Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:20 17.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Прошканови  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано17.09.18 16:18



След ескалирането на обидите и неадкватното поведение, а особено след озверялото безмислено заяждане във фейса, днес цял ден мисля какво и как предизвиква тази безогледна и сляпа омраза и простотия. И в случая не говоря за "другите", а за себе си. Прегледах много теми назад - и в този форум и където се сетих в интернет. Навсякъде се набива едно и също - от прост проблем, бил той по-скоро технически или по-скоро политически, се ражда огромна порция омраза, зле прикрита от участниците в простотията, а дори често и въобще неприкрита. На практика не можах да намеря никаква дискусия, която да не се е изродила в лично заяждане. В този форум аз лично често обиждам хора, които всъщност никога не съм познавал. За мен това не може да продължава така - няма никакъв смисъл, това ще изяде всички ни отвътре.

Затова искам да се обърна към всички, които някога във времето волно или неволно съм обидил, които пряко или косвено съм засегнал лично. Моля простете ми. В желанието си уж да променя нещо, всъщност се хлъзнах по ескалации на лични конфликти, ако така мога да се нарекат конфликти и обиди към хора, които на практика не познавам. Знам и съм съгласен, че след толкова излята злоба, често непредизвикана, не толкоз лесно някой да каже "прости ми", а другият да го направи. Натрупванията в тази безумна не могат да изчезнат лесно, но все от някъде трябва да започна.

Моля всички, които съм обидил, нагрубил, с които съм се опитвал да се подигравам, да се опитят да ми простят. Трябваше ми доста време за да осъзная колко нелепо и отвратително за самия мен е да бъда инициатор или участник на обиди и тъпанарски подигравки към колеги, които не познавам и които нямам никаква причина да ненавиждам.

За да не оставям никакви съмнения, че това искане за прошка е някаква манипулация или пореден опит да предизвикам извратени обсъждания, то още един път казвам, че никога не съм имал никакви амбиции да участвам активно в управлението на едно обединено радиолюбителско джижение. Докато не намеря отговор на въпроса какво ме е подвело към тази имбецилна сляпа истерия, не мисля и да се опитвам да критикувам или обсъждам дори по същество. Тежи ми всичко това, което се случва в радиолюбителското движение, но адреналина от това да се държа обидно и да се подигравам на хората, само защото мога да пиша, вече не може да компенсира отращението ми от собственото ми поведение в много ситуации.

Надявам се да съм добър манипулатор и да предизвикам някакъв размисъл у всички колеги. Един уважаван от мен колега написа, че една федерация няма да ни направи приятели. Първо май трябва в себе си да постигнем това, което аз искам да видя у една федерация - приятелство, равнопоставеност и взаимно уважение.

Надявам се дори тези, които съм засягал най-много, да приемат тази молба за прошка и да се опитат да продължат напред без да се обръщат назад и да загърбят обидите. Винаги уж съм се стремял към равенство и братство, а позволих сам на себе си да се удавя в ужасния водовъртеж на ненавистта.

Моля да ми простите!



Тема Re: Прошканови [re: Alenadrow]  
Автор hidrazin4o (рекордьор)
Публикувано17.09.18 19:27



Прощавам ти чадо. Ся целувай ръка бягай...



Тема Re: Прошканови [re: Alenadrow]  
Автор az de ()
Публикувано17.09.18 20:42



Нещата каточели отидоха твърде далеч но аз си имам собствена теория която малко се различава. Както и да е - хубаво е всеки от нас да погледне докъде я е докарал - има и такива дни.



Тема Re: Прошканови [re: az de]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано17.09.18 21:04



Вижда се, че вече е невъзможно да се повдигне каквато и да е тема без това веднага да доведе до безогледна свада, при която, разбира се, предмета на темата изчезва. "Победител" от такава свада е невъзможно да има - всички излизат загубили. При това положение всяка тема се сякаш се првръщата в самата простотия - излишна и неадекватна, тъй като е довела само до обида и до никаква мисъл за каквото и да е решение. И най-лошото е, че нещата се случват постепенно - днес е малко майтап, утре малко по-остро, други ден - още по-така. И докато в началото се е четял първоначалния смисъл, накрая не остава нищо, освен още една доза злоба у всеки от участниците, без оглед на това с какви уж добри намерения е влезнал във вакханалията. Това не е просто безмислено, то е обидно за всички участници без изключение, дори за читателите. Но е трудно да се погледне отстрани през собствените очи - във всеки момент ти се струва, че ти си прав и трябва да го наложиш над "противника" си, който всъщност би следвало да ти е по-скоро приятел или поне колега. Кофти зависимост, но обратима, надявам се.



Тема Re: Прошканови [re: Alenadrow]  
Автор NinoS (член)
Публикувано17.09.18 21:39



Eееееееех, не щеш за си спомниш сакралния ти сън на път за изложението в Казанлък, аз още се стряскам....и викам на сън "файф найн сиера фокс!
Не бях чувал или чел Бешков да се е извинявал на карикатурите си.... или Алеко на бае ти Ганя!
След някой друг ден вкупом ще заскачаме тук, "АГЕНТЪТ ПРЕЗИДЕНТ" или най-малкото МОДЕРАТОР!
"Стегни се да не те стягам"...казвам и небрежно замятам антерията да ми се видят пищовите!


Съгласен съм да си говорим за техники и антени... и сакън, понягога и за Щирлиц, нали може.....
А бре, ми къде е Самолетя-5 бре, да не му се е развъртяла главата в такт с радара на покрива!?
Ееееех Alenadrow, сега ще дойде да те учи как се правят "връзки по дългия път от един квартал на София до друг на 3.5"
Само не си спомням тук да е имало свади!

Там свади винаги е имало, за жалост добре си спомням времето, когато имаше една казионна и една друга организация.... тогава имаше свади, те от чиновнически, повлякоха цялото движение.Хората освен, че бяха червени и сини, бяха разделени и в хобито ни.
Другата организация на която съм бил фен вървеше добре, докато деветдесет и някоя година, по-точно в края им, като в разказа на О' Хенри - "ПЪТИЩА" взе нещо, недотам полезно за НЕЯ (ФЕДЕРАЦИЯТА):

На двадесет мили западно от Тъскън Залез-експрес спря при помпата да вземе вода. Освен водната дажба локомотивът на този прочут експрес взе и още нещо, не дотам полезно за него.


От тогава са нескончаемите разправии, пък ти си го слагаш на сърцето! Нейсе!

Други хора трябва да гледат филма "ПОКАЯНИЕ"

Редактирано от NinoS на 17.09.18 22:33.



Тема Re: Прошканови [re: NinoS]  
Автор QRX (новак)
Публикувано17.09.18 23:06



Това му се пада на Уорданела да прочете от нас.
Недей го игра самообвиняващ се,разочарован или депресиран.
Първо прочети кой какво пише у фейсо,кой кой е,кой на кого скача от първи въпрос или реплика.Повечето там не ги знам лично,но не съм чул младежът Радковски да е поемал някакъв официален ангажимент към радиолюбителското движение.А они,кои се бранят са поели куп такива.Слагат си срокове и не ги спазват.Редовно и безцеремонно.Точка в протокола на УСерето- неизпълнени дейности от миналото заседание и всичко е замазано.
Сите сме хора,сите имаме проблеми.Това го знаем.Но сигурно има и ръце протегнати за помощ.Че кой им иска помощта.Я го вижте бат Сашо- предложи нещо у форума на БФРето и бе заклан от първи замах.Има много наслагвания в личните отношения през годините.Тази зависимост е като всяка друга.Вариш,печеш- все зависимост.
Любопитно ще е,като радиолюбители,как биха протекли примерни протоколни радиовръзки между колегите Радковски и Ценков,Караджов и Котаров,Миланов и Здравков.Както и много други примери и комбинации,за които в последно време чувам,че даже и по контести не се викат дотам са стигнали.Това вече не е хоби.
Не помня да съм чувал за хоби възпитаващо <<омраза>> или <<злоба>> или <<завист>>.Всички са негативни форми на мислене и поведение.А в период на грижи и несгоди,на човек не му е до хоби.Ерго ако тия,кои са поели ОП ангажимент да са в УСерето си мислят,че и това за тях е хоби и ще му обръщат внимание когато искат и колкото искат- да сдават поста и да се махат.Хобито е за всички нас останалите,за тях е първо ангажимента към хобаджиите.Като цъфнат и вържат ОП овошките им,тогава и на тях им е дошло време за хоби.Докато се появи следващата им грижа.



Тема Re: Прошканови [re: QRX]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано18.09.18 08:32



Прочел съм добре кой какво пише. И за съжеление не виждам големи разлики в отношенито на повечето участници едни към други. Не виждам и големи разлики в агресията, която се разгаря по всяка тема. А уж има разлика в претенциите. Не става така, не става.

Що се отнася до възпитанитето на омразата - то не е точно възпитание, а по-скоро някакъв капан, в който всеки в някакъв момент пада и му е трудно да излезе, без да реже до докъл. Ясно е като бял ден, че омразата между радиолюбителите не съм я измислил аз - така си беше и когато четях, без да бях станал още радиолюбител. И все се смеех вътрешно как е възможно чак пък толкоз да пада човек без да се усети. И както се сетих затова вчера, така прочетох сам себе си и се ми стана неудобно. От самия мен.

Нещата в радиолюбителското движение ще се променят. Това е неизбежно. То няма някаква алтернатива, по-скоро не е детайлизирано и няма насрочена дата. Но просто човек не може да допуска да заприличва на неграмотен свададжия, който сипе огън и чупел към хора, които не познава. Поне аз няма да допусна повече това за себе си. Ще се намери начин всичко, което трябва да се изговори, да се изговори без да предивзвиква допълнително обида. Всичко, което трябва да се промени ще е най-добре да се промени като елиминира част от отрицателните натрупвания, не като добавя към тях.

Просто не бях достатъчно предпазлив, за да не ме е срам поне лично от мен си. Дори да трябваше да съм по-остър към някой лично, то в краен случай беше добре първо някак да се запозная с него, за да преценя дали човека зад съответния пост е наистина някого, когото бих могъл да мразя. А е важно да се напише това разкаяние не само като извинение към засегнатите, но и за тези, които виждат проблемите, както аз съм ги виждал преди време, но още се чудят какво им е на тия да се дърлят по този безпардонен и ужасно невъзпитан начин. Да знаят, че това е капан, в който е възможно да попадне и човек с уж най-добри намерения. И да си правят някак сметка да се предпазят от този капан, защото на мен не ми се получи, а уж внимавах.

Ще се намери начин да се върне диалога и да не се превърща всичко в пиршество на омразата. Ще отнеме време, може би повече, отколкото на мен лично ми се иска. Но трябва ясно да личат алтернативите - не може всички да се държат по сходен начин и всеки да е нарочил другия за "лошия", който трябва да бъде "победен". Начинът е точно обратния, както се опитахме в подписката - без никаква обида, гледане директно към проблемите, а не към хората, които ни се струват замесени в тях. Само това може да доведе до един нарастващ кръг от непознаващи се лично хора, които се уважават и се доверяват донякъде помежду си. Всяка една претенция за алтернатива и за промяна трябва да върви неразривно свързана със своите белези - не можеш да се държиш като простак и да претендираш, че си алтернатива на друг човек, когото ти самия си нарочил за простак. Разликите трябва да видими веднага и без задълбаване, за да може човек да претендира за друг подход - веднага трябва да става точно и ясно кой какво иска да променя, кой иска и предлага уважение, кой е този, настояващ за равнопоставеност. Дори от текст, тотално изваден от всякакъв контекст, стремежът трябва да личи безусловно и без да може да бъде объркан с агресия или обида.

От всяка дискусия, от всеки обсъден проблем, изходъд трябва да е по-малко напрежение между замесените и повече доверие между тях. Нищо няма да се случи с простащина, колкото и човек да си мисли, че той е прав, а другия е крив. Нищо няма да се реши с модериране и цензуриране, което сега започвам да разбирам какво ли и колко ли е скривало. Нормалното отношение трябва да е в главите на хората, не да се администрира. И щом аз мога да си кажа "стоп, не така", то всеки може. Каквото и да се е натрупало в миналото, времето ще го оттрупа, стига да не се хвърля още отгоре. Няма да е бързо, но другото пък е далеч по-лесно.



Тема Re: Прошканови [re: Alenadrow]  
Автор NinoS (член)
Публикувано18.09.18 09:24



Да, прав си във всичко, дано след тези твои думи ВОР-овете вденат нещо и се опитат да станат ПОРОВЕ, поне в хобито ни!Да се оттеглят...но нещо ми чини, че едва ли!
По тези географски ширини нещата не стават така, с покаяние и отправяне към голготата.Все едно да поискаш баба меца да намрази медеца,а шаро кокала!

Съгласен съм, че нещата в радиолюбителското движение ще се променят... след много, много време, когато всички радиолюбители осъзнаят, че им е нужна промяната.Преди това, едва ли.Дано сме живи да видим това.(малко съм скептичен).Ще се променят, когато много млади хора, възпитани, учили и работили навън се завърнат.
Естествения подбор на времето ще свърши добра работа!
А дотогава, дано "ЗАЛЕЗ-ЕКСПРЕС", спирайки по гарите да взема неща достатъчно полезни за него!



Редактирано от NinoS на 18.09.18 09:28.



Тема Re: Прошканови [re: NinoS]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано18.09.18 10:29



Възможно е доста хора да погледнат напред. Както и да го мисля - там, където злобата и враждата са между хора, които са се "намразли" единствено от "срещи" в публичното пространство, там е лесно да се загърби и да се продължи напред. В крайна сметка не може някой да те засегне истински дълбоко, ако не те познава. Може да се е опитвал да уязви "образа" ти, но това никога не е било същото като някаква лична разправия. Аз поне не се чувствам наранен или обиден въобще от нападките и подхвърлянията към мен, а ги приемам единствено като реакция на мои реакции, но разбира се всеки човек има различен праг на чувствителност.

За съжаление не винаги това е случая. Може би има определен брой случаи на конфронтация между хора, които наистина се нанивиждат едни други като реални личности, а не като "интернет образи". Нормално е, хора сме, случва се да и неподправена омраза между хората, за съжаление. Там ще е много по-сложно - там трябва други техни колеги, които имат взаимно доверие от двете мразещи се страни, да помогнат някак личния конфликт да не рефлектира върху хобито. Правени са неуспешни опити, но са правени май и успешни, така че далеч не всичко е загубено дори в тези много специфични случаи.

Най-лесно е там, където витаят слухове за интереси и пари. Има ли интереси и пари, то е най-логично да има съмнения и подозрения. Но те също не бива да ескалират в омраза, защото на практика точно при парите и интересите персоналната обида е без голямо значение, или както казват по филмите "нищо лично, само бизнес". В крайна сметка това е май най-лесния случай - с малко засилване на публичността хората могат лесно да бъдат убедени, че няма нещо твърде необичайно и неразбираемо. В повечето случаи ми се струва, че такава публичност би могло да има, просто отново един порочен кръг на обвинения и ярост води до противопоставяне. Но това е по-скоро поправимо, ако горните две хипотези намерят решение.

Абе не всичко е загубено. Просто в някакъв момент отнякъде някак трябва да дойде импулс, който да забави, ако не да спре, колелото на саморепродуцираща се сляпа злоба и безмислена омраза. Един път забавена тази сморепродукция, вече ще станат по-отчетливи истиснките проблеми, които трябва да намерят своето решение без да ускоряват отново колелото. Има начини, не може да няма. Даже според не са изпробвани до сега и повечето от очевидните неща, които биха внесли известна трезвост и минимално уважение между спорещите.



Тема За демокрациятанови [re: Alenadrow]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано19.09.18 11:49



Взимам повод от

на бившия предстедател и съурчедител на съвременната БФРЛ Милчо, LZ1RF, за да се опитам да направя и първия си добронамерен анализ. От тук нататък, както вече обещах на себе си, от тук нататък ще се опитам да коменитрам общи положения, като се абстрахирам максимално от конкретни събитя и избягвам визирането на колеги, а по-скоро ще се фокусирам на моите виждания към общите процеси.

Първо, в контекста на текущата ситуация, прави впечатление позитивността в цитираната публикация. Личи позитивно търсене на решение и това е силен сигнал към всички, които искат да намерят сили в себе си да продължат без междуличностни конфликти.

Някои от тезите на Милчо ми се струват неоспорими. Първо е ясно, че прозрачността е ключов фактор за туширане на недоразумения. Обикновено досега сме коментирали прозрачността през призмата на конкретните и измерения в различни периоди от миналото и настоящето на БФРЛ, но като общо отношение сякаш по този въпрос не имало някакви особени различия. От прозрачността в една публична организация печелят всички - печелят изпълнителните и органи, защото работят в много по-голям комфорт и без ненужни подозрения. Печелят и членовете и симпатизантите на организацията, защото по този начин са по-склонни да бъдат материално съпричастни. Печели самата организация, защото повишава положитлената си репутация и потенциално може да привлече нови членове и спонсори. Печели и обществото, защо всяка прозрачна структура обикновено е заразителен пример в обществените отношения.

Без никакво съмнение една пълна прозрачност относно приходите и разходите може да укрепи доверието и в БФРЛ. В последния доклад на УС беше направена сериозна стъпка в тази посока, като приходите и разходите бяха професианлно представени. Разбира съществена част от прозрачността не е само това фактологията да бъде представена коректно, а да бъде представена и максимално просто, за да е недвусмислено разбираема и от неспециалисти. И сигурно в отношение винаги ще има какво да се направи, но като цяло колкото по-регулярно и колкото по-просто хората могат да научават за финансовите дела, толкова повече те вярват на организацията си.

А най-хубавото на прозрачността е, че това е един от въпросите, по който на практика няма разделение между радиолюбителите. Въпреки, че едни от най-острите противоборства са били концентрирани около темата за прозначността, то сякаш няма разминава по отношението, че прозрачност трябва да има и максимална прозрачност е един от факторите, който може да отстрани част от натрупаното напрежение веднага, като това ще изисква експертни усилия, но за сметка на това ще се радва на единодушно одобрение от всички.

Не толкова очевиден е въпросът за пряката демокрация. Тя не е чак толкова очевидно полезна, когато става въпрос за сравнително много хора с различни разбирания. Първия недостатък на неконтролираната пряка демокрация е, че тя по съществото си е болшевишка. За да бъде вярно или не едно решение, то трябва да бъдат анализирани последствията от него, докато всяка личност е склонна да гласува според собствените си убеждения, без да се съобразява твърде много с разбиранията на околните. В така среда често може да избие агресивен популизъм, базиран не на аргументи, а на това колко хора въобще биха се замисли върху дадени аргументи.

При представителната демокрация идеята е, че хората избират най-добрите от тези, на които им се занимава с дадена задача, като ги кредитират със собственото си доверие да обмислят определени въпроси вместу тях на базата на някаква предизборна платфорна и обещания. В пряката демокрация този момент отсъства - за всеки конкретен проблем човек може да просто да не иска да взема отношение, може да осъзнава, че е некомпетентен или поне неподготвен да гласува по даден въпрос, може просто да е твърде зает в момента, за да отдели необходимото време и усилия да се запознае с решаваната задача в детайли.

Не на последно място при една опростена форма на пряка демокрация твърде много аспекти на едно радиолюбителско движения рискуват да бъдат изцяло маргинализирани, просто поради факта, че твърде малко се занимават с тях, а останалите могат да гласуват просто по емоция, не винаги в интерес на малцинството, което има нужда от някакво решение.

За да бъде зачитано мнението на всички и да се върви напред в някаква посока далеч не е необходимо всеки да гласува самостоятелно по всеки детайл. Напротив - едно оперативно ръководство трябва да има сериозна свобода за може да изпълни обещанията, с които е избрано. Когато един човек представя една предизборна платформа и поема обещания към колегите си, не е реалистично да се очаква, че може да е ефективен, ако на всяка него стъпка трябва непрекъснато да се допитва до всички за всичко. Такъв човек има и сравнително малък авторитет при представянето на организацията пред институции и външни партньори, защо при едни разговори често се налага да се поемат конкретни ангажименти.

Не на последно място прдставителната демокрация допуска далеч по-лесни и разбираеми методи за гарантиране на интересите на някакви естествени малцинства. Дали чрез някакъв вид квотен принцип, дали чрез механизми на текущ контрол, при една форма на представителна демокрация е много по-възможно да се постигне някакъв паритет между силни и слабите и да се гарантира на последните, че няма да бъдат маргинализирани. А такива гаранции са необходими и по отношение на териториалното представителство и по отношени на представителството по интереси, за да не се допуска твърде голяма концентрация на ресур към определена географска област или група по интереси, като тотално се загърбват по-малобройните.

Разбира се аргументи могат да се намерят във всички посоки, понякога дори е възможно едни аргументи да са по-валидни в някаква конкретна ситуация от други, а да е обратното в друг случай.

Едва ли е нужно да пояснявам, че една такава контактна група, каквато се иска и в Подписката и в публикацията на LZ1RF, считам не само за нужна, а дори за критично важна за да се поднови разговора за национално радиолюбителско движение. Принципно "кръглата маса" е много сериозен инструмент, който досега никога не е бил използван от организираните радиолюбители в България за решаване на фундаментални, структуроопределящи въпроси. Искрено се надявам, че и мнозина колеги в БФРЛ отдавна са видели, че без някаква форма на формален диалог няма да се намери лесно устойчиво решение.

Също така виждам и много голям смисъл в това предложенията на една такава работна група да бъдат обобщени и подложени на селекция от един бъдещ радиолюбителски референдум, макар и неформален и незадължителен, на който радиолюбителите да се произнесат по един кръг от важни въпроси, които да определят какво е желаното устройство и механизми на взаимодействие в едно представително и обединено радиолюбителско движение, желано от мнозинството тях.

Надявам се, че самото ръководство на БФРЛ също желае това. От тях точно може да бъде подаден много силен сигнал за обединение, ако обсъдят натрупаните проблеми и сами, без да е нужно да изчакват резултатите от било от Подписката, било от други инициатива, да видят нуждата от един по-институционален диалог, който да се издигне над междуличностните неразбирателства, а да разгледа не само текущите проблеми, а всички реалистични възможности да се модернизира радиолюбителската организация и да стане възможно по-близка до успешното решаване както на по-дългосрочните цели, така и на текущи проблеми, чиято сериозност става сякаш все по-натрапчива и е ясно, че някак трябва да се реагира. Тук става въпрос затова, че това демонстративно противопоставяне и колебаене дали някакъв официален диалог е нужен вече твърде дълго създава предпоставки за излишно грозни и есктремни конфликти, част от които вече се настаняват и трайно в ефира, при това с такава бруталност, каквато никога досега не е била демонстрирана дори от най-заклетите "врагове" в радиолюбителското движение. Т.е. по някакъв начин липсата на конструктивен диалог в самата организация рефлектира далеч извън пределите и - злобата и арогантността се мултиплицира и започва да се развива самостоятелно и настоятелно, тотално отделила се от връзката с някакви минали събития и причини, първоначално девели до "лека ескалация" на напрежението някъде в миналото.

И тъй като вече съм убден, че тонът в Подписката беше правилния и съм решен да го спазвам и занапред, то ще завърша так - моля всички, от които зависи това, тези, които милеят за радиолюбителското движение, да помогнат според силите да се състои един спокоен и конструктивен диалог по егидата, или поне с активното участие, на БФРЛ, както и на всички останали авторитетни радиолюбители, които биха били склонни да се наемат с тази лека задача. Не ми харесва да се повтарям твърде често, но пак ще уточня, че под "авторитетни" и в Подписката и тук нямам предвид себе си, а само и единствено колеги, които през годините са доказали с поведението си, че разделението им е чуждо и са приоритизирали идеалите на радиолюбителското движение. Имаме достатъчно такива колеги и искреното желание е те да поемат "модерацията" на един такъв диалог, за да гарантират, че той няма да бъде използван за разпалване на поредната нескончаема разправия, а наистина за да се види какво може да се направи за едно малко по-неконфликтно и малко по-представително национално радиолюбителско движение.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.