Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:30 28.04.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Евтин малък репитър?нови  
Автор todoptt (непознат)
Публикувано02.07.18 17:14



Здравейте . Това е само като идея,но търся съвет.
Бихте ли ми дали идея как може да се направи малък евтин и самоподдържащ се репитър.
Имам частинна идея идея която включв: Retevis RT23на малка мощност(Look at this on eBay http://www.ebay.com/itm/182390300279) , малка антена за кола(Look at this on eBay http://www.ebay.com/itm/183277786516) , малък акумулатор, и малъл слънчев панел( Look at this on eBay http://www.ebay.com/itm/132635512105)
Ще седи в неопределена метална кутия,или пластмасова при необходимост.

Трябва ми мнение за как да се свържат радиото ,панела и акумулатора. По възможност нещо малко и евтино.

За това радио не видях батериен елиминатор.



Тема Re: Евтин малък репитър? [re: todoptt]  
Автор az de ()
Публикувано02.07.18 17:53



Не е лошо да укажеш за кой обхват искаш да го твориш. Защото за 2 метра при 600 кХз отстояние между предавателна и приемна честота филтрирането/разделянето си е проблем даже и при малки мощности. На 70 сантиметра нещата са по-лесни. Но и в двата случая филтрацията е определяща за цената. Виж за крос банд е по-лесно и елементарно а пък най добре е "папагал" с едно тадио и някаво ардуино за повтарячка например.
Ама къде се бутам - първо питай нашия форумен мега хипер "експерт" бате Щирлиц въобще легално ли е дори да си помисляш такива неща - пък той ще пусне едно балансирано питане до ВиК Пожарната и Министерство на Земеделието и Горите и други важни инстанции :)



Тема Re: Евтин малък репитър?нови [re: todoptt]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано02.07.18 19:03



Преди време правих разни експерименти с подобно радио - UV8000E. Исках да си ретранслирам Р1 или Р2 на горния банд, ча като си ходя по нивата да си нося само едно "ключодържателно" радио. В общи линии пълно разочарование - репитъра му "яде" думи в началото, случва се да се самовъзбуди, а дори след 4-5 минутен разговор грее направо неестествено. Скъса ми нервите, като имаш предвид, че все пак си е било под надзор и не съм го оставял някъде далеч от мен. Разбира се RT23 може да е съвсем друга бира, но според мен е добре да го видиш на живо как работи и дали ще ти свърши работа.

Иначе мисля, че акумулатор и елиминатор в случая не ти трябват - при повечето такива китайки регулатора на зарядния ток е в стойката и на нея директно може да и се подадат 12волта от панела. Все пак трябва да видиш за конкретното радио, но едва ли е различна системата там.

Но по-добре виж намери от някъде и пробвай преди да харчиш пари - резултата е разочароващ. То зависи и за какво ти трябва де, но ако се надяваш да го сложиш някъде и да работи качествено и стабилно дълго време - за съжаление не мисля, че ще стане с такова радио. Отделен въпрос е, че ако искаш да го регистрираш като автономен репитър не мисля, че ще е безпроблемно, ако въобще е възможно.



Тема Re: Евтин малък репитър?нови [re: Alenadrow]  
Автор az de ()
Публикувано02.07.18 20:18



Бе игра на нрви си е. Но не пречи да се пробва всякак.
Не напразно готовите репитърни решения струват скъпичко. Зависи на кой с какво му се занимава.



Тема Re: Евтин малък репитър?нови [re: todoptt]  
Автор todoptt (непознат)
Публикувано02.07.18 20:44



Кросбанд. Мислех че се подразбира.

По скоро е за експеримент. Но все пак ми се иска дс знам как може да се направи да се захранва сам. Мислех че малък акумулатор и слънчев панел ще стигнат за някой друг час работа. А през по-голямата част от времето ще седи изключен. Подддържа активиране и деактивиране радиото.

Не е купено нищо от това още.
Имам некросбандващи . Но предпочитам да е едно радио. Вместо две с контролер заради захранването. Въореки че все още не знам как ще стане захранването.


А батерийният елиминатор го споменах защото ще е лесен начин за свързване с акумулатор. Най-вероятно ще е на някое дърво и няма да има ток за основата.



Тема Re: Евтин малък репитър?нови [re: Alenadrow]  
Автор todoptt (непознат)
Публикувано02.07.18 20:49



Малко късно схванах за базата . Значи ми трябва кабел за базата който да се върже към панел например.

Имах идея по принцип да е без пластмаси и на ниска мощност и може би да добавя някой радиатор .

Малко ми куца електрониката. Ако свържа заедно акумулатор и панел да се захранват и също към тях вържа и базата на радиото . Дали всичко ще е наред? Знам че е тъпо и аматьорско решение.



Тема Re: Евтин малък репитър?нови [re: az de]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано02.07.18 20:49



Тия малките китайчета с вградени кросбанд репитри са супер за цената си, но според мен тая екстра е само за инцидентна употреба някъде по чукарите, в случай че се наложи за кратко и другите алтернативи са неприемливи. За перманентна инсталация не ми се струват пригодни. Но аз все пак съм виждал само един екземпляр - може и да греша.

Много по-солидно е някое мобилно радио с вграден кросбанд репитър, но май най-евтиното е от ония TH-8900 - гледам в България са по към 500 лева, от Китай са по-евтини. И отделно за акумулатор, слънчев панел, антена и кутия. Стават си пари, особено ако ще седят нейде без надзор. И пак е "китайско" решение.

Ама той човека така и не загатна за какво му е и при какви условия ще го експлоатира.



Тема Re: Евтин малък репитър?нови [re: todoptt]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано02.07.18 21:03



Да, точно така - трябва ти само кабел от панела, а от другата страна жак, който да влиза в базата - това е стотинки. Акумулатор не ти трябва задължително, защото си ползваш този на радиото - т.е. получава се "слънчев панел"->"база/чарджер"->"радио с акумулатор". Или иначе казано слънчевия панел ще зарежда батерията на радиото, през контролера вграден в базата.

Ако ще го ползваш само на 1 ват то няма и да грее толкоз. Пластмаси няма смисъл да махаш, нито има смисъл от допълнителни радиатори. Е, все пак ако е в затворена кутия трябва някак да изкараш от нея топлината, но самото радио на 1 ват няма да ти е проблем.

За експеримент нямаш никакви проблеми - по-евтино от това решение просто няма. А и в общи линии всичко си работи - просто не е като "истински" репитър, поне моето, но за играчка става. Всъщност мен най-много ме дразнеше, че не успях да го наглася да "зацепва" и винаги губеше половин дума в началото - това ме накара да го хвърля в чекмеджето просто защото ме изнервяше. Ако тоя проблем го няма на RT23 и 1 ват ти стига, то може да стане направо истинско.



Тема Re: Евтин малък репитър?нови [re: Alenadrow]  
Автор az de ()
Публикувано02.07.18 21:37



Чак истинско няма да е - но за проби става. Закъснението в отварянето на скуелча може да го няма в модела на колегата пък и то не дразни ако е известно като време.

Той батенцето ще ви оправи всичките незаконни дръжкаджии и рипитърджии такива - само да го пуснат от бялата стаичка и да му развържат ръкавите на жилетката :)

Редактирано от az de на 02.07.18 21:45.



Тема Re: Евтин малък репитър?нови [re: az de]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано02.07.18 22:34



Абе закъснението много дразни когато слушаш. Т.е. ако го ползваш да говориш с някой друг, то двамата ще се нагодите към закъснението. Но ако ти ретранслира друг репитър, хората на него не знаят, че при теб им се губи началото и си говорят нормално. Поне мен ме вбесяваше. После пробвах с един нарочен контролер, пак китайски и евтин, с две радиа - нямаше такъв проблем. Дано и на това RT23 да го няма. А може и моя боклук да не е бил правен в сряда - кой знае?



А агент Бисер, да - може да прати КРС, ДАНС, НАТО и Швейцарската гвардия на папата да се намесят. Вече сигурно подготвя балансирано питане по принцип и прави измерванията на насочената антена, която е проектирал за да разкрие собственоръчно потенциалния осквернител на ефира.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.