Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:24 23.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Airspy HF+нови  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано11.01.18 21:51



Пристигна днес...и сега си играя. Накратко - най-добрият SDR който съм си играл досега за КВ, наистина съм очарован и се по-очарован ще ставам късно вечерта като хората почнат да изключват шумните си уреди надявам се. Нищо специално на СВ и доста зле на ДВ. На ДВ има някакви призрачни СВ сигнали и като цяло е леко глух. След бързо прилагане на предложена модификация (да прескочим един кондензатор между порта и тунер чипа) има подобрение....но на ДВ пак не е каквото би ми се искало, airspy+spyverter е доста по-чувствителен там. Обещават ъпдейт на фърмуера който щял да реши този проблем, било от AGC-то, не знам. На УКВ още не съм го тествал. Казвайте ако искате някакви проби да правим :)

EOF


Тема Re: Airspy HF+нови [re: gat3way]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано13.01.18 13:14



А аз от няколко дни съм опънал една жица, около 14-15 метра от нивото на втория етаж до около 2 метра над земята и се забавлявам с RSP1A. Вероятно заради късата антена и градските условия, наблюденията ми за ДВ и СВ са същите като при теб. На КВ нещата са значително по-добре и съм приятно изненадан. Все още обаче не съм правил сравнения с голямото ми КВ радио, но и това ще стане.



Тема Re: Airspy HF+ [re: scanner_]  
Автор 3sf (непознат )
Публикувано13.01.18 14:10



Не става с 12-15м жица в градовете днес....



Тема Re: Airspy HF+нови [re: scanner_]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано13.01.18 15:57



Рамките са спасението от градския шум, крадливите цигани и тъпите съседи :)

Airspy HF+ иначе официално си го припознаха този проблем, някаква драма със съгласуването на входа е, между тунера и антенния вход има някакъв кондензатор, който прецаква нещата с ДВ приемите. Аз го окъсих и има подобрение така, нооооо....пак не е кой знае какво. С конверторчето и минишпиончето е по-добре. Та доколкото знам има все пак и втори проблем - AGC-то им не взема много добри решения за ниските обхвати. Та това можело да се разреши със ъпдейт на фърмуера, така че тръпна в очакване.

А иначе на КВ е дзвер това, снощи си играх с FT8 на 40м.....това чудовище за няколко минути логна 100-200 приема, буквално от всички континенти без Антрактида. Оставих го да си работи вечерта, сутринта гледам логнати станции от Калифорния, Сиатъл и Аляска, а те традиционно винаги са ми били мъчни и съм се радвал като циганче на колело като видя нещо такова. А сега няколко такива само за една вечер. Евала, евала.

EOF


Тема Re: Airspy HF+нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано14.01.18 10:15



Честито и със здраве да му се кефиш.

Според теб заслужава ли си напълно инвестицията? Аз два дни мисля за някакъв смислен експеримент, но май няма какво да се измисли, освен пряко сравнение с нещо друго на същото място, по същото време и със същата антена, та най-добре да се разчита на обективната ти преценка.

Мен лично малко ме притесняват тия проблеми с AGC-то, дето щели да ги решат - не за друго, но текущия ми SDR (Andrus Mk1.5) още преди години ги имаше същите тия проблеми, уж нещо се решаваха, накрая уж нещо се реши, ама то не можело по-добре и Андрюс сложи кепенците и се хвърли да работи по разни европейски програми. Остана ми утешението, че всичкия код на фирмуера е публикуван и могат да се правят различни експерименти, а и аз се забавлявам от сравнително тихо като ефир място. Иначе и там се шунтираха кондензатори, малко дежавю ми е.



Та по твоя преценка - струва ли си джаджата според теб самия или петстотин кинта идват малко множко за компромисите? Аз много мислех да скачам на Elad fdm-s2, въпреки че цената там е двойна и съотношението цена/производителност ще е още по-неизгодно. Но пък и хич не ми се хвърлят още пари за нещо почти без филтри и дребни проблеми с AGC-то, щото си имам подобно, макар че сигурно технологията последните години е дръпнала и моето е по-зле. Така като те слушам, обаче, май и революцията с излишните филтри не се е състояла?

Мен най ме интересува дали доста силен сигнал, но далче от интересуващия те, "запушва" входа или не? То това трудно може да се направи експеримент без предавател наблизо, но обикновено е индикатор, ако нивото на шума "подксача" с повече от 1-2 децибела без очевидна причина в диапазон няколко десетки килохерца.

Ти пазиш ли си още предишния SDR? Някакво директно сравнение възможно ли е да направиш? Имам предвид на някакъв полезен със сравнително силен шум или друг сигнал наоколо?



Тема Re: Airspy HF+нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано14.01.18 12:32



Ами предполагам зависи какво искаш. На КВ си е чудесно приемниче и съм изключително доволен, не съм имал някога по-добър SDR за целта, да не кажа че и не съм виждал - няма да излъжа, Perseus не съм виждал в действие, та не съм разглезен достатъчно вероятно, но разликата с всичко което съм ползвал досега е потресаваща. Там наистина си заслужава всяка стотинка. Да не ставам като онези аудиофилите, но дори концертните станции, любителската телефония и прочее звучат някак *истински*. При цифровите режими разликата и емпирично се доказва лесно и е огромна.

Всичко извън КВ (то май затова са го избрали името)....има известни разочарования. Специално СВ/ДВ както казах....airspy с конверторчето се държеше по-добре там поради споменатият проблем.

УКВ.....абе да кажем че не е нещо впечатляващо, но тъй като никога не ме е интересувало нещо различно от градските сигнали, приемната ми система не е нещо кой знае какво и ми е трудно да оценя каквото и да било.....но да кажем не виждам някаква разлика особена.

Проблеми със силни сигнали и запушване на приемника досега не съм имал. Но е дразнещо това с AGC-то и липсата на gain контроли. Доколкото знам искат да въвеждат "фалшиви" gain контроли, които индиректно някак си влияели на поведението на AGC-то, за да създават някакво фалшиво усещане за контрол хаха, не знам ще видим това.

И аз четох че някои хора в близост със силни предаватели имат нужда от филтриране....при мен няма такива проблеми обаче. Поне засега не съм забелязал.

EOF


Тема Re: Airspy HF+нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано14.01.18 13:47



Почти само КВ ме интересува, другото много рядко и за малко. Щом казваш, че подобно нещо не си виждал, сигурно ще си заслужава - чак такава оценка даже не очаквах.

На практика в повечето от времето използвам SDR-а като пан адаптер, по следния странен начин - всичкия шум в "шака" ми е изключен, щото ме дразни, а на един голям телевизор просто си върви водопада, докато аз си ровичкам в нещо си странично. Изградил съм си рефлекс често да забелязвам с периферното зрение когато изкочи някакъв нов сигнал. Идеята е, че ако успея първи-втори да се пробвам за вързка с някой DX, то шансовете са ми значителни, ако връзката е въобще възможна. Излезе ли един път по клъстерите и изскочат ли колегите със сериозните мощности, вече с моето средна ръка оборудване доста потъвам и трябва значителна упоритост и понякога сериозен късмет за да пробия опашката.

Това звучи много добре, но този подход има два сериозни проблема, поне за мен. Първо "подскачането" на нивото на шума много ми пречи чисто визуално. Т.е. подобно "трептене" прави за мен трудно да различа нов сигнал "инстинктивно", съответно си обръщам погледа по-често да фокусирам, но тогава пък си напрягам паметта да "назубря" водопада и да се опитам чрез сравнение наум да оценявам кои сигнали са нови. Това изцяло обезмисля подхода.



Второто е, разбира се, селективността - т.е. трябва да показва и сравнително по-слаби сигнали, дори когато до тях има по-силни. Даже не ми е толкоз нужно на слух да са добри, щото трансивъра вероятно ще си ги "извади", а да са лесно различими на екрана.

Идеята е, че по принцип нямам чак толкоз търпение нито да пробивам опашка половин-един час, да не говорим пък да седна и да зяпам в един "водопад" и да чакам да изскочи нещо. Заради това често изпускам връзки, които бих направил с лекота, ако имам чувствителен SDR, който не "подскача". Подскачането така или иначе може да се реши чрез тесни филтри, но от това разбира се винаги страда малко или много чувствителността.

Elad-а отговаря на тия условия, но има много излишни за мен екстри и съответно там трябва да плащам за неща, които почти няма да ползвам. От друга страна този Airspy HF+ ми прилича на точно каквото ми трябва, при това явно на справедлива цена. Така че май ще те последвам, въпреки че ще изчакам сигурно седмица-две да не изскочи отнякъде някакъв скрит стопер за мен, макар, че очевидно ти си доста доволен към момента.



Тема Re: Airspy HF+нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано14.01.18 14:18



Е то не е късно за разочарования, но засега съм много доволен, но пак казвам само при КВ. Имам усещането че са хвърлили усилията си предимно да го докарат там да работи добре, като всичко извън това са допълнителни екстри.

EOF


Тема Re: Airspy HF+нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано14.01.18 15:09



Абе като има "Wow" ефект в началото, най-често устройството наистина си заслужава, та ще се хвърлям и аз - не мога да устоя на благородната завис.



Иначе тоя ценови сегмент е най-гаден при разочарования - нито си заслужава да го продаваш, нито можеш с лека ръка да го изхвърлиш, гузно ти е просто да го зарежеш и да си купиш по-скъпо, а за по-евтино вече е късно.



Тема Re: Airspy HF+нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано14.01.18 16:56



Поне засега съм на другия полюс от "разочарован", като изключим кофти момента с ниските честоти, но той се ядва някак. Дори ме амбицира като се стопли да си сглобя две рамки и да ги превключвам, очевидно няма как една да я сметнеш да работи добре навсякъде.

EOF



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.