Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:20 22.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: БФРЛ драми 2018нови [re: gu50]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано26.03.18 20:43



Аз поне не се съмнявам в автентичността на този мейл. "Тълпа" - бас ловя, че точно това виждат и до ден днешен "бащите на радиолюбителството в България" в българските радиолюбители.



Благодаря, че сподели, колега! Грозно е - да, но да не се знаят такива "детайли" от "тълпата" е още по-лошо.



Тема Re: БФРЛ драми 2018нови [re: Alenadrow]  
Автор gu50 (непознат )
Публикувано26.03.18 21:56



Това е регистрацията на БФРЛ в IARU

BULGARIA Bulgarian Federation of Radio Amateurs [BFRA]
Location: Complex Lagera, Block 5, 1612 Sofia
Address: P.O. Box 830, BG-1000 Sofia
Tel: +359 897 949888 <LZ3NN>, +359 894 292211 <LZ1US>
Fax: +359 (2) 9801458 <HQ>
Email: b.....@hotmail.com <HQ>, l.....@abv.bg <LZ3NN>
Web: http://www.bfra.org
President: Victor Tzenkov, LZ3NN
Secretary: Panayot Danev, LZ1US
IARU liaison: Panayot Danev, LZ1US
Last updated: 20-Jun-2016



Ако се прави нова национална радиолюбителска организация, БФРЛ трябва да се изключи от IARU и да се регистрира новата, което мисля, че няма да лесно.



Редактирано от gu50 на 26.03.18 22:03.



Тема Re: БФРЛ драми 2018нови [re: gu50]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано26.03.18 22:43



От линка с конституцията на IARU ми се набива следното изречение:

"National Amateur Radio Society: A noncommercial association of radio amateurs, devoted to the objectives set forth in the preceding section of this Constitution and substantially covering by influence and recognition the country and/or territories which it represents."

В свободен превод от мен "Национално радиолюбителско сдружение: некомерсиална асоциация на радиолюбители, посветена на целите, изложени в предходната част на тази конституция и която по същество обхваща чрез влияние и припознаване страната, които тя представлява."

В тия феодални структури, каквато несъмнено е и IARU, нищо не е лесно. Но пък едно е сигурно - в сегашната си форма БФРЛ определено не е национално, не е сдружение и не е на радиолюбителите. Разбира се не е и некомерсиално, според личните официални признания на въпросния "делегат", но да не издребнявам. Припознати са от някакво Министерство на спорта, което нито е необходимо, а още по-малко пък достатъчно условие. Влиянието и върху радиолюбителите в България е почти нула, при това не от положителната страна на скалата.

Не на последно място ВОР1, доколкото ми е известно, нито някога от някого е избиран за български представител на БФРЛ в IARU, нито пък има данни да е бил избиран от някого в IARU за техен представител в България. Така че той си е там, понеже си е там - и вероятно това няма да се промени веднага. Но все пак дори той не е вечен.

Честно казано аз не бих се притеснявал от това кой е записан като представител на българските радиолюбители в IARU. При всички случаи, ако има една нормална и демократична организация, в която всеки желаещ български радиолюбител да има безусловно право да членува и да гласува, то просто всички останали ченгеджийски структури ще се разпаднат от самосебе си. Ще отнеме време, но какво от това? Така или иначе и в момента нито един български радиолюбител не може по какъвто и да е почтен и регламентиран начин да повлияе на "представителя си в IARU" по какъвто и да е въпрос, така че тоя "представител" просто все едно го няма, нито пък на някой български радиолюбител е било някога известно какво прави тоя човек там и чии интереси защитава. И? Чудо голямо.





Тема Re: Бат Сашо иска да е от добрите?нови [re: Alenadrow]  
Автор az de (минаващ)
Публикувано26.03.18 23:06



Е как ще се хванат и "баста" - ми кой тогава ще ни забавлява, а ? Недай Боже да имаме нормална радио федерация без палячовци и цирк -че си умремЕ от скука като простите янки и не само и требва от немай къде да се занимаваме само с хобито-какво падение



Редактирано от az de на 26.03.18 23:09.



Тема Re: Бат Сашо иска да е от добрите?нови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано26.03.18 23:15



Честно казано не се бях замислял върху този проблем.







Тема Re: Бат Сашо иска да е от добрите?нови [re: Alenadrow]  
Автор az de (минаващ)
Публикувано26.03.18 23:37



Хич и не трябва да се замисляме над такъв сложен въпрос за действащо бефере и последствията от това за нас - многоуважаемото ръководство с пот постоянство и ежедневни мъки (и кафяви напъни) се е постарало много любезно да ни спести усилията да разсъждаваме над химери :)

А бат Сашо се прави на услужлив че му писна да се спрята в храсталака след псевдо ексел анкетата с бюлетина - ще му се поле на човечеца за изява ама терена го омазаха други преди него. Жалко пак няма да е оценен.
Само председателя се лъзнА та се чак сА занесе до сълзи но Москва не вярва.

Редактирано от az de на 27.03.18 01:58.



Тема Re: Бат Сашо иска да е от добрите?нови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано27.03.18 08:46



Хаха - бат Сашо и Виктор излезнаха пак най-хитрите лисици. Бат Сашо знае, че тези документи ги има наляво-надясно и няма как да не лъснат, така че демонстрира либерален дух и ги прави по-публично достояние. Един вид е демократ по душа, просто му е излезнало лошо име. Не само, че ги прави публично достояние, но и някак небрежно вмъква, че той лично не е гласувал за този устав, въпреки че би гласувал. Той се декларира "невинен", формално погледнато, ако вятъра смени посоката, ако пък продължи да си духа както досега, той е заявил, че съвсем случайно не е гласувал "за", а иначе би го направил услужливо. Елитна школовка, признавам!

Виктор също показва класа, на която всеки милиционер може да завиди. Излиза като един Матросов на амбразурата и единствен заявява, че той е бил там и е гласувал "за". Един вид е мъжкар, не го е срам да си признае! Само дето не става ясно, като е такъв мъжкар, защо ли му трябваше да чака "отлъчения от трапезата" бат Сашо да му подава топката? Но все пак дотук Виктор остава единствения, който "публично" поема част от вината, както я виждам аз, или от славата, както вероятно я вижда той. Ясно е, че и ВОР1 и Милчо са били там, но само Виктор се сети, че в текущата ситуация няма смисъл да си заравя главата в пясъка и да му се виждат само други характерни части от тялото.

Аз си мечтая и госпожа Анна да излезе и да каже дали е била на това събрание - така или иначе се надявам и днес да има неин бюлетин. Все пак щом е загрижена за демократичното представителство на всички радиолюбители, то е любопитно да разберем и как е гласувала тя преди петнайсетина години, ако е присъствала. Думите за братство и равенство са винаги красиви, но оставят различен привкус в зависимост от това дали са произнесени от човек, който е гласувал срещу правото на глас на "приятелите" си или от човек, който винаги е бил принципен по този въпрос поне. Ясно е, че за ВОР1, Виктор и Милчо "равнопоставеност" е неразбираема дума, най-много да влезе в употреба в някой смехотворен призив, но да чуем и "острието на опозицията" - била ли е там, не е ли, ако е била какво си спомня? Така или иначе вече се размириса - може да се ползва случая и всеки да разкаже спомените си. За добро или за лошо днешната история на БФРЛ се е зародила в онзи летен ден в една оргия, организирана от 21 човека - не е лошо да знаем кои са тези "палавници" поименно.



Тема Re: Бат Сашо иска да е от добрите?нови [re: Alenadrow]  
Автор az de (минаващ)
Публикувано27.03.18 10:15



Бат Сашо е нормално да се хлъзга и с това подаване на топката ние тука го знаем какво цели.
В крайна сметка не виждам колко е важно как са гласували на некви древни заседания преди 100 години или е важно от историческа гледна точка. Ясно е че никой от предишните няма да си признае грешките. Това което е по-интетесно е защо и как понастоящем (което продължава от 100 години насам) виждайки че тая федерация никак не работи в този си вид тия сите хора продължават да твърдят че всичко им е наред и е само цветя рози и велики дела.
И защо яростно са готови да засе.ат всеки който им казва истината в очите.



Тема Re: БФРЛ драми 2018нови [re: Alenadrow]  
Автор Medun40 (непознат )
Публикувано27.03.18 11:33



Ей такива прости неща искаме - тая пиеса вече толкова е доскучала на всички, че отдавна не искаме да сме тъпа публика. Ама не ни дават - недостойни и тъпи сме да бъдем "членове", пък и със сигурност няма да изберем "правилния човек".

Колега, кой не ти дава Виктор, Милчо или Панайот. Какво не ти дават??? Да си купиш трансивър, да изкараш изпитите, да попрочетеш за хобито, да си лафиш с приятелите по тези теми, да експериментираш, да участваш в състезания. Най-страшни са оковите, които човек сам си слага. А най-лесното е да се оправдаваме с другите. Аз от никого не чакам да ми дава. Между другото гледам, че си станал и рекламен агент на ARRL Няма лошо. Аз също ги уважавам заради предприемчивостта им. Но тяхното имане е с цената на 40 годишна ипотека и понякога по три работи. Не мерси този вариант. Аз така не съм съгласен. А ако не си наясно цялото им производство на радиолюбителска комуникационна техника е ширпотреба на военното им производство. Щом имаш 10 хилки, що да не ти ги вземем за един TS990. Естествено и в това няма лошо. Както казват, кеф цена няма, а и никой не те кара насила. Уважителен съм към всички вас, че поне тук казвате нещата, защото на много други места бановете се раздават наляво и на дясно. А за федерация за ЗЮЛНЦ се сещам за този виц "Ние ли да си носим въжето или вие ще ни го дадете." Силата на това хоби е в индивидуалността. В днешното време на всякакви комуникации това хоби съхранява своята привлекателност с това, че е единствения начин за двустранна връзка "point to point" Няма друг такъв способ да седнеш пред радиостанцията си и да си говориш с Джон от Пърт без препредаване на сигналите. Нека да се кефим на това. В света не сме толкова много тези които го можем. Пожелавам ви го от сърце. Кефете се. Не казвам да не критикуваме. Напротив, но истината е, че съдбата на давещите се е в ръцете на самите давещи се. Иначе колега Alenadrow анализите ти са перфектни. Не знам каква ти е професията, но май призванието ти е да пишеш. Но имай предвид, и това, че "дума дупка не прави". Ще продължа да ви чета с удоволствие. Успех момчета, и приятно прекарване пред станциите!!!



Тема Re: БФРЛ драми 2018нови [re: Medun40]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано27.03.18 12:31



Колега, ще се опитам да обясня какво "не ми дават" Виктор, Милчо или Панайот с един супер прагматичен пример. Ето го

. Къде сме ние? Ми на последно място, разбира се - малко след Турция и Беларус, където на тези честоти просто е забранено да се работи. Къде са нашите съюзници от НАТО и нашите приятели от ЕС? Ами повечето са се преборили за 50-52 мегахерца. Значи, като общество, сме направили своя цивилизационен избор, всички плащаме цената за него, но като радиолюбители не можем да се ползваме със същите възможности, като колегите ни в нашите приятелски страни?!

Давам този пример за да се види, че една представителна радиолюбителска организация има какво да направи. Истината е, че и аз като радиолюбител мога да се опитам да "лобирам" самостоятелно, но нали никой не мисли сериозно, че чиновниците в КРС ще се трогнат от моите "индивидуални искания"? По-лошото е, че те няма да се трогнат и от по-координирано лобиране от страна на БФРЛ, защото им е пределно ясно, че и те представляват горе-долу същия порядък радиолюбители, колкото представлявам и аз самостоятелно. Не така щяха да стоят нещата, ако радиолюбителиТЕ бяха излъчили чрез директен и свободен избор един представител, който да е упълномощен да лобира и да ги представлява пред КРС от името на всички тях. Ние не сме малко хора всъщност, не сме и безгласни букви - ако имаме такъв избран представител вече в КРС ще се гледа по-друг начин на неговите искания, особено ако е способен и диалогичен човек с авторитет.

Но да оставим настрана и тази "дреболия" - да речем, че в КРС са някакви твърдоглави закостенели бюрократи и ще си правят каквото те си решат, въпреки че аз знам, че това не е така. Нека вземем по-прости неща. Виктор страшно много държеше БФРЛ да има офис, щяха да купуват, ремонтираха. ОК - супер. За какво се ползва този офис? ОК - има някакви курсове там, да речем, че са полезни някому, въпреки вътрешната ми убеденост в противното. Известно е на всички, че ние в България имаме наистина добри колеги в почти всяка област - от конструктори до КВ контестмени, международно признати в цял свят. Колко костваше четири-пет пъти годишно някои от тези хора, според графика, заетоста и желанието си, да бъдат канени на срещи, на които такива като мен, с далеч по-посредствени възможности, да можем поне да се запознаем с тях, да ни разкажат "как се прави", да усетим какво е нужно да си сред най-добрите? Сигурен съм, че огромното мнозинство от тези хора биха приели такива срещи без да искат нищо в замяна, освен една минерална вода да не им пресъхва устата докато говорят с колегите си. Какво костваше пък това да се организира?

Пречат ми също когато членове на управителния съвет се уговарят да играят с по 2KW на IARU контеста, например. Не защото ще знае кой-знае какво, а защото това унищожава и последните остатъци от някакъв авторитет. Да, много е кофти да се оригва човек по репитрите, много е кофти някой да не си казва правилно инициала, но е още по-кофти хората с най-големи претенции да нарушават закона умишлено, организирано и преднамерено. И ако искат да играят с по 2KW, да бъдат така добри да създадат достатъчно предпоставки този въпрос да бъде решен чрез лобиране. Но не може хем да искаш "младите" да са "пружинки", хем ти да нарушаваш правилата. И то далеч не само на контеста - ватенките на седянката на долните бандове сами се хвалят почти всяка вечер кой с колко точно е превишил разрешената мощност - без смисъл, без полза, без свян - нарушават просто, защото могат и се гордеят с това.

Ей тия неща не ми дават ВОР-овете - и не само на мен не ги дават - те лишават всички нас от тази нормалност, за да били имали те пари?! Че ти сам каза - това е малко или много индивидуално хоби - откъде накъде ще настояват да изкарват те пари на гърба на колегите си, пък било то и под някакви измислени благовидни предлози?! По каква е логика е това - аз просто не мога да схвана.

За ARRL не те разбрах много - там има много форми на членство, като най-простата и масова е повече от достъпна. За техните хора в Северна Америка е петдесетина долара годишно с все списанието. За останалия свят, включително България, е около 70 долара годишно с книжния вариант на QST доставен по пощата. Аз лично се кефя да имам книжни списания и да си преглеждам на хартия какво става по света - около десет кинта месечно, или на брой, за мен е поносима цена. Разбира се на наша българска организация бих давал повече, просто защото мога да си го позволя, а и други колеги могат. Не казвам, че всеки трябва да дава толкова - всъщност мисля, че за нашите условия "кой колкото може", с някаква символична годишна такса за правото на глас, е най-добрия вариант, тъй като имаме колеги, които едвам свързват двата края, а имаме и такива с TS990. И едните и другите, сигурен съм, има какво да помогнат, стига да се подходи към тях с уважение и със зачитане на мнението и гласът им.

Така че аз не виждам с теб да имаме някакви сериозни разногласия колега. Аз просто категорично не желая една много малка група от хора да говори от мое име в качеството ми на радиолюбител, за да ми харчи парите, в качеството ми на данъкоплатец. Въпросът е важен за мен и въобще не е в това, че Виктор, Милчо или Панайот пречат на мен - те пречат на принципите ми и разбиранията ми за почтеност. И не само на моите - мнозина колеги не желаят да бъдат въвличани по какъвто и да е начин в подобни схеми на "усвояване". Просто повечето нямат време или желание (вече) да пишат - аз имам и едното и другото.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.