Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:39 01.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема UIC 751-3нови  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано29.03.18 00:50



Я да ви разнообразя малко политическите драми, някой слушал ли е това?

Това ми беше един от най-мистериозните сигнали на УКВ, приемам го от години, на две локации, изглежда като да не носи никакви данни, изглежда точно като скапан QRM само дето никога не разпознах източника. Нo по случайност разбрах за това в крайна сметка, видях signal семпли и да - очевидно нашето БДЖ го ползва. Нашенските честоти са къде 458.430 и около 468 MHz.

minimodem под линукс успява да декодира тези неща.

Трафикът е изключително.....idle. Някой слушал ли е по-дълго това? Нещо интересно? За съжаление живея далеч от ЖП линии, може би близо до влакчетата ще е по-интересно?

EOF


Тема Re: UIC 751-3нови [re: gat3way]  
Автор az de (минаващ)
Публикувано29.03.18 01:12



Интересен протокол по но не разбирам какво мистериозно и интересно намираш - открит е има софтуерен декодер за него значи задачата не изглежда сложна на прима виста. Признавам за пръв път чувам от теб и това ме заинтересува - но набързо търсено в Гугъл не изглежда различно от всякакъв вид друга цифрова радио комуникация по отворен стандарт.
Може би ако споделиш каква е "енигмата" около него за нас мързелите ще стане по интригуващо.



Тема Re: UIC 751-3нови [re: az de]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано29.03.18 01:16



Няма енигма, освен че няма трафик половин уикенд, та ми стана странна цялата тази работа. От една страна то БДЖ-то е умряла работа и влакове много не се движат ОК, от друга страна очевидно я има системата, защо да не я ползват, та ми стана интересно някой нещо ловил ли е на тази пущина?

EOF


Тема Re: UIC 751-3нови [re: gat3way]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано29.03.18 01:21



От много време знам за тази система. Честотите са около средата на 467MHz. Там излъчват "базовите" станции. Не съм чувал сигнал, но до колкото знам входът е 10 MHz надолу.
Докато е idle излъчва тон с честота 1750Hz. Честно казано точно заради този тон и не съм слушал редовно там. Но тъй като събуди отново любопитството ми към тази система, ще се постарая да оставя единият ми приемник да записва нонстоп канала и след това да видя някаква активност.

Антените им са много характерни и лесно се познават по ЖП гарите - сфазирани по 2 броя яги многоелементни антени. Ето как изглеждат антените на ЖП гара Варна:



Интересно ми е от къде излезе това "UIC 751-3"? Tърсил съм доста но не съм стигал до това. Между другото мислех, че е някаква разновидност на A-NETZ:

Редактирано от scanner_ на 29.03.18 01:23.



Тема Re: UIC 751-3нови [re: scanner_]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано29.03.18 01:29







Тема Re: UIC 751-3нови [re: scanner_]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано29.03.18 01:31



Анджък, същото. Честотата тук е леко различна, но не съм калибровал приемника като се замисля след поредните ъпдейти на софтуера и може ппм корекцията да се е нулирала, та нищо чудно.

П.П ама пък с цял 1MHz няма как да се е отплеснало....интересно, ще се окаже че има различни бандпланове за различните региони на страната.

Mерси за референцията към варненската гара, никога не съм се заглеждал по антените на гарите. А явно си трябва.

Редактирано от gat3way на 29.03.18 01:46.



Тема Re: UIC 751-3нови [re: gat3way]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано29.03.18 01:46



Намерих и декодера за който колегата спомена:



Пуснах го, ще видим дали ще има някакъв резултат. Утре ще видя и плъгин за запис, който да ми нацепва файловете на по (примерно) час-два.

Ще споделя резултатите утре.



Тема Re: UIC 751-3 [re: scanner_]  
Автор Samolet 5 (ентусиаст)
Публикувано29.03.18 03:11



Аз съм малко офтопик.
До колкото помня тази система я монтираха средата или края на 90-те години.
Преди 2-3 години видях шкафа в една гара и го наснимах но нещо не намирам снимките. Намерих снимки само на телефона който стои при дежурния ръководител. Не знам дали някога е имало телефони във влаковете. Стои като аварийна междугарова но никой не я ползва. В част от БГ се поддържа технически. До колкото от техническия им отдел ми казаха никога не се е ползвала.

По влаковете ползват една много антична система на 150 мхз. Там е с честотни групи за повикване и 2150 херца за отпушване на канала. Тъй като машинистите на влаковете не желаят да си говорят с гарите всички отдавна са си изкормили радиостанциите от локомотивите. По същата причина и по гарите не работят тези радиостанции.
НКЖИ са собственици на линиите и на цялото комуникационно оборудване. БДЖ и още 20-ина превозвача дето ползват линиите им не могат да ги накарат да ползват радиокомуникационно оборудване. Сега пуснаха ГСМ-Р но и него не могат да ги накарат да ползват. Въпреки, че позакон превозвачите са длъжни.
Между гарите се говори по мед която е закопана до линията. Там върви и сигнализацията. Някъде има и оптика. През тази оптика върви и ГСМ-Р-а. По радио канал май нямат нищо действащо.



Тема Re: UIC 751-3нови [re: Samolet 5]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано29.03.18 09:52



Около средата на 150тия MHz ползват едни стари тантали, съвсем отделен въпрос е колко често ги ползват. Там най-често са ЖП-ейците, които ходят и чукат по колелата на влаковете, и стрелочниците при маневри по гарите. Въпреки това, малко преди Варна, мисля, че беше на гара Синдел или Разделна - работеха на PMR446.

GSM-R е пуснато само от Пловдив до Свиленград. Възможно е да има и в София, но не съм сигурен.

Тук има малко повече документи относно комуникационните системи:



За да не пускам отделно мнение, ето какво декодира декодера от снощи до сега, до колкото виждам без да мога да потвърдя - гласова комуникация няма. Вече пуснах и записа, ще видя каква сигнализация върви по време на тези служебни съобщения, а също и дали и колко често има гласова комуникация.





Тема Re: UIC 751-3нови [re: scanner_]  
Автор Samolet 5 (ентусиаст)
Публикувано29.03.18 11:08



В новия диспечерски център се канеха да пускат 3-4 ВДРВ и май ги пуснаха. Това е въпросната система с разни честотни комбинации за селективно повикване на 150. Шкафовете са колкото голяма пералня от всички страни напъхани с големи платки и по тях аналогови филтри с топфкерни и кондензатори.

Другата система не съм я виждал нито в диспечерския нито по гарите. Но наблюдението ми е от 30-тина гари и не мога да претендирам за точност. Възможно е по някоя линия да има.

ГСМ-Р има към Кулата и София-Пловдив. Тези линии които са обновени. Сега се канят Пловдив - Бургас да правят но е въпрос на цялостна рехабилитация а парите са много там.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.