Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:03 01.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Разни (хамски) питаниянови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано16.12.17 13:05



В цифровите режими на УКВ никога не е имало твърде голям радиолюбителски елемент. На практика там Icom се усетиха да "обезмаслят" пазара, веднага ги последваха от Yaesu, но сякаш късно. Единствено по-любителски, парадоксално, са DRM-ите, които макар и просто адаптирани от радиолюбители, в крайна сметка не е невъзможно да се наложат, главно поради ниската си цена, въпреки че реално са най-далеч като удобство за любители.

На КВ всичко е заради идеята - там се дават маса пари за трансивъра, да, но от там нататък фирмите видяха, че няма смисъл да се бъркат. Icom опитаха с D-STAR за къси вълни в два модела, но това не придоби никаква популярност така или иначе, да не говорим да стимулира по някакъв начин продажбите.

Fusion репитър остана май един в София, 439.400 му е изхода. Но нямам никаква идея дали въобще е настроен да работи C4FM. Преди това 439.000 беше Fusion, но преди месеци или му изключиха C4FM-а или направо смениха репитъра. Въпреки ниската си цена, уж символична, на която "подаряват" репитрите от Yaesu, оказва се че качеството им е далеч надолу от нормалното. И май гърмят като пуканки. Аз имам Fusion радио от много отдавна, за всички тези години съм направил една единствена връзка през репитър, като това беше и единствения път в който съм чул нещо на C4FM. Не съм особен оптимист, че лесно ще попаднеш на трафик, въпреки че сравнително отдавна не съм слушал ефира в София.

В общи линии си се натоварил с много неблагодарна работа. От друга страна "на запад" има места, където ефира е къде-къде по-натоварен, там ще оценят усилията ти, но на самия теб няма да ти е лесно.



Тема Re: Разни (хамски) питаниянови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано18.12.17 00:20



Има като гледам в общи линии три DMR честоти на 70см, две от тях нямаха никаква активност (едната периодично излъчва idle фреймове, другата много спорадично). Тази на 439.425 ми се вижда най-активна. От време на време засичам разговори там (сутрин и през уикенда - вечерно време много рядко, а точно тогава работя по това

)

Днес се загледах в битстрийма от DATA фреймовете - за мое голямо учудване очеизваждащо беше че след джънковете от хедъра и преди края от няколко нулеви байтове плюс четири случайни байта (вероятно CRC сума за payload-а, което е странно, защото CRC има и на фреймовете) - имаше нещо което силно напомня на UTF-16, по-скоро на UCS-2. Още по-удуден бях след като се оказа че съм бил прав и тази UCS-2 част беше нещо на шльокавица от сорта на "polu4ava6 li ne6to?". Защо е това разхищение с UCS-2 нямам идея. Локализация....сигурно, чудно ми е как изглежда арабско или китайско DMR радио с такива наклонности за въвеждане на съобщения. Абе интересно.

Та значи и кратки съобщения се пращали, интересно. Точно ми беше писнало и пак ми стана интересно. Обаче е твърде малко този тип трафик, за да си правя генерални изводи за формата на тези съобщения :( Освен това е малко криво че трябва да се събира payload-а като се агрегират няколко поредни фрейма, ама какво да се прави.

Както и да е. Това което ме съмнява че е YSF беше точно на 439.4 май. И работи "в синхрон" с обикновена аналогова телефония, няколко десетки килохерца по-надолу. За жалост, DSD не знае за това нещо. Мисля че ползва все пак C4FM, но оттам всичко му е различно. Както и да е, не е толкова интересно и няма да се занимавам.

П.П а ?!?

Редактирано от gat3way на 18.12.17 01:57.



Тема Re: Разни (хамски) питаниянови [re: gat3way]  
Автор sysvladi (непознат)
Публикувано18.12.17 11:17



Здравей gat3way,
би ли написал линка към твоя експериментален branch на gqrx,
за да го инсталирам.

Колкото до MBE codec-а, точно заради затворения му код, все още има радиолюбители, който са кричични или отхвърлят този тип цифрова технология.

Производителите на оборудване предполагам забравиха, че радиолюбитеския сектор все още представлява общество от хова, желаещи по някакъв начин да се развиват в технически аспект.
А затворения код, развива повече зависимост към потребление на технологията, но не и в посока на развиването и.
В същност донякъде радиолюбитеския сектор се превърна в консуматорско общество.

Друг вашен фактор е цената на цифровото оборудване.
А там се чакаше от китайците, към коя технология ще решат да се насочат за производство.

Развитието на цифровите мрежи и особенно на DMR тръгна усилено след като g4klx разработи MMDVM.
https://github.com/g4klx/MMDVM
Този цифров модем, засили интереса към цифровата технология, тъй като улесни достъпа до нея.
А също, че не всичко идва на готово и се предлага възможност за различни технически решения.

Редактирано от sysvladi на 18.12.17 11:28.



Тема Re: Разни (хамски) питаниянови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано18.12.17 11:43



За съжаление относно DMR SMS познанията ми се свеждат до това, че там кашата е пълна. Освен тези, описани в ETSI стандарта, всъщност има и поне още два други вида, които са под формата на UDP пакети, като "нормалния" е характерен за Моторола имплементации, а има и "китайски" вариант. В общи линии в радиолюбителската практика се е утвърдила практиката "проба-грешка" докато нещо успее да излезе между две различни радиа. Самите UDP пакети съответно могат да са с компресиран хедър или не, абе пълна боза, но то това никога не е проектирано да е съвместимо чак толкоз между различните производители.

Аз както я разбирам, идеята на DMR SMS е доста различна от това някой да вземе да си пише съобщения с друг. То и няма смисъл, понеже стандарта никъде не имплементира store and forward, т.е. пращайки съобщението то или отива до целта си веднага или не отива никога и толкоз. Там идеята е тези съобщения да се използват като система за оповестяване, т.е. една фирма като си направи комуникационната система да може да се изпращат някакви бележки до всички или групи юзери. Самите потребители и да пращат някакви съобщения, то това са почти винаги предвариделно записани такива, т.е. фиксирани отговори или пък рапорти. Т.е. освен радиолюбител, не мисля че ще срещнеш някой друг на този свят да въвежда ръчно DMR SMS на радио.



Yaesu Fusion-а, понеже се включиха по-късно в надпреварата, се опитаха да пробият точно така - предлагата евтино репитър, който поддържа и аналогов и C4FM, демек да не ти пречи просто да си замениш стария, като тази смес се поддържа по няколко възможни начина, по спомени. Единият начин е входа и изхода да са фиксирани - или C4FM или аналогов. Другият беше нещо като "AMS" (automatic mode select) - детектва какво има на входа и според настройките го предава на изхода, като ако и изхода е на "AUTO", то на какъвто режим получава, на такъв и предава. Не мисля, че имаше възможност за едновременно предаване на аналогов и C4FM сигнал. То затова ти казвам, че ти трябва луд късмет в България да чуеш YFS дигитален сигнал, просто хем репитъра трябва да е настроен да го поддържа, хем двама с цифрово Yaesu радио да се случат да си говорят. В момента се опасявам, че шансът затова е близък до нула, като пак уточнявам, че не съм прослушвал ефира в София скоро, включително 439.400. За 439.000 съм сигурен, че от месеци не "захапва" C4FM - него го ловя от "радилюбителската си" локаци

П.П. От видеото, което си качил, си е супер всичко - много добре ми се струва. На какво търсиш обяснение, обаче, не разбрах. И както е писал колегата - ще го правиш ли скоро достъпно това? Идват празници и сигурно за мнозина ще се отвори време да си поиграят, в това число и за мен, надявам се.

Редактирано от Alenadrow на 18.12.17 11:49.



Тема Re: Разни (хамски) питаниянови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано18.12.17 14:20



За да не пиша два отговора: то си е достъпно и сега - в github на

. Просто...още е work in progress и въпреки че се билдва и върви, още не е за анонсиране :) Пък и още не съм имплементирал планираните промени така или иначе.

А странно ми се видя че си говорят американци в софийския ефир. Ти спомена нещо за съботата че го линкват някъде, ама това не беше събота. Откъде и защо се пръкна това в ефира не знам. Освен ако си нямаме побългарени американски любители дето си говорят тук.

EOF

Тема Re: Разни (хамски) питаниянови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано18.12.17 16:10



Благодаря за линка. Щом се билдва, се надявам да го пробвам по празниците - няма да му търсим кусури я.



Значи при DMR-а в общи линии всеки може да "закачи" репитъра към която си иска група/рефлектор от brandmeister.network. Самият репитър може да е закачен статично към някъде (точно това се случва в събота, когато всички репитри се "закачат" към talkgroup 91 - world-wide), а може и произволен потребител да го закачи към някаква група, като репитъра ще остане закачен докато има трафик или някой не го пренасочи.

Т.е. не е нужно да е събота, просто събота от 18 часа наше време гарантирано имаш един час с осигурен трафик, ако всичко е наред по софийските репитри.

В останалото време абсолютно нищо не пречи на съответния репитър да е закачен към която и да е група по света и да има трафик, просто няма кой да ти гарантира наличието на този трафик.



Тема Re: Разни (хамски) питаниянови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано18.12.17 20:18



Продължих със сканирането аз, реших да разуча как стои въпроса с NXDN, та има....и долу към VHF бизнес банда.....уффффф. Явно всичко научавам последен, хах.

EOF


Тема Re: Разни (хамски) питаниянови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано18.12.17 23:58



Матей 20:16 -- "И последните ще станат първи, а първите ще станат последни."





Тема Re: Разни (хамски) питаниянови [re: gat3way]  
Автор sysvladi (непознат)
Публикувано20.12.17 13:16



Здравей gat3way, днес пробвах експерименталния branch, но при мен възникват грешки при компилацията .
Ето изхода:

Scanning dependencies of target gqrx
[ 11%] Building CXX object src/CMakeFiles/gqrx.dir/applications/gqrx/main.cpp.o
In file included from /usr/include/boost/predef/other/endian.h:11:0,
from /usr/include/boost/predef/detail/endian_compat.h:11,
from /usr/include/boost/detail/endian.hpp:9,
from /usr/include/boost/math/special_functions/detail/fp_traits.hpp:27,
from /usr/include/boost/math/special_functions/sign.hpp:18,
from /usr/include/boost/lexical_cast.hpp:167,
from /usr/include/boost/program_options/value_semantic.hpp:14,
from /usr/include/boost/program_options/options_description.hpp:13,
from /usr/include/boost/program_options.hpp:15,
from /usr/src/gqrx-sdr/gqrx-experimental/gqrx/src/applications/gqrx/main.cpp:46:
/usr/include/boost/predef/os/bsd.h:85:5: error: missing expression between '(' and ')'
#if BOOST_OS_BSD
^
In file included from /usr/src/gqrx-sdr/gqrx-experimental/gqrx/src/qtgui/ism433win.h:28:0,
from /usr/src/gqrx-sdr/gqrx-experimental/gqrx/src/applications/gqrx/mainwindow.h:46,
from /usr/src/gqrx-sdr/gqrx-experimental/gqrx/src/applications/gqrx/main.cpp:42:
/usr/src/gqrx-sdr/gqrx-experimental/gqrx/src/dsp/ism433/cism433.h:123:24: warning: non-static data member initializers only available with -std=c++11 or -std=gnu++11
int register_all = 1;
^
src/CMakeFiles/gqrx.dir/build.make:186: recipe for target 'src/CMakeFiles/gqrx.dir/applications/gqrx/main.cpp.o' failed
make[2]: *** [src/CMakeFiles/gqrx.dir/applications/gqrx/main.cpp.o] Error 1
CMakeFiles/Makefile2:124: recipe for target 'src/CMakeFiles/gqrx.dir/all' failed
make[1]: *** [src/CMakeFiles/gqrx.dir/all] Error 2
Makefile:117: recipe for target 'all' failed
make: *** [all] Error 2

Иначе master branch -а от същото репо се компилира и инсталира без проблем.
Поздрави!



Тема Re: Разни (хамски) питаниянови [re: sysvladi]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано20.12.17 14:54



Това е доста странно...онази глупост с инициализацията в хедъра съм я пропуснал, оправена е, но това с boost-а е изключително странно. main.cpp би трябвало да е абсолютно идентично 1:1 с master бранча, там никога не съм пипал. Нямам обяснение за това. Ако създадеш нова билд поддиректория (примерно build2) и от нея прясно викнеш cmake .. && make дава ли го пак това?

EOF



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.