролог, ехография и спец.изследвания на кръвта - подозрение по описаните симптоми за остър панкреатит, изключват лактозна непоносимост, която би трябвало да се е проявила и преди от детски години дори
Пих досега Мезимфорте, от вчера приемам Креон , не ям нищо млечно / какво ще правя лятото без сладолед ... - моето единственно лакомство/, че и яйца не приемам
Ще си платя за ехография и ще видим





Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: *jull**]  
Авторпиф (Нерегистриран)
Публикувано25.02.09 22:43



Здравейте,искам да попитам може ли да се прилага "хранене ЗОНАТА" при рак на дебелото черво.В момента сме на лъчетерапия, а след това ни предстои операция.Или някой да ми даде съвет какво трябва да се яде и какво нетрябва защото много сме затруднени и объркани.Благодаря Ви предварително



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: пиф]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано25.02.09 22:59



На първия въпрос не мога да ти отговоря, защото нямам опит, но за препоръчителни (и съответно забранени) храни можеш да прочетеш в темата "Алтернативи на рака". Там има писано специално за рак на дебелото черво, както и за лъчетерапията.

След това, ако имаш нужда от допълнителна информация, ние сме тук!

УСПЕХ!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: cлaй]  
АвторRussi (Нерегистриран)
Публикувано26.02.09 15:51



По време на лъче и химеотерапия и поне три месеца хслед това сутрин след закуска да се приемает по 10 капсули НовоМин. Това е патентован антиоксидантен комплекс с избирателно действие, разработван в продължение на 20 години от проф. Суколински и неговият екип от Институт по онколотгия, град Минск. . Показания: профилактира развитието на онкологични заболявания, понижава токсичността на на химиотерапията с едновременно повишаване на активността на противотуморните препарати, избирателно защитава организма (но не злокачествените тумори) от увреждащото действие на йонизиращото лъчение при извършване на лъчева терапия, намалява риска от развитие на отдалечени метастази. В дните, когато не се прави терапия ,да се приема комбинация от еликсири № 131, 141 и 196 на инж.-химик Никола Хлебаров



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: LlDl_ru]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано26.02.09 16:02



Защо ли Лиди не се учудвам на твоята лекарка. Направи си ехографа и дано всичко се рамине с диета и ензими. Предположението на руските лекари също не е за подценяване. А за сладоледа не се безпокой, минаваме на бира!





Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Buba67]  
Автор LlDl_ru (търсеща отговор)
Публикувано26.02.09 21:18



Ха-ха ..., нали няма нищо ново на този свят в БГ ...
То има още за учудване - отидох да си направя контролни изследвания, които ми се полагат всяка година, които пък най-дисциплинирано чакам - не досаждам в онкото по различни поводи- та за мое учудване дежурния онколог в началото беше много любезен, назначи ми изследване на кръв, ехограф и иригография, която е направо инквизиция, а колонскопия я правих през октомври 2008 , а като се стигна дотам да попитам за рентген на бял дроб и скенер на малкия таз - почна направо да крещи и да псува "изчетохте Интернета та сега искаш какво ли не , много умни сте станали..." и т.п.
Ох, направо се шокирах и само се размях и излязох ... все пак ме изпрати на рентген - Слава на Бога - нищо не се намира!
И какво да правя - да настоявам ли за скенер или да си трая, да си пазя нервите и да чакам то да се чуе, ако има какво...



Ох, Бубе, бирата е газирана, а пък я обичам ммммммммм!!!


... butterfly effect ...

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: *jull**]  
АвторAня (Нерегистриран)
Публикувано27.02.09 10:40



Извинете, пак съм аз... Тъй като никой не ми дава никакви направления за нищо, (всъщност - карат ме да мина по най-дългия път), реших да попитам вас - ако направо си направя един ЯМР, ще разреша ли проблемите си със съмненията за рак на дебелото черво? с други думи - това изследване дава ли пълна картина, или ако там не се забелязва нищо - въпреки това най-сигурното изследване е колонскопията?

Не, че 200 лева за ЯМР ги нямам за нищо, но исках да избегна пълните упойки и всичко, свързано с физическото проникване в червата...



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Aня]  
Автор Kaлoянa_ (непознат)
Публикувано27.02.09 17:37







Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Kaлoянa_]  
Автор Kaлoянa_ (непознат)
Публикувано27.02.09 17:49







Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Kaлoянa_]  
Авторkapka (Нерегистриран)
Публикувано28.02.09 15:48



ima li naistina nqkakav uspe6en metod,lekarstvo sa podpomagane,udalgavane givota na bolnite strada6ti ot tova kovarno sabolqvane?[shte polud se]



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: kapka]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано28.02.09 16:08



Има успешни теории и методи, които за съжаление не са универсални, т.е. не работят еднакво при различните видове рак. Че заболяването е коварно е вярно, но също така е вярно, че ако е хванато навреме шанса за справяне е огромен.
Първата ми молба е да пишете на кирилица. На първа страница на клуба има две постоянни теми "справочник на темите" и "алтернативи на рака". Там има събрана безценна информация от нашия опит. Четете и питайте. Ние ще помагаме с каквото можем.





Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Aня]  
Авторpoetesata (Нерегистриран)
Публикувано01.03.09 20:07



направете си изследване, долре е колонскопия, подгответе се поне 2 дни, като последните 12 часа преди изслевдането пийте само вода и сокове, така ще може да се види добре дебелото черво, пие се и една смес от аптеката, т(забравих името, лекарите я казват, ако ви направят и рентгенова снимка с вкарване на каша отдолу също е добре, не оставяйте така нещата, не се страхувайте, по-добре се изследнайте, важно е, колкото по-п(рано по-боре, може и нищо да няма, идете на скопия, успех



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Buba67]  
Автор lenkatag (неуморна)
Публикувано03.03.09 20:03



ЗДРАВЕЙТЕ!!!
МОЛЯ ВИ ОТГОВОРЕТЕ МИ КАКВО ЗНАЧИ ТУМОРЕН МАРКЕР И ПОКАЗАНИЕ ОТ 1.34
ИЗВИНЯВАЙТЕ, ТОЗИ ВЪПРОС ЗАДАДОХ ПРЕДИ ДОСТА ДНИ В РУБРИКАТА ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРЯ, НО НЯМАМ ОТГОВОР. НЕ ЗНАЯ ГЛУПАВ ЛИ Е , НО МОЖЕ БИ СЪМ ПРОПУСНАЛА ДА УТОЧНЯ, ЧЕ СТАВА ВЪПРОС ЗА РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО НА МОЯ СЪПРУГ. ОПЕРИРАХА ГО НА 10.12.08 г. И ИЗСЛЕДВАНЕТО Е ПРАВЕНО СЛЕД ПЪРВАТА ХИМИОТЕРАПИЯ - З СЕДМИЦИ. МОЖЕ ЛИ НЯКОЙ ДА МИ КАЖЕ ПРЕЗ КАКЪВ ПЕРИОД ОТ ВРЕМЕ СЕ ПРАВЯТ ХИМИОТЕРАПИИТЕ? НОРМАЛНО ЛИ Е ДА СА ПРЕЗ 26;27 ДНИ ?
БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО!



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: lenkatag]  
Автор sara123 (непознат)
Публикувано03.03.09 20:22



Здравей, референтните граници за туморен маркер на дебелото черво е 39, така че 1.34 е в норма.



Тема Re: За вливкитенови [re: lenkatag]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано03.03.09 22:07



За маркера отговориха, а аз да кажа за химиотерапията. През колко дни да са вливките зависи от лекарството, което вливат. Ако ни кажеш какво му вливат ще ти отговорим за дните. Има лекарства, които се вливат и на 26 дни, така че спокойно.



Редактирано от Buba67 на 03.03.09 22:10.



Тема Re: За вливкитенови [re: Buba67]  
Автор lenkatag (неуморна)
Публикувано04.03.09 18:02



Здравейте!
І-та вливка беше fu 5 а ІІ-та платина или точното название е оксалия. ІІ-та вливка беше на 23,24 и 25 февруари, а сега ни заплануваха отново за 23.03.
мъжът с когото беше опериран във ВМА си прави химиотерапиите в Стара Загора и ІІ-та му беше на 16.02.,а за ІІІ-та е запланувян за 09.03. Разликата ввъв времето е голяма, а са с еднаква диагноза и хистология. Ние правим химиотерапия в София в онкоболницата. Притеснено ми е - кое е правилното назначение? ФАКТИЧЕСКИ ПРИ НАС ИНТЕРВАЛА Е 28 ДНИ А ПРИ НЕГО Е 21 ДЕНА??????????????????????? Не си го обеснявам?
БЛАГОДАРЯ ВИ ЗА БЪРЗАТА ОТЗИВЧИВОСТ!



Тема Re: Търся мнениенови [re: lenkatag]  
Автор memss (непознат )
Публикувано07.03.09 20:59



Здравейте! Свекърва ми я оперираха от рак на дебелото черво на 24.02.09г. Операцията е правена в Испания и това, което имам като е информация е от моя съпруг. Някаква приятелка го е завела при медицинско лице с картона на майка му и му превела, че има разсейки в черен дроб и панкреас и ако лекарите назначат ХТ след като излязат резултатите от изследванията ще живее, ако не е обречена. В същото време сестра му казва, че като е разговаряла с лекарите са казали, че всичко е минало много успешно и са много доволни и ще се оправи. На кой да вярвам незнам. Лошото е че съпруга ми незнае испански. Не е с анус-претер. Независимо какви ще са резултатите /те ще излязат края на март/ има ли шанс да и помогна с билките и газта, за които четох. Моля ви за мнение-било лошо или добро искам да знам. Много съм уплашена. Шокът е голям. А аз истински вярвам, че тази жена ще живее и трябва да живее. Извинявам се за това, че описвам тези неща, но това имам като информация.



Тема Re: Търся мнениенови [re: memss]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано08.03.09 22:18



Преди да предприемете каквото и да било трябва да сте наясно със ситуацията. Точна диагноза /стадий/ и какво са направили при операцията /отстранен ли е тумора/. След това с епикризата да поискат консултация с онколог за назначаване на лечение и чак тогава може да помогнете.
Успокойте се и изчакайте епикризата. Ако има и най-малко съмнение съпругът ви да направи консултация и с друг лекар по документи.
Ще помогнем когато картината е ясна. Дотогава я успокоявайте и обичайте.





Тема Re: Търся мнениенови [re: Buba67]  
Автор memss (непознат )
Публикувано09.03.09 12:48



Здравейте.Вчера съпругът ми се прибра и ми разказа малко по-подробно това, което е могъл да събере като информация въпреки всичко. Тя е в последен стадий /така са му превели,резултати не са излезли още/. Туморът е отстранен но има метастази в черен дроб и панкреас. Но също така докторите в началото са го помислили за полип и това което четох в интернет ако прилича на полип трябва да е доброкачествен. Вие как мислите?



Тема Re: Търся мнениенови [re: Buba67]  
Автор lenkatag (неуморна)
Публикувано12.03.09 15:41



Buba, извинявай за нетърпението, но може би не си забелязала за обясненията, които ти написах, относно периодите на отделните вливки, затова ти го пращам пак. ИЗВИНИ МЕ ОЩЕ ВЕДНЪЖ!
l-та вливка беше fu 5 а ІІ-та платина или точното название е оксалия. ІІ-та вливка беше на 23,24 и 25 февруари, а сега ни заплануваха отново за 23.03.
мъжът с когото беше опериран във ВМА си прави химиотерапиите в Стара Загора и ІІ-та му беше на 16.02.,а за ІІІ-та е запланувян за 09.03. Разликата ввъв времето е голяма, а са с еднаква диагноза и хистология. Ние правим химиотерапия в София в онкоболницата. Притеснено ми е - кое е правилното назначение? ФАКТИЧЕСКИ ПРИ НАС ИНТЕРВАЛА Е 28 ДНИ А ПРИ НЕГО Е 21 ДЕНА??????????????????????? Не си го обеснявам?
БЛАГОДАРЯ ВИ ЗА БЪРЗАТА ОТЗИВЧИВОСТ!!!



Тема Re: Търся мнениенови [re: lenkatag]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано12.03.09 16:49



Не се извинявай, просто се надявах някой, който е правил такава химиотерапия да напише мнението си за периодите между вливките. Това, което ще те посъветвам е при следващата вливка да попита лекаря за интервала. Междувременно се надявам някой с опит във вливките да включи с мнение.





Тема Re: Търся мнениенови [re: Buba67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано12.03.09 18:29



Открих двете лекарства, само че информацията е на английски. Поствам линковете и моля, който може да помогне с превода. Трябва ни период на вливане. Благодаря.







Тема Re: Ето мнениенови [re: lenkatag]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано15.03.09 10:55



Ленка, поствам ти превода на част от страниците на лекарствата, които ми прати Мравка. Вижда се, че има цикли от месец, така че спокойно.

"Oxaliplatin се прилага само венозно, чрез вливки. Лекарството го няма във вид на таблетки.

5-FU може да се инжектира във вената или чрез вливане. Препаратът се прилага и във вид на мехлем – при рак на кожата се намазват засегнатите места 2 пъти на ден. Прилага се до няколко седмици.

ХТ може да се прилага ежедневно, веднъж седмично, веднъж на 2 седмици или на 1 месец.
Вливките през 2 седмици се считат за 1 цикъл.
След хирургична намеса, когато са отстранени видимите тумори, ХТ може да продължи 4-6 месеца / при рак на гърдата и дебелото черво/. При рак на тестиса, Ходжкин и не-Ходжкинова лимфома, както и при левкемия, тази терапия може да продължи до 1г."

Успех!





Тема Re: Търся мнениенови [re: lenkatag]  
Авторpoetesata (Нерегистриран)
Публикувано15.03.09 18:43



здравейте, по отношение на вливания на дебелото черво, моят мъж е с такава диагноза, вливанията ни са на 40 дни с 5fu, левоковорин/ не го превеждам добре/,лекарство против повръщане и физиологичния разтвор.С нас има хора също с такава диагноза но на друг интервал, мисля че зависи от вида схема, вие имате и пратина, зависи от точната диагноза по стадия и от вида клетки, от вида на рака,може да се води карцинома на дебелото черво, но зависи какъв тип клетки се произвеждат, в кой слой на тъканта на червото е, не се плашете, кураж, сила и много воля.стискам палци



Тема Re: Търся мнениенови [re: poetesata]  
Авторcтeлa (Нерегистриран)
Публикувано24.03.09 18:06



Здравейте, от доста време ви чета и мислех, че ще се оправя и сама, но уви. Имам следният въпрос: колко време след операция от рак на дебелото черво трябва да започне химиотерапия? Питам, защото майка ми е оперирана преди около 2 месеца, а от онкологията и отлагат все още химиотерапията поради липса на лекарства. Предписали са и Кселода и Иринотекан. Стадия по Нюкс е В1 няма разсейки в лимфните възли или в съседни органи, въпреки че при операцията и е отстранена част от коремната стена. Пие Натанал (едва едва ) и сироп от бъз и Герисан. Благодаря. Бъдете здрави!!!



Тема Re: Търся мнениенови [re: cтeлa]  
Автор iliana.k (член)
Публикувано24.03.09 18:28



Ако изминат три месеца от операцията няма смисъл да се прави ХТ.Затова настоявай колкото се може по-бързо да я започнат.



Тема Re: Търся мнениенови [re: iliana.k]  
Авторcтeлa (Нерегистриран)
Публикувано24.03.09 18:46



Много ти благодаря за отговора. Лошото е, че няма лекарства за момента - има ли вариант да си ги купи тя и ако да - знаеш ли откъде ?



Тема Re: Търся мнениенови [re: cтeлa]  
Авторcтeлa (Нерегистриран)
Публикувано30.03.09 11:50



Една много добра новина:

Редактирано от Buba67 на 30.03.09 12:33.



Тема Re: Търся мнениенови [re: cтeлa]  
Автор mim.i ()
Публикувано30.03.09 12:27



Още по- хубаво ще е и България да е в тези цитирани проценти!



Тема Re: контролкинови [re: Buba67]  
Автор LlDl_ru (търсеща отговор)
Публикувано30.03.09 21:19



Не мога да намеря какви точно контролни прегледи са наложителни /и кръвни и други изследвания/ за следоперативния период / 5-те години/, ако може да ме упътите с някой линк, моля



... butterfly effect ...

Тема Re: контролкинови [re: LlDl_ru]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано30.03.09 22:30



Нужната информация за контролите е на 13 страница.







Тема Re: контролкинови [re: LlDl_ru]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано30.03.09 22:35



В СПРАВОЧНИКА има тема


Виж дали ще ти свърши работа.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: контролкинови [re: Buba67]  
Автор LlDl_ru (търсеща отговор)
Публикувано31.03.09 11:09



Благодаря !
Всичко разбрах, само "Хематологични АСАТ, АЛАТ, АФ, ГГТ" не съм си направила, в онкото са ми пуснали : WBC ;RBC; HGB; HCT; PLT; MCV; MCH; MCHC - всичките са ОК
Полипите ги махнах още през октомври 08, направих КТ на шията за лимфните възли /беше наредено от онкото защото от време навреме ми се възпалява нещото в шията, а по отношение на зъби нямам проблеми/, а за коремните органи си платих .
Цитирам : "Налице са единични уголемени лимфни нодули до 3-4 мм двустранно и субмандибуларно. ... дегенеративно-дистрофични промени по типа на торако-лумбалната остеохондроза"
Това дали е по-добре от показателите миналогодишната сцинтиграфия за "изразени артритно-артрозни промени в ставните структури на скелета"

Трябва ли все пак да си правя АСАТ, АЛАТ, АФ, ГГТ -?

А сцинтиграфия? - не присътства във списъка, вероятно само по показания за проблем, а болки в гръбнака, кръста, ръце, крака и въпросното ребро отпреди - проблем ли е ?

Бих искала да си направя всички необходими иследвания и да съм сигурна в качественно разчитане и диагностика за да си живея спокойно поредната година до следващите контролки




... butterfly effect ...

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: sara123]  
Автор _aaa!_ (красавица)
Публикувано07.04.09 04:23



Искам само да ви кажа, че една от теориите за поява на рак на дебелото черво се свързана с човешкия папилома вирус.

Е, аз си се харесвам.



Тема ПРИЧИНИТЕ ЗА РАКА НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВОнови [re: mim.i]  
Автор _aaa!_ (красавица)
Публикувано07.04.09 04:26



Искам само да ви кажа, че една от теориите за появата на рак на дебелото черво е свързана с човешкия папилома вирус.

Е, аз си се харесвам.

Редактирано от *jull** на 15.05.09 12:10.



Тема Re: ПРИЧИНИТЕ ЗА РАКА НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВОнови [re: _aaa!_]  
Авторkonzert (Нерегистриран)
Публикувано07.04.09 15:56



Основното е стреса.

Редактирано от *jull** на 15.05.09 12:16.



Тема Re:генетична връзка ? ...нови [re: konzert]  
Автор LlDl_ru (търсеща отговор)
Публикувано06.05.09 21:26





Може и да е вярно за американците, но и аз и двете ми познати колежки по нещастието и много други ,които видях в онкото с тази диагноза все сме били слаби хора ...

Стресът в най-голяма степен влияе за проявата на тази болест

В продължение на дълги години живях в непрестанен стрес, особенно 1г преди да ми го намерят този гад- рак-дурак

... butterfly effect ...

Редактирано от LlDl_ru на 06.05.09 21:27.



Тема Re:генетична връзка ? ...нови [re: LlDl_ru]  
Автор iliana.k (член)
Публикувано07.05.09 08:50



Напълно съм съгласна с теб,LIDI_ru.



Тема Re:генетична връзка ? ...нови [re: iliana.k]  
Автор piksun (непознат )
Публикувано07.05.09 17:52



Искам да попитам нещо.Майка ми е оперираха за рак на дебелото черво днеска ,докторът каза че е без разсейки сега ще има химиотерапия, но са и изкарали червото от страни на корема.Аз до колкото разбрах това ще бъде временно но тука във форума никой не сподели че тази процедура е временна.Аз ли не съм разбрал правилно или наистина това може да е временно.



Тема временно ?нови [re: piksun]  
Автор LlDl_ru (търсеща отговор)
Публикувано07.05.09 19:08



Може и да е временно - зависи от много неща: от расположението на рака по дължината на червото, колкото е по-високо от ануса толкова по-вероятно да се прибере обратно в коремната кухина, зависи и от оператора-хирурга който е привърженик на едни или други методи при такива операции ...
Най-добре е засега да не мислите за това, а да продължавате да лекувате майка Ви и да я обгрижвате , да й давате сили и воля да преодолява това изпитание , да търпите и оплаквания и сълзи, да не се нервирате и да не я нервирате, да запазите спокойствие за да реагирате адекватно
Слава на Бога, че "на първо четене" няма разсейки!
Успех в борбата !

... butterfly effect ...

Тема Re:генетична връзка ? ...нови [re: piksun]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано07.05.09 19:12



Процедурата може да е временна. Всичко зависи от това как ще се повлияе от лечението. Казва се анус-претер. Слагам две теми за информация:





Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Търся мнениенови [re: konzert]  
Автор Kaлoянa_ (минаващ)
Публикувано07.05.09 20:33



и храната, която се задържа повече от необходимото време в червата, особенно зеленчуците с нитрати, плодовете също (пръскани с какви ли не химикали), месото с антибиотици и хормони Всеки ден трябва да се ядат пшенични, овесени трици и ленено семе объркани заедно с кисело мляко, (домашно приготвено с полезните бактерии) с пробиотиците, също всеки ден да се взима PSYLLIUM HUSKS - colon cleanser, освен в насипно състояние го има и на таблетки







Бентонита е глина,(по принцип, има я в различни видове), но в случая това е течност, като сироп, има свойството да обира токсините от червата да ги абсорбира и да ги изхвърля навън
Чувала съм, не съм ползвала, но хумата в България има същите свойства

Да не се яде храна приготвена пържена, забравете микровълновите печки, фурни и тем подобни, те са най-опасни, облъчват храната В щатите са забранени за децата, какво говори това, всеки сам да се замисли Забравете есктрите и модата на скъпоструващи печки и бързо приготвяне на храна, ползвайте само обикновени кухненски уреди със ток,(старомодни са, да, така е) това е най-здравословно, може да не е модерно, но е правилно

ВСички храни които се задържат по хладилниците (говоря за големите хладилни шкафове и камиони които пренасят храната и зареждат магазини, пък и се съхраняват в магазините) са направени така, че да изпускат химикал, който да държи свежи продуктите, та преди да ги сложат по рафтовете в магазина вече са с толкова много химикали, бъкани от отрова Никога не яжте замразена готова или полуготова храна, всичко е със химикали, за да може да издържа с месеци и години по складовете

Няма нищо по хубаво от животинската тор, като в Швейцария, държава в която е забранено изкуственото торене, храненето на животните със хормони също, и продукцията - месо, мляко, сирена, яйца, колбаси, мед, семена, зеленчуци, плодове всичко е чисто, органик Дори и ароматотерапията е на първо място в света по чистота, там и билките са чисти, водите, обаче няма европейски съюз, няма нищо, държавата си е на място и пази поданиците си от всичко, закони, закони и пак закони, всички си пазят държавата и има спокойствие и сигурност, държавност След като всички живеят здравословен начин на живот и това подарено им от държавата, и болестите са по-малко, и разходите на държавата за здравните застраховките е по-малка, абе измислили са го хората, знаят какво правят, първо създават условия за здравословен живот на всеки, а после помагат ако някой се разболее
Българската природа е близка до нейните дадености, ама продажниците са много, закони няма и живота е объркан, омагьосън кръг, зле разбрана демокрация, пълна анархия и корупция до небесата

Тъжно е, но да си го кажем, поне който може да се предпази, или поне децата да предпазим, да си го знаем, всеки да знае какво слага в устата си, пък другото каквото Господ е драснал

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Kaлoянa_ на 07.05.09 22:57.</EM></FONT></P>

Редактирано от Kaлoянa_ на 07.05.09 23:06.



Тема Re: временно ?нови [re: LlDl_ru]  
Автор piksun (непознат )
Публикувано08.05.09 10:09



Здравейте.Искам да попитам пак докторът след операцията каза че няма разсейки,не трябва ли да се направи изследване за да се разбере това и тази химиотерапия колко време продължава приблизително



Тема Re: временно ?нови [re: piksun]  
Автор LlDl_ru (търсеща отговор)
Публикувано08.05.09 10:44



Здравейте!
Вид, количество и продължителност на химиотерапия зависи и от хистологичното изследване, това го определят химиотерапевти
Онколога определя и кога трябва да започне химиотерапия или лъчетерапия - всеки случай е различен
Например, при мене нямаше назначение за лъчетерапия, защото туморът беше на високо и затова бях само на химиотерапия

контролни прегледи :



Нужната информация за контролите е на 13 страница.



Питайте докторите, искайте информация
Кураж и успех !


... butterfly effect ...

Тема ХИМИО СЛЕД 62-ГОДИШНА ВЪЗРАСТнови [re: LlDl_ru]  
Автор avena (непознат )
Публикувано08.05.09 18:55



Здравейте, майка ми я оперираха преди 1 година от рак на дебелото черво. Докторът каза че всичко е изчистено. Естествено попитахме за химио или лъче терапия. Отговори ни че онкологичната комисия е решила че няма нужда от такава. След 6 месеца на контролния преглед откриха рецидив. Последва нова операция. На въпроса ни за химиотерапията този път ни отговори че на пациенти над 62 години не се предписвало нито химио, нито лъче. А тя е на 72. Тъй като не се възставовява я заведох на скенер. Резултатите ги взех днес. Разсейките са на всякъде. Някой имал ли е подобен случай, на нас даже и лекарства не ни предписаха.

Редактирано от *jull** на 15.05.09 11:53.



Тема Re: ХИМИО СЛЕД 62-г. ВЪЗРАСТ И КАЧЕСТВОТО НА ЖИВОТнови [re: avena]  
Автор LlDl_ru (търсеща отговор)
Публикувано08.05.09 19:52



Много съжалявам за това, което се случва на майка Ви ...

За да й удължите живота и същевременно качество на живот - обърнете се към "кабинет за овладяване на болката", ако има болки - има такъв във всяко онко, а не е късно да потърсите и в този клуб информация, има много съвети за алтернативни методи на лечение, обаче всеки си избира сам и сам си носи отговорност и/или роднините за това дали ще помогне или не ...

Потърсете в справочника на темите, има доста препратки, четете и се ориентирайте за алтернативите, след като традиционната медицина вече се отказва да помага...



... butterfly effect ...

Редактирано от *jull** на 15.05.09 11:55.



Тема Re: ХИМИО СЛЕД 62-г. ВЪЗРАСТ нови [re: avena]  
Автор 123galia (непознат )
Публикувано08.05.09 19:54



Изненадана съм, че са ви казали, че на хора над 60 не се прави химиотерапия. Майка ми е оперирана от рак на дебелото черво преди 2,5 години и тогава беше на 66 и имаше химиотерапия. За съжаление сега и предстои втора, защото се откриха увеличени лимфни възли в корема, а и туморният маркер СЕА се завишава от година.

Редактирано от *jull** на 15.05.09 11:59.



Тема Re: ХИМИО СЛЕД 62-г. ВЪЗРАСТ И КАЧЕСТВОТО НА ЖИВОТнови [re: 123galia]  
Автор avena (непознат )
Публикувано09.05.09 11:20



Благодаря за отзивите. На нас не ни казаха нищО и за туморните маркери, за тях разбирам от тук. Какво става с нашето здравеопазване? Добре че го има този клуб. Давахме и от виталните гъби, но ги пи 2 дена защото се появи кръв в урината и не се чувстваше добре. За сега е само на Омега 3 и витаминно-минерален комплекс на Нутрилайт. Чета за алтернативните лечения, още не сме решили как да продължим.

Редактирано от *jull** на 15.05.09 12:00.



Тема Re: Търся мнение за РАНИ ОКОЛО СТОМАТАнови [re: Kaлoянa_]  
Автор naperville (непознат)
Публикувано11.05.09 23:46



Здравейте, имам нужда от съвет .Съпругата ми е оперирана от рак на ректума и в момента е с временна илио стома (дано да го пиша правилно). Около стомата кожата се зачерви и разрани много и не може да се залепи торбичката и е много болезнено. Дайте съвет как да се справим с този проблем. Благодаря ви!

Редактирано от *jull** на 15.05.09 12:02.



Тема Re: Търся мнение за РАНИ ОКОЛО СТОМАТАнови [re: naperville]  
Автор mim.i ()
Публикувано12.05.09 08:31



Трябва да намерите подходящия крем. Майка използваше хиляди кремове.
И мястото трябва да се почиства и да се държи сухо.

Редактирано от *jull** на 15.05.09 12:04.



Тема Re: Търся мнение за РАНИ ОКОЛО СТОМАТАнови [re: naperville]  
Автор diana1OO (Димитрова)
Публикувано12.05.09 08:40



Аз вече имах повод да пиша по този въпрос. Обикновена цинкова паста много помагаше на съпруга ми в сходна ситуация. Информация за нея бях получила от една жена в болницата, която също я беше ползувала с успех. Пробвайте, според мен е много ефикасна.

Редактирано от *jull** на 15.05.09 12:05.



Тема ВИТ.В И РАКнови [re: diana1OO]  
Автор mim.i ()
Публикувано15.05.09 08:49



Искам да попитам знаещите тук. Прочетох , че при рак на дебело черво не трябва да се дават витамини от група В, защото хранят раковите клетки. Фолиевата киселина и В9 витамини. Защо я изписват тогава?

Редактирано от *jull** на 15.05.09 11:40.



Тема ВИТ.В И РАКнови [re: mim.i]  
Автор пиceтo (непознат )
Публикувано15.05.09 09:00



При РМЖ също казват, че е противопоказно да се приемат витамини от В групата.

Редактирано от *jull** на 15.05.09 11:41.



Тема ВИТ.В И РАКнови [re: пиceтo]  
Автор mim.i ()
Публикувано15.05.09 09:20



Ами защо тогава се изписва? Това може например да се поправи, защото го знам,
ама в следващия момент, ако не знам дали няма да изпие нещо майка, което е противопоказно....

Редактирано от *jull** на 15.05.09 11:46.



Тема ВИТ.В И РАКнови [re: mim.i]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано15.05.09 09:40



Независимо, че са от общата група "В", различните витамини в нея имат специфично действие, а недостигът (и излишеството) на всеки от тях е отговорен за различни заболявания.

В конкретния случай дефицитът на вит. В9 е причина за проблеми на червата, затова ти го изписват допълнително. А фолиевата киселина е отговорна за епителните клетки, както и за анемични състояния.



"Совите не са това, което са..."

Редактирано от *jull** на 15.05.09 11:43.



Тема ВИТ.В И РАКнови [re: пиceтo]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано15.05.09 09:42



Противопоказан е вит. В12, не цялата група В!
Причината е, че В12 е витамин на растежа и размножаването на клетките, включително и на раковите. Но нека уточним, че това се отнася до синтетичния В12, а по отношение на естествения (който се съдържа в храните), може би трябва да бъдем само малко по-предпазливи. В12 се съдържа в черния дроб, бъбреците, рибата, месото, яйцата.
Парадоксът е, че недостигът на този витамин увеличава риска от рак на гърдата!...

Всичко е в равновесието, както се вижда. Затова мисля, че човек трябва да си прави изследвания за витаминното и минерално състояние на организма си.

Ето един ориентиращ тест, който не може да замести изследванията, разбира се:





"Совите не са това, което са..."

Редактирано от *jull** на 15.05.09 13:20.



Тема ВИТ.В И РАКнови [re: *jull**]  
Автор mim.i ()
Публикувано15.05.09 09:47



Благодаря много Джул! Това ме успокоява. Извинявам се, но от 2006 г. съм свидетел на поредица от лекарски грешки и изпитания върху мама и съм се наострила много!

Редактирано от *jull** на 15.05.09 11:48.



Тема ВИТ.В И РАКнови [re: mim.i]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано15.05.09 10:01



Ами и между медиците е имало слаби студенти, нали...



"Совите не са това, което са..."

Редактирано от *jull** на 15.05.09 11:48.



Тема Re: Търся мнение за РАНИ ОКОЛО СТОМАТАнови [re: naperville]  
Автор avena ()
Публикувано15.05.09 11:10



майка ми имаше същия проблем. Фирмата производител продава кремове за рани. Когато се сменя торбичката трябва да полежи най-малко 20 мин. намазана с крема. Ние седяхме и до час. Постепенно раните зарастнаха и сега е добре. И торбичките да не се сменят всеки ден.

Редактирано от *jull** на 15.05.09 12:07.



Тема Re: Търся мнение за рак на дебелото червонови [re: avena]  
Автор piksun (непознат )
Публикувано26.05.09 21:44



Искам да попитам нещо ,майка ми е оперирана от рак на дебелото черво ,писах на Атанас Цонков природо лечител и главен редактор на вестник ЛЕЧИТЕЛ.Той ми препоръча лечение със Саменто ,Епамар стронг , Убиголд и иска да му пратя изследвания които майка ми трябва да направи 24 на брой ,,незнам редно ли е да ги покажа тука понеже са много''.Въпроса ми е някой контактувал ли е с него и доволен ли е от лечението.Малко ми е притеснено понеже той не е доктор а природолечител,,ако не бъркам'' а и това лечение е доста скъпо за 3 месеца лечение цената е 1182 лв което той ми препоръчва а нещата се купуват само от техните аптеки,,Лечител''



Тема Re: Търся мнение за рак на дебелото червонови [re: piksun]  
Автор Mpaвka (бързаща)
Публикувано26.05.09 22:21



Нямам мнение за способностите на Атанас Цонков , но сумата и на мен ми изглежда голяма. Защо не си изберете някой от долните методи?



Успех, не се отчайвайте! Запознайте се и с други алтернативи, предложени в началната тема на клуба.



Тема Re: кселода, платина ...нови [re: Mpaвka]  
Автор LlDl_ru (търсеща отговор)
Публикувано24.06.09 14:13



Не е за мен ХТ, а за моята приятелка и "колежка по нещастието", която понесе вече 3 операции по повод дебелото черво за една година /рецидив/, минала е и 28 ЛТ
Няма комп у тях, та затова вместо нея питам
Назначиха й ХТ с кселода и вливки, не е разбрала точно какво й вливат, но вливките ще са 4 по един път на ден през две седмици и има вътре и платина
Аз бях на друга схема ХТ
Въпросът ни е , ако има някой , който е минал подобна ХТ, как се отразява на организма - наясно сме, че на всеки различно, но има някои общи последици
Какъв режим на хранене, помощни добавки ?

... butterfly effect ...



Тема Re: кселода, платина ...нови [re: LlDl_ru]  
Автор mim.i ()
Публикувано24.06.09 14:16



Майка също мина 4 операции. Пиеше Кселода и на следващата година и вливаха Елоксатин /платина/. Кселодата беше що годе добре, но платината и идваше малко тежко. Повръщаше доста. Но общо взето това бяха страничните действия.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: *jull**]  
Автор naperville (непознат)
Публикувано17.08.09 14:02



Здравейте ,имам нужда от помоща Ви.Съпругата ми е с диагноза рак на ректума Т4N1M0.Първата операция беше м.април с изкарана временна илеостома.В края на м.юли втора операция за затваряне на стомата и свързване на пасажа по естествен път.И проблемите започнаха с много често ходене по голяма нужда и помалко, а в момента и се е възпалил ануса от честото ходене по голяма нужда.Моля Ви ако някой има подобен проблем или е минал по този път нека да даде съвет какъв хранителен режим трябва да се спазва и с какво да мажем възпаленото място.Благодаря Ви



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: naperville]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано19.08.09 00:03



Минах по този път, и на настоящия момент вече 3 г след операцията все още имам този проблем
При други хора се е възстановила функцията на дебелото черво
Всичко е от "според зависи..."
И преди писахме по този въпрос, потърсете в темите за дебелото черво, или ровете в интернета по въпроса
Храната не трябва да е лютива и пиперлива, без дразнещи подправки
За болките, позивите и спазмите /моите са през 15-20 минути, изпразване на червото по цял ден/ - НО-ШПА на таблетки или на инжекции, което е по-добре защото действа на 10-15 минута и се успокоява червото
В най-лошия случай - идете в кабинет за болката и помолете за ТРАМАЛГИН
Не се притеснявайте от мисълта, че ще свикне на това лекарство, по-добре да се овладее болката, след това може и да ги спрете, както ги отказах и аз , когато вече не ми болеше толкова жестоко /или вече свикнах ?!/
А за раздразнения анус на мен ми помогат тези мазила :
ПАЙЛЕКС
БЕЗОРНИЛ
Второто е много щипещо, но след 15 минути облекчава възпаления анус
Но все пак - питайте лекар, с оглед избягване на алергични реакции, че ние сме вече кристална стока



***Давай напред и не бой се! Вся Жизнь впереди!***

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: LlDl_ru]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано19.08.09 00:13



8125891 - Цифров рeд за лечение на рака на дебелото черво и задстомашната жлеза

Това го изрових из просторите на инета,
ако някой се интересува - повтарянето на цифрите било като мантра за лечение и предпазване ...

аз си го закачих на екрана и го виждам всеки ден , така и го чета всеки ден



***Давай напред и не бой се! Вся Жизнь впереди!***

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: LlDl_ru]  
Авторzuza58 (Нерегистриран)
Публикувано31.08.09 15:49



Здравейте! Налага се да се включа към вашия клуб.
При преглед с видеоколоноскоп се видя полипоидна формация, обтурираща 2/3 от лумена на червото. Резултат от биопсията-умерено диференциран жлезист карцином.
Можете ли да ме насочите съм лекар, хирург- онколог в София или Стара Загора, от който да сте доволни?
Знаете ли координати на проф. Димитров или доц.Куртев, различни от кабинета в онкологията(в отпуск са до 14. 09)?
Ще се радвам ако ми отговорите, защото няма никакво време според гастроентеролога и всеки момент може да се получи подпушване.
Благодаря ви и бъдете здрави!



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: naperville]  
Авторнaнa (Нерегистриран)
Публикувано31.08.09 16:18



Съпругът ми също имаше този проблем. На нас много ни помогна Д-р Драганов от онкологията в Дървеница. От април месец сме на лечение за проблема, самият той обясни, че лечението е продължително, но , в интерен на истината, още на 4-5 ден се забеляза промяна в честотата на ходене по голяма нужда. За многото газове съпругът ми по съвет на Драганов взима капките за бебенца Саб Симплекс вече четвърти месец.
Успех!



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: zuza58]  
Авторreni (Нерегистриран)
Публикувано31.08.09 18:22



Имате късмет че сте от Стара Загора.Един от най добрите онкохирурзи д-р Юлиянов е при вас и нас ни насочи точно професор Димитров към него.Потърсете го в Университетската болница в първа хирургия на 16 етаж.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: нaнa]  
Автор Marи ()
Публикувано04.09.09 15:12



Здравейте и помагайте!
Става дума за мой близък, който е опериран преди една година от рак на
дебелото черво,минал е химиотерапия и сега се установава следното- данни за наличие на локален рецидив в областта на ректума и множество метастатични лезиив бял дроб, медиастинум, абдоминални лимфни възли и единична мета в черен дроб.Предложена е химиотерапия наново авастин на 14 дни и кампто през 21 дена. Знаете ли нещо за тези химии? Дали ще се овладее процеса? Мисля си не трябва ли за всяка мета по отделно или тези химии са всеобхватни? Лекарите не обясняват много,а и то като човек е в стрес,надали знае какво да пита,какво да знае и т.н...Моля ви ,ако знаете нещо??? Искам да помогна!!!!





Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: нaнa]  
Автор naperville (силов играч)
Публикувано04.09.09 22:09



Здравей Нана,може ли да споделиш за лечението на д-рДраганов и какви методи използва,защото ние имаме крещяща нужда от решаването на този проблем.Моля те да споделиш



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: naperville]  
Автор alis_blagi (мама)
Публикувано07.10.09 15:27



Здравейте,
Имам едно притеснение, което искам да споделя и да Ви помоля да споделите вашия опит.
Става въпрос за майка ми, която април беше оперирана, с диагноза рак на дебелото черво. Предстои й последна химеотерапия, след което втора операция за затваряне на стомата и свързване на пасажа по естествен път. Доколкото разбирам от споделеното от вас, тази операция също не е за подценяване.
Все още не сме се насочили към определен хирург, но ми се иска втората операцията да я направим в София. Към кого да се обърнем? Трябва ли да изчакаме и колко след последната химия? Какви изследвания ще ни посъветвате да направим? И общо взето много малко неща са ми известни окло връщането на червото към ануса. Моля Ви за вашите мнения.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: *jull**]  
Автор $burov (начинаещ)
Публикувано15.10.09 16:43



Здравейте,
да кажем че съм "малко объркан" но просто трябва да си излея някъде мислите от главата ми.

Става въпрос за баща ми - през декември ще навърши 76 години. Изключително активен и издръжлив физически, цяло лято копае по градината на село, обикаля планините за гъби и лешници. Зимата му е най-трудния сезон, защото заради студа, трябва да си стои вкъщи и не може да обикаля планината, нивата и градината. Освен хапчетата за високото кръвно, други лекарства не познава. Освен една операция от херния преди десетина-петнадесет години, в болница не е влизал. Лекува се от всички болести с домашна греяна ракия.

От една година загуби апетит. Не слабее, не е и с наднормено тегло - за 1.80 м теглото му е към 80 килограма. Пак от около една година започна да ходи по-бавно.

Преди около половин година се появиха болки между корема и черния дроб, понякога "киселини" в хранопровода. Това последното незнам дали е свързано по някакъв начин. Преди около месец отиде при личната лекарка, която излиза с диагноза жлъчка на дванадесетопръстника и го лекува с бусколизин. Това обаче не помага и го праща (не съм сигурен) на ехограф в Първа градска болница. След като се върнал при личната лекарта, тя веднага му дала направление за Военна болница. Отиват двамата с майка ми, обаче явно било късно следобяд, никой не работи и по съвет на един комшия, на следващия ден отиват в Токуда.

Правят му рентгенова снимка - откриват тумор и петна по черния дроб. Дават му някакви прахчета да пие с вода за да изчисти червата. На следващия ден - (забравих термина) взимат биопсия през ануса.

И сега сме в едно безтегловно положение - чакаме следващия петък (23 Октомври), когато ще излезе резултата от биопсията. Личната лекарка казала на майка ми, че ако е в напреднал стадии, може и въобще да не го оперират, а направо да мине на химиотерапия. Ако в Токуда му откажат операция, каква е вероятността да се съгласят на операция във ВМА или Онкологията?

На всичкото от горе, след развод в България, аз от около половин година съм във Великобритания и съм ги оставил там сами. Мога да тръгна за БГ в минутата, в която е необходимо. За сега чакам датата 23 Октомври.

До колкото разбрах от прочетеното в интернет и в този форум - тумора на дебелото черво винаги е злокачествен, в нашия случай - с метастазии в черния дроб.

Незнам дали имам въпроси към Вас в този момент, както казах, изливам си болката. А пък въпросите ще дойдат и те, няма да Ви се разминат.

Редактирано от $burov на 15.10.09 22:11.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: $burov]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано15.10.09 17:50



Здравей Буров. Мислите ти са объркани и е нормално. Това, което искам да ти кажа е, че си попаднал на точното място. Тук ще намериш препоръки към кого да се обърнеш за консултация, за операция, какви добавки да пие. Сигурно си прочел, че пишат хоира с тази диагноза, така че като попиташ ще имаш най-ценното - отговор от личен опит.
Първата стъпка е като излезе хистологията /биопсията/, да направят още едно изследване в друга лаборатория. Взимат се стъкълцата от патологията срещу подпис. Ако се потвърди първия резултат, следва комисия за назначаване на операция и лечение.
Ща помагаме, с каквото можем.




Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Buba67]  
Автор $burov (начинаещ)
Публикувано15.10.09 18:02



Благодаря за отговора!

Казали са им, че след като излезе хистологията (бързо се уча!), следва консултация с хирург. Но довечера ще ги инструктирам да си вземат стъкълцата и директно в Онкологията (живееме на близо) за второ изследване/мнение.

Ако все пак веднага решат, че ще правят операция, има ли смисъл да правят второ изследване в друга лаборатория? Според мен - няма смисъл да се губи време.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: $burov]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано15.10.09 19:40



При всички случаи, ако решат веднага операция - като вадят тумора правят втора хистология. Не е нужно, ако веднага се оперира, да се носи материал във втора лаборатория. Въпроса е, че в момента имаме хирурзи на световно ниво, които освен тумора в червото, могат да реагират и да отстранят метите в черния дроб. Един от тях е Д-р Юлиянов от Университетската болница в Стара Загора.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 15.10.09 19:41.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Buba67]  
Автор $burov (начинаещ)
Публикувано15.10.09 19:44



Понеже изследванията за момента се правят в Токуда, ако решат да оперират - да го правят ли в Токуда или да търсиме вариант за Стара Загора?



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: $burov]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано15.10.09 19:54



За мен Стара Загора е по-добрия вариант. Оставих ти бележка.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: $burov]  
Автор iliana.k (член)
Публикувано17.10.09 09:01



[url]"До колкото разбрах от прочетеното в интернет и в този форум - тумора на дебелото черво винаги е злокачествен, в нашия случай - с метастазии в черния дроб. "

Приятелю,не е вярно,че винаги е злокачествен.Моят е такъв,но зълва ми е оперирана преди 26 години и нейният не е бил "лош".



Редактирано от iliana.k на 17.10.09 09:02.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: iliana.k]  
Автор $burov (начинаещ)
Публикувано17.10.09 18:10



Благодаря за подкрепата! Чакаме резултатите от хистологията на 23 Октомври, тогава ще знам конкретно за какво става въпрос, тогава ще решавам и как продължаваме - операции, химио- лъче- тератия, хранителни добавки, хранителен режим и т.н.

Някой знае ли дали това е свързано по някакъв начин с рака - на баща ми му измръзват краката/стъпалата. Никога до сега, дори през зимата, той не спи с чорапи и пижама, обаче сега му е студено. Вярно, че и времето е студено, но за него специално това не е обичайно. Той винаги е бил по-здрав от всички ни вкъщи.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: $burov]  
Автор MamaD (минаващ)
Публикувано18.10.09 01:32



Може да му е нисък хемоглобина, но може и да е защото може би сега не е така активен както преди, сигурно е притеснен.То и аз като не се движа ми е студено.
Това са линкове с отговори на въпроса защо на човек може да му е необичайно студено.


тук и ти можеш да питаш.




Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: MamaD]  
Автор $burov (начинаещ)
Публикувано19.10.09 01:14



Благодаря за линковете. Не откривам нищо като за него - не е диабетик, няма анемия, няма за слабеене и загуба на мускулна маса. Буквално преди две седмици личната лекарка му беше назначила някакви изследвания на кръвта - абсолютно всичко му е нормално. Между другото, дали това, че с кръвта всичо е в норма, не дава някаква надежда, че все пак няма разсейки?

Изчетох всички статии за рака на сайта на ДАР. Много добре са го описали хората, на разбираем език - какво е рак, защо възниква, каква е профилактиката, как да стимулираме организма.

Ако препоръчат химиотерапия, дали направо да не я откажа? Струва ми се, както четох някъде, че химиотерапията наистина е едно от най-големите престъпления в медицината. Доста хора пият газ и нямат проблеми с черния дроб, докато след химиотерапия едва ли не трябва да очакваме колити и проблеми с черния дроб и какво ли още не.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: $burov]  
Автор $burov (начинаещ)
Публикувано23.10.09 10:11



Новините от днес. Взели са резултатите от хистологията на баща ми. Няма разсейки. Казали са, че ще се наложи да се отреже съвсем малка част от дебелото черво и след 6 месеца нова операция (цитирам, но тук явно нещо не са разбрали какво им казва доктора) "да се махне полипа". Не ми става ясно ще има ли анус претер или няма да има.

Остава консултацията с хирург за понеделник. Лошото е, че все още има още болки, въпреки успокоителните.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: $burov]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано23.10.09 11:52



Видя ли, че нещата не са толкова зле. Чудесно е, че няма разсейки. За двете - операции, понякога след първата операция извеждат червото с анус претер и след известно време го връщат обратно. Само гадая разбира се, щом имате консултация с хирурга в понеделник да питат. Помоли този, който ходи с него при хирурга да си напише на листче най-важните въпроси. Все ни излизат от главата и като напуснем кабинета ни връхлитат въпросите.
А за болките, да смени лекарствата с други /да пита хирурга и за това/. Не бива да го боли.
Успех!

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Buba67]  
Автор $burov (начинаещ)
Публикувано23.10.09 20:47



Това което сега ме притеснява е, че започна често да повръща. Обядвал е, някаква супа, и почти веднага след това повърнал. И това се случва веднъж-два пъти седмично.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: $burov]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано23.10.09 21:13



Не смея да се изказвам много, но така ще бъде докато не го оперират
При всеки е различно, но общо взето при всичките се забелязват такива неща, най-вероятно от токсините, които се задържат и се всмукват през червата, а участъка с рака все още не е отстранен и не могат фекалиите да се изхвърлят изцяло...

и аз бях така

***По-добре да изгориш, отколкото да изтлееш!***

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: LlDl_ru]  
Автор $burov (начинаещ)
Публикувано23.10.09 21:22



Невероятно е как чрез "цивилизацията" си докарваме такива страшни болести. Покрай страданията на баща ми научих доста и за мазнините, пържените храни, сега чета интересен материал за клечащите тоалетни. Май в съвременния начин на живот няма нищо полезно.

Някой би ли описал възстановителния период след операция за отстраняване на рак на дебелото черво? Продължителност и грижи за болния, хранителен режим. Искам до неделя вечерта да подготвя списък с въпроси, които да бъдат зададени на лекарите в понеделник.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: $burov]  
АвторF16 (Нерегистриран)
Публикувано24.10.09 22:38



Здравейте Г-н Буров,
Моят съвет е да заведете на преглед колкото се може по-скоро във Военна болница.
Преди близо три години изживях същия кошмар с майка ми. Огромен злокачествен тумор на дебелото черво, стигащ до ректума, съмненеия за разсейки, лъчетерапия, операции.
За операция задължително се насочете към доц. Владов или д-р Мутафчийски от ВМА. Другия вариант е лекари от Онкологията в София. В тези две болници са най-добрите специалисти.
Успех!



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: iliana.k]  
Автор lenkatag (неуморна)
Публикувано25.10.09 12:17



Здравейте Илиана,
отдавна не съм писала, но се обръщам към вас и всички знаещи и
моля за компетентно мнение относно състоянието на съпруга ми!
БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО!!!
Диагнозата след операция на дебелото черво, направена на 10.12 2008 г. е:нискодиференциран аденокарцином обхващащ цялата дебелина на стената, пробив на серозата и в петте РЛВ - метастази
рТ4N1MxG2q , без Ту инфилтрация
Последваха 6 курса на химиотерапия, като последния беше на 29.06.2009 г. Направени бяха всякакви изследвания на кръв и урина - всичко беше в норма, направена беше и компютърна томография на коремни органи - всички бяха чисти. Лимфни възли неуголемени.
До сега не сме правили никакви изследвания. Моля Ви, кажете мнението си за диагнозата и какво да предприемем от тук нататък.
С уважение!



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: lenkatag]  
Автор iliana.k (член)
Публикувано26.10.09 09:12



Мила, не мога да се ангажирам с мнение относно диагнозата понеже не съм медицинско лице.След отстраняване на тумор на ректум и последвал курс на ХТ засега съм добре.Всичко това се случи преди три години.През това време пиех и продължавам да пия хранителни добавки и билки.Аз съм на мнение,че човек трябва да направи каквото сметне за правилно,пък да става каквото ще.
Моят съвет е да правите редовно контролни прегледи и да си пие нещата,които сте преценили,че помагат-другото е божа работа

. / Не е правилно да се оставим по течението,но и да не търсим под вола теле /



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Buba67]  
Автор $burov (начинаещ)
Публикувано26.10.09 14:03



Днес са го приели в болницата. Доктора е настоял да говори с мен и му се обадих. Не са им казали истината! Новините са отвратително лоши - голям тумор с множество разсейки по целия корем и черен дроб. На черния дроб най-голямата е към 6 (незнам в какво се мерят - мм или см, но става въпрос за нещо наистина голямо). Ще го оперират възможно най-бързо, но каза да не очакваме никакви чудеса.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: $burov]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано26.10.09 17:26



Не се отчайвай. Нека мине операцията. Понякога когато се отвори е по-ясна картинката. Дано успеят да махнат каквото може и да започне терапии.
Стискам палци всичко да е наред! В коя болница го приеха?

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Buba67]  
Автор $burov (начинаещ)
Публикувано26.10.09 17:42



Те в началото отидоха в Токуда и решиха там да си ходят. Лекаря е д-р Георги Васев. Аз май утре си пристигам в БГ, няма какво да правя тук, трябва да съм при тях да помагам с каквото мога на място.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: iliana.k]  
Автор lenkatag (неуморна)
Публикувано26.10.09 23:28



Скъпа Илиана, позволявам си да те наричам така, защото често съм била в ужасно състояние и винаги ти си успявала макар и малко да ме утешишБЛАГОДАРЯ ТИ ОТ СЪРЦЕ!!!
Можеш ли да споделиш какви медикаменти , добавки и билки използваш.
Още веднъж благодаря! Желая ти късмет и всички желания да ти се сбъднат!



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Buba67]  
Автор $burov (начинаещ)
Публикувано27.10.09 22:25



Реалната ситуация:

- рак на дебелото черво, малък тумор с множество разсейки в корема и черния дроб;

- по думите на лекаря за черния дроб - няма здраво място;

- бъбречна недостатъчност втора степен, породена от неправилната работа на засегнатия черен дроб и самия тумор;

- нещо на белия дроб, което си било от възрастта, не е от рака;
edit: старчески белодробен емфизем

Правят се курсове с хемодиализа, ако не могат да стабилизират бъбреците, няма да има операция.

Няма да изрязват тумора, само ще се прави нещо като by pass.

Редактирано от $burov на 27.10.09 22:31.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: lenkatag]  
Автор iliana.k (член)
Публикувано05.11.09 13:12



Ленка,извинявай за късния отговор,но от пътуване не мога да си седна на дъ-то

.
Медикаменти не пия.В момента пия куркума,а след 3 седмици ще повторя курса с газ-а.За тези три години пиех много видове добавки-и друг път съм писала,че за рака ако не помогнат,то поне грип не ме хваща със сигурност



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Buba67]  
Автор $burov (начинаещ)
Публикувано18.11.09 22:27



Ето я вече и епикризата:

Окончателна диагноза: ADENCARCINOMA COLI PARS ASCENDENS. M HEPATIS MULTIPLICES. STATUS POST ILEO-TRANSVERSOSTOMIAM LAPAROSCOPICA. BIOPSIA HEPATIS.

Част от направените изследвания:

УЗД корем - черен дроб дифузно уголемен с множество огнищни лезии в паренхима с размери 2,5 - 5 бр. в ляв дял и пръснати в десен, най-голямата е с размер 6 см; хипоехогенни с аехогенно хало. Нефролитиазис синистра - 7мм. В областта на възходящия колон "патологична чревна кокарда" с размер 5.62 см.

ФКС - Достигна се до колон асженденс, където луменът е обтуриран от тумор, обхващащ повече от 3/4 от циркумференцията на червото. Взети биопсии - нискодиференциран карцином на дебелото черво. Полип на краче с размер 8-9 мм в дистална половина на сигма.

Оперативно лечение:
D: CA COLI PARS ASCENDENS. M HEPATIS MULTIPLICES.
Operatio: ANASTOMOSIS ILEOTRANSVERSALIS LATERO-LATERALIS. BIOPSIA HEPATIS.

Прецени се, че пациента е неоперабилен радикално. Направи се латеро-латерална анастомоза на два етажа.

Препоръчват ни химиотерапия, но не съм напълно сигурен, че това е подхощятата терапия и най-вероятно няма да я правиме. Приемам съвети на тази тема.

В момента баща ми все още е доста изтощен, за две седмици вкъщи след операцията е отстлабнал с още 3 килограма. Храни се много малко, без апетит. Ако прекали с храната, след това повръща. Повече от половината ден лежи. Понякога е бодър, но в повечето случай е отпаднал.

Веднага след като го изписаха започнах със зелен чай и лиций, обаче получи запек.

В момента е на газ - изкара една седмица, сега започва втората. Все още му я давам върху бучка захар, макар и да знам че така действието и е намалено (или нещо такова), но така е по-склонен да я приема. Дозата е около една чаена лъжичка.

Вече съм приготвил една смес от чесън и спирт, като приключи втората седмица на газ, спирам газта и започвам с чесъна и спирта.

Заради запека, ще ми трябва някакъв заместител на лиция, нещо подсилващо.

Един въпрос за захарта - може или не може? До колкото знам е противопоказно при рак, но пък съм останал с впечатлението, че всички пият плодови сокове. Лекарите казват да му даваме каквато храна поиска, но те са го отписали вече. Може ли да яде мед?



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: $burov]  
Автор MamaD (член)
Публикувано18.11.09 23:28






Първият линк е за Авастин - таргентна терапия, инхибира ангиогенезата на туморните формации, т.е. пречи на кръвоснабдяването им и така те умират. Няма такива пагубни за имунитета странични ефекти. Вторият линк е за Ербитукс, на Бристол Майерс, пак е прицелна терапия - те са по-поносими от организма. Третия линк, чети за имуномодулантите.
Успех!!!!



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: MamaD]  
Автор $burov (начинаещ)
Публикувано19.11.09 15:38



Благодаря за информацията! Явно всички тези препарати са поддържащи, за след химиотерапия. Ще видим дали ще стигнем до тях. Опитвам се да залагам на нетрадиционната медицина, но не знам дали ще имам достатъчно време.

Тук говорите за разни туморни маркери, чрез които се следи развитието на тумора и разсейките. На баща ми мисля, че никога не са му правени. Къде и как се правят? Бих искал да следя развитието им.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: $burov]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано19.11.09 16:45



Ето линк за видовете маркери. Единия маркер, който се следи е CA19-9.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: $burov]  
Автор tininita ( непозната )
Публикувано19.11.09 16:47



Туморните маркери се правят като се взима кръв от пациента-това става в лабораториите за кръвни изследвания.Виж на туморни маркери в справочника-там пише кой е за дебелото черво.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Buba67]  
Автор $burov (начинаещ)
Публикувано23.11.09 07:40



В отговор на:

CA 19-9 е високомолекулярен муцин изолиран от клетки на колоректален карцином. Изолира се от фетални епители на дебелото черво.




Как става взимането на пробата - кръв от вената или нещо друго?



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: $burov]  
Автор MamaD (член)
Публикувано23.11.09 08:36





".....Тази група туморни маркери, които се изследват в кръвен серум или урина са обект на по-нататъшно обсъждане....."


В лаборатория, взима се кръв от вената и се прави изследването. Може в онкологията, може и другаде. Взима се направление от личния лекар за онколог.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: MamaD]  
Автор $burov (начинаещ)
Публикувано23.11.09 10:56



Благодаря за обясненето. Направление не ми трябва, докторите съм ги отписал.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: *jull**]  
Автор ayss ()
Публикувано25.11.09 15:30



Здравейте, на баща ми ще му правят другата седмица операция на тумор на дебелото черво, изчетох почти цялата инфо тук в клуба, но не видях нищо за-всъщност не знам точно как се казва, на татко ще му слагат някакъв апарат /всъщност апарата се използвал само за издърпване на червото/, за да може да се изхожда нормално, вместо анус-претера. Този апарат струва 650 лв и ще го купим непосредственно преди операцията, понеже можело да издърпат червото и ръчно /какво ли значи?/ и този апарат да се върне и да се възтанови сумата? Някой може ли да каже нещо по въпроса



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: ayss]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано26.11.09 09:20



вероятно става дума за "съшивател" ...
ще се изреже парче черво, засегнатото място, след което се съшиват двата участъка на червото или "на ръка"-от виртуозен хирург /както е направено при мене/ и, ако позволява мястото и случая, или със съшивател се съшиват двата края на червото, без да се извежда анус-претер
но не съм чувала за връщане на апарата, нито за възстановяване на парите ...

***По-добре да изгориш, отколкото да изтлееш!***

Редактирано от LlDl_ru на 26.11.09 09:26.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: LlDl_ru]  
Автор ayss ()
Публикувано27.11.09 12:37



Може би не съм се изказала правилно, този апарат ще се използва ако се наложи, ако не го използват ще се върне във фирмата, а доктора казал ако успеем да издърпаме червото ръчно, нямало да има нужда от този апарат. Другата седмица ще го оперират и сме много притеснени! Благодаря за отговора.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: ayss]  
Авторkonzert (Нерегистриран)
Публикувано03.12.09 14:15



Помогнете!Туморните маркери на мъжа ми са 74,51при норма 37.CA19-9.Какво означава това?Възможно ли е на тези завишени стойности да оказва влияние артритът му?



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: konzert]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано03.12.09 14:43



По принцип при инфекции има покачване на маркера, но си мисля, че трябва да се видите с онколога. Като начало повторете маркера, но в друга лаборатория.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: konzert]  
Автор $burov (начинаещ)
Публикувано07.12.09 21:32



При баща ми е 2583, едва ли някога ще видя нормална стойност на CA-19-9. Минаха две седмици на газ (много лека доза - постепенно до 15 капки върху бучка захар) минаха и две седмици с рецептата спирт и чесън. Днес го регистрирах в ОДОЗС - няма да му правиме химиотерапия, но поне да му взимам по-силни обезболяващи. До сега пише Трамал 50 мг но май не действа, предписаха му DHC за един месец. Повръща често, предимно сутрин, не се храни добре. Почи не излиза от вкъщи.

Взех му пчелен прашец, но нещо не се разтваря и лесно се задавя с него. От утре започваме със сока от червено цвекло, моркови и ябълки. След това отново газ, после алое, зелев сок каквото е известо.

Един въпрос - отровата от син скорпион само за тумори в мозъка ли е? Може ли да се ползва за тумор на дебелото черво с множество разсейки в корема и черния дроб?



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: $burov]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано08.12.09 00:23



Съжалявам, че нещата се разиват зле. Слагам линк за синия скорпион.



Погледни и мнението на Рени56 от 26.11.. Има скайп на д-р Моралес. Може да питате по скайпа става ли за вас отровата.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Buba67]  
Автор haidi1 (непознат )
Публикувано09.12.09 00:47



Здравейте на всички!

Надявам се за малко мнение и отговор на въпросите, които ме интересуват, тъй като за пръв път се сблъсквам с тази болест.
Баща ми е на 55 год. Откриха му рак на дебелото черво след като кръвните проби показаха 80.34 туморни маркери. Днес му беше операцията, като преди това мина през скенери, които показаха, че няма метастази никъде, но докторите казаха, че след като го отворят ще се види най-добре. Дали скенерите могат да покажат наистина има или няма метастази? Днес ми казаха, че не виждат метастази около лимфните възли, както и че черн. дроб е ок-тоест без метастази. Възможно ли е все пак да има такива, но да не се виждат? Доста голям е бил тумора, но са го премахнали заедно с част от червото, което в следствие са зашили и до този момент всичко казват че е наред. След седмица ще кажат дали е доброкачествено или злокачествено, но въпреки това ми казаха, че химиотерапия ще има. Химиотерапия задължително ли се прави-смисъл независимо дали е доброкачествен тумора или злокачествен? Тъй като ми казват, че метастази не виждат, а ще има химиотерапия това много ме притеснява и обърква! Не се казва в кой стадии е до този момент, но го е носил минимум 2 години в себе си. Много съм объркана и моля за отговор вас, тъй като прочетох доста и разбирам, че е най-добре да се обърна към хора с опит и които са минали през това.

Благодаря предварително на всички..и нека бъдем силни и борбени, защото аз не смятам ние да се предаваме! Желая на всички ви много, много успех!!!



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: haidi1]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано09.12.09 09:34



всичко зависи от това какво ще покаже хистологията

и вид химиотерапия също зависи от хистологията

в БГ като че ли се прилагат на всичките с доказан карцином, а в Русия при 2-ри стадий ХТ не се назначава
Това също е под въпрос като подход ...

след моята операция ХТ беше назначена като превантивна мярка, защото в резултата от хистологията пишеше за мтс "Мх", т.е. неизвестни или недостатъчно взети проби за да се анализират
четох, че по принцип трябва да се вземат 12 л/в за да се изследват, а при мен бяха засегнати визуално само 2 бр

проследяването ще е по схемата на контролните прегледи, за които ще настоявате в онкото да бъдат провеждани по пълна програма за по-нататък

Борбата ще е трудна, постарайте се да се въоръжите с търпение и сили и вие - близките, подкрепата е много важна за нас, особенно за следоперационен период и по време на ХТ
изживяванията са доста тежки, ако има болки /следоперативни/- да не ги търпи, а да взема обезболяващи
напоследък медицината казва, че болката пречи на мозъка да работи по праграмата на оздравяване и затова е по-добре да се освобождаме от болката

аз приемах трамадол и после трамалгин и не съм получила зависимост, спрях ги , когато страшните болки отшумяха и почувствах, че мога и само с аналгин и но-шпа да спирам спазмите

пишете как се развиват нещата при вас

***По-добре да изгориш, отколкото да изтлееш!***



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: LlDl_ru]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано09.12.09 11:12



Ще сложа линк с отговор на въпроса защо се прави терапия, при положение, че не се виждат метастази. Нашият доктор е отговорил точно. Въпросът и отговора са с дата 02.12.2009



Лиди, как си мила?

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Buba67]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано09.12.09 20:23



Благодаря, Бубе, че попита за мене


и да се оплаквам тук - с нищо не може да ми се помогне, букет от болежки...
егенизация...
Мъчи ме главата - кръвното, дупето- червото, гърба-парещи болки , добавиха се крампи ли или нещо друго - всяка нощ ми се схващат краката като спазми в мускулите -страшно боли и дълго не отпуска с дни...

скърцам като Пинокио, ама съм инат и реших да заработя още едно комиссионно за празниците и спирам - трябва да си "залижа раните", да посетя някой д-р...като че ли ще ми обърне някой внимание...

през февруари ме чака поредния ТЕЛК...

та това е, нищо интересно

ако мога да помогна тук на някой с моят опит по оживяването - ще се радвам, ако още някой ще успее да си извоюва още годинки Живот


***По-добре да изгориш, отколкото да изтлееш!***

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Buba67]  
Автор $burov (начинаещ)
Публикувано09.12.09 22:50



От два дни баща ми е на DHC но като че ли вече не е същия човек. Замаят, отнесен, много често - неадекватен. Всичко това го има описано в листовката към лекарството като нежелани реакции и ако се наблюдават, да се съобщи на лекаря. Явно не става въпрос за личния лекар, а за онези в областния онкодиспансер. Дали въобще ще ми обърнат внимние и ще сменят лекарството или просто ще ми кажат че още е рано за смяна и тябва да продължи да си го пие. Докато беше на Трамал, нямаше такива реакции, но трамала престана да действа.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: LlDl_ru]  
Автор EFO75 ()
Публикувано10.12.09 00:02



като те чета всеедно пиша аз


и да 'скърцаме пак сме на линия',дане си и ти з.телец-аз съм такъв инат,ама някой път ината ми не ми помага.Прегръдки.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: $burov]  
Автор tininita ( непозната )
Публикувано10.12.09 10:36



Според мен-трябва да им кажеш-има и други обезболяващи-в някои случаи взимат останалото лекарство и подменят с друго.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: $burov]  
Автор rudim11 (непознат)
Публикувано13.12.09 19:00



Здравей Буров, прочетох написаното от теб, но не ми стана ясно какви други, освен трамадол болкоуспокояващи лекарства е взимал баща ти? Аз бях с рак на дебелото черво преди години и имам представа за помагащите в този случай лекарства. Ще бъда истински радостен, ако мога с нещо да съм полезен.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: rudim11]  
Автор $burov (начинаещ)
Публикувано13.12.09 19:42



DHC от 60 мг - казаха ми, че е най-слабото. Обаче му подейства много силно. Смениха го с Морфин (и още нещо) 30 мг по една таблекта на ден, но още не съм му давал от него. За сега си кара на малкото Трамал което ни е останало. Но му намалих дозата на един Трамал сутрин и нещо по-безобидно за вечерта - Сулпадин. Буквално за един-два дни организма му се изчисти от опиатите (ДХЦ) и сега си е съвсем нормален както преди. Но Трамала не винаги му действа.

От онкодиспансера ме посъветваха сутрин да му давам нещо силно и ако няма болки до вечера, да му дам нещо по-слабо. Така няма да привикне бързо към тези успокоителни. Също така ми казаха, че запека присъства като страничен ефект на всички опиати, ето защо му давам и по малко шоколад Комфорт всеки ден.

Не искам да предизвиквам съдбата, пък и е още рано да се хваля, но май разните "нетрадиционни" методи ще подействат! Поне малко.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: $burov]  
Автор rudim11 (непознат)
Публикувано13.12.09 20:43



Ако желаеш и имаш възможност, то можем да разговаряме по скайп. Позивната ми е същата - rudim11



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: rudim11]  
Автор 123galia (непознат )
Публикувано06.05.10 18:44



Спомням си, че някой беше писал за съпруга си, че му е правено изследване за ербитукс и беше одобрен. Не можах да намеря тези мнения, а искам да разбера нещо повече за лечението с ербитукс от някой, който го използва. Моля ви споделете опита си, защото майка ми има вече 2 химиотерапии с 5-Фу , лейковорин и Фолфокс 4, но резултатите са незадоволителни и не знам какво би било по-ефикасно.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: 123galia]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано06.05.10 18:54



Постингите са пръснати в различни теми, затова напиши горе (в търсачката
на Дир-а) думата ербитукс и ще ти се появи всичко писано по този въпрос.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: *jull**]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано06.05.10 19:05



Ербитукс - отпуснат на бащата на inddito.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Buba67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано09.05.10 19:04



123galia, намерих и изтеглих


"МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
КРИТЕРИИ ЗА ОТПУСКАНЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИ ПРОДУКТИ ПО ЧЛ. 15, АЛ.1 ОТ НАРЕДБА № 34/2005 г.
Лекарствените продукти, отпускани по реда на чл. 15, ал. 1 на Наредба № 34 /обн. –ДВ, бр. 95 от 29.11.2005 г., посл. изм. и доп., бр. 7 от 26.01.2010 г./ представляват група от скъпоструващи лекарства, имат специфичен начин на приложение, което налага отпускането им чрез комисия от експерти.
Таргетната терапия не е рутинна практика или стандартно лечение в света, което налага детайлно прецизиране на болните с най-голяма клинична полза от лечението.
Количествата са съобразени с отпуснатите бюджетни средства."

В нея ясно е записано за Ербитукса:

XV. CETUXIMAB:

Заболявания, за които се предписва лекарството - МКБ С 00-С 15, С 30-С32,С 18-С 20

Критерии за започване на лечението:
1. Метастатичен колоректален карцином, експресиращ рецептора на епидермалния растежен фактор EGFR с див тип KRAS ген /копие на фиша от изследването се изпраща в Централната комисия/, в комбинация с иринотекан, след неуспех на иринотекан съдържаща терапия. Статуса на KRAS мутацията трябва да е определен в референтна за МЗ лаборатория, където се използва валидиран метод на изследване.
2. Плоскоклетъчен карцином на главата и шията в комбинация с лъчева терапия за локално авансирало заболяване.

Лечебно-диагностичен алгторитъм
Лечението с Ербитукс се прилага при нормални параклинични показатели, добро общо състояние на пациента /ECOG -0/ и липса на противопоказания.
Ербитукс се прилага интравенозно веднъж седмично, като преди инфузията е необходима премедикация с антихистаминов препарат и кортикостероид.
При плоскоклетъчен карцином на главата и шията се препоръчва терапията с Ербитукс да започне една седмица преди лъчелечението и да продължи до неговия край.

Медико-диагностични изследвания
Контролни образни изследвания /КТ/ехография/ се провеждат преди лечението и на всеки 3 курса ХТ, като копие от резултата се прилага към фиша, насочен към Централната комисия в МЗ. Преди всяко вливане се изследва ПКК и биохимия.

Критерии за продължаване на вече започнало лечение
Лечението продължава, ако са налице данни за стациониране или клинична ремисия на заболяването, както и при липса на противопоказания. Терапията се прекратява при прогресия на основното заболяване, както и при развитие на неприемлива токсичност.

Периодичност на контролните физикални прегледи
По време на лечението се извършва физикален преглед преди всяко вливане.




Слагам линк към адреса, защото вътре са всички скъпоструващи лекарства за всички видове рак.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 09.05.10 19:05.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Buba67]  
Автор 123galia (непознат )
Публикувано09.05.10 19:48



Благодаря ти, Бубе! Видях какво пише за ербитукс, но все пак за бащата на инддито не беше отпуснат, макар да отговаря на условията. Освен това в документа пише, че: статуса на KRAS мутацията трябва да е определен в референтна за МЗ лаборатория, където се използва валидиран метод на изследване. Ако някой знае други лаборатории (признати от МЗ) за това изследване, освен тази във Великобритания (където чрез БОИ може да се направи изследването) моля да пише и съответните цени.



Тема KRAS изследване за Ербитукснови [re: 123galia]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано23.05.10 18:47



Изследване за KRAS при колоректален рак и даването на Ербитукс. Линка по долу е на една лаборатория в Белгия. Там струва 195 евро. Това не е точно лаборатория, а е нещо като централа за такива услуги и после ги препраща в различни лаборатории из Европа. Това значи , че си взима комисионна. Има документи за попълване, всичко е на английски, всичко може да се свали от сайта, отделно пащането на парафинчетата струва 100-120 лв с DHL.


Цените ако не се отварят направо те, там където е за сваляне трябва да кликнеш на Molekular tests in tumor tissue. По принцип всяка ген. лаб. в Европа трябва да прави този тест и ако човек се свърже директно ще е по-евтино.

Това е линк за КРАС с много полезна информация

Тук съм кликнала на KRAS Test centers и има и за България -


Тази лаб. ГЕНИКА е частна и в нея работят същите доктори които работят в лаб. в Майчин дом. Поне така беше когато ходих да я издирвам по повод нашия тест преди 1 и 1/2 година. Има телефон - може да се прозвъни. Ако ще се пращат блокчета в странство, по-добре директно със съответната лаборатория. Нашите също взимат комисионна.


Юле, благодаря ти още веднъж!

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 18:48.



Тема Скенер или колоноскопиянови [re: Buba67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано23.06.10 17:03



Имам въпрос. Възрастна жена с рак на дебелото черво. Направена е операция, лечение, но се притеснява от колоноскопията. Съгласна съм, че не е най-приятното изследване, но тя ще вземе да се тръшне от притеснение. Твърди, че има скенер, който замества колоноскопията и на него се виждало всичко.
Та въпроса - има ли такъв скенер? Някакъв специален ли е? Или може би не и слагат упойка? Дайте малко информация.
А иначе на въпрос на Лиди към MD, за изследване, той беше категоричен да се следи с колоноскопия веднъж годишно. Така нещата се хващали навреме и били ясни.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Скенер или колоноскопиянови [re: Buba67]  
Автор 123galia (новак)
Публикувано23.06.10 18:26



На 01.06. беше пуснат протокол за майка ми за Кампто, на 11.06 е одобрена (проверих в министерството по телефона), а още го няма в аптеката на онкодиспансера във В. Търново (и там проверявам всеки ден).
Моля, ако някой има информация за доставката на Кампто да пише. Много съм обезпокоена, защото миналата година по това време чакахме почти 2 месеца за Елоксатин, но сега уж нямало проблем, в което се съмнявам.



Тема Re: Скенер или колоноскопиянови [re: Buba67]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано23.06.10 19:48





тук е описан метода на "Виртуална колонскопия", но има едно НО!

"Виртуалната колоноскопия обаче не диагностицира малки полипи, злокачествени образувания и преканцерози, които не са на краче и с нея не може да се осъществи полипектомия.Поради тази причина,тя не е изместила класическата колоноскопия от хирургичната практика. "

При мене точно този проблем го избягвам , т.е. правя 2в1 - диагностика и махане на полипи на една процедура

След операцията бях на колонскопия на 6-ия месец и добре, че ме провериха, защото имаше и взпаление и конци, които се наложи да се махат защото моят организъм не понася чужди тела ...

А как мисли тази жена да изтрае надуване с въздух в червото за да й се направи този скенер !?!
Не е ли по-добре като мене да се подложи на тази процедура с упойка в някои високоспециализирани болници ... и ако има полипи веднага да се отстранят и да се изследват

а и не знам къде в БГ има такава виртуална колонскопия, освен в в най-близката Турция

... butterfly effect ...

Тема Re: Скенер или колоноскопиянови [re: Buba67]  
АвторMapиo (Нерегистриран)
Публикувано24.06.10 00:18



Макар и неприятна - колоноскопията е достатъчно показателна... Или поне аз знам така!



Тема Re: Скенер или колоноскопиянови [re: Mapиo]  
Автор toje_to (непознат )
Публикувано24.06.10 08:37



Колоноскопия с изрично искане за упойка.



Тема Re: Скенер или колоноскопиянови [re: toje_to]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано24.06.10 21:06



Виртуалната колоноскопия НЕ МОЖЕ да замести класическата. Разликата е огромна. С фиброколоноскопа оглеждаме директно лигавицата на черво. Че и с увеличение. Все едно си гледате дланите с лупа. Виртуалната се получава като се скенира раздутото с въздух дебело черво, след това компютърна програма сглобява направените около 200 рентгенови снимки и дава виртуален черно-бял (или в каквито си изберете два нереални цвята) образ. Върши работа да откриете нещо голямо, но за проследяване и профилактика засега не.



Тема Re: Скенер или колоноскопиянови [re: Buba67]  
Авторnel (Нерегистриран)
Публикувано25.06.10 13:20



Колоноскопия!При съпруга ми скенера не показваше нищо обезпокоително,а тои е имал резидив

Сега вече доста изпуснахме положението



Тема Re: колоноскопиянови [re: nel]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано14.08.11 18:15



имам някакво сериозно възпаление по цялото черво с жестоки болки
утре влизам в болницата
ще правят изследвания - колоноскопия
моля, стискайте палци за мен



... butterfly effect ...

Тема Re: колоноскопиянови [re: LlDl_ru]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано14.08.11 21:00



Лиди, с теб съм! Стискам палци и на краката и ръцете! Цялото ми сърчице е с теб! Прегръщам те!



"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..."

Тема Re: колоноскопиянови [re: megolina75]  
Автор Cleo78 (новак)
Публикувано14.08.11 21:38



Стискам палци, миличка! Дано всичко да е наред!!!



Тема Re: колоноскопиянови [re: LlDl_ru]  
Автор luckyluchano (мечтател)
Публикувано14.08.11 22:07



Късмет, миличка! Дано няма сериозни проблеми и всичко да е наред :))) чакаме да пишеш скоро :)

Чудесата се случват, ако повярваме в тях!


Тема Re: колоноскопиянови [re: luckyluchano]  
Автор guslik_33 (любяща съпруга)
Публикувано14.08.11 22:23



Лиди, всичко ще е наред....Стискам палци все пак...



Тема Re: колоноскопиянови [re: LlDl_ru]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано14.08.11 23:53



Лиди, миличка, всичко ще бъде наред!
Нали ПЕТ-скенера беше добър!
Ще стискам палци за радостни новини...



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: *jull**]  
Автор Пламена (минаващ)
Публикувано15.08.11 09:04



И аз ще стискам здраво!Късмет и Бог да е с теб!



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Пламена]  
Автор пиceтo (член)
Публикувано15.08.11 09:41



Мила Лиди , всичко ще бъде наред! Успех стискам палци!



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: пиceтo]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано15.08.11 09:53



Лиди, стискам всички палци де що имам, успокой се, всичко ще е наред!

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Buba67]  
Автор 123galia (новак)
Публикувано15.08.11 14:56



Лиди, мисля за теб!



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: 123galia]  
Автор nelgina (ранена)
Публикувано15.08.11 18:34



И аз ще мисля за теб!


Успокой се, всичко ще е наред.

Животът е това, което ти се случва, докато кроиш други планове

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: nelgina]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано15.08.11 20:35



И аз съм в отбора ма Стискащите палци!!!Споко..всичко ще е добре!!!





Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: yraaa]  
Автор marata122 (непознат)
Публикувано16.08.11 00:00



Лиди,стискам де що има палци и знам-трудно е,но отборът е голям и всички сме до теб.
Успех,миличка





Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: marata122]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано17.08.11 01:10



Лиди, стискам палци и аз, мила, всичко ще е наред!

Редактирано от MamaD на 17.08.11 01:11.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: MamaD]  
Автор tia maria (минаващ)
Публикувано17.08.11 21:55



Лиди ти си доказан боец. Стискам палци всичко да се оправи и да си направим една мини форумска среща в Плевен, на която да се посмеем над болестите.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: tia maria]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано19.08.11 20:25



БЛАГОДАРЯ ВИ, МИЛИ МОИ ПРИЯТЕЛИ!
БЛАГОДАРЯ от сърце за Вашите позитивни енергийни импулси, които сте ми изпратили!
Точно вашата позитивна енергия и на другите ми приятели от Руския клуб и виртуалните ми приятели от руските форуми ме е спасила от поредната беля, която са подозирали лекарите, но се размина - ОЖИВЯХ ПАК!


БЕЗКРАЙНО ВИ БЛАГОДАРЯ!!!


Ситуацията беше доста напрегната, но се разминах само с остро възпаление
Бях 5 дни под непрестанно наблюдение, вливаха ми антибиотици и разни други нещица
Направиха ми 2 клизми вечерта в понеделник и 4 клизми сутринта във вторник
Не смееха да приложат горното изчистване заради подозрение за илеус
Толкова силна перисталтика се развихри, че кръвното ми падна от 140/80 на 100/60
Не бяха наясно дали съм се изчистила добре за колоноскопия, но в крайна сметка я направиха
Поисках пълна упойка и са ми я приложили, за което също съм много благодарна
Професорите, Докторите и мед.сестри са перфектни - в Болница "Св. Иван Рилски"- Гастроентерологично отделение- гр.София
Толкова приветливи, вежливи, компетентни доктори не съм срещала в нашия Плевен ...
На практика всичките тези години в ремисия не съм лекувана за панкреатит, гастрит и колит, затова и ми се случват острите кризи ...

Чакам да излезе резултата от биопсията след 1 седмица - тогава ще бъде по-ясно какво е предизвикало такава остра криза в моите черва

Днес се прибрахме, "дезинфецирах се" и веднага почнах да чета какво сте понаписали тук, и приятно се изненадах от вашите загрижени постинги и позитивни енергийни импулси!
БЛАГОДАРЯ!
ЦУН+ГУШ

... butterfly effect ...

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: LlDl_ru]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано19.08.11 20:28



Браво Лиди, брави на теб! Ех, сега какво облекчение, нали? Сподели в "добрата новина", обичам винаги да бъде най -отгоре тази тема!



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: MamaD]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано19.08.11 22:14



БЛАГОДАРЯ, миличка MamaD!
все още няма какво да споделя, защото хистологията ще покаже от какво се е случило
че ми се размина илеус - написах по-горе
затова ще изчакам и чак тогава



... butterfly effect ...

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: LlDl_ru]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано19.08.11 22:30



Всичко ще е наред, Лиди! Знам го! Радвам се за теб и ще се радвам още повече, когато видя Добрата новина най-отгоре

Прегръщам те!

"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..."

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: LlDl_ru]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано19.08.11 23:55



Добре дошла, мила Лиди!





"Совите не са това, което са..."

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: *jull**]  
Автор guslik_33 (любяща съпруга)
Публикувано20.08.11 14:10



Радвам се,че си се справила добре до тук..и аз се чудя защо често тичах до 00/

/, ...а то съм прихванала от твоите очистителни......Чакам те в Добрата новина- а инфото за Украйниския уневерситет ни донесе - 6-ца на темата....
Обичаме те....



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: guslik_33]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано20.08.11 15:41



без нужда да не качвам тази тема най-отгоре, но искам още веднъж да БЛАГОДАРЯ !



... butterfly effect ...

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: LlDl_ru]  
Автор marata122 (непознат)
Публикувано20.08.11 21:27



Добре дошла,Лиди!!!
Чудесно е,че си тук и във форма:))
Обещай,че след биопсията няма да пропуснеш да отразиш в ``Добрата новина``





Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: marata122]  
АвторKoлaн (Нерегистриран)
Публикувано26.09.11 17:37



Здравейте!

Наскоро оперираха баща ми от рак на дебелото черво и изведоха анус претер. Като се вози в кола му е неудобно да пътува с предпазния колан. Има ли някакъв документ, който би му дал правото да пътува без колан по медицински причини или пък някоя наредба, регулираща този въпрос?

Предварително благодаря за отговорите!



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Koлaн]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано26.09.11 19:25



Закон за движение по пътищата



Чл. 137а. (Нов - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) Водачите и пътниците в моторни превозни средства от категории M1, M2, M3 и N1, N2 и N3, когато са в движение, използват обезопасителните колани, с които моторните превозни средства са оборудвани.

(2) Могат да не използват обезопасителни колани:

1. бременните жени;
2. лицата, чието физическо състояние не позволява използването на обезопасителен колан;
3. водачите на таксиметрови автомобили, когато превозват пътници в рамките на населеното място;
4. инструкторите - при управление на автомобила с учебна цел.

Мисля, че баща ви попада в точка 2.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 26.09.11 19:26.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Buba67]  
АвторKoлaн (Нерегистриран)
Публикувано26.09.11 20:30



Благодаря, Буба67!



Тема Съвет - рак на дебелото червонови [re: Koлaн]  
Авторnevada (Нерегистриран)
Публикувано29.11.11 21:51



Скъпи приятели, както писах и преди майка ми също е оперирана от рак на дебелото черво от преди 10 месеца ( операцията е сфинктеропазваща - без анус претер). Все още има проблеми с честото изхождане - 1 ден е добре, след това следват безсънни нощи. По- обезпокояващото е, е от седмица, две се оплаква от болки в таза. Преди месец си прави профилактичен преглед - фиброколоноскопия и изследване на туморни маркери, казаха че всичко е в норма, при червото няма полипи, туморните са в норма, но на какво могат да се дължат тези болки, моля дайте съвет.
Благодаря!



Тема Suvetнови [re: nevada]  
Авторpolina (Нерегистриран)
Публикувано16.02.12 20:32



Здравейте, пиша, защото съм мн притеснена. Преди няколко дни оперираха моя близка от рак на дебелото черво. Изрязаха го цялото, имала е огромен тумор, бяхме в болницата с връзки и хирурзите ни казаха, че ако не било така даже нямало и да я оперират а само да я отворят и затворят.... Сега чакаме резултатите от биопсията. Това не е първата ми среща с рака... тоза ужасна болест е отнела татко ми когато съм била на годинка... Изпитвам ужас да не и се случи нещо... Има ли възможност все пак този тумор да е доброкачествен..много ми се иска... Дайте мнение, моля Ви



Тема Re: Suvetнови [re: polina]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано16.02.12 21:36



Възможност винаги има. Все пак най-добре да се изчака хистологията, после ще мислим.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Suvetнови [re: Buba67]  
Авторnoлuнa (Нерегистриран)
Публикувано17.02.12 10:31



Дано, така или иначе нямаме друг избор, но са и казали, че задължително ще се проведе курс на химиотерапия, така че борбата тепърва предстои. Въоръжили сме се със сили и кураж, тя също иска да се пребори! Дано Господи има шанс за всички!



Тема Re: Suvetнови [re: noлuнa]  
Авторnoлuнa (Нерегистриран)
Публикувано17.02.12 11:55



Като излезнат резултатите ще пиша пак! Много се радвам, че има къде да споделя тревогите си! Благодаря Ви!



Тема Re: Suvetнови [re: noлuнa]  
Авторpolina (Нерегистриран)
Публикувано27.02.12 11:25



Взехме резултатите, излъгаха ни, че е доброкачествен.........радоста беше голяма....докато не се усъмнихме и звъннах на познат хирург...изчетох му хистологията...Злокачествено е, каза ми 4е е един от най-лошите пишеше Ca rekti pT4NxM0 може ли да ми го разтълкувате...Моля Ви ;(



Тема Re: Suvetнови [re: polina]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано27.02.12 11:37



pT4NxM0 означава тумор над 4 см, без информация за разсейки в лимфните възли, а М0 значи, че няма разсейки в други органи. Регистрирайте в онкологична болница, за да мине на онкологичен комитет. Може да предложат химиотерапия.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Suvetнови [re: Buba67]  
Авторpolina (Нерегистриран)
Публикувано27.02.12 11:47



Ами тя сега се възстановява от доста тежка операция тъй като и отстраниха цялото дебело черво утре ще ходим в онкото, незнам защо но пише, че препоръчват лъчетерапия задължително и химио по преценка на онколога.... Може ли да изкажите мнение сериозно ли е положението. Не мога да разбера защо лекарите крият от нас и говорят с недомлъвки някак си все остава не доизяснена ситуацията...



Тема Re: Suvetнови [re: polina]  
Авторpolina (Нерегистриран)
Публикувано27.02.12 11:53



а какво значи нискодеференциран аденом? Извинявам се за многото въпроси, но се чувствам като в мъгла.. която никой не иска да надигне...



Тема Re: Suvetнови [re: polina]  
Автор ramibolu (hope)
Публикувано27.02.12 22:43



Здравей Полина, туморите са ниско,средно и високо диференцирани. По-добре да са от последния вид, да не се инфилтрират толкова бързо в околните тъкани. Засега няма мети и това е добре. Имате време, необходим е поне месец за възстановяване от операцията. Дотогава ще говорите с онколог и ще вземете решение. Само не изпадайте в паника, ще се намери изход. Желая ви успех и сили.



Тема Re: Suvetнови [re: ramibolu]  
Авторpolina (Нерегистриран)
Публикувано28.02.12 11:12



Здравейте, много Ви благодаря за отговорите! Да така и ще направим от средата на март почваме с лъчетерапия. Гледам да не изпадам в паника, държа се, но имам и такива моменти! Надявам се всичко да бъде наред, трябва да се преборим с тази болест! Мисля позитивно, вярвам, че е много важно! Като започнем пак ще пиша, сигурна съм, че ще получа добри съвети!
Още веднъж Ви благодаря и Ви желая много здраве и сили!



Тема Re: Suvetнови [re: polina]  
Авторpolina (Нерегистриран)
Публикувано02.03.12 12:02



Здравейте отново, оказа се, че са определили стадия като IIB, започваме с лъчетерапия от средата на месеца. Казаха между 30-40 нагревки без почивка, после с химио да 4-6 курса, като ми обясниха, ч един курс е 5 последователни вливки. Чудя се това не са ли прекалено много процедури? Някак си като четях другите мнения ми се стори, че повечето хора правят по-малко? Или бъркам...



Тема Re: Suvetнови [re: polina]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано02.03.12 12:14



Всеки случай е различен, ако имаш съмнения можеш да се консултираш с друг химиотерапевт.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Problemнови [re: Buba67]  
Авторgiiia (Нерегистриран)
Публикувано02.03.12 18:47



Здравейте, пиша защото имам сериозен проблем... От няколко години изпитвам силни болки в ануса, който съм забелязала, че се проявяват при изживяване на силна емоционалност и стрес, но веднага, а например след няколко часа, или на другата вечер когато съм се поуспокоила. Болките са повърхностни като мога да ги оприлича на спазъм като болката е полсираща и нестихваща, много силна...ужасна! Такива болки са изпитват и майка ми и сестра ми, и по техен съвет единственото което ги облекчава е многократно обливане на мястото с хладка вода... Преди няколко месеца при проявата на тази болка припаднах... ходих на какъв ли не лекар хирург, гинеколог, гастро и т.н. направиха ми изследвания на кръвта, доплер,скенер на главата, хирурга ме тушира, гастроро също казаха, че вс е нормално. Накрая ми изписаха успокоителни а гастрото ми препоръча да направя за всеки случай скопия.. отказах... проблема е че сега тези болки продължават от време на време и най-лошото е че започнаха да се проявят и при сескуална възбуда...Съжалявам, че ви занимавам въпроса е доста деликатен, но искам да попитам за вашето мнение да направя ли и скопията и дали някой от вас е имал такива болки или е чувал нещо? В нета не откривам нищо... Навремето майка ми е ходила на сумати лекари, правена е и скопия, накрая някакъв стар професор гастро и е казал, че това е спазъм на дебелото черво и няма лек. Но понеже това е било отдавна все пак се надявам сега някой да може да ми помогне все пак са минали години, пък да не говорим за ужасяващата болка и невъзможността да водя нормален полов живот, а недай си Боже да е нещо по страшно.
Надявам се някой да пише и даде мнение, защото незнам какво да правя! Благодаря Ви!



Тема Re: Problemнови [re: giiia]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано02.03.12 19:07



За да си спокойна, направи колоноскопията. Правят я с пълна упойка, няма да усетиш нищо. Ако всичко е наред, има лекарства за спазмите, трябва ти само точния специалист.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: *jull**]  
Автор nevada96-203375 (непознат )
Публикувано11.05.12 12:16



Здравейте, пиша ми отново за проблем свързан с майка ми. Вече мина 1 и 3 месеца от операцията от рак на дебелото черво - без анус претер, но проблемите са налице - редудат се или невъзможност за изхождане, трудност при изхождането с напъване ( без запек) или невъзможност за задържане, просто се изпуска по всяко едно време на денонощието.Понякога има и кръв, по скоро се е разранила. Незнам какво да правим и къде да я водим вече. Доктора който я оперира препоръча да направим пак ректоскопия и ехография на малък таз. За какво е тази ехография на малък таз? Дайте съвет моля Ви какво да правим. Чакаме и туморните да излязат, при последното изследване те бяха малко завишени, но пак в нормата. Мислим да минем и на скенер, но най-вече ме притесняват тези проблеми с изхождането, дали операцията не е направена качествено - какво мислите?. Моля помогнете.



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Russi]  
Автор велизар (непознат )
Публикувано29.06.12 17:31



здравейте ! дядо ми е опериран от рак на дебелото черво и има метастази в черния дроб.прочетох , че иван желев лекува успешно всички видове рак.някой има ли повече информация за този човек или това е поредната измама в бг.моля пишете !



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: *jull**]  
Автор i1357 (непознат )
Публикувано18.07.12 12:22



След дългогодишна борба с рака баща ми си отиде от този свят. Объръщам се към всички , които са болни или имат болни близки или познати с това заболяване. Няма спасение от тази коварна болест. Няма лечение. Всичко което можеше да се направи бе направено. Къде не отиде, какво ли не изпи. Е само му удължавахме живота - дали за хубаво или за лошо бе до нас и със нас.

Пиша тук къй като искам да помогна на хора , които се нуждаят от:

ConvaTec - отворена торбичка - 10бр. , лентички 10бр, щипка - 1бр. в кутия. Кутиите са в срок на годност не са отваряни или използвани.

Към тях Convacare - почистващи ароматизирани кърпички, както и лепило от същата серия. Така и кръгли капачета, които се ползват при необходимост ако човека реши да отиде на плаж - с тях се покрива областта с торбичка. Всичко е ново.

Надявам се да помогна на хора , които имат нужда от това.

Подарявам ги на нуждаещи се хора. Поне това мога да направя!

Ако някой се нуждае от тях



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: i1357]  
Автор Kaлoянa (старо куче)
Публикувано22.08.12 22:13






електронен превод - случаи на хора, методи, лечение, чат



Живота е рисуване без гума за триене.

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: Kaлoянa]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано22.08.12 23:16



Темата продължава под



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: KRAS изследване за Ербитукснови [re: Buba67]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано15.06.14 23:59



Информацията е на MamaD:

"Като гледам ценоразписа на генетичната лаборатория -

- правят изследвания само за KRAS и NRAS (мутациите в тези гени предопределят лечението на колоректален карцином) и EGRF - за рак на белите дробове.
Въпросното изследване май се нарича ДНК-фармакогеномика. А с подобни изследвания не значи, че ще се изготви отделно лекарство за всеки случай, а че ще се предпише лечение с подходящото за съответната мутация лекарство. Един вид, генетичните промени в тумора са по-сигурен предиктивен фактор за добър отговор от терапията, отколкото видът на рака.
Прицелните лекарства, а и моноклоналните антитела са разработени, за да действат върху точно определени ензими (причина за туморен растеж) и предварително се знае при какви мутации биха били ефективни. Така аз може да съм с рак на панкреаса, а Пешо с рак на дебелото черво, но повредите в ДНК да са ни до толкова идентични, че да се лекуваме с едно и също лекарство.
В световен план много се говори за персонализирана медицина. Тя е и икономически по-изгодна - в Европа се работи по т. нар. "Оценка на здравните технологии":

Тук, в България само си правим конференции. Имаше такава програма - за оценката - към МЗ, обаче само се прибраха европейски средства, за да се имитира активност!"

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: KRAS изследване за Ербитукснови [re: *jull**]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано16.06.14 00:02



Темата продължава



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО № 2нови [re: *jull**]  
Автор kaloyana_-177704 (рекордьор)
Публикувано16.12.14 19:03



Лечение на рак на дебелото черво с натурални продукти и индивидуална програма


СПОДЕЛЕТЕ НАДЕЖДАТА СЪС СВЕТА

SHARE THE HOPE WITH THE WORLD
We have recently experienced great success in designing protocols to address breast cancer and other cancers as well. We are further experiencing great strides in our protocols for metastasized cancers.
Please share this message of HOPE to those who would otherwise be hopeless.


електронен превод


Рак на дебелото черво
Какво е рак на дебелото черво

Ракът на дебелото черво, също наречена рак на дебелото черво или рак на дебелото черво, включва ракови образувания в дебелото черво, ректума и допълнението. Това е третата най-често срещаната форма на рак и втората водеща причина за смъртност сред раковите заболявания в западния свят. Много колоректален рак се счита, че възниква от аденоматозни полипи в дебелото черво. Тези гъби, подобни образувания обикновено са доброкачествени, но някои могат да се развият в рак с течение на времето. По-голямата част от времето, за диагностициране на рак на дебелото черво е локализиран чрез колоноскопия. Лечението обикновено чрез операция, което в много случаи е последвано от химиотерапия.

Pathogenesis

Рак на дебелото черво е заболяване с произход от епителните клетки на лигавицата на стомашно-чревния тракт. Мутации в специфична ДНК (особено на FAP, Крас и р53 гени) водят до неограничен клетъчното делене. Различни причини за тези мутации са вродени генетични аномалии, тютюнопушене, околната среда, и вероятно вирусен причинява Точната причина диета с високо съдържание на фибри предотвратява рак на дебелото черво остава несигурна. Хронично възпаление, като в възпалително заболяване на червата, могат да предразполагат пациентите към злокачествено заболяване

Симптоми

Симптомите на рак на дебелото черво могат да включват:

Промени в дефекацията (например запек, промяна в калибъра на столове).
Кръв в изпражненията (мелена, хематохезия).
Запушване на червата (рядко) от тумора
Често симптомите са много по-конкретна:
Анемия, със симптоми като умора, отпадналост, бледност
Необяснима загуба на тегло.
Хепатомегалия (уголемяване на черния дроб), поради разпространението на тумора
Възможно е също така, че няма да има никакви симптоми. Това е една от причините, поради която много организации препоръчват периодични скрининг за заболяването с фекална окултна тестване на кръв и колоноскопия.

За консултация моля обадете се 1-800-558-9697

Nutrition 2000 ®




Живота е рисуване без гума за триене.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.